مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمقاله بیماری زنگ درخت هلو و مبارزه با آن

بیماری زنگ درخت هلو و مبارزه با آن

بیماری زنگ درخت هلو و مبارزه با آن

بیماری زنگ درخت هلو انتشار جهانی دارد و بیشتر در مناطق گرم که اقدام به کاشت درختان میوه هسته دار می شود شیوع دارد. این بیماری در ایران از مناطق گنبد، گرگان، اردبیل، لاهیجان، آستارا، رشت، بابل، آمل، کرج، بابلسر، بندر انزلی، همدان، اطراف تهران و اصفهان گزارش شده است.

دو گونه قارچ عامل بیماری زنگ در درختان جنس prunus یافت می شود:

  • Tranzcshelia discolor : انتشار جهانی دارد و عامل شایع زنگ درختان میوه زراعی است.
  • pruni-spionosae (Pers.:Pers.) Dietel : در اروپا و بعضی از مناطق دیگر یافت می شود و معمولاً به گونه های غیر زراعی حمله می کند.

این بیماری موجب ریزش گل ها شده و عملکرد را به شدت کاهش می دهد. علائم روی میوه های نارس و سبز، به صورت لکه هایی به قطر 2 تا 3 میلی متر و روی میوه بالغ به صورت آبله می باشند.

بیماری زنگ درخت هلو

بیماری زنگ درخت هلو

نشانه های بیماری زنگ درخت هلو

نشانه های بیماری زنگ درخت هلو در همه درختان میوه هسته دار شبیه هم هستند. شروع بیماری همراه با پیدایش لکه های سبز متمایل به زرد کم رنگ در دو سطح برگ است. لکه ها کم و بیش زاویه دار هستند و رنگشان زرد براق می شود.

روی لکه های واقع در سطح زیرین برگ، جوشهای تیپ مولد یوریدیوسپور به رنگ قهوه ای نارنجی تشکیل می شوند. گاهی تلیوسپورهای سیاه رنگ این بیماری می آیند و این به نوع میزبان و فصل بستگی دارد آلودگی سرشاخه به زنگ، در همه انواع درختان میوه هسته دار واضح و نمایان نیست، ولی وقوع آلودگی سرشاخه ها در هلو نسبت به آلو و گوجه بیشتر و رویت آنها آسان تر است.

در آغاز سرشاخه های آلوده کمی آبگز ومتورم می شوند. سرانجام جوشهای یوریدیوم، پوست را پاره می کنند و یوریدیوسپورها نمایان می گردند. به تدریج که سرشاخه به رشد خود ادامه می دهند و یا رشد خود را در بهاره دوباره آغاز می کنند.

پوست سرشاخه های بیمار به طور طولی ترک می خورد و یوریدیوسپورهای بیشتری به وجود می آیند و نمایان می شوند. زخمهای سرشاخه ها سطحی بوده، به خودی خود اثر مخرب ندارند، ولی ممکن است از کانون های مهم زمستان گذرانی مایه، به حساب آیند.

مبارزه با بیماری

بیماری زنگ درخت هلو که یکی از انواع آفت ها و بیماری های نهال هلو است را در صورت لزوم می توان با سمپاشی حفاظتی مهار کرد. در نواحی ای که بروز زود هنگام زنگ معمول است، سه دفعه درختان را تیمار می کنند. در مناطقی که بیماری زنگ شدت ندارد و یا بیماری دیر هنگام بروز می کند. توصیه می شود که درختان بعد از برداشت محصول سمپاشی شوند.

شخم زمین باغ در اول زمستان سبب دفن برگ ها در خاک و فاسد شدن مقدار زیادی از تلیوسپورها می گردد.خسارت بیماری معمولا کم و قابل ملاحظه بوده و در صورتی که بیماری شدید باشد استفاده از قارچ کش های آلی مانند زینب یا تیورام در ماه های اردیبهشت و خرداد توصیه شده است.

همچنین سم پاشی درختان در اوایل پاییز با محلول لایم سولفور 6 درصد و تکرار آن در بهار به نسبت یک درصد توصیه شده است .

بیماری زنگ درخت هلو

بیماری زنگ درخت هلو

کلام آخر

بیماری زنگ درخت هلو علاوه بر برگ و میوه، می تواند بافت ساقه ی درختان هلو را که مهم ترین منبع انتشار آلودگی در بهار هستند، نیز آلوده کند. علائم آلودگی در برگ، به صورت لگه های غیر منظم زرد رنگ، شبیه زنگ زدگی و خزان نا به هنگام در صورت آلودگی شدید است.

اگر تصمیم به خرید بهترین ارقام نهال هلو گرفته اید نهالستان پالیز با تولید و فروش نهال هلو با کیفیت بالا آماده همکاری با شما می باشد. قابل ذکر است قیمت این نهال در این نهالستان چون به صورت خرید مستقیم از نهالستان می باشد و واسطه حذف گردیده است مناسب می باشد.

یکی از خدمات مهم نهالستان پالیز احداث باغ می باشد چنانچه قصد احداث باغات تجاری کوچک یا بزرگ داشتید با کارشناسان ما در تماس باشید.

ارقام نهال هلو در این نهالستان جزء بهترین ها است که با کیفیت بالا تولید میگردد و نظرات مثبت مشتریان طی سال ها خرید گویای این امر می باشد. ما از کاشت تا برداشت پاسخگوی شما خواهیم بود ، جهت خرید اینترنتی نهال هلو با کارشناسان ما در تماس باشید.

نهالستان پالیز بزرگ ترین نهالستان شمال غربی ایران است که در شهر میاندوآب واقع شده است. این نهالستان فعالیت خود را از سال 1310 در حوزه پرورش ارقام نهال آغاز نموده و طی این مدت موفقیت های بسیاری را در این زمینه کسب کرده است.

هدف اصلی نهالستان پالیز، تولید باکیفیت ارقام نهال است. افزون بر این، تنوع بالای نهال در این نهالستان باعث امتیاز این نهالستان نسبت به سایر رقبا شده است.

نهالستان پالیز با پشتیبانی 24 ساعته، جهت خرید، پشتیبانی محصول، اطلاع از قیمت انواع نهال و مشاوره رایگان، آماده خدمت رسانی به مشتریان گرامی است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *