مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال گل محمدی نهال گل محمدی دیم

نهال گل محمدی دیم

نهال گل محمدی دیم

گل محمدی یکی از محبوب ترین اعضای خانواده‌ی رزها است؛ عطر خوش و رنگ زیبای آن در میان ایرانیان بسیار محبوب است. سود اقتصادی ناشی از فروش نهال گل محمدی، محصولات این نهال و حتی گلاب حاصل از آن، قابل توجه است. خرید نهال گل محمدی دیم از محبوب‌ترین گونه‌های قابل کشت در ایران است و گل‌های حاصل از این نهال، حدودا ۳۲ گلبرگ بسیار خوشرنگ دارد.

خصوصیات نهال گل محمدی دیم

به طور معمول گل محمدی را در دو نوبت هرس می‌کنند؛ دور اول هرس هنگام بهمن ماه و در زمانی است که گیاه در خواب زمستانی است و دور دوم هرس، پس از برداشت گل و در اواخر خرداد ماه انجام می‌شود.

عمدتا تکثیر گل محمدی با روش‌هایی نظیر قلمه زدن و کاشت بذر انجام می‌شود. هر چند این گل خوشبو و خوش‌رنگ قابلیت رشد در انواع خاک ها را دارد، اما توصیه میکنیم که از خاک رسی شنی استفاده کنید. این خاک دارای تمام املاح و مواد معدنی مورد نیاز گیاه است؛ به همین دلیل بیشترین بازده رشدی را در این خاک از نهال شاهد خواهیم بود. برای کاشت قلمه، یک چالگود (چاله ای که برای کاشت نهال حفر می‌شود) هفت و نیم تا ده سانتی متری ایجاد کنید و پس از کاشت، خاک‌های اطراف ریشه را به آرامی بفشارید.

مشخصات گل محمدی دیم

خانواده گل‌های رز علی الخصوص گل محمدی، از قدیمی‌ترین گونه‌های گیاهی هستند و اغلب این گل‌ها در اقصی نقاط جهان به صورت خود‌رو رشد می‌کردند. گفته می‌شود که یک جنگجوی اروپایی این گل خوشبو را از سوریه به اروپا برد و پس از آن گل محمدی در سر تا سر جهان کشت شد. اکنون این نهال در بیشتر مناطق ایران کشت می‌شود؛ اما مرغوب ترین نهال گل محمدی دیم در کاشان، بخش برزک و قمصر کشت می‌شود.

معمولا سرما آسیب جدی به گل محمدی وارد نمی‌کند. این موضوع سبب شده است تا خرید نهال گل محمدی دیم بسیار رایج شود. خوب است بدانید که به طور معمول، نهال گل محمدی دیم یکبار در سال گل می‌دهد؛ اما با توجه به چهار فصل بودن کشور ایران، می‌توان این نهال را در نقاط مختلف و در شرایط گوناگون کشت داد.

کشور سازنده

در مورد زادگاه اصلی درختچه گل محمدی دیم اطلاعات کافی در دسترس نیست. این گیاه به صورت خود‌رو در اقصی نقاط جهان رشد می‌کند‌؛ البته برخی کشورها با اعمال تغییرات ژنتیکی، اقدام به اصلاح عطر و اسانس این گل ها نموده‌اند.

فاصله کاشت درختچه گل محمدی دیم

فاصله میان ردیف‌ها و بوته‌های گل، به طور به کم و کیف و شدتِ هرس وابسته است. اگر هر ساله بوته‌ها را هرس کنید، می‌توانید نهال‌ها را در فواصل نزدیک‌تری کشت کنید. فاصله استاندارد برای کشت این نهال ها ۳*۴ متر است. رعایت فاصله استاندارد سبب می‌شود تا شاخ و برگ‌های بوته‌ها به هم پیچ نخورد و تیغ‌های بوته‌های مجاور به برگ گل ها آسیب نزند؛ این کار روند برداشت محصول را نیز ساده‌تر می‌کند.

شکل میوه

جالب است بدانید گل محمدی دیم میوه‌هایی تولید می‌کند که خواص دارویی و درمانی بسیاری دارند. پس از ریزش گلبرگ‌ها، میوه گیاه نمایان می‌شود؛ این میوه ظاهری تخم‌ مرغی شکل دارد؛ طول آن حدود پنج سانتی متر است و از آن به عنوان دمنوش گیاهی هم استفاده می‌شود.

حداکثر ارتفاع

ارتفاع درختچه گل محمدی در دوران بلوغ به حدود یک تا دو متر می‌رسد که برای برداشت محصول بسیار ایده‌آل است. البته بیشتر باغداران تمایل دارند با انجام هرس‌های فصلی، از ارتفاع گیاه بکاهند تا برداشت گل را آسان‌تر کنند.

نیاز سرمایی بوته گل محمدی دیم

بهترین عملکرد رشد گل محمدی در دمای روزانه حدود ۲۱ درجه سانتی‌گراد و دمای شبانه ۱۵ درجه سانتی‌گراد مشاهده شده است. البته نهال گل محمدی دیم نسبت به تغییرات دمایی مقاوم است و به همین دلیل است که فروش نهال گل محمدی دیم در سراسر ایران رایج شده است.

دماهای سرد رشد گیاه را کاهش می‌دهد؛ اما افزایش دما بر سرعت رشد گیاه می‌افزاید. جالب است بدانید در مناطقی که دمای شبانه‌ی آن‌ها ۵ الی ۱۰ درجه کمتر از دمای روزانه آن‌ها است، گل‌های مطلوب‌تری تولید می‌شود؛ عطر و اسانس این گل ها قوی‌تر و خوش عطرتر است.

عمر اقتصادی

هر چند بوته‌های گل محمدی ۵۰ تا ۴۰ سال عمر می‌کنند، اما معمولا حدود ۲۵ سال بهره اقتصادی دارند. البته بازدهی اقتصادی بوته گل محمدی دیم، ارتباط مستقیمی با نحوه رسیدگی به آن دارد.

وزن میوه

میوه گل محمدی به اصطلاح جاندار و گوشتی است و حالت تخم مرغی دارد. این میوه‌ها خواص درمانی فراوانی نیز دارند. البته خوب است بدانید که عمده سود حاصل از این نهال به واسطه فروش گل‌ها است و وزن میوه اهمیت زیادی ندارد.

ارتفاع از سطح دریا

ارتفاع کاشت یک نهال از سطح دریا، نقش مهمی در افزایش بهره اقتصادی بسیاری از نهال‌های میوه خواهد داشت. برخی نهال‌ها برای کشت از نظر ارتفاع محدودیتی ندارند؛ اما درختچه گل محمدی دیم را می‌توان در مناطق کوهستانی نیز کشت کرد؛ چرا که این بوته تا ارتفاع ۳۵۰۰ متری از سطح دریا نیز رشد خوبی دارد.

مقاومت در برابر آفات

هر چند بهره اقتصادی حاصل از کاشت گل محمدی بسیار زیاد است؛ اما باید دانست که این گیاه نسبت به آفات و بیماری‌های گوناگون حساس و آسیب پذیر است. به عنوان مثال شته گل سرخ، حشره کوچک و سبز رنگی است که در زمان کوتاه به سبب تولید مثل، بسیار سریع می‌تواند کل بوته را درگیر کند. شپشک و آفت ساقه خوار از دیگر مشکلاتی است که در مزارع گل محمدی دیده می‌شود.

حداکثر عملکرد گل در هر هکتار

اگر بتوانید بوته گل محمدی دیم را به طور سالم و اصولی کشت کنید و از بروز آفت و بیماری جلوگیری کنید، سود خوبی نصیب شما خواهد شد. به طور متوسط هر بوته گل محمدی حدود یک و نیم کیلوگرم گل تولید می‌کند. اگر بوته‌ها در فاصله استاندارد کاشت شده باشند، از هر هکتار حدود 3 تن گل با کیفیت و مرغوب برداشت می‌شود؛ این عدد می‌تواند توجه هر کشاورزی را جذب کند و رغبت به خرید نهال گل محمدی دیم را افزایش دهد.

شروع محصول دهی

معمولا نهال گل محمدی از سال دوم کاشت شروع به گلدهی می‌کند؛ بیشترین محصول از این نهال در سال‌های سوم و چهارم برداشت می‌شود و از سال ششم به بعد، اندکی از میزان گلدهی کاسته می‌شود. البته می‌توان با مراقبت صحیح از کاهش گلدهی جلوگیری کرد.

قدرت رشد نهال

سرعت و کیفیت رشد گل محمدی دیم به عوامل محیطی زیادی بستگی دارد. در صورتی که شرایط محیطی برای گیاه فراهم باشد، تا سال پنجم رشد خوب و مطلوبی صورت می‌گیرد. در برخی موارد از سال پنجم به بعد از سرعت رشد گیاه کاسته می‌شود که با هرس‌های شدید و کف بر کردن می‌توان با آن مقابله کرد.

رقم گرده افشان

به صورت کلی برخی از نهال‌ها به صورت خود بارور عمل می‌کنند و برخی دیگر نیاز مبرم به وجود گرده افشان با نسبت خاصی دارند که شرایط آن را تعیین خواهد کرد.

این نهال دارای ۳۲ گلبرگ، 100 عدد پرچم و مادگی است؛ اما رایج‌ترین روش برای تکثیر گیاه قلمه زدن است‌. هر چند می‌توان از طریق پاجوش، خوابانیدن یا کاشت بذر نیز آن را تکثیر داد. روش کاشت بذر معمولا رایج نیست.

پایه درختچه گل محمدی دیم

پیشرفت تکنولوژی و علم کشاورزی سبب شده است تا آدمی بتواند گیاهانی با خصوصیات مورد نظر خود تولید کند. پیوند زدن گیاهان یکی از بهترین و مفیدترین روش‌های تولید مثل غیر جنسی گیاهان است. این روش در بیشتر مواقع می‌تواند گیاهانی با خصوصیات مد نظر ما را تولید کند. پیوند زدن گل محمدی نیز می‌تواند سبب تقویت عطر و بزرگ‌تر شدن گل‌ها شود.

زمان گل دهی

درختچه گل محمدی دیم معمولا از اوایل اردیبهشت تا اوایل تیر ماه گل تولید می‌کند. این گل‌های زیبا هنگام طلوع خورشید باز می‌شوند. مسئله مهم این است که مدت زمان دوام گل‌ها کوتاه است و به همین دلیل توصیه می‌شود در همان روز، از شاخه چیده شوند.

مدت زمان آبیاری

به طور کلی گل محمدی ریشه‌های عمیقی دارد و نسبت به شرایط کم آبی مقاوم است. در کاشت گل محمدی به روش دیم، میزان بارش باران را حدود ۳۵۰ میلیمتر در نظر می‌گیرند و نیازی به آبیاری مستقیم نیست.

قیمت نهال گل محمدی دیم

اگر قصد خرید نهال گل محمدی دیم را دارید، خوب است که به کیفیت و مرغوبیت نهال توجه ویژه‌ای داشته باشید. قیمت این نهال به عواملی نظیر کیفیت و قدرت اسانس بستگی دارد؛ لذا با صرف هزینه مناسب، می‌توانید باغی پربار و با محصولات مرغوب داشته باشید. مراکز و نهالستان‌های زیادی اقدام به فروش درختچه گل محمدی دیم نموده‌اند؛ پس هنگام خرید نهال گل محمدی دیم، حتما به مراکز پرورش نهال معتبر مراجعه نمایید.

مجموعه نهالستان پالیز نهال با مدیریت مستقیم مهندس سعید قاسمی، آماده ارائه انواع نهال‌های میوه و گل، از جمله گل محمدی دیم می‌باشد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان، با روابط عمومی پالیز نهال تماس بگیرید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *