شرایط اقلیمی آب و هوایی و شرایط خاک در استان اصفهان به گونه ای است که می توان انواع ارقام نهال گردو از گونه‌های خاص را در آنجا با بازدهی بالا پرورش داد. بهترین نهال گردو در اصفهان که می‌توان از آن به سودآوری رسید، در چند رقم محدود خلاصه می شود.

یکی از مواردی که برای خرید نهال گردو به آن توجه باید کرد، ارتفاع از سطح دریا در منطقه کاشت نهال ها است. همین عامل باعث شده تا از میان صدها ارقام نهال گردو و نهال میوه، فقط چند تعداد محدود برای کاشت در استان اصفهان مناسب باشد.

همانطور که می دانید اصفهان، مهد هنر فرهنگ و تاریخ است. امروزه نیز شاهد آن هستیم که اصفهان پایتخت فرهنگی معرفی شده است. در شهر اصفهان، مکان های تاریخی و گردشگری متعددی در شهرستان های مختلف وجود دارد. از طرف دیگر اصفهان یکی از قطب های مهم صنعتی در کشور محسوب می‌شود و بیشتر از هزاران واحد صنعتی و تولیدی در شهر اصفهان مشغول به فعالیت هستند. این عوامل نشان می‌دهند که استان اصفهان پتانسیل بالایی برای درآمدزایی دارد. کاشت انواع ارقام نهال در اصفهان هم می‌تواند یکی از این حوزه های درآمدزا باشد.

ازآنجایی که توسعه باغ گردو، احداث باغ گردو، خرید بهترین نهال از نهالستان معروف در اصفهان بسیار اهمیت دارد، در ادامه مطلب شما را با بهترین ارقام نهال گردو آشنا می کنیم که می توانید در اصفهان بکارید. در ادامه، شرایط آب و هوایی این استان را برای پرورش نهال میوه و نهال گردو شرح می دهیم و در انتها معتبرترین مرکز فروش نهال گردو شناسنامه دار جهاد کشاورزی را معرفی می کنیم.

معرفی 6 مورد از بهترین نهال های گردو در اصفهان

برای خرید نهال گردو و کاشت آن در باغ های استان اصفهان باید به چند نکته توجه کنید. ارتفاع از سطح دریا، انتخاب ارقام نهال مناسب برای کاشت، شرایط آب و هوایی، میزان مقاومت نهال ها در برابر بیماری های درخت گردو و آفت های مختلف و از همه مهمتر، دسترسی به منابع آبی برای آبیاری درختان گردو در این زمینه اهمیت دارد.

از میان انواع نهال های گردو که در نهالستان معتبر مورد تایید وزارت جهاد کشاورزی ارائه می شود، چند نمونه از نهال های گردو برای کاشت در اصفهان بهترین انتخاب هستند. نهال گردو پیوندی اصفهان، اولین گزینه است که در شرایط کم آبی و سرما می تواند به خوبی مقاومت کند و برای شهر اصفهان و شهرستان های اطراف گزینه مناسبی خواهد بود.

6 گونه از بهترین نهال گردو در اصفهان که می تواند رشد و تولید محصول داشته باشند عبارتند از:

نهال گردو چندلر

یکی دیگر از بهترین نهال های گردو برای کاشت در استان اصفهان، نهال گردو چندلر است. نهال های گردو اسرائیلی، نهال گردو پالیز کانادایی، نهال گردو تویسرکان و ارقام نهال گردو ژنوتیپ برتر، گزینه‌هایی هستند که می‌توانید برای توسعه باغ گردو در اصفهان از آنها استفاده کنید. برای رشد بهتر نهال ها به راحتی می‌توان خاک باغ گردو را در شرایط متعادل تنظیم کرد. نهال گردو چندلر نیز طرفداران خاص خودش را دارد. این نهال گردو برای کاشت در مناطقی با ارتفاع ۱۵۰۰ متر از سطح دریا پیشنهاد می شود و در هر هکتار حدود 7 تن باردهی دارد. نهال های گردو که در این قسمت معرفی کردیم قابل خرید از نهالستان معتبر اصفهان هستند.

نهال گردو پالیز کانادایی

نهال گردو پالیز کانادایی در ارتفاع حداکثر ۳۰۰۰ متر از سطح دریا، باردهی خوبی دارد و اگر شرایط را به خوبی تنظیم کنید می‌تواند تا حدود ۱۶ تن محصول تولید کند. اگر بتوانید برای توسعه باغ گردو در اصفهان از نهال گردو پالیز کانادایی استفاده کنید، تا حداکثر ۱۰۰ سال این درختان باردهی خواهند داشت.

نهال گردو اسرائیلی

در مقابل، نهال گردو اسرائیلی وجود دارد که گزینه دیگری برای باردهی بیشتر تا ۸۰ سال است. باردهی گردو اسرائیلی در مقابل گردو پالیز کانادایی، کمتر است.

در ادامه، نهال گردو تویسرکان و نهال گردو ژنوتیپ برتر وجود دارد که هر دو در منطقه‌ای با ارتفاع ۳۰۰۰ متری از سطح دریا نیز به خوبی رشد می کنند. باردهی گردوی تویسرکان ۶ تن در هر هکتار و باردهی نهال گردو ژنوتیپ برتر، ۸ تن در هر هکتار است.

نهال گردو فرنور

نهال گردو فرنور، یکی دیگر از ارقام نهال گردو شناسنامه دار است که می توانید در اصفهان بکارید. این نهال گردو دارای عمر 100 ساله بوده و از دومین سال پس از کاشت به باردهی می رسد. در 3 تا 4 سال اول، گردوی فرنور می تواند حدود 1 تن در هر هکتار میوه تولید کند. این مقدار برای سن بلوغ درخت، حدود 8 تن در هر هکتار است. مناطقی که در ارتفاع 1500 تا 3000 متری از سطح دریا قرار دارند برای کاشت نهال گردو فرنور مناسب اند.

برای خرید انواع ارقام نهال های گردو می توانید به آدرس بهترین نهال فروشی آنلاین در اصفهان مراجعه کنید. آدرس بهترین نهالستان جهاد کشاورزی اصفهان را می توانید از کارشناسان پالیز استعلام بگیرید.

بهترین درختان میوه برای کاشت در اصفهان

بهترین ارقام نهال میوه که در شهر اصفهان به خوبی محصول می دهند عبارتند از :

در کنار انواع ارقام نهال گردو در اصفهان، برخی از نهال های میوه در اصفهان بهتر رشد می کنند. به طور کلی، نهال بادام، نهال هلو، نهال گلابی، نهال انگور، نهال سیب، نهال آلو، نهال پسته و نهال گیلاس برای کاشت در استان اصفهان بهترین گزینه هستند. این درختان میوه با شرایط اقلیمی و آب و هوایی اصفهان سازگاری دارند و بیشترین باردهی را خواهند داشت.

سایر نهال های میوه که برای کاشت در اصفهان پیشنهاد می شوند و شرایط خوبی برای رشد آنها وجود دارد، عبارتند از نهال زردآلو، نهال شلیل، نهال آلبالو، نهال انجیر و نهال به؛ این نهال ها را نیز می توانید از بزرگترین نهالستان و نهال فروشی در اصفهان تهیه کنید.

توزیع نهال و عرضه نهال میوه از نهالستان معروف و معتبر برای باغداران در استان اصفهان از نهالستان پالیز ارائه می شود. این مجموعه یک نهالستان مرکزی مجوزدار است و ارقام مختلف نهال میوه را  برای کاشت در شرایط اقلیمی مختلف پرورش می دهد.  هنگام خرید نهال گردو شناسنامه دار جهاد کشاورزی و خرید نهال میوه به شرایط کاشت و قیمت نهال ها توجه داشته باشید.

شرایط آب و هوای اصفهان

شرایط اقلیمی و آب و هوایی شهر اصفهان تقریباً گرم و خشک است اما در فصل زمستان بارندگی هایی اتفاق می افتد که باعث می شود دمای هوا به شدت کاهش پیدا کند. آب و هوای اصفهان در تابستان بسیار گرم است و در زمستان کاهش دما به شدت احساس می شود. انواع ارقام گردو مقاوم به خشکی و گردو مقاوم به سرما در شهر اصفهان قابل کاشت است.

شهر اصفهان حدود 1750 متر از سطح دریا فاصله دارد. ارقام گردو که در قسمت قبل معرفی کردیم همگی برای کاشت در این شرایط اقلیمی مناسب هستند. برخی از شهرستان های اصفهان شرایط کوهستانی و سردسیر دارند و برخی دیگر در منطقه گرم و خشک قرار گرفته اند؛ به این ترتیب، نهال گردو پیوندی، نهال گردو پالیز کانادایی و نهال گردو چندلر برای کاشت در هر منطقه آب و هوایی پیشنهاد می شود.

وضعیت ذخایر آبی استان اصفهان

یکی دیگر از نکاتی که برای خرید نهال گردو شناسنامه دار و نهال میوه شناسنامه دار جهاد کشاورزی از بهترین نهالستان باید توجه داشته باشید، شرایط کاشت نهال ها است. خاک مناسب، شرایط PH خاک، آبیاری درختان گردو و نهال های میوه، برنامه‌ریزی برای مبارزه با آفات و بیماری های گیاهی در اولویت قرار می گیرد.

با این مقدمه به یک نکته مهم درباره نگهداری از نهال گردو و نهال میوه در اصفهان اشاره می‌کنیم. ذخایر آبی برای آبیاری در این استان اهمیت دارد. اگرچه استان اصفهان به منبع آب زاینده رود دسترسی دارد، اما همه باغستان ها از این ویژگی بهره مند نیستند.

برای کاشت نهال گردو و کاشت نهال میوه در اصفهان باید به میزان آبیاری در هر دوره، در هر فصل توجه کنید و به مسئله  صرفه جویی در مصرف آب و کاهش هدر رفت آب هنگام آبیاری توجه داشته باشید. علاوه بر آبیاری، دسترسی به نور خورشید و شرایط مساعد وزش باد در منطقه دو نکته حائز اهمیت هستند.

در برخی مناطق استان اصفهان، آبیاری از منبع حفر چاه و قنات تامین می شود اما این دو گزینه دائمی نیستند. در فصل هایی که بارندگی مناسب نیست باید به منبع آب مناسب دسترسی داشت؛ اما در فصل پاییز و زمستان خوشبختانه بارندگی اتفاق می افتد که می تواند این منبع آبی را جبران کند.

جمع بندی

برای خرید بهترین نهال گردو و بهترین نهال میوه برای کاشت در اصفهان، یک نهالستان مجوزدار و معتبر از سوی جهاد کشاورزی را معرفی می کنیم که در کار خود، حرفه‌ای و باتجربه است. نهالستان پالیز، ارائه دهنده انواع ارقام نهال گردو و نهال میوه، آماده فروش عمده و فروش جزئی از نهال ها به باغداران عزیز می باشد.

می توانید قیمت روز انواع نهال گردو و میوه در اصفهان را نیز از این نهالستان استعلام بگیرید. نهالستان پالیز، بهترین نهال فروشی آنلاین در اصفهان و سایر شهرها است و خدمات متنوعی را برای توسعه باغ گردو و باغ میوه ارائه می دهد.