مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمقاله بهترین زمان کاشت درخت گیلاس چه موقع است؟

بهترین زمان کاشت درخت گیلاس چه موقع است؟

بهترین زمان کاشت درخت گیلاس چه موقع است؟

بهترین زمان کاشت درخت گیلاس اولین قدم برای کاشت موفق آن است. به طور کلی، بسیاری از افراد عقیده دارند پاییز بهترین زمان کاشت نهال گیلاس است؛ زیرا در این صورت ریشه آن با گذر زمان، توسعه یافته و مقاومت آن در زمستان بالا خواهد بود.

در حقیقت انتخاب بهترین زمان کاشت نهال گیلاس به عواملی مانند نوع نهال، اندازه و سلامت ریشه آن، محیط زندگی، فصل، دمای هوا در روز کاشت، آبیاری و غیره بستگی دارد.

با توجه به اینکه درختانی مانند آلو، گیلاس، آلبالو  و غیره به شرایط کم‌آبی، خشکی و گرمای بیش از حد حساس هستند؛ کاشت این درختان نباید در فصل بهار انجام بگیرد. هنگامی که نهالی کاشته می‌شود، در ابتدا به دلیل جا به جا شدن به آن شک وارد می‌شود. این نهال به زمان نیاز دارد تا بتواند ریشه خود را قوی کند.

بهترین زمان کاشت درخت گیلاس در مناطق گرمسیر

در مناطق گرم و معتدل، بهترین زمان کاشت نهال گیلاس فصل پاییز است؛ زیرا در پاییز گیاهان به تازگی وارد مرحله‌ی خواب زمستانی شده‌اند. بدین ترتیب نهال گیلاس قبل از رسیدن سرمای زمستان به محیط جدید عادت کرده و ریشه‌های خود را محکم می‌کند. این الگو، مختص مناطق گرمسیر است که دمای پاییز و زمستان به طور تقریبی یکسان است و یخبندان‌های شدید ندارند.

بهترین زمان کاشت درخت گیلاس

بهترین زمان کاشت درخت گیلاس

بهترین زمان کاشت درخت گیلاس مناطق سردسیر

کلا بهترین زمان کاشت نهال در مناطق سردسیر، اواخر زمستان یعنی حدود سه هفته قبل از بیداری ظاهری گیاهان از خواب زمستانه است. با توجه به اینکه در مکان‌های سردسیر، زمستان‌ها با بارش برف، باران و یخبندان شدید همراه است، بهتر است شروع خواب زمستانی درخت را برای کاشت آن انتخاب نکنید.

علت این است که در این مناطق، یخبندان و بارش برف به راحتی می‌تواند نهال تازه کاشته شده را از بین ببرد. انتهای زمستان هنگامی که سوز و سرمای بیش از حد سپری شده است، بهترین زمان برای کاشت درخت گیلاس است. در این زمان درخت همچنان در خواب زمستانی بوده و از خطرات سرمازدگی در امان است.

انتخاب نهال مناسب

پیش از اطلاع از اصول و بهترین زمان کاشت درخت گیلاس باید نهال مناسب را فراهم کنیم. پرورش گیلاس از طریق نهال‌ها یکی از به‌صرفه‌ترین روش‌های بهره‌برداری از این گیاه است. اولین نکته‌ای که باید به آن دقت کنید، نوع نهال است. گیلاس‌ها بسته به نوع آن‌ها در برابر شرایط متنوع محیطی مقاومت مختلفی از خود نشان می‌دهند.

بیش از هزار نوع گیلاس وجود دارد، اما فقط تعداد معدودی از انواع گیلاس را می‌توان با موفقیت در باغ خود کشت کرد. هنگام تصمیم‌گیری در مورد نوع درخت گیلاس برای کاشت در خانه، باید چند نکته را به خاطر بسپارید. گیلاس شیرین و گیلاس ترش (آلبالو) محبوب‌ترین نوع گیلاس برای کاشت هستند.

گیلاس ترش یا همان آلبالو در برابر آسیب‌های محیطی مقاوم‌تر بوده و کم‌تر دچار بیماری می‌شود. گیلاس شیرین به دلیل طعم دلپذیر باعث جذب آفات مختلف می‌شود؛ از این رو نیازمند نگهداری، دقت، هرس و سم‌پاشی بیشتری است.

اگر قصد کاشت نهال گیلاس دارید باید از یک درخت آلبالو گرده دهنده در باغ، برای گرده‌افشانی و بارور کردن گله‌ای درختان گیلاس استفاده شود. در نتیجه به ازای هر ۹ درخت گیلاس، بهتر است یک درخت آلبالو در باغ کاشته شود یا از انواع مختلف گیلاس در یک باغ و در کنار هم استفاده شود.

بهترین زمان کاشت درخت گیلاس

بهترین زمان کاشت درخت گیلاس

انتخاب شیوه کاشت نهال گیلاس

کاشت درخت گیلاس به روش‌های مختلفی از جمله تکثیر با هسته‌ی گیلاس، کاشت نهال گیلاس و قلمه زدن انجام می‌شود. در ادامه به آموزش هر یک خواهیم پرداخت.

روش کاشت هسته میوه‌ها

کاشت از هسته گیلاس، یکی از راه‌های تکثیر این درخت است. برای این کار ابتدا تعدادی از گیلاس‌های سالم را بخورید و هسته‌ی آن‌ها را نگه دارید. هسته‌ی میوه‌ها را به مدت دو روز میان دستمال‌کاغذی قرار داده تا خشک شوند.

برای کاشت این دانه‌ها به طور معمول اوایل آبان زمان مناسبی است. برای کاشت آن‌ها انگشت خود را در خاک گلدان مناسب فرو کنید تا حفره‌های کم‌عمقی ایجاد شود. هسته‌ها را در هر کدام از این حفره‌ها قرار داده با خاک بپوشانید.

گلدان حاوی بذر به طور میانگین به ۶ تا ۸ هفته سرمای زمستان نیاز دارند. برای تأمین این نیاز، گلدان را در فضای باز و در مجاورت سرمای متوسط قرار دهید تا در بهار جوانه‌زنی شروع شود. این دانه‌ها پس از جوانه زدن باید به خاک منتقل شوند.

سال بعد پس از انجام مراقبت‌های لازم، این هسته‌ها به نهال‌های کوچکی تبدیل می‌شوند که باید در خاک کاشته شوند.  نهال‌های کوچک خود را به خاک باغ یا باغچه منتقل کنید. در حال حاضر بسیاری از افراد بجای انتخاب این روش، نهال‌های گیلاس ۱۰ تا ۲۰ سانتیمتری را به صورت آماده از گلخانه‌ها تهیه کرده و در خاک می‌کارند.

کاشت نهال گیلاس

هنگامی که نهال‌های کوچک گیلاس تا اندازه ۱۵ سانتی‌متری رشد کرده و ریشه آن‌ها مقاوم شد، نیاز به فضای بیشتری دارند؛ از این رو وقت آن رسیده که به خاک منتقل شوند. اولین قدم حفر گودالی با عمق سه برابر اندازه ریشه نهال گیلاس است.

پس از حفر گودال باید آن را بستری غنی از مواد مغذی کرد؛ پس به اندازه کافی کود یا کمپوست غنی مخلوط با خاک تازه درون گودال بریزید. با احتیاط کامل نهال ا از گلدان خارج کرده و خاک منتقل کنید. باید بسیار احتیاط کنید تا ریشه‌های نهال گیلاس زخمی نشوند.

هر درخت گیلاس باید ۶ متر فضا برای رشد داشته باشد. برای بهبود روند رشد، همان‌طور که در بخش بهترین زمان کاشت نهال گیلاس اشاره شد، بهتر است این انتقال در پاییز و یا اواخر زمستان انجام شود.

بهترین زمان کاشت درخت گیلاس

بهترین زمان کاشت درخت گیلاس

جمع بندی

بهترین زمان کاشت درخت گیلاس در مناطق گرمسیر پاییز است؛ زیرا در این زمان گیاه وارد خواب زمستانه شده و رشد آن متوقف می‌شود. از طرفی هنگامی که نهال را در خواب زمستانه به بستر کشت جدیدی منتقل کنیم، فشار کمتری به آن وارد شده و در مدت‌زمان کمتری می‌تواند مقاومت خود را بالا ببرد.

زمستان و پاییز این مناطق تفاوت دمایی زیادی ندارد و گیاه می‌تواند نیاز سرمایی خود را بدون هیچ‌گونه یخ‌زدگی برطرف کند. بهترین زمان کاشت نهال در مناطق سردسیر، پس از سپری شدن سوز و سرمای زمستان است. با توجه به اینکه مناطق سردسیر زمستان‌ها با بارش برف و باران سنگین همراه است، برای جلوگیری از سرمازدگی نهال کاشت را به اواخر زمستان موکول کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *