مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال شلیل نهال شلیل انجیری

نهال شلیل انجیری

9 جولای 2020
0 139
نهال شلیل انجیری

نهال شلیل انجیری یکی از انواع متنوع شلیل است که میوه آن از نظر شکل ظاهری مشابه هلو انجیری می باشد با این تفاوت که این میوه بدون کرک می باشد. رنگ پوست میوه قرمز و داخل آن نارنجی می باشد و شکل آن دایره ای و پهن است. منشاء این درخت کشور چین و آسیا می باشد. این نهال در آب و هوای پر باران به خوبی رشد نمی کند. در این مقاله به بررسی ویژگی های این درخت می پردازیم.

خصوصیات رشد نهال شلیل انجیری

در مورد خصوصیات درخت شلیل انجیری باید گفت این نوع درخت میزان باردهی متوسطی دارد. و میوه آن تقریبا دیر رس می باشد و تاریخ رسیدن میوه در اوایل مرداد ماه می باشد. ارتفاع درخت شلیل انجیری بین 4 تا 5 متر می باشد.  از نظر شکل درخت می توان به پر شاخه بودن آن ها اشاره کرد و بعد از کاشت دارای رشد سریع می باشد به گونه ای که بعد از یک مدت شاخه های آن فراوان می شوند.

از نظر شکل ظاهری برگ های  این نهال به صورت کشیده و بیضی هستند و در اطراف دارای دندانه می باشند. گرده افشانی آن به صورت خود بارور می باشد. و شکوفه های آن به رنگ صورتی هستند. نهال شلیل انجیری ازسال اول و دوم بعد از کاشت نهال شروع به شکوفه دادن و تولید میوه می کند. عمر مفید این نهال 10 سال می باشد این درخت دارای شاخه های نازک  و زیاد می باشد که مقاومت چندانی در برابر باد ندارند.

نهال شلیل انجیری

محیط کاشت نهال شلیل انجیری

یکی از شرایط محیط کاشت درخت شلیل خاک است. خاک مناسب برای رشد نهال شلیل انجیری خاک های لومی و سبک و شنی می باشد و در خاک های که حالت سنگین دارند و باعث ایجاد گل و لای بسیار در ریشه درخت می شود مناسب نیست.

نیاز به آبیاری در این نهال در فصل بهار دو تا سه بار در هفته می باشد و در فصل زمستان یک بار در هفته است. در مورد تحمل سرمای زمستان می توان گفت درخت شلیل انجیری در زمستان توانایی تحمل دمای منفی 20 درجه سانتی گراد را دارد. اما در فصل بهار تحمل سرمای منفی 3 درجه سانتی گراد را نخواهد داشت و به طور کلی گل های آن آسیب جدی می بینند. در مورد تحمل گرمای تابستان درخت شلیل انجیری می توان گفت که در برابر گرما تابستان مقاوم و تحمل بالای دارد. یکی از نقاط مثبت شلیل انجیری ، رویش آن در ایران می باشد به گونه ای که بیشتر کارشناسان منشاء آن را ایران می دانند. رنگ میوه های این نوع شلیل به رنگ قرمز و با قسمت گوشتی نارنجی می باشد.

فواصل کاشت نهال شلیل انجیری

فواصل کاشت نهال شلیل انجیری 3*3 می باشد و برای رشد بهتر نهال فاصله 3 متری بین نهال ها باید حفظ شود.آفت ها و بیماری های درختان شلیل انجیری متعداد زیادی می باشند.، این درخت دارای بیماری های قارچی هستند این درخت به صور کلی در برابر آفت ها و قارچ ها ضعیف می باشد و مقاومت بالای ندارد. آفت دیگر آن به شپشک نخودی معروف می باشد. برای از بین بردن این نوع آفت های درخت نیاز به سمپاشی دارد و هر چه زود تر انجام شود بهتر است زیرا همان طور که گفتیم این نوع درختان تحمل و مقاومت بالای نسبت به قارچ ها و آفت ها ندارند و در صورت عدم سمپاشی می تواند آسیب های غیر قابل جبرانی به درخت وارد کند.

 بهترین زمان برای سمپاشی

 بهترین زمان برای سمپاشی روز می باشد و  در صورتی که هوا کاملا صاف باشد و بدون باران که بتواند تاثیر مثبت داشته باشد سعی کند سمپاشی را با دستگاه سم پاش انجام دهید. هرس درخت شلیل انجیری هر ساله انجام می شود و این کار باعث رویش شاخه های جدید و بریدن شاخه های مریض و شکسته می شود. و همچنین رویش برگ جوان درخت ،که می تواند در سال های آینده میوه های بهتری دهند البته میزان باردهی  این درخت یکنواخت می باشد. میزان باردهی درخت شلیل انجیری زیاد می باشد زیرا جز درخت های پر بار از نوع خود محسوب می شود. عملکرد درخت در هکتار 40 تا 50 تن می باشد که این میزان می تواند بیشتر و یا کمتر نیز شود.


خرید نهال شلیل انجیری :

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *