مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال گیلاس نهال گیلاس تک دانه

نهال گیلاس تک دانه

16 آوریل 2022
0 2141
نهال گیلاس تک دانه

نهال گیلاس تک دانه یکی از بهترین گونه های نهال گیلاس در کشور است که بومی کشور ایران می باشد. این نهال به نهال گیلاس تک دانه مشهدی معروف است و از خصوصیات بارز آن مقاومت بالا در برابر سرما و گرماست.

کشور سازنده

درختان گیلاس تک دانه جذاب و همه کاره هستند و زمانی که شکوفه می‌دهند، جلوه بینظیری به باغ می‌دهند. این نهال بومی ایران است و به آن نهال تک دانه مشهدی هم می گویند. شکوفه های گیلاس تک دانه به دلیل تراکم زیبا و رنگ دوست داشتنی، مشخصه تغییر فصل از زمستان به بهار هستند. خرید نهال گیلاس تک دانه در اغلب شهرهای ایران با آب و هوای مختلف رواج دارد.

پایه

درختان گیلاس تک دانه عموماً از طریق  پیوند  یا  جوانه زدن تکثیر می شوند . ارقام بذری خوب رشد نمی کنند و نتیجه مطلوبی در پی نخواهند داشت. درختانی که از بذر یا قلمه‌ها رشد می‌کنند، درختانی بسیار بزرگ‌تر از درختانی هستند که به پایه انتخابی پیوند می‌زنند و دیرتر شروع به باردهی می‌کنند.

پایه های مازارد و پایه تلخ بهترین پایه های مورد استفاده برای نهال گیلاس تک دانه هستند.

مشخصات نهال گیلاس تک دانه

نهال گیلاس تک دانه نهالی بسیار مقاوم و تنومند است که پس از رشد و رسیدن به بلوغ، قطر تنه درخت می تواند به 1.5 متر برسد. استحکام بالا و مقاومت در شرایط آب و هوایی سرد و گرم از خصوصیات بارز این نهال است.

فاصله کاشت

درخت گیلاس تک دانه به خاکی با زهکشی خوب و حاصلخیز نیاز دارد. این درختان بسیار مستعد پوسیدگی ریشه هستند ، بنابراین پس از خرید نهال گیلاس تک دانه خاک باید به خوبی زهکشی شود. همچنین به حدود هشت ساعت نور خورشید در طول روز نیاز دارند، بنابراین نمی توانید آنها را در جایی که سایه درختان دیگر وجود دارد، بکارید. باید همواره فاصله کاشت مناسب را در نظر بگیرید که لاین اتفاق نیفتد. بهترین فاصله برای کاشت نهال گیلاس تک دانه  4 در 4 متر است.

حداکثر ارتفاع درخت

این درختان در صورت دارا بودن شرایط رشد مناسب می توانند از 15 الی 20 متر ارتفاع داشته باشند. اما بهتر است برای رشد بهتر آن را هرس کنید تا میوه خوبی تولید کنند. درختانی که به درستی هرس شده باشند میوه بهتر و به مقدار بیشتری تولید می کنند.

نیاز سرمایی

پس از خرید خرید نهال گیلاس تک دانه باید دقت داشته باشید که برای جوانه زدن نیاز به 500 الی 1500 ساعت سرمای منفی 7 درجه دارند. این درختان در برابر سرما و گرما مقاومت خوبی دارند. اما شکوفه های گیلاس تک دانه مستعد آسیب سرمازدگی هستند که باعث کاهش محصول میوه می شود . گیلاس تک دانه یکی از گونه های گیلاس شیرین است و درختان گیلاس شیرین زودتر از انواع ترش شکوفا می شوند، بنابراین بیشتر در معرض آسیب سرمازدگی هستند.

عمر اقتصادی

گیلاس تک دانه عمری طولانی دارد و برای محصول دهی و فروش اقتصادی و پرثمر است. این درختان حداقل 80 سال برای شما صرفه اقتصادی دارند که بسیاری از کشاورزان را به کاشت این نهال ترغیب می کند.

مشخصات میوه

گیلاس تک دانه رنگی تیره و طعمی دلنشین دارد. گوشت نرم و آبدار آن با بافت سفت و منسجم چشیدن آن را لذت بخش می کند.

ارتفاع از سطح دریا

هنگام خرید نهال گیلاس تک دانه مطمئن شوید که آنها را در زمین های با ارتفاع بلند می کارید. بهتر است در مناطق کم ارتفاع کاشته نشوند زیرا این مناطق در اوایل بهار یخبندان بیشتری می گیرند. بطور کلی ارتفاع 100 الی 3000 متر از سطح دریا برای این نهال مناسب است.

مقاومت در برابر آفات

نهال گیلاس تک دانه مانند اغلب گیلاس ها مقاومت پایینی در برابر آفات دارد. این درختان بیشترین آسیب را از پرندگان می بینند. پرندگان عاشق گیلاس هستند. یا باید گیلاس های خود را با پرندگان تقسیم کنید یا درخت خود را با توری بپوشانید تا از آسیب پرندگان به محصول خود جلوگیری کنید. گاهی اوقات، می‌توانید با آویزان کردن وسایلی مانند تابه‌های آلومینیومی به تنه درخت، پرندگان را بترسانید.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

عمق کاشت، آبیاری منظم، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و محافظت در برابر آفات مضر، حیوانات و ماشین‌های چمن‌زن، کلید اصلی زنده ماندن و رشد درخت گیلاس است. در صورتیکه همه این موارد را پس از خرید نهال گیلاس تک دانه رعایت کنید ، این درختان می توانند 60 تا 80 تن محصول در هر هکتار تولید کنند.

شروع محصول دهی

میوه گیلاس تک دانه زود می رسد و فصل برداشت آن در أواخر تیرماه است. هنگام برداشت ، قبل از چیدن گیلاس ها را بچشید. گیلاس شیرین زمانی آماده است که رنگ آن یکنواخت باشد و گوشت میوه طعم شیرینی پیدا کند. گیلاس تک دانه را با ساقه متصل به آن برداشت کنید. این کار به حفظ طراوت آنها کمک می کند. زمانی که میوه به رنگ قرمز تیره یا سیاه در آمد و کمی نرم به نظر رسید، می توانید گیلاس خود را برداشت کنید.

رقم گرده افشان

درختان گیلاس تک دانه خود گرده افشان هستند. این بدان معناست که برای تولید میوه به بیش از یک درخت نیاز ندارند. با این حال، برای شیرین تر شدن و کیفیت مناسب تر ، پس از خرید نهال گیلاس تک دانه ، جهت گرده افشانی مناسب حداقل به چند درخت نیاز خواهید داشت .

مدت آبیاری

آبیاری منظم برای گیلاس تک دانه بسیار مهم است تا میوه های آن به طور یکنواخت رشد کنند. می توانید در هفته اول پس از کاشت تا دو بار در روز آبیاری کنید، چند هفته بعد هر روز برای کمک به استقرار درخت آبیاری کنید.  به مرور زمان هر 10 روز یکبار آبیاری برای گیلاس تک دانه کافیست.

علاوه بر این مالچ پاشی با کمپوست سالی یک بار در اوایل بهار، تضمین می کند که مواد مغذی مورد نیاز برای شکوفایی را دارند.

زمان گلدهی

گل‌های صورتی یا سفید متمایز در ماه فروردین به صورت دسته‌ها یا رده‌های شاخه‌ای بر روی درخت قرار می‌گیرند و رنگ‌های خارق‌العاده‌ای به باغ شما می‌بخشند .

جمع بندی

نهالستان پالیز با مدیریت سعید قاسمی خیال شما را از بابت خرید بهترین نهال راحت کرده است. کلیه نهال های موجود در این نهالستان شناسنامه دار هستند و برای رشد بهتر کلیه مراقبت های لازم در نهالستان از آنها صورت گرفته است. جهت اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس بگیرید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *