مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمقاله شپشک سپردار درخت هلو و راه های مبارزه با آن

شپشک سپردار درخت هلو و راه های مبارزه با آن

22 نوامبر 2021
0 856
شپشک سپردار درخت هلو و راه های مبارزه با آن

شپشک سپردار درخت هلو به درختان سیب، هلو، گوجه، زردآلو و گاهی گلابی حمله می‌ کند. در روی درختان بید، تبریزی، یاس و عده دیگری از درختان زینتی نیز مشاهده شده است.

شپشک سپردار زمستان را به صورت تخم های سفید رنگ شکری به تعدادی در حدود 100 عدد در زیر سپر ماده می ‌گذراند. تخم‌ ها دارای دیاپوز اجباری می ‌باشند. پوره‌ ها در در اواسط اردیبهشت ماه بیرون می ‌آیند و به خوبی روی تنه درختان میزبان حرکت می ‌کنند و به سهولت توسط باد جابجا می ‌شوند.

پس از پیدا کردن محل مناسب بلافاصله تغییر جلد می‌ دهند. پا ها و شاخک‌ ها را از دست داده و ثابت می ‌شوند. در این موقع در اطراف بدن حشره رشته‌ های مجعد مومی شبیه به پنبه مشاهده می ‌شود که به مرور متراکم شده و به صورت هاله‌ای اطراف بدن حشره را می ‌گیرد.

پوره سن 2 پس از 15 تا 20 روز تغذیه تغییر جلد می‌ دهد و در این حالت حشره نر تبدیل به شفیره می ‌شود و کمی بعد حشره کامل بالدار زیر سپر خارج می ‌شود. پوره‌ های نسل دوم این آفت در اواسط مرداد ماه مشاهده می ‌شوند. این آفت نهال هلو دارای دو نسل می ‌باشد. طبق نظر برخی محققین در نواحی گرمسیر اصفهان نسل سومی از این حشره مشاهده می‌ شود.

شپشک سپردار درخت هلو

شپشک سپردار درخت هلو

انواع  شپشک سپردار درخت هلو

  • Fiscus = (physcus) testaceus
  • Aphlinidae: علاوه بر تعداد زیادی از کفشدوزک ‌ها، زنبور های پرازیتوئید فوق از خانواده Aphelinidae زمستان را به صورت لارو در داخل بدن حشره ماده می ‌گذرانند و در بهار موقعی که پوره ‌ها شروع به تعویض جلد کردند این زنبورها خارج شده و در بدن پوره‌ های سن دوم شروع به تخم ریزی می‌ کنند.
  • Hemisarcoptes malus (Acari: Hemisarcoptidae): کنه فوق پرداتور تخم شپشک سپردار درخت هلو بوده و خود و پوره ‌هایش از تخم این حشره تغذیه می ‌کنند. زمستان به صورت ماده بالغ در بین توده‌ های تخم در زیر سپر های این حشره سپری می ‌کنند.

راه های کنترل شیمیایی

مبارزه شیمیایی باید زمانی باشد که شپشک سپردار درخت هلو در مرحله Crawler باشد و 75% پوره‌ های از زیر سپر خارج شده باشند. مدیریت کنترل این آفت و سایر شپشک ها، نیازمند صرف انرژی زیاد، برای جلوگیری از کاهش محصول است.

سم پاشی زمستانه با روغن های صنعتی، می تواند در کنترل آفت موثر باشد. بهتر است سم پاشی با فشار انجام شود. سایر روش های مکانیکی مانند استفاده از نوار چسب براق آلوده به مواد نفتی نیز در برخی از نقاط به عنوان یکی از راههای مبارزه توصیه شده است.

  • آزینفوس متیل (گوزاتیون) EC20% و 2 در هزار
  • اتیون EC47% و 1.5 درهزار
  • اتریمفوس (اکامت) EC50% و 1 در هزار
  • کلرپیریفوس (دورسبان)8% و1.5 – 1 در هزار
  • روغن امولسیون شونده O 80% و 5/. درصد

سم‌پاشی زمستانه اواخر زمستان به صورت روغن‌پاشی پس از سپری شدن اوج سرمای زمستان و قبل از بیداری درختان انجام می‌شود.

شپشک سپردار درخت هلو

شپشک سپردار درخت هلو

کلام آخر

شپشک سپردار درخت هلو یکی از انواع آفت ها و بیماری های نهال هلو می باشد. در بین این گروه، شپشک های سن ژوژه صدمات زیادی را به درختان هلو وارد می کنند. این آفت بسیار بارور بوده و در هر بار تخم گذاری بالغ بر 400 پوره به وجود می آورد.

اگر تصمیم به خرید بهترین ارقام نهال هلو گرفته اید نهالستان پالیز با تولید و فروش نهال هلو با کیفیت بالا آماده همکاری با شما می باشد. قابل ذکر است قیمت این نهال در این نهالستان چون به صورت خرید مستقیم از نهالستان می باشد و واسطه حذف گردیده است مناسب می باشد.

یکی از خدمات مهم نهالستان پالیز احداث باغ می باشد چنانچه قصد احداث باغات تجاری کوچک یا بزرگ داشتید با کارشناسان ما در تماس باشید.

ارقام نهال هلو در این نهالستان جزء بهترین ها است که با کیفیت بالا تولید میگردد و نظرات مثبت مشتریان طی سال ها خرید گویای این امر می باشد. ما از کاشت تا برداشت پاسخگوی شما خواهیم بود ، جهت خرید اینترنتی نهال هلو با کارشناسان ما در تماس باشید.

نهالستان پالیز بزرگ ترین نهالستان شمال غربی ایران است که در شهر میاندوآب واقع شده است. این نهالستان فعالیت خود را از سال 1310 در حوزه پرورش ارقام نهال آغاز نموده و طی این مدت موفقیت های بسیاری را در این زمینه کسب کرده است.

هدف اصلی نهالستان پالیز، تولید باکیفیت ارقام نهال است. افزون بر این، تنوع بالای نهال در این نهالستان باعث امتیاز این نهالستان نسبت به سایر رقبا شده است.

نهالستان پالیز با پشتیبانی 24 ساعته، جهت خرید، پشتیبانی محصول، اطلاع از لیست قیمت نهال و مشاوره رایگان، آماده خدمت رسانی به مشتریان گرامی است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *