پیوند درخت میوه شامل ترکیب پایه پایینی یک درخت به قلمه یا شاخه جوانه درخت دیگر برای پرورش و باردهی میوه موفق است. پیوند درخت سیب معمولا نتیجه خوبی را ایجاد می کند و به همین خاطر است که برای یادگیری پیوند درخت میوه، معمولا از درخت سیب استفاده می شود.

کاشت دانه سیب میوه ای مشابه سیبی که از آن گرفته شده است، تولید نمی کند؛ بنابراین پیوند درخت سیب به شما کمک می کند تا سیب های با کیفیت بالاتری را تولید کنید. با این روش پیوند شاخه ای شروع کنید و برش های خود را تا زمانی که پیوند موفقی انجام دهید تمرین کنید.

قسمت اول: چیدن ساقه های پایه (زیرزمینی)

1- درخت سیبی را بکارید که در منطقه شما به خوبی رشد می کند. همچنین، ساقه زیپایه باید به اندازه کافی قوی باشد تا بتواند پیوند را نگه دارد و با آب و هوای منطقه شما نیز سازگار باشد. چیدن ساقه های پایه قدم اول برای پیوند زدن درخت سیب است.

2- به جای خرید نهال، خرید پایه یا ساقه زیرزمینی را انتخاب کنید. شما می توانید برای خرید از کارشناسان ما کمک بگیرید، این بهترین راه برای اطمینان از مناسب بودن پایه شما برای پیوند زدن است.

3- پایه را در گلدان بکارید تا زمانی که آماده استفاده شود. در زمستان آن را در شرایط خنک مرطوب نگه دارید. اگرچه پایه از چند سالگی فروخته می شود، می توان قبل از پیوند آن را خریداری کرد.

4- اطمینان حاصل کنید که پایه و قلمه شما از نظر قطر سازگار هستند. قطر شاخه ها باید با قلمه ها مطابقت داشته باشند. البته پیوند با قلمه نازک تر نیز می تواند موفقیت آمیز باشد.

5- برای پیوند درخت سیب، همزمان چند ساقه پایه بخرید. موفقیت در پیوند با تمرین زیاد افزایش می یابد، بنابراین ممکن است لازم باشد قبل از پیوند موفق درخت میوه، چندین شاخه قلمه و پایه را برش دهید.

قسمت دوم: قلمه زدن نهال سیب

1- شاخه های قلمه را در پاییز یا زمستان ببرید. برای پیوند درخت سیب می توانید این قلمه ها را تا بهار بعدی که آماده جوانه زدن و کاشت هستند، ذخیره کنید. درواقع، شما باید  برای قلمه زدن نهال سیب،  شاخه های قلمه ای داشته باشید که قبل از یخ زدگی بریده شوند، درست هنگامی که درخت سیب در خواب زمستانی است.

2- برای پیوند درخت میوه، شاخه های یک ساله را از درخت جدا کنید. از قیچی های تیز استفاده کنید تا جراحتی به درخت وارد نشود و حتی پیشنهاد ما این است که قبل از بریدن ساقه برای انواع مختلف پیوندها، قیچی ها را با الکل ضدعفونی کنید (درست همان کاری که هنگام هرس کردن بایستی انجام دهید).

3- شاخه های قلمه ای را انتخاب کنید که دارای سه جوانه یا بیشتر باشد و ضخامت آنها حدود 6/0 سانتی متر باشد.

4- به جای اینکه خودتان قلمه را برش دهید، بهتر است آن ها را بخرید. گلخانه ها یا نهالستان ها می توانند شاخه های قلمه را برای پیوند درخت میوه به شما بفرستند و این کار قطعا ریسک پایین تری خواهد داشت.

5- مقداری خاک خزه و اره (همان پیت ماس) یا اسپاگنوم را مرطوب کرده و آن را در یک کیسه بزرگ فریزر قرار دهید. قلمه ها را درون کیسه پلاستیکی بگذارید و در یخچال نگهداری کنید تا زمانی که آماده پیوند باشید.

6- برای اطمینان از خشک نشدن قلمه هایتان، گهگاه کیسه را باز کرده و رویشان کمی آب بپاشید.

قسمت سوم: آموزش پیوند درخت سیب

1- درختان سیب خود را در اوایل بهار درست قبل از آماده شدن جوانه های درخت پایه پیوند بزنید. این کار اغلب در ماه های فروردین و اردیبهشت انجام می گیرد و بهتر است ابتدا با آموزش پیوند درخت سیب آشنا شوید، البته زمان پیوند درخت میوه بستگی زیادی به آب و هوای منطقه شما نیز دارد.

2- پایه ای را انتخاب کنید که ضخامت آن 6/0 سانتی متر باشد. پایه باید دقیقا هم اندازه قلمه شما باشد.

3- طوری تنظیم کنید که انتهای پایه را با یک زاویه به سمت بالا ببرید. سپس انتهای قلمه را با زاویه رو به پایین برش دهید تا جوانه های باقی مانده بالای قسمت پیوند خورده قرار بگیرند.

4- پایین قلمه، بالای جایی که شاخه از بین رفته است را ببرید. از قیچی های تمیز و تیز استفاده کنید. شما باید سلول های تازه و سبز یا کامبیوم را در هر دو (هم قلمه و هم پایه) در معرض پیوند قرار دهید تا پیوند درخت میوه با موفقیت انجام گیرد.

5- چاقوی پیوند را تیز کنید. چاقوی تیز احتمال پیوند موفقیت آمیز درخت سیب را افزایش می دهد.

6- پایین قلمه را با زاویه تندی به سمت پایین ببرید. طول برش باید تقریبا 5/2 سانتی متر باشد. قبل از انجام برش، مطمئن شوید که حداقل سه جوانه بالای محل برش وجود دارد.

7- برش مربوطه را در قسمت پایه ایجاد کنید و با زاویه تند به سمت بالا ببرید. در نهایت وقتی دو شاخه را کنار هم قرار می دهید باید به شکلی دیده شود که فقط یک شاخه باشند.

8- در هر انتها زبانه ها را ببرید. این کار اجازه می دهد سلول های کامبیوم حداقل در دو نقطه با یکدیگر تماس داشته باشند و اینگونه روی هم می لغزند تا پیوند محکمی برای پیوند درخت سیب تشکیل شود. شیار زبانه پایه را تقریبا به اندازه یک سوم از محل قبلی برش دهید. برای ایجاد یک شیار بهم پیوسته، باید در جهت مخالف برش قبلی خود قرار بگیرید. تنه قلمه را یک سوم پایین تر از زاویه گفته شده به سمت بالا ببرید. در حین انجام حین انجام پیوند درخت میوه، مراقب باشید تا چاقو را به آرامی حرکت داده تا منجر به بریدن خودتان نشود.

9- زبانه های ایجاد شده را بین پایه و قلمه قفل کنید. شما باید کمبیوم یا قسمت سبز یک شاخه را به آرامی به کامبیوم شاخه دیگر وصل کنید. قسمت پیوند زده باید نسبتا پایدار باشد.

10- ناحیه بهم پیوسته را با نوار گل یا یک پارچه محکم بپیچید. انتهای آن را بیرون بگذارید تا نیازی به بریدن قسمت پیوندی نداشته باشید و هنگام شروع رشد، پیوند آزاد شود.

11- نوار را با پارافیلم یا موم پیوند رنگ کنید.

12- قلمه را از بالای بالا، تقریبا قسمت سوم جوانه، با یک زاویه 45 درجه ببرید و قسمت فوقانی را نیز با موم بپوشانید.

13- بلافاصله روی قلمه را برچسب و علامت بزنید تا بدانید که پیوند درخت سیب برای کدام درختان انجام شده است.

قسمت چهارم: کاشت درختان پیوندی سیب

1- پایه را در گلدان بکارید و آن ها را در یک منطقه خنک و مرطوب نگه دارید. همچنین می توان پایه های پیوندی درخت سیب را درون خزه های اسفناگوم در یک کیسه پلاستیکی بسته بندی و مرطوب کرد تا زمانی که کاشته شوند. همجنین برای کاشت درختان پیوندی سیب، لازم است که مراحل بعدی را با دقت انجام دهید.

2- برای موفقیت در پیوند درخت سیب باید قلمه ها را به مدت دو تا چهار هفته در دمای حدودا 2 تا 6 درجه سانتی گراد نگهداری کنید.

3- پایه خود را در مکانی امن بکارید که بتوانید درختان را به دقت از نظر مشاهده حشرات، حیوانات گوناگون یا سایر آسیب ها تماشا کنید. همچنین این پایه ها باید زیر نور آفتاب قرار بگیرند تا درصد موفیت پیوند بالا برود.

4- شاخه هایی که از پایه امتداد یافته و رشد کرده اند را بردارید. درواقع، هدف شما از پیوند درخت سیب، رشد قلمه پیوندی است و رشد پایه در اینجا به کار ما نمی آید.

هنگامی که قلمه کالا شروع به رشد کرد و برگ های جدید در بالای پیوند ظاهر شدند، هرگونه رشد جوانه و شاخه های دیگری را که از پایه منشا می گیرند، جدا کنید. این کار باعث می شود تا پایه به تلاش برای رشد شاخه های خود ادامه دهد و شما باید آن ها را تا زمانی که درخت پیوندزده شده زنده است، هرس نمایید.

جمع بندی نهایی

پیوند درخت میوه یکی از کارهای آسان و در عین حال تکنیکی باغداری است که سبب افزایش باردهی درخت و محصول باکیفیت تری می شود. علاوه بر این، پیوند درخت فواید زیاد دیگری دارد؛ به عنوان مثال، با پیوند زدن می توان ارقام جدیدی از محصول تولید کرد، درخت میوه را به حشرات و آفات گوناگون مقاوم نمود و در ضمن برای جلوگیری از یخ زدگی ریشه ها نیز می توان از این تکنیک استفاده نمود. علاوه بر همه این موارد، شما می توانید در سایت پالیز نهال خرید نهال سیب را با کیفیت های بالا برای باغ خود انجام دهید.

از آنجایی که این کار کمی چالش برانگیز است، در این مطلب تصمیم گرفتیم تا آموزش پیوند زدن را با پیوند درخت سیب به شما آموزش دهیم تا کاملا واضح باشد. علاوه بر مواردی که به آن ها اشاره شد، 3 نکته مهم برای ایجاد پیوند درخت سیب موفقیت آمیز وجود دارد که به شما توصیه می کنیم:

  1. پس از انجام پیوند درخت میوه تا قبل از ریزش برگ ها، آبیاری را به طور مرتب انجام دهید.
  2. اگر احتمال شکستن شاخه ها را می دهید، می توانید از قیم، برای جلوگیری از شکستن پایه استفاده نمایید.
  3. از درخت میوه پیوندزده شده (خصوصا در محل سر قلمه) با پوشش نایلون سبک در برابر سرما محافظت کنید.