مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمقاله علت کم رنگ شدن برگ درخت گیلاس چیست؟

علت کم رنگ شدن برگ درخت گیلاس چیست؟

21 سپتامبر 2021
0 4534
علت کم رنگ شدن برگ درخت گیلاس چیست؟

کم رنگ شدن برگ درخت گیلاس یکی از موضوعاتی است که باغبانان در برخی مواقع با آن مواجه می شوند. برگ های گیلاس نه تنها در فصل پاییز بلکه گاهی اوقات در تابستان یا حتی در بهار نیز زرد می شوند.

زرد شدن شاخ و برگ یک نشانه طبیعی است که گیاه فصل رشد فعال را به پایان رسانده است و در حال آماده شدن برای استراحت است. زمان زرد شدن گیلاس به منطقه و شرایط آب و هوایی بستگی دارد، اما به طور کلی برگ های درخت در اوایل یا اواسط ماه اکتبر ، پس از کاهش پایدار دما ، تغییر رنگ می دهند.

گاهی اوقات باغبانان با این واقعیت روبرو می شوند که درخت خیلی زودتر از موعد مقرر شروع به زرد شدن می کند. اگر رنگ برگها تغییر کند ، این نشان دهنده مشکل داشتن درخت میوه است.

دلایل کم رنگ شدن برگ درخت گیلاس در تابستان

  • کمبود مواد مغذی

درخت فقط در صورت ادامه روند فتوسنتز طبیعی بدون تداخل ، رنگ سبز برگ ها را حفظ می کند. این مشکل نه تنها به دلیل سردی هوا و کمبود نور ، همانطور که در پاییز اتفاق می افتد ، بلکه همچنین به دلیل کمبود مواد مغذی در خاک شکسته می شود.

اغلب اتفاق می افتد که برگها به دلیل کمبود آهن در خاک زرد می شوند. فتوسنتز از این امر مختل شده ، برگها شروع به کم کم رنگ زرد می کنند و سپس کاملاً می ریزند.

اگر برگها از شاخه های پایین زرد شده و زردی به تدریج بالاتر رود ، این ممکن است نشان دهنده کمبود منیزیم باشد. با کمبود فسفر ، صفحات برگ نه تنها زرد می شوند ، بلکه برگ های گیلاس قرمز می شوند و می ریزند و یا رنگ برنز پیدا می کنند. کمبود پتاسیم در این واقعیت بیان می شود که برگها زرد می شوند ، اما یک حاشیه قرمز در لبه ها ظاهر می شود.

  • غرقاب شدن خاک

برگ های درخت ممکن است نه تنها به دلیل خشکسالی ، بلکه در برابر باتلاق نیز زرد شوند. اگر آب زیرزمینی از نزدیک ریشه های درخت میوه عبور کند ، یا باغبان اغلب گیلاس را بی مورد آبیاری کند ، رطوبت زیادی در خاک جمع می شود. این منجر به ظهور کلروز می شود، بیماری که در آن برگها رنگ خود را تغییر می دهند.

از ویژگیهای مشخص کلروز این است که درخت از بالا زرد می شود و به تدریج زردی برگهای پایین درخت را می گیرد. برای درمان ، گیاه باید با سولفات آهن 2٪ تیمار شود ، همچنین باید برنامه آبیاری یا حتی گیلاس را پیوند دهید.

کم رنگ شدن برگ درخت گیلاس

کم رنگ شدن برگ درخت گیلاس

بیماری هایی که باعث زرد شدن برگ درخت می شوند

بیماری های قارچی نیز منجر به تغییر رنگ برگ های درخت می شود. اغلب ، زردی به دلیل بیماری های مختلفی رخ می دهد:

کوکومایکوزیس عفونت با اسپور قارچ در اواخر پاییز یا زمستان اتفاق می افتد ، اما علائم این بیماری فقط در سال آینده ظاهر می شود. برگ های گیلاس در ماه ژوئیه یا حتی در اوایل تابستان زرد می شوند ، در حالی که رنگ قهوه ای مشخصی پیدا می کنند.

بیماری مونیلیوز یک بیماری مکرر دیگر گیلاس همچنین منجر به زردی برگها و سپس ریزش زودرس برگها می شود. عفونت مونیلیوز معمولاً به دلیل حشرات مضر – پروانه ریز و کرم ها رخ می دهد. اگر اسپورهای مونیلیوز در سراسر گیاه پخش شوند ، ابتدا برگهای جداگانه روی گیلاس زرد می شوند و سپس کل تاج ظاهر زغال شده پیدا کرده و می ریزد.

کلستراسپوریوز قارچ این بیماری معمولاً در شرایط غرقاب ایجاد می شود ، در اواخر بهار و اوایل تابستان خود را نشان می دهد. شما می توانید کلستراسپوریوز را با این علامت تشخیص دهید که قبل از پوشیده شدن از سوراخ های کوچک ، برگ ها زرد شده و در گیلاس می افتند.

اگر تاج به دلیل بیماری های قارچی زرد شد ، پس درخت باید فوراً با آماده سازی قارچ کش تحت درمان قرار گیرد و سپس تمام قسمت های آسیب دیده از بیماری را برداشته و از بین ببرد.

زرد شدن برگ های گیلاس پس از پیوند

تقریباً بلافاصله پس از کاشت درخت در باغ ، عاشقان اغلب با زرد شدن تاج نهال مواجه می شوند. در چنین مواردی ، معمول است که بگوییم گیاه “ریشه نداد” ، اما علل واقعی پوسیدگی تاج کاملاً مشخص است.

علت زرد شدن صفحات برگ در نهال ممکن است آسیب به ریشه باشد. اگر پیوند به طور نادرست انجام شده باشد ، و ریشه اصلی شکسته یا ترک خورده باشد ، پس از آن سیستم منبع تغذیه به شدت مختل شد. نهال گیلاس با ریشه های شکسته نمی تواند مواد مغذی را در حجم مورد نیاز دریافت کند و بنابراین شروع به زرد شدن و خشک شدن می کند.

همچنین ، زرد شدن شاخ و برگ می تواند به دلیل کمبود روی یا آهن در خاک ایجاد شود – از آنجا که هنگام پیوند گیاهچه در شرایط غیرمعمول قرار می گیرد ، می توان سلامت درخت را متزلزل کرد. غالباً ، پس از فرود در زمین ، گیلاس ها روی خاکهایی که دارای مقدار زیادی آهک هستند زرد و خشک می شوند.

کم رنگ شدن برگ درخت گیلاس

کم رنگ شدن برگ درخت گیلاس

کم رنگ شدن برگ درخت گیلاس جوان

درختان جوانی که تازه وارد دوره باردهی شده اند ممکن است به دلایل زیر زرد شوند:

  • ترک خوردن تنه: اگر زمستان خیلی سرد بود و درخت پوشیده نشده بود ، گیلاس می تواند خیلی یخ بزند تا اینکه آدامس از پوست آن آسیب ببیند و به سیستم های حیاتی آسیب برساند.
  • خاک خیلی قلیایی: گیلاس جوان در خاک با محتوای گچ یا آهک ضعیف رشد می کند ، زیرا در چنین شرایطی تولید کلروفیل مختل می شود.

اگر برگ های گیلاس در ماه ژوئیه زرد و پاییز باشد ، علت آن سرطان باکتری است ، به ویژه درختان جوان اغلب از آن رنج می برند. هنگامی که یک سرطان باکتری آسیب می بیند ، نه تنها برگهای گیلاس زرد و حلقه می شوند ، بلکه زخم نیز در قشر ظاهر می شود ، میوه ها تغییر شکل می دهند.

نتیجه گیری

علت کم رنگ شدن برگ درخت گیلاس تنها به دلیل بیماری نمی باشد، بلکه ممکن است کمبود مواد معدنی یا آبیاری نامناسب باعث این موضوع شود. فناوری خوب کشاورزی برای پرورش گیلاس از اهمیت بالایی برخوردار است ، باغداران نباید از کوددهی و سمپاشی گیلاس غافل شوند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *