مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمقاله بیماری برگ نقره ای درخت هلو چیست؟

بیماری برگ نقره ای درخت هلو چیست؟

بیماری برگ نقره ای درخت هلو چیست؟

بیماری برگ نقره ای درخت هلو یک بیماری کم اهمیت است که در اثر یک قارچ به وجود می آید. این بیماری در 38 کشور از جمله ایالات متحده امریکا، کانادا، استرالیا، ‌نیوزلند،‌ آلمان، فرانسه، بریتانیا،‌ چین و ژاپن و بیشتر روی درختان مسن مخصوصا درختانی که چند دفعه روی آنها سرشاخه کاری شده با هرس کردن شاخه های قطور زخم های بزرگی روی انها به جا مانده است، ‌شیوع دارد .

شیوع این بیماری روی درختان قوی و جوان کمتر است . قارچ عامل بیماری Chondrostereum purpureum  است و مترادف آن purpureum Stereum  نام دارد.

این قارچ از رده بازیدیومیست ها و خانواده کورتیسیاسه است . شکل اندام های تولید مثلی این قارچ متغیر بوده، کلاهک های ان ابتدا تخت است و سپس لبه هایش روی همدیگر قرار می گیرند .

قطر کلاهکهای قارچ به 2 تا 10 سانت می رسد ، سطح زیرین آن ه صاف و بنفش رنگ و سطح بالایی آن کرکدار و خاکی رنگ است . کلاهک خشکیده قارچ قهوه ای متمایل به خاکستری است ولی در محیط مرطوب بنفش رنگ می شود.

بیماری برگ نقره ای درخت هلو

بیماری برگ نقره ای درخت هلو

نشانه های بیماری برگ نقره ای درخت هلو

نقره ای شدن برگساره های درخت بیمار بلافاصله بعد از ریزش گلبرگها بروز می کند . ابتدا برگهای روی یک یا دو شاخه علایم نقره ای شن را نشان می دهند و در سال های بعد نشانه ها روی سایر شاخه ها نیز ظاهر می شود .

بیماری برگ نقره ای درخت هلو گه یکی از انواع آفت ها و بیماری های نهال هلو است ناشی از جدا شدن اپیدرم رویه بالایی برگ از لایه نردبانی است . در برگهای به شدت آلوده ، وقتی اپیدرم فوقانی از لایه نردبانی جدا شد لکه های نکروزی به وجود می آید .

روی تنه یا در بن شاخه های آلوده معمولا زخم های بزرگ یا نواحی بافت مرده دیده می شود . برش طولی یا عرضی شاخه نشان می دهد که رنگ چوب تغییر کرده تیره یا قهوه های کم رنگ شده است .

قارچ عامل بیماری ضمن فساد چوب ،‌ماده ای سمس ترشح می کند که وقتی به برگها انتقال یابد نقره ای شدن برگها را به دنبال دارد .

چرخه بیماری

اندام تولید مثلی قارچ   Chondrostereum purpureum در پاییز روی چوب های خشکیده تشکیل می شود . انتشار بازیدیوسپور ها در پاییز شروع می شود و تا پایان بهار سال بعد ادامه دارد. در مواقعی که دمای هوا بالای صفر درجه سانتی گراد ، کلاهک و قارچ مرطوب باشد بازیدیوسپور ها آزاد می شوند .

آسکوسپور ها از راه محل زخم ها تازه در چوب درخت عفونت ایجاد می کند . عفونت در زخم هایی که بیش از یک ماه از وقوع آنها گذشته باشد ایجاد نمی شود .

زمستان و اوایل بهار بحرانی ترین مواقع عفونت است. اگر عفونت در بهار روی دهد ، نشانه نقره ای شدن برگها یک ماه بعد بروز می کند و در همین مواقع می توان قارچ را از چوبهای آلوده درخت جدا کرد .

قارچ عامل بیماری از راه زخم چوب نرم ، شاخه ها را مورد تهاجم قرار می دهد و به ندرت به چوب سخت حمله می کند . میسیلیوم های قارچ پس از ورود به بافت گیاه در خلال ماهای آوریل  تا ژوئن 50 تا 08 سانت به بالا و پایین پیش روی می کنند.

بیماری برگ نقره ای درخت هلو

بیماری برگ نقره ای درخت هلو

مبارزه با برگ نقراه ای

راه مبارزه قطعی و رضایت بخش برای بیماری برگ نقره ای درخت هلو هنوز ارائه نشده است . بعضی از باغداران نواحی بافت مرده و محل زخم های بزرگ شاخه های هرس شده را بعد از حذف کلاهک های قارچ گل اندود می کنند یا با نوارهای وینیلی می پوشانند.

قارچ کش های مختلفی مانند پلی اکسین ، آکسین مس ،و گوزاتیون به شکل خمیر برای جلوگیری از عفونت محل های وقوع آلودگی به کار برده شده اند .درختان مبتلا به بیماری اگر با دادن کود یا اجرای عملیات به زراعی تقویت شوند مکن است به بیماری غلبه کنن و به حیات خود ادامه دهند .

کلام آخر

قارچ بیماری برگ نقره ای درخت هلو میزبان های متعددی داشته و مبارزه و حذف آن در سطح باغ، سخت و گاهی غیر ممکن خواهد بود. از این رو، برای جلو گیری از بروز بیماری در باغ، کنترل بیماری می بایست از نهالستان آغاز گردد.

اگر تصمیم به خرید بهترین ارقام نهال هلو گرفته اید نهالستان پالیز با تولید و فروش نهال هلو با کیفیت بالا آماده همکاری با شما می باشد. قابل ذکر است قیمت این نهال در این نهالستان چون به صورت خرید مستقیم از نهالستان می باشد و واسطه حذف گردیده است مناسب می باشد.

یکی از خدمات مهم نهالستان پالیز احداث باغ می باشد چنانچه قصد احداث باغات تجاری کوچک یا بزرگ داشتید با کارشناسان ما در تماس باشید.

ارقام نهال هلو در این نهالستان جزء بهترین ها است که با کیفیت بالا تولید میگردد و نظرات مثبت مشتریان طی سال ها خرید گویای این امر می باشد. ما از کاشت تا برداشت پاسخگوی شما خواهیم بود ، جهت خرید اینترنتی نهال هلو با کارشناسان ما در تماس باشید.

نهالستان پالیز بزرگ ترین نهالستان شمال غربی ایران است که در شهر میاندوآب واقع شده است. این نهالستان فعالیت خود را از سال 1310 در حوزه پرورش ارقام نهال آغاز نموده و طی این مدت موفقیت های بسیاری را در این زمینه کسب کرده است.

هدف اصلی نهالستان پالیز، تولید باکیفیت ارقام نهال است. افزون بر این، تنوع بالای نهال در این نهالستان باعث امتیاز این نهالستان نسبت به سایر رقبا شده است.

نهالستان پالیز با پشتیبانی 24 ساعته، جهت خرید، پشتیبانی محصول، اطلاع از قیمت نهال و مشاوره رایگان، آماده خدمت رسانی به مشتریان گرامی است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *