بهترین رقم نهال گیلاس یکی از موضوعات.مهم برای افرادی است که به تازگی می خواهند به.حوزه باغداری وارد شوند. گیلاس یکی از جذاب ترین و.خوش آب و رنگ‌ترین میوه‌هایی است.که هر ساله با شروع فصل گرما به بازار می‌آید.و مشتریان بسیاری دارد.

بهترین گیلاس‌، معمولا میوه هایی.درشت و براق که در رنگ های متفاونی از بازه ی.روشن و صورتی رنگ تا سیاه رنگ می باشند. به طور کلی میوه.ی گیلاس، پرطرفدار است و به این دلیل عموم افرادی.که باغدار می باشند، تمایل دارند که بهترین نهال گیلاس، را تهیه کرده و در.بین درختان باغ خود بهترین درخت گیلاس، را نیز داشته باشند.

اما سؤال اینجاست.که آیا اطلاعات کافی در مورد خرید بهترین نهال گیلاس در اختیار.دارید؟ آیا بهترین نوع درخت گیلاس، را می‌شناسید؟ آیا از شرایط.لازم برای کاشت نهال این میوه شیرین و پرطرفدار آگاه هستید؟ دکتر نهال قصد دارد تا در این مقاله اطلاعات لازم را جهت آشنایی با بهترین نهال های گیلاس در اختیار شما قرار دهد پس لطفا تا انتهای این متن همراه ما باشید.

 ویژگی های بهترین رقم نهال گیلاس

گیلاس میوه‌ ای با قند مناسب و شیرینی مناسب که با طعم خوشایند سبب شده است که درخت آن مناسب کاشت در باغ‌‌ های کوچک و بزرگ است و در اواخر فصل بهار و تابستان به بار می‌نشیند. ویژگی های بهترین رقم نهال گیلاس این است که در مناطق معتدل به خوبی رشد می‌کند و معمولاً نهال گیلاس از سال سوم میوه داده و بعد از هفت سال درخت بالغی می‌شود و نهایت تا ۸۰ سال عمر می‌کند.

بهترین درخت گیلاس؛ در فصل بهار گل هایی با طیف رنگ سفید و صورتی می‌دهد و از خانواده گلسرخیان است. در ایران بیش از ۵۰ گونه گیلاس وجود دارد و این در حالی است که کشور ترکیه بزرگترین تولیدکننده گیلاس است.

بهترین رقم نهال گیلاس

معرفی انواع بهترین نهال گیلاس

همان طور که گفتیم بیش از ۵۰ نوع از گونه‌های مختلف گیلاس در ایران وجود دارند که در اینجا قصد داریم به معرفی بهترین رقم نهال گیلاس و معروف‌ترین انواع آن بپردازیم:

گیلاس پایه‌رویشی گیزلا

بهترین رقم نهال گیلاس که درخت آن باردهی بسیار مناسب و ایده آلی دارد، جزء گونه‌های پیوندی به شمار آمده و کیفیت بالایی دارد. این نوع نهال گیلاس به کم‌آبی و آفت مقاوم بوده و گونه‌ای پربار و اصلاح شده به حساب می‌آید. این گونه پرمحصول است و برای حفظ کیفیت محصول و همچنین کنترل رشد عمودی درخت، نیاز مبرم به هرس مناسب دارد.

دیرگل بودن گیلاس پایه‌ رویشی گیزلا باعث شده که در مقابل سرما مقاوم باشد و محصول آن از سرما آسیب نبیند. درخت آن تا ۵ متر ارتفاع پیدا می‌کند و میوه آن به دلیل راحتی در جدا شدن گوشت و هسته، مناسب تهیه کمپوت است. این رقم از درختان گیلاس ریشه‌ای عمیق دارد و با اینکه بیشتر ارتفاع می‌گیرد، ولی باید فاصله ۴ متر در کاشت نهال‌ها رعایت شود.

گیلاس تکدانه سیاه

این نهال های گیلاس که رنگی تقریباً سیاه دارد، در فروردین ماه به گل می‌نشیند و میوه براق و سیاه رنگش در اوایل فصل تابستان تا اواسط آن قابل برداشت است. نهال گیلاس تکدانه سیاه غیر از مناطق سردسیر در مناطق کوهپایه‌ای و معتدل نیز کشت می‌شود و به دلیل ویژگی‌های آن، نهال این درخت جزء بهترین نهال گیلاس، است.

میوه درشت آن بافت گوشتی داشته و در مقایسه با سایر گیلاس‌ها سفت‌تر است. وزن هر دانه تا ۹/۷ گرم نیز می‌رسد و در مناطق گرم از هفته سوم خرداد نیز قابل برداشت است.

Cherry tree، از سال دوم به بار می‌نشیند و از سال پنجم از نظر اقتصادی بازده خوبی خواهد داشت. زمان کاشت حداقل فاصله ۳ متر باید بین نهال‌ها منظور شود. چون این نوع درخت گیلاس از انواع نورپسند است، میوه‌ای شیرین و درشت‌تر دارد و جزء اقلام مرغوب و بهترین رقم نهال گیلاس به شمار می‌رود.

بهترین رقم نهال گیلاس

نهال گیلاس خوشه‌ای

این گونه از گیلاس نیز در مناطق سردسیری بهترین عملکرد را داشته و به فرم خوشه‌ای به بار می‌نشیند و جزء بهترین درخت گیلاس، است. نهال گیلاس خوشه ای نیاز به آب زیادی ندارد و در بهار و تابستان آبدهی ده روز یک بار برای آن کافی است. میوه‌های این درخت درشت و به صورت خوشه‌ای است و باردهی خوبی دارد.

همچنین این نوع درخت گیلاس بعد از گذشت سال اول میوه می‌دهد و این مورد توجه باغداران است. با اینکه این درختان گیلاس دیرگل و پر بار هستند، از خرداد ماه، میوه‌های آن قابل برداشت است.

نهال گیلاس زرد

این گونه از نهال گیلاس زرد مناسب کاشت در بیشتر مناطق ایران خصوصاً مناطق سردسیر است. خاستگاه این بهترین نهال گیلاس، شهر ارومیه است و مناسب کشت در مناطقی با ارتفاع ۸۰۰ تا ۲۵۰۰ متر است. گیلاس زرد ۲ سال بعد از کشت به بار می‌نشیند این گیلاس که رنگ متفاوتی دارد از نوع پربار و زودبازده بوده است.

میوه آن در اوایل تیرماه قابل برداشت است و درخت آن از سال چهارم به باردهی اقتصادی می‌رسد. میوه آن حدود ۵ گرم وزن دارد و از نظر آفت خیلی مقاوم نبوده و بیشترین آفت آن مربوط به مگس گیلاس و شپشک است که معمولاً با آبدهی زمستان و شخم‌زدن خاک تا حد زیادی آفات آن رفع می‌گردد. پایه این نوع گیلاس از درخت آلبالوی تلخ است.

بهترین رقم نهال گیلاس

گیلاس صورتی

این رقم از میوه گیلاس صورتی نیز در مناطقی با ارتفاعات نسبتا زیاد(سردسیر) عملکرد مناسبی از خود به نمایش می گذارد و از انواع گیاهان دیرگل می باشد. این نژاد cherry استقامت خوبی دارد و بومی ایران است و زیاد کشت می‌شود.

رنگ گوشت میوه آن زرد رنگ بوده ولی میوه قلبی شکل آن به رنگ صورتی پررنگ است و ظاهر زیبایی دارد. معمولاً ۲ سال پس از کاشت این درخت به باردهی می‌رسد. ارتفاع این درخت در شرایط مناسب تا ۶ متر خواهد رسید. درخت گیلاس صورتی نیاز سرمایی کمتری دارد و عمر اقتصادی آن حدود ۳۰ سال است.

میوه این گیاه در اوایل تیرماه قابل برداشت است و هر چه در ارتفاع بیشتری کاشت شود، باردهی بهتری خواهد داشت. آفات این بهترین نهال گیلاس، پوسیدگی قهوه‌ای و شانکر باکتریایی است که با سم‌پاشی و البته مراقبت دفع می‌شود. وزن میوه در شرایط مهیا تا ۶ گرم نیز خواهد رسید.

سخن پایانی

گیلاس میوه‌ای پرخاصیت است که حاوی آنتی‌اکسیدان بوده و دارای مقادیر بسیار مناسبی از ملاتونین می باشد که باعث خواب راحت شده و عملکرد مفاصل را بهبود می‌بخشد. گیلاس با داشتن آنتوسیانین باعث بهبود عملکرد مغز شده و عملکرد حرکتی را تقویت می‌کند. همچنین برای قلب و عروق و کبد، مثانه و کلیه نیز مفید است.

بهترین رقم نهال گیلاس با داشتن املاح گوناگون وزن را کنترل کرده و بدن را از سموم پاک می‌نماید، ضمناً خواص ضد سرطانی قابل‌توجهی دارد و برای خون‌سازی و رشد بدن و جلوگیری از آلزایمر نیز مفید فایده است.