مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمقاله علت گل ندادن درخت بادام

علت گل ندادن درخت بادام

8 مرداد 1400
0 161
علت گل ندادن درخت بادام

درخت بادام بومی خاورمیانه است اما در سطح جهانی اهلی شده و در حال رشد است. این یک درخت گلدار زینتی از خانواده روزاسه است و دارای قد متوسط شش متر است. به طور متوسط نهال بادام بعد از هشت سالگی وارد بلوغ می‌شود، بنابراین می‌توان حداکثر عملکرد یک درخت بادام را برداشت کرد. درختان بادام گونه های تلخ و شیرینی دارند.

گل ندادن درخت بادام

بادام خوشمزه و مغذی است و همچنین کاربرد زیادی در صنایع غذایی و آرایش دارد. بنابراین پرورش دادن درخت آن ایده مناسبی است، اما ممکن است متوجه شوید که درخت شما هنگام رشد، میوه خوبی نمی‌دهد. درخت بادام بدون میوه مناسب چه فایده‌ای دارد؟ البته اگر درخت خود را کاشته‌اید و میوه خوبی نمی‌دهد یا کلا بار نمی‌دهد، خبر خوب این است که می‌توانید با رعایت چند مرحله ساده این مشکل را حل کنید.

"<yoastmark

چرا درخت بادام گل نمی‌دهد؟

درخت بادامی که میوه نمی‎دهد می‎تواند ناامید کننده باشد. یکی از دلایلی که ممکن است هنوز گلی را روی درخت نبینید این است که ممکن است هنوز فصل خود را شروع نکرده باشد و باید بیشتر منتظر بمانید. ممکن است چندین سال طول بکشد تا تولید درخت بادام شروع شود. برای درخت بادام، معمولاً باید منتظر بمانید تا درخت سه یا چهار ساله شود تا میوه دهد. بنابراین، اگر نهالی کاشته‌اید و فقط یک سال سن دارد، باید صبور باشید. با شروع باردهی، انتظار می‌رود حداکثر عملکرد آن‌ها 50 سال باشد.

مقدار باردهی درخت بادام بنا به ارقام، شرایط محیط (مانند دما، آب، نور) و … متفاوت است. طبق آمار، باردهی درختان بادام بین 1 تا 2 تن در هکتار پیش بینی می‍‌شود. این مقدار با توجه به موارد ذکر شده متفاوت است.

گرده افشانی درخت بادام

موضوع دیگر ممکن است گرده افشانی باشد. اکثر ارقام درخت بادام خود گرده افشانی نمی‌کنند. یعنی که آن‌ها نیاز به گرده افشانی درخت دوم در منطقه دارند. بسته به تعداد انتخابی، ممکن است لازم باشد درخت دیگری را برای باغ خود انتخاب کنید تا گرده افشان‌ها، مانند زنبورها، کار را انجام داده و گرده را از یکی به دیگری منتقل کنند.

اگر ترکیب صحیح گرده افشانی را نداشته باشید ، هیچ میوه یا گلی روی درخت بادام پیدا نخواهید کرد. به عنوان مثال، دو درخت از یک رقم یکسان نمی‌توانند گرده افشان خوبی برای یکدیگر باشند. اگر درخت بادام بی ثمر دارید، احتمالاً دو راه حل ساده وجود دارد: کمی بیشتر صبر کنید یا درخت دوم را برای گرده افشانی بخرید.

"<yoastmark

وجود بیماری در درخت

وجود بیماری‌ در درختان‌بادام یا نهال آن و همچنین آفات باعث مشکلات زیاد برای میوه آن می‌شود و شما را مجبور به انجام کاری برای کمک به درخت آن می‌کند. بیماری‌ها و آفات احتمالی درخت‌بادام بسیار زیاد است و می‌تواند کشنده باشد. کدام حشرات می‌توانند بر درختان‌بادام تأثیر بگذارند؟

درختان می‌توانند توسط کنه‌های مختلف از جمله کنه‌های عنکبوتی مورد حمله قرار گیرند. سایر آفات بادام ممکن است موارد زیر را شامل شوند: مورچه‌ها (به ویژه مورچه‌های آتشی قرمز)، کر‌م‌های جنگلی که باعث می‌شود درخت‌بادام میوه ندهد.

بهترین راه برای مدیریت مشکلات بادام مربوط به کنه یا حشرات، تهیه دارو برای بیماری‌های درخت بادام از مراکزی است که نهال بادام می‌فروشند. آن‌ها اقدامات مناسب برای استفاده یا محصولات برای از بین بردن بیماری را توصیه می‌کنند. بسیاری از مشکلات مختلف را می‌توان به بیماری‌ها نسبت داد و این درختان در معرض بسیاری از آن‌ها قرار دارند.

وضعیت آب و هوا

شرایطی مانند موقعیت درخت و آب و هوا تا حدی از دلایل گل ندادن درخت بادام است. در صورت امکان، درختان مقاوم در برابر بیماری را برای پرورش بخرید. مراقبت مناسب همچنین خطر بیماری‌های بادام و آفات را کاهش می‌دهد. بهترین مکان ممکن را انتخاب کنید، آبیاری و کود کافی تهیه کنید، همیشه علف‌های هرز را بردارید و در صورت لزوم درخت را هرس کنید. انجام این وظایف تا حد زیادی به کاهش مشکلات در آینده کمک می‌کند.

شرایط خاک

درختان میوه اغلب تحمل بیشتری نسبت به شرایط خاک دارند. استفاده زودهنگام از کود می‌تواند باعث رشد ضعیف شود، رشد ضعیف در طول دوره گلدهی باعث می‌شود که گیاه انرژی خود را برای تشکیل و گل‌دهی میوه صرف نکند و می‌تواند آفات فرصت طلب را در این جهت جذب کند.
کود خانگی یا کود از منبع معتبر بهترین گزینه برای باروری خاک است. آن‌ها مواد مغذی را به سرعت ثابت کرده و ساختار خاک را بهبود می‌بخشند، به خوبی رشد می‌کنند، شما می‌توانید در هر زمان برای کوددهی خاک اطراف درختان خود را حفر کنید، اما بهترین زمان برای انجام این کار بهار یا پاییز است.

علف‌های هرز برای تامین آب و مواد مغذی با درخت‌ها رقابت می‌کنند، بنابراین با حذف آن‌ها از قاعده درخت‌ها و ناحیه سایه‌دار درختان بادام آن‌ها را از رقابت حذف کنید تا درخت شما بدون استرس رشد کرده وگل دهد.

هرس نامناسب

هرس همیشه با ترس انجام می‌شود، اما بسیاری از هرس‌های خوب مدیریت شده می‌توانند درخت را تقویت کنند. هرس بیش از حد باعث رشد رویشی گیاه می‌شود و درخت را به میوه دهی می‌گذارد. کلید هرس در باغبانی این است که شاخه‌ها و چوب‌های بیمار، شاخه‌های در حال مرگ یا هر شاخه‌ای که در قسمت‌های داخلی و متراکم رشد می‌کند و سال گذشته به ثمر نرسیده است، باقی نماند.
هدف تشویق درخت برای رشد است و اجازه می‌دهد هوا و نور به تمام نقاط گیاه برسد. این امر باعث می‌شود محصول خوبی تضمین شود و از لانه سازی آفات جلوگیری شود.

"<yoastmark

ویژگی‌های درخت‌بادام سالم چیست

درخت‌بادام درختی برگریز از خانواده Rosaceae است که به دلیل داشتن دانه‌های خوراکی کاشته می‌شود. درخت‌های بادام دارای پوسته‌ای قهوه‌ای رنگ یا خاکستری است و بسته به رقم آن شکل رشد مخصوص به خود را دارد. قطر درخت‌های بادام می‌تواند به 30 سانتی متر برسد. طول برگ‌های بادام 7.5-13 سانتیمتر با لبه‌های دندانه دار است و به طور متناوب روی شاخه‌ها رشد می‌کند. این درخت گل‌های سفید تا صورتی کم رنگ و میوه‌های سبز مودار شکل خود را تولید می‌کند.

بادام عموماً 3.5 یا 6 سانتیمتر طول دارند. درختان بادام می‌توانند 4 تا 10 متر ارتفاع داشته باشند و طول عمر آنها بین 30 تا 40 سال است. بادام ممکن است به طور رسمی مغز بادام نامیده شود، اما بسته به گونه، بادام شیرین یا تلخ نیز نامیده می‌شود و از گونه‌های وحشی در مرکز و جنوب غربی آسیا سرچشمه می‌گیرد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *