مشاوره رایگان خرید نهال
خانهکاشت نهال کاشت نهال به {راهنمای تخصصی کاشت نهال به،باردهی و پرورش}

کاشت نهال به {راهنمای تخصصی کاشت نهال به،باردهی و پرورش}

کاشت نهال به {راهنمای تخصصی کاشت نهال به،باردهی و پرورش}

از آنجایی که، به طرفداران زیادی در بازار داخل و خارج از کشور دارد، معمولا باغداران حرفه ای و باتجربه از احداث باغ به و کاشت نهال آن به عنوان یکی از گزینه های انتخابی استقبال می کنند.

توصیه ما به باغداران عزیز این است که،  پیش از احداث باغ به و کاشت نهال آن، از روش کاشت استاندارد و به روز این نهال آگاهی کافی داشته باشند. در این مطلب روش صحیح کاشت نهال به به خوبی برای شما توضیح داده شده است. پس با ما تا انتهای این آموزش همراه باشید.

بهترین زمان کاشت برای نهال به و زمان کاشت نهال به چه فصلی است؟

بهترین زمان کاشت نهال به در فصل پاییز است. بطورکلی زمان کاشت نهال به از اوایل آبان ماه شروع و تا اواخر فرودین ماه خاتمه می یابد.

فاصله کاشت و الگوی مناسب برای کاشت نهال به چگونه باید باشد؟

بهترین الگو برای احداث باغ به، همانند اکثر ارقام میوه؛ الگوی مربعی؛ مستطیلی و مثلثی است. برای درختان به معمولا،الگوی مستطیلی بهتر است. فاصله مناسب بین نهال‌های به ۴ × ۴ یا۵× ۵ متر مربع می باشد. گودال های مناسب برای کاشت نهال به باید به عمق و عرض ۸۰ تا ۱۱۰ سانتیمتر در خاک حفر شوند.

آیا عملیات هرس و سربرداری نهال به در هنگام کاشت لازم است؟

نهال های همه ارقام به، در سال‌های ابتدایی نیاز چندانی به هرس نداشته و در سال‌های دیگر نیز صرف جدا کردن شاخه‌های شکسته و مرده نیاز به هرس برطرف می‌شود.

بهترین روش هرس کردن درختان به،سربرداری از ارتفاع ۴۰ سانتیمتری است. البته در مواردی که شاخه‌ها در هم تنیده می‌شوند و برداشت میوه‌ها را سخت می‌کنند، می‌ توان برخی شاخه‌های اضافی را هرس کرد.

در هنگام کاشت درخت به؛ کوددهی چگونه انجام می شود؟

ابتدا وضعیت خاک باغتان را  بدقت بررسی کنید و آزمایش لازم را برای تعیین نوع خاک انجام دهید. برای کسب اطلاع از نحوه نمونه برداری خاک، به مقاله تخصصی آزمون آب و خاک مراجعه فرمایید.

در هنگام کاشت نهال به بهتر است، باغداران برای افزایش کیفیت خاک و گیرایی بهتر نهال های به با توجه به نتایج آزمایش خاک، تمامی عناصر معدنی مورد نیاز را  به خاک اضافه کرده و سپس شخم زنی بدقت انجام گیرد تا خاک قوی و یکدست شود.

همه ارقام نهال به، در سال اول نیاز به کوددهی نخواهد داشت. از سال دوم، معمولا ۲ بار کوددهی مناسب است که می‌ توان از اوایل اسفند تا اواخر خردادماه انجام داد. بهترین کود برای همه ارقام به، کود اسید هیومیک است به تقویت خاک کمک می کنند.

عملیات ضد عفونی(پرالیناژ) نهال به چگونه انجام میشود؟

محلول ضدعفونی کننده مخصوص نهال به بشرح ذیل است:

در یک بشکه ۱۰۰ لیتری آب و بعد مقدار۱۰ کیلوگرم  خاک رس الک شده + ۵ کیلوگرم کوددامی الک شده + ۱۵۰ گرم سم قارچ کش (بنومیل یا کاپتان)  را مخلوط کرده و ریشه را به این محلول آغشته نمایید.

آبیاری نهال به پس از کاشت چگونه انجام میشود؟

نهال های همه ارقام به تا دوسال بعد از کاشت، نیاز به مراقبت و توجه بیشتری دارند. بهتر است در مناطق بسیارگرم و خشک یک روز قبل از کاشتن نهال آبیاری انجام دهید و مراقب باشید که خاک رطوبت نسبی داشته باشد. آبیاری نهال به، پس از کاشت در ۳مرحله انجام می شود. اولین آبیاری، دقیقا بعد از کاشت نهال به می باشد. پس از نشست آب، به اطراف نهال خاک اضافه کنیدو نهال را مجددا آبیاری کنید. سومین مرحله آبیاری یک هفته پس از کاشت نهال انجام می شود.

اقدامات محافظتی نهال به در زمان کاشت چگونه باید باشد؟

ریشه نهال ها باید هنگام حمل با پوشش مناسب مثلا گونی یا کنف مرطوب محافظت شود و پس از رسیدن به محل باغ ابتدا ریشه ها را ضدعفونی کرده وسپس آنها را در گودالهایی که از قبل آماده شده قرار دادو بعد با خاک پوشانده شده و آبیاری انجام شود.

۱- زمان مناسب کوددهی در درختان به بسیارمهم است. کوددهی بیش از نیاز برای همه ارقام به، منجر به برهم ریختن نیاز خواب نهال شده و همچنین باعث ریزش زودرس میوه‌ها  و افت محصول می گردد.

۲- دقت کنیدکه وقتی خاک اطراف درخت مرطوب است، نیازی به آبیاری وجود ندارد، چراکه آبیاری بیش از حد به درختان به،  آسیب می رساند.

۳-بهتر است در نزدیکی نهال به، قیم بگذارید و ساقه نهال را با نخ به آن ببندید، تا درخت رشد مستقیم داشته باشد. برای اینکار از چوب و مواد انعطاف پذیر استفاده کنید. قیم گذاری به خصوص در مناطق بادخیز ضروری است.

۴-دریافت روزانه حداقل ۶-۸ ساعت نور خورشید برای درختان به ضروری است.

۵-برای کاشت نهال های به، مکانی را در نظر بگیرید تا از بادهای تند در امان بمانند، زیرا وزش باد های سنگین باعث کم شدن میزان میوه دهی وافت محصول می شود.

نهال به مرغوب چیست؟

منظور از نهال به مرغوب یا نهال استاندارد، نهالی است که دارای مجوزهای قانونی و معتبر باشد. دقت کنید که نهال های انتخابی شما مورد تایید کارشناس باشد.نهال‌های به موجود در نهالستان پالیز همگی دارای کارت سلامت، کارت گارانتی ۲ ساله معتبر،شناسنامه نهال و گواهی عاری از آفات وکارت قرنطینه می باشند.

نهالستان پالیز با بیش از نیم قرن تجربه، بزرگترین نهالستان میوه در شمال غربی کشورمان واقع در شهر میاندوآب است که ،ارقام نهال به مناسب برای کاشت در همه جای ایران را تولید و به سراسر کشور ارسال می کند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *