مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال گلابی نهال گلابی ناشی

نهال گلابی ناشی

نهال گلابی ناشی

میوه درخت گلابی ناشی معمولا 100 الی 200 گرم وزن دارد و دارای طعمی شیرین و گوشتی آبدار و لطیف است. هر چقدر بیشتر گلابی ناشی را پس از چیدن در اتاق نگاه دارید خوش طعم تر و نرم تر خواهد شد. ولی فراموش نکنید که پس از یک هفته میوه ها خراب می شوند.

کشور سازنده

خرید نهال گلابی ناشی از آسیای مرکزی و کشور چین منشا گرفته است. این ارقام از بستگان سیب هستند و به روشی بسیار مشابه تکثیر و مدیریت می شوند. اما رشد گلابی از جهاتی راحت تر از سیب است. سیب ها می توانند توسط بسیاری از حشرات و بیماری ها آسیب ببینند، اما گلابی ناشی نسبتاً بدون دردسر است.

پایه

بیشتر درختان گلابی ناشی مقاوم به سرما را به پایه های نهال مقاوم پیوند می زنند. پایه های مخصوص این کار را با اندازه استاندارد تولید می کنند، به همین دلیل است که اغلب درختان گلابی ناشی از 10 تا 17 متر رشد می کنند. پایه بذری درگزی مناسب ترین پایه برای پیوند درخت گلابی ناشی است.

مشخصات نهال گلابی ناشی

نهال گلابی ناشی در آب و هوای خشک و سرد رشد متعادلی دارد. این درخت به دلیل سیستم ریشه گسترده ای که دارد آبیاری زیادی نمی خواهد. بنابراین از این لحاظ اقدام زیادی برای باغدار ندارند.

اگر نمی توانید نهال گلابی را در نهالستان های اطراف خود پیدا کنید، می توانید آن را به صورت آنلاین از نهالستان پالیز سفارش دهید. اکثر نهال های آنلاین در اوایل بهار به صورت خفته و با ریشه لخت ارسال می شوند. شما معمولاً می توانید نهال های بدون ریشه را در هر زمانی بین اواخر پاییز و اوایل بهار سفارش دهید.

فاصله کاشت

به منظور افزایش بهره وری و قرار گرفتن نهال در شرایط مناسب رشد ، پس از خرید نهال گلابی ناشی باید فاصله کاشت را رعایت کنید. بهتر است نهال های ناشی را با فاصله 4 در 5 متر از هم در باغ بکارید.

حداکثر ارتفاع درخت

ارتفاع درخت گلابی ناشی بسیار بلند است و به 17 متر می رسد. این درختان نیاز مبرم به هرس برای کنترل ارتفاع و کیفیت میوه دارند. پس از خرید نهال گلابی ناشی هنگامی که درخت به بلوغ رسید، باید در فصل خواب زمستانی آن را هرس کنید. شاخه ها را باید نازک کرد و شاخه های بلند را در صورت لزوم قطع کرد تا شکل درخت حفظ شود.

جوانه های آب (مکنده ها) را بردارید. اگر هرس نشود درخت شروع به پرپشت شدن و کمبود نیرو می کند، بنابراین میوه های گلابی بسیار کوچک و با کیفیت پایین تولید می شوند. در حین هرس، شاخه های مرده، آسیب دیده یا بیمار را جدا کنید. درختان را با قالب به عقب برگردانید و برش هایی را برای حفظ ارتفاع برای سهولت در چیدن نگه دارید.

نیاز سرمایی

معمولا به منظور رشد مطلوب درخت گلابی ناشی 600 تا 1500 ساعت دوره سرمایی در نهالستان برای آن در نظر می گیرند.

عمر اقتصادی

عمر اقتصادی درخت گلابی ناشی 30 سال است.

مشخصات میوه

این میوه معمولا 100 الی 200 گرم وزن دارد و دارای طعمی شیرین و گوشتی آبدار و لطیف است. هر چقدر بیشتر میوه درخت گلابی ناشی را پس از چیدن در اتاق نگاه دارید خوش طعم تر و نرم تر خواهد شد. ولی فراموش نکنید که پس از یک هفته میوه ها خراب می شوند.

ارتفاع از سطح دریا

ارتفاع مناسب از سطح دریا برای درخت گلابی ناشی 200 الی 2000 متر است.

مقاومت در برابر آفات

پس از خرید نهال گلابی ناشی می توان آن را به صورت ارگانیک پرورش داد زیرا برای سالم ماندن و دوری از آفت نیازی به سمپاشی ندارد. تنها بیماری که درختان گلابی ناشی را به چالش می کشد Fireblight  است، اما تشخیص و مدیریت آن آسان است.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

حداکثر عملکرد میوه در هکتار 100 الی 120 تن است و هر سال در فصل برداشت محصول تولید می شود.

شروع محصول دهی

از سال دوم به بعد درخت گلابی ناشی شروع به بهره وری اقتصادی می کند. در مردادماه می توانید برداشت را آغاز کنید. برداشت گلابی را زمانی که بالغ شد اما هنوز سفت است انجام دهید. گلابی های سفت را در دمای اتاق قرار دهید تا بهترین میوه ها را داشته باشید. درختان گلابی ناشی در مدت زمان کوتاهی میوه های زیادی تولید می کنند. این میوه ها پس از چیدن حدود 1 هفته دوام دارند.  همچنین می توانید آنها را در یک مکان خنک و تاریک به مدت 1 الی 2 ماه  نگهداری کنید.

رقم گرده افشان

این رقم خودبارور است اما اگر می خواهید کیفیت ثابتی در میوه داشته باشید، پس از خرید نهال گلابی ناشی بهتر است دو گونه گلابی را با گرده های سازگار بکارید یا مطمئن شوید که درخت گلابی در حیاط همسایه وجود دارد.

مدت آبیاری

پس از استقرار درخت گلابی ناشی ، باید هر 10 الی 12 روز یکبار آب دریافت کند. پس از سال اول نیازی نیست که کاملاً مراقب آبیاری باشید زیرا درخت سیستم ریشه خود را ایجاد کرده است. به عنوان یک قاعده کلی، دوره ای که درختان گلابی ناشی به آب بیشتری نیاز دارند، قبل، در طول، و بعد از دوره گلدهی (در مجموع حدود 6 هفته) و در دوره منتهی به برداشت است. به طور منظم آبیاری کنید، مخصوصاً در طول دوره های خشکی. اگر در طول دوره خشکی درخت به خوبی آبیاری نشود کمبود باران می تواند باعث ریزش زودرس میوه شود.

زمان گلدهی

این رقم بسیار دیرگل است و این موضوع تضمین می کند که جوانه های درخت در سرمای زمستان از بین نخواهند رفت.

جمع بندی

نهالستان پالیز با مدیریت سعید قاسمی از بهترین و معتبرترین نهالستان های کشور است. ما در این نهالستان با بکارگیری بهترین تجهیزات و مواد اولیه خرید نهال گلابی ناشی را با کیفیت و شناسنامه به مشتریان عزیز ارائه می کنیم. معمولا نهالستان های معتبر به همراه نهال ها شناسنامه سلامت محصول را عرضه می دارند. برای راهنمایی هر چه بیشتر می توانید با شماره های ما تماس بگیرید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *