مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال زیتون نهال زیتون زرد

نهال زیتون زرد

نهال زیتون زرد

یکی از میوه های پر طرفدار و پر خاصیت زیتون می‌باشد . با توجه به استفاده ی تقاضای چشمگیر این محصول در بازار ، اغلب باغداران اقدام به بهره برداری از این نوع درختان میوه نموده اند. این نوع از درختان دارای تنوع بسیار زیادی هستند. یکی از ارقام مورد توجه در این درختان ، نهال زیتون زرد می باشد. این نهال با توجه به خصوصیات برجسته ، بسیار قابل توجه می باشد. از این نهال با عنوان نهال اصلاح شده و پیوندی یاد می کنند .

این نهال توسط برخی از مراکز تحقیقاتی بررسی شده و پس از اصلاح بذر مورد استفاده قرار گرفته است. نهال زیتون زرد را نیز با عنوان نهال زود بازده به باغداران معرفی خواهند نمود. اما این نهالها نیز مانند مابقی نهالها ، از ویژگی های منحصر بفردی تبعیت می نمایند. در ادامه به بررسی این خصوصیات خواهیم پرداخت :

 

زیتون زرد

خصوصیات نهال زیتون زرد :

از جمله خصوصیات درخت زیتون می توان به مقاومت بالای آن اشاره نمود. این محصول با برخورداری از ویژگی دیرگل بودن، از مقاومت بسیار بالایی نسبت به سرمای بهاره برخوردار خواهد بود ارتفاع درخت زیتون زرد اغلب 5 متر یا کمی بیشتر خواهد بود. این درختان از میزان باردهی ایده آلی نیز برخوردار می باشند.

میزان باردهی درخت زیتون زرد موجب شده است که بسیاری از باغداران با توجه به صرفه ی اقتصادی ، اقدام به تهیه و کشت نهال زیتون زرد نمایند. این نوع از نهال ها در سال اول کاشت ،به بار خواهند نشست. اما باردهی اقتصادی آنها از سال چهارم کاشت آنها آغاز می شود.

عمرمفید

این نوع از درختان دارای عمر مفید و اقتصادی 50 سال خواهند بود. البته میزان عمر این درختان با توجه به رسیدگی به آنها و همچنین بستر مناسب رشد آنها متغیر می باشد. شکل تاج درختان در این نهالها پس از رشد مناسب به صورت گرد خواهد بود. تحمل سرمای زمستان در این درختان تا دمای 10 درجه زیر صفر می باشد.

همچنین تحمل گرمای تابستان نیز در این نهالها 40 درجه بالای صفر خواهد بود. اگر دمای هوا در مناطقی که این نهالها موجود هستند ، از این دماهای ذکر شده تجاوز نماید، تاثیرات مخربی بر روی نهالها خواهد داشت.

نهال زیتون زرد

شرایط محیط کاشت برای نهال زیتون زرد :

شرایط مناسب برای کاشت نهال زیتون زرد ، شرایط آب و هوای مدیترانه ای خواهد بود. تابستان های گرم و زمستان های سرد می تواند عملکرد و میزان باردهی چشمگیری را برای این نهالها به ارمغان آورد . استفاده از بستر مناسب برای کاشت این نهالها از اهمیت بسزایی برخوردار خواهد بود. خاکهایی که دارای زهکشی مناسبی هستند، خاکهای ایده آلی برای کاشت نهال زیتون خواهند بود. خاکهای لومی و خاکهای شنی می توانند از جمله بسترهای مناسب برای این محصولات در نظر گرفته شوند .

نیاز به آبیاری در این نهال ها با توجه به شرایط جوی صورت خواهد پذیرفت. اغلب این نهالها از جمله نهالهای مقاوم نسبت به کم آبی خواهند بود. در تابستان نیاز به آبیاری در این نهالها افزایش خواهد یافت . نیاز به سم پاشی نیز با توجه به صلاحدید باغداران امکان پذیر می باشد . باغداران با در نظر گرفتن شرایط باغ و همچنین آفات موجود در نهالها ، اقدام به سم پاشی مناسب  خواهند نمود.

هرس

هرس نمودن در بسیاری از درختان با دو هدف ، فرم دهی و همچنین افزایش میزان باردهی صورت می پذیرد. در نهال زیتون زرد نیز هرس با توجه به مزایای فوق العاده ی آن صورت می پذیرد. برای اینکه از میزان باردهی چشمگیری برخوردار شوید، استفاده از گرده افشان از ارقام زیتون پس از کاشت هر ده رقم از نهالها ، لازم و ضروری خواهد بود. در نظر گرفتن فواصل کاشت 4*4 بسیار ایده آل و مناسب می باشد. با این فواصل باغداران با سهولت بیشتری می توانند اقدام به برداشت محصول ، هرس کردن و همچنین سم پاشی باغات خود بپردازند.

نهال زیتون زرد

خصوصیات میوه در نهال زیتون زرد :

این نوع از نهالها دارای میزان باردهی چشمگیر و ایده آلی خواهند بود. عملکرد درخت در هکتار بالغ بر 20 تن خواهد بود ، که رقت قابل توجهی می باشد. رنگ میوه در این درختان اغلب سبز می باشد که پس از رشد کامل به سمت رنگ زرد تغییر رنگ خواهد داد. میوه ی این ارقام زیتون، گوشتی و درشت خواهند بود. تاریخ رسیدن میوه در این نهال ها متغیر خواهد بود. از اواسط شهریور ماه تا اواخر فصل پاییز می توان برای برداشت محصول اقدام نمود.


خرید نهال زیتون زرد :

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *