مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمقاله آفت شانکر Botryosphaeria

آفت شانکر Botryosphaeria

24 مرداد 1400
0 74
آفت شانکر Botryosphaeria

آفت شانکر Botryosphaeria یکی از انواع آفات درخت بادام می باشد. در میان عوامل بیماری.زای خطرناک قارچ های موجود در خانواده.بوتریوسفریاسه (Botryosphaeriaceae) حائز اهمیت.بوده به طوری که بیماری های ناشی از این قارچ.ها در سال های اخیر خسارت های فراوانی را به وجود آورده اند.

این بیماری روی.کلیه قسمت های درخت از طوقه تا شاخه.ها و حتی میوه ها دیده می شود. روی تنه و شاخه.ها شانکر های بیضی شکل به وجود می آید.که به وسیله یک شکاف از بافت.سالم جدا می شود. یکی از علائم بارز این.بیماری پوسته نازکی است که روی محل زخم وجود.دارد و با کنار زدن آن می توان دسته های پیکنیدیوم.قارچ را که به صورت دوایر متحدالمرکز.قرار دارند مشاهده کرد.

عامل آفت شانکر و اهمیت آن

قارچهای تیره Botryosphaeriaceae در یک راسته مستقل و جدا بنام راسته Botryosphaeriales و در رده Dothideomycetes از شاخه Ascomycota قرار دارند.

این قارچها دارای انتشار جهانی بوده و به حالتهای ساپروفیتی، پارازیتی و اندوفیتی زندگی کرده و سبب سرخشکیدگی، شانکر، بلایت شاخه، لکه برگی، پوسیدگیهای میوه و بذر و جاروی جادوگر در دامنه وسیعی از گیاهان میزبان در عرصه های کشاورزی و منابع طبیعی شده و خسارتهای عمده ای را از منظر اکولوژیکی و اقتصادی بر جای میگذارند.

در این میان آفت شانکر Botryosphaeria یکی از بیماریهای مهم نهال بادام میباشد که به طور عمده توسط دو گونه Botryosphaeria dothidea و Diplodia seriata (  Botryosphaeria  obtusa)  ایجاد میشود. قارچهای این تیره در طبیعت بیشتر به صورت فرم غیر جنسی مشاهده میشوند.

علائم بیماری آفت شانکر Botryosphaeria

گونه های این تیره مسئول ایجاد علایم گوناگونی از جمله پوسیدگی های میوه، لکه برگی و شانکرهای شاخه، ساقه و تنه در روی درختان میباشند.

آفت شانکر Botryosphaeria

آفت شانکر Botryosphaeria

قارچ، پوست و بافت چوب نرم را از بین برده و سبب نواحی بافت مرده که شانکر نامیده شده، میشود. علایم شانکر (خوره) بوتریوسفریایی بسته به گونه و سن میزبان و همچنین شدت تنشهای بوجود آمده متغیر میباشد.

استرس خشکسالی و آسیبهای زمستانه باعث افزایش آلودگی و توسعه شانکر میشود. شانکرها باعث ایجاد فلس و کاغذی شدن پوست بیرونی شده که اغلب نارنجی رنگ میباشد. بافتهای زیرین شانکر آبکی یا لزج و قهوه ای میباشند.

اکثر آفت شانکر Botryosphaeria عمیق نیستند، و حداکثر تا بخش چوب توسعه می یابند. نشانه های بیماری در سطح تنه و شاخه های اصلی درختان مسن با سن بالای 15 سال به صورت تغییر رنگ بافت پوست به قهوه ای، نرم شدن بافت پوست، ایجاد شکاف های کوچک در سطح پوست و خارج شدن شیره سیاه رنگ از شکاف های موجود در بخش آلوده و در نهایت پوسته پوسته شدن بخش آلوده دیده میشود.

در غالب موارد بخش چوب بدون تغییر رنگ باقی مانده و با پیشرفت بیماری قهوه ای شدن سطح چوب نیز مشاهده میگردد. به علت تخریب سیستم آوندی در پوست آلوده، بخشهای بالایی گیاه شروع به بروز زردی و ریزش برگها، چروکیدگی میوه ها و نهایتاً خشکیدگی شاخه می نمایند.

چرخه آفت شانکر

این قارچ همانند بسیاری از پاتوژنهای شاخه و تنه به درختان ضعیف و مسن حمله می کند و زخمهای ناشی از آفات ، هرس ، آفتابسوختگی و .. راه نفوذ مناسبی برای قارچ عامل محسوب می شوند زمستان بصورت میسلیوم در حاشیه شانکرها و یا پیکنیوسپورها در شانکرها میباشد.

روش های مبارزه با آفت شانکر Botryosphaeria:

  • تقویت و شاداب نگه داشتن درختان
  • رعایت بهداشت زراعی با حذف شاخه های آلوده و سوزاندن آن ها
  • اجتناب از ایجاد زخم های غیر ضروری روی درخت

روشهای کنترل آفت شانکر Botryosphaeria

مدیریت مؤثر بیماریهای درختان میوه ایجاد شده توسط قارچهای تیره Botryosphaeriaceae معمولاً از طریق کنترل تلفیقی بدست میآید، که شامل مدیریت ارقام حساس، شرایط محیطی، مدیریت درخت و کاربرد مواد شیمیایی می باشد که در این روشها عمدتاً حذف منابع اینوکولوم (کنیدیها) مدنظر قرار میگیرند.

در مورد کنترل بیماریهای شانکر از جمله آفت شانکر Botryosphaeria در ابتدا بایستی نهالهای سالم و عاری از بیماری جهت کاشت انتخاب شوند. زیرا اکثر گیاهان سالم و قوی نسبت به بیماری شانکر مقاوم میباشند.

همچنین جهت کاشت از محل مناسب استفاده شود. برای مثال، کاشت گیاهان نورپسند در سایه می تواند آنها را در معرض بیماری شانکر قرار دهد. در درختان قدیمیتر، حفاظت یا بهبود آنها با استفاده از هرس صحیح، عملیات به زراعی و آبیاری مناسب انجام گیرد.

استرسهای محیطی از جمله استرس خشکسالی، درختان را در معرض توسعه شانکر قرار میدهد، پس بنابراین آبیاری آنها در زمان خشکسالی مهم می باشد. با توجه به اینکه این قارچها فرصت طلب بوده و گیاهان تحت استرس را از طریق منافذ موجود آلوده می کنند، بایستی گیاهان را از ایجاد زخمهای غیرضروری محافظت کرد. همچنین نظارت و کنترل دقیق حشرات، کنه ها و دیگر عوامل موثر در ایجاد زخم و انتشار بیماری، دارای اهمیت میباشد.

آفت شانکر Botryosphaeria

آفت شانکر Botryosphaeria

شاخه هایی که دارای علایم آفت شانکر Botryosphaeria هستند بایستی در زمان خشک بودن آب و هوا حداقل 15 تا 20 سانتیمتر پایینتر از بافت آلوده سریعاً هرس شده و محل هرس ضدعفونی و با استفاده از چسب پیوندی پوشیده شود. جهت ممانعت از انتشار بیماری از طریق ابزارآلات هرس، سطوح آنها در بین برشها با الکل یا مایع سفید کننده % 10 بایستی ضدعفونی شود. کشاورزان بایستی ایجاد زخم را به حداقل رسانده و گیاهان قوی و تنومند را حفاظت و نگهداری کنند.

نتیجه گیری

امروزه بیشتر بیماری‌های درختان بادام مانند آفت شانکر Botryosphaeria شناسایی شده و برای آن‌ها روش درمان معرفی شده است. روش درمان میتوان به صورت پیشگیری از ابتلا و یا بریدن شاخه و اندام‌های آلوده درخت باشد و یا به صورت محلول پاشی با سم مخصوص انجام گیرد. توجه داشته باشید که هرگز در مصرف سم زیاده روی نکنید.

سم‌ها برای درخت بسیار خطرناک بوده و مصرف بیشتر از حد آن میتواند باعث خشکی درخت و یا آلوده شدن میوه ی آن بشود. حداقل دو هفته الی یک ماه پس از سمپاشی از میوه ی درخت استفاده نکنید. در برخی از اوقات با یکبار سمپاشی ممکن است بیماری به طور کلی از بین نرود. از این رو در فواصل اعلام شده و به صورت مرتب سمپاشی را ادامه دهید

خرید نهال بادام از نهالستان معتبر میتواند باعث کاهش خطرات و ریسک‌های بیماری شود. نهالستان‌های معتبر معمولا برای نهال‌ها ضمانتامه و برگ سلامت صادر میکنند.

نهالستان پالیز نهال با بیش از نیم قرن تجربه در حوزه فروش انواع ارقام بادام، دارای شناسنامه‌ی معتبر و شماره ثبت اختراع به عنوان بزرگترین نهالستان بادام در شمال غربی کشور شناخته میشود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *