مشاوره رایگان خرید نهال
خانهنهال گردو نهال گردو چندلر

نهال گردو چندلر

28 ژانویه 2022
0 4905
نهال گردو چندلر

کشور سازنده

نهال گردو چندلر برای اولین بار توسط یکی از اساتید علوم گیاهشناسی کالیفرنیا به نام آقای دبلیو اچ چندلر شناخته و به دنیا معرفی شد. از این رو خواستگاه اولیه این رقم، کشور آمریکا به حساب میاید.

خصوصیات نهال گردو

درخت گردو چندلر یکی از بهترین میوه‌ها را دارد. از این رو طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. برای اولین بار این رقم توسط آقای دبلیو اچ چندلر از کشور آمریکا به دنیا معرفی شد. اما امروزه در اکثر کشورها با شرایط اقلیمی مناسب کاشته میشود. لازم است بدانید قیمت نهال گردو چندلر بسیار مقرون به صرفه است. به این ترتیب خرید نهال گردو چندلر؛ سودآوری بسیار عالی برای باغداران به همراه دارد.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

درخت گردو چندلر در سال قادر به محصول‌دهی بین 6 الی 7 تن در هکتار است. به علت محصول‌دهی بالای این رقم در بیشتر نقاط کشورمان طرفداران زیادی دارد.

شروع به محصول‌دهی نهال گردو

نهال‌های گردو چندلر در سال اول کاشت، باردهی خود را آغاز میکند. اما برای رسیدن به محصول‌دهی حداکثری درختان؛ معمولا 5 سال زمان لازم است.

فاصله کاشت نهال گردو

به طور معمول باغ‌های گردو با الگوی مربعی و یا مستطیلی کاشته میشوند. فاصله کاشت مناسب برای نهال گردو چندلر، ایجاد مربع‌هایی به فاصله 6 در 6 متر مربع است. به این ترتیب علاوه بر سهولت در عبور و مرور وسائل نقلیه کشاورزی و برداشت آسان میوه‌های درخت گردو؛ در دریافت نور خورشید و اکسیژن از هوا و همچنین جذب مواد معدنی از خاک موثر است.

ارتفاع از سطح دریا

هنگام خرید درخت گردو چندلر، به ارتفاع از سطح دریای درخت و سازگاری آن با ارتفاع از سطح دریای باغتان توجه فرمایید. ارتفاع از سطح دریای مناسب برای کاشت نهال گردو چندلر بین 100 الی 1500 متر میباشد.

درصد چربی

درخت گردو چندلر یکی از چرب ترین گردو‌ها را دارد. جالب است بدانید روغن موجود در این گردو برای بدن ضرر ندارد.

شکل گردو

گردوهای چندلر معمولا کروی متمایل به بیضی و درشت هستند. پوسته آنها ضخامت نسبتا کمی دارد؛ و به راحتی با دست شکسته میشود.

گردوی چندلر گلدانی

حداکثر ارتفاع درخت گردو

ارتفاع بالای درختان، عملیات برداشت محصولات را با دشواری همراه میسازد. خوشبختانه ارتفاع درختان گردو چندلر چندان زیاد نیست. ارتفاع این رقم معمولا بین 4 الی 5 متر است. البته میتوان با استفاده از روش‌های هرس و سربرداری در سال‌های اولیه رشد درختان؛ ارتفاع درخت را تا حدودی کنترل نمود.

نیاز سرمایی نهال گردو

درختان گردو چندلر برای برطرف شدن نیاز سرماییشان در فصل زمستان باید بین 600 تا 800 ساعت در دمای بین 5 تا 10 درجه سانتیگراد قرار بگیرند. پس از گذر از این دوره سرمایی، درختان برای محصول‌دهی در سال جدید آماده میشوند. درختانی که دوره سرمایی خود را به خوبی پشت سر گذاشته باشند. تحمل سرمایی و گرمایی بالاتری دارند.

سهولت جداشدن مغز از پوست چوبی

پوسته چوبی گردوهای چندلر به آسانی از مغز جدا میشود.

عمر اقتصادی نهال گردو

درخت گردو چندلر عمر اقتصادی نسبتا بالایی دارد. این رقم پس از رسیدن به سن بلوغ محصول‌دهی حداکثری را آغاز نموده و تا بیش از 100 سالگی به این محصول‌دهی حداکثری ادامه میدهد. پس از پایان عمر اقتصادی، محصول‌دهی درختان با افت شدید مواجه خواهد شد. بنابراین توصیه میکنیم پس از پایان عمر اقتصادی درختان؛ آنها را بریده و نهال جدیدی در باغ بکارید.

رنگ مغز گردو

مغز گردو چندلر به رنگ سفید است.

وزن گردو

چندلر یکی از درشت‌ترین میوه‌ها را دارد. این رقم میوه‌هایی با وزن 13 گرم به همراه پوسته چوبی داشته و وزن مغز خالص در این رقم به 7 گرم میرسد.

مقاومت در برابر آفت

مقاومت درخت گردو چندلر در برابر آفات، آن را در رده بهترین نهال گردو در ایران، قرار داده است. البته برای پیشگیری از گسترش آفات و بیماری‌ها در باغ؛ لازم است تا درختان گردو چندلر را به صورت سالیانه سمپاشی نمایید.

 رقم گرده افشان

درختان گردو چندلر برای محصول‌دهی بهتر؛ نیاز به وجود یک رقم گرده‌زای سازگار در باغ دارند. به طور متوسط به ازای هر 10 اصله از رقم اصلی باید 1 اصله رقم گرده‌زا در هر ردیف کاشته شود. رقم گرده‌زای سازگار برای رقم گردو چندلر؛ ارقام فرانکت؛ روند هستند.

میزان آبیاری نهال گردو

آبیاری منظم درختان در حفظ سلامتی درختان و همچنین افزایش محصول‌دهی آنها موثر است. هر هکتار باغ گردو چندلر به طور متوسط به 7 الی 10 هزار مترمکعب آب نیاز دارد. درختان را در سال اول کاشت در فواصل زمانی کوتاهتری آبیاری نمایید. در سالهای بعدی درختان را هر 10 روز یکبار در سایه انداز نهال آبیاری کنید.

گردوی چندلر گلدانی

بهترین روش آبیاری برای نهال گردو چندلر، استفاده از سیستم آبیاری تحت فشار قطره ای است. از مزایای این روش :

  • پیشگیری از رشد علف هرز در باغ
  • آبیاری منظم
  • صرفه جویی در مصرف آب تا 3 الی 6 هزار متر مکعب در سال
  • آبیاری براساس نیاز درختان
  • عدم انتشار بیماری و آفات در باغ
  • و….

میباشد.

خرید اینترنتی نهال گردو چندلر از سرتاسر کشور

یکی از مشکلات اصلی در خرید نهال گردو؛ هزینه‌های اضافی در رفت و آمد تا یافتن بهترین نهالستان گردو در کشور میباشد. از این رو، ما در نهالستان پالیز؛ بزرگترین نهالستان در شمال غرب کشور؛ اقدام به فروش اینترنتی نهال گردو نموده‌ایم. بنابراین شما باغداران محترم میتوانید با مراجعه به سایت پالیز؛ کلیه نهال‌های گردو را مشاهده نموده و پس از انتخاب بهترین نهال گردو برای باغتان؛ با تماس رایگان از طریق واتساپ؛ سفارش خود را ثبت نمایید. همچنین میتوانید از مشاوره رایگان مهندسین جهادکشاورزی و کلینیک گیاه پزشکی ما در دفتر مرکزی نهالستان پالیز نیز بهره مند شوید.

قیمت نهال گردو چندلر پیوندی

خرید نهال گردو چندلر بهترین انتخاب برای شما در بیشتر نقاط کشورمان میباشد. این رقم علاوه بر محصول‌دهی عالی؛ کیفیت محصولات بالا و مقاومت در برابر آفات و بیماری‌ها دارد. نهال فروشی پالیز بزرگترین نهالستان در شمال غربی کشورمان است. این نهالستان تخصصی با به کارگیری کادر پیشرفته و تجهیزات به روز کشاورزی؛ اقدام به تولید و فروش نهال گردو با بهترین قیمت نموده است. پالیز به همراه کلیه نهال‌های گردوی خود گواهی سلامت، ضمانتنامه معتبر و رسمی 2 ساله، کارت قرنطینه؛ گواهی عاری از آفات ارسال مینماید.

از سایر خدمات این مرکز ارائه مشاوره رایگان پیش از خرید و پشتیبانی 24 ساعته پس از خرید نهال گردو میباشد. همچنین درصورت درخواست شما باغداران محترم؛ خدمات احداث باغ گردو به صورت حضوری در محل باغ شما توسط متخصصین باغداری پالیز است. ارائه مشاوره بیماری شناسی و آفت زدایی از دیگر خدمات این مرکز میباشد.

قیمت نهال گردو چندلر پیوندی بین 120 الی 140 هزار تومان میباشد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *