مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمقاله فاصله کاشت درخت بادام

فاصله کاشت درخت بادام

29 جولای 2021
2 1174
فاصله کاشت درخت بادام

نهال بادام بومی مناطق گرم و خشک غرب آسیا است و قبل از تاریخ مکتوب به یونان و شمال اروپا منتقل شده است. بادام میوه‌ای از مناطق معتدل است و به سرمای شدید زمستان حساس است. شکوفه‌های درخت بادام زودتر شکوفا می‌شوند و در مناطقی که احتمال سرمازدگی اواخر بهار وجود دارد، اغلب در معرض سرما قرار می‌گیرند و شکوفه‌ها می‌میرند.

گلدهی درخت بادام

زمان گلدهی در بادام اواخر زمستان است و جوانه‌های حاصلخیز بادام در کنار شاخه‌ها و خارهای یک ساله قرار دارد. از زمان باز شدن گل‌ها تا زمان رسیدن میوه 6-8 ماه طول می‌کشد. میوه‌های بادام کوچک هستند و نیازی به تنک شدن گل‍ها و میوه‌ها نیست. گل و میوه‌های بادام در سه دوره مختلف قرار می‌گیرند که شامل ریزش بلافاصله پس از تلقیح، 30 روز پس از گلدهی و 45 روز پس از گلدهی است.

"فاصله

احداث باغ بادام

هوا

بادام در آب و هوای مدیترانه‎ ای با تابستان‎های گرم و خشک و زمستان‎های معتدل و مرطوب به خوبی رشد می‎‎‌کند. دمای مطلوب برای رشد بین 15 2تا 30 درجه سانتیگراد و جوانه‌های درختی برای از بین بردن خواب به 300 تا 600 ساعت زیر 7.2 درجه سانتیگراد نیاز دارد.

خاک

درختان بادام در خاک زهکشی شده کاشته می‌شوند. خاک باید از عمق مناسب برخوردار باشد. درختان بادام در انواع خاک‌ها رشد می‌کنند و می‌توان آن‌ها را در خاک‌های شنی، لومی یا رسی کاشت. درختان در خاک با PH حدود 6.5 بهترین رشد را خواهند داشت، اگرچه خاک اسیدی، pH خنثی و سطح قلیایی را نیز تحمل می‌کنند. یک حفره کاشت تقریباً دو برابر عمق و عرض تراکم ریشه حفر کنید. گسترش ریشه در گودال و پوشش مناسب ریشه و خاک در نزدیکی تنه باید حدود هفت سانتیمتر از سطح زمین باشد.

کاشتن

آماده سازی سایت برای کاشت، آزمایش صحیح خاک و ایجاد گودال اولین قدم است. بسته به نتایج، می‌توان با استفاده از ادوات کشاورزی در آماده سازی برای کاشت، اصلاح خاک و تشکیل یکنواخت خاک را انجام داد. انتخاب و طراحی سیستم آبیاری قبل از کاشت. فاصله درخت بسته به محل، انواع بادام و طرح شکل باغ تعیین می‌شود. بیشتر باغ‌ها به شکل مربع کاشته می‌شوند.

عرض بین ردیف ها 6.5 – 6.9 متر. فاصله درختان در هر ردیف: 6.5 – 6.9 متر. طول ردیف: متغیر

درختان بادام حداقل 6 ساعت در روز به آفتاب کامل نیاز دارند، نور خورشید بیشتر به معنی گلدهی بهتر است. رنگ آمیزی ضلع جنوبی تنه و شاخه‌های بزرگ با دوغاب آهک از درخت در برابر آفتاب سوزان محافظت می‌کند.

نکات مهم کاشت درخت بادام

درخت بادام درختی است با برگ‌های نازک و دارای ارتفاع 1.5 تا 7 متر و از نظر ظاهری متراکم. اگرچه پوشش اطراف میوه‌ها برای افراد جزو میوه محسوب نمی‌شود ، اما این پوسته از نظر فنی بخشی از میوه‌ها است.

برای برداشت بادام شیرین باید هنگام کاشت بادام شیرین بکارید. بادام تلخ و شیرین دو نوع مختلف بادام هستند. بادام تلخ حاوی سیانور است. از کاشت این نوع بادام خودداری کنید. گروه دیگری از بادام نیز شکوفه میکند اما میوه نمی‌دهند. این بادام‌ها نیز فقط به دلیل زیبایی ظاهری رشد می‌کنند.

"فاصله

تمام این توضیحات نشان می دهد که قبل از خرید نهال بادام، باید در مورد آن تحقیق و جستجو کرد. کاشت درختان بادام بیشتر در کشورهای خاورمیانه بوده و در آب و هوای سرد رشد نمی‌کند.

نحوه کاشت درخت بادام

برای شروع کاشت درختان بادام، ابتدا نهال را از نهالستان خریداری کنید. همچنین می‌توانید بذرهای تازه و فرآوری نشده را در خاک بکارید. مکانی که برای پرورش بادام انتخاب می‌کنید باید آفتابی و دارای نور کافی باشد. این بدان معناست که امکان تجمع آب در اطراف ریشه وجود نداشته باشد.

ابتدا خاکی را که می‌خواهید در آن بذر بکارید شخم بزنید. این باعث می‌شود که بافت خاک شما نرم و سبک شود. سپس بذر را در عمق 2.5 تا 5 سانتیمتری بکارید و روی آن را با خاک بپوشانید.

بهتر است درختان بادام را از این طریق در پاییز بکارید. این باعث می‌شود که بذر در زمستان به راحتی از خاک عبور کند و در بهار جوانه بزند و از خاک خارج شود.

اگر به جای کاشت بادام از نهال بادام استفاده می‌کنید، باید برای کاشت نهال در باغ چاله بکنید. این چاله باید از ریشه نهال بزرگتر باشد. قبل از کاشت، کل خاک را شخم بزنید تا خاک زیر نهال سخت نباشد. هنگام شخم زدن می‌توانید کمی ماسه نیز اضافه کنید. با این کار زهکشی خاک به خوبی انجام می‌شود.

"فاصله

نهال‌ها را در همان عمقی که هنگام خرید کاشته شده‌اند بکارید. برای تهیه درخت میوه باید چند نهال بادام با هم داشته باشید. قبل از خرید این موضوع را با فروشنده در میان بگذارید و نهال هایی را خریداری نکنید که به تنهایی میوه نمی‌دهند. اگر می‌خواهید چندین نهال در باغ یا باغچه بکارید، فاصله آنها باید 6 تا 9 متر از یکدیگر باشد.

نگهداری درخت بادام

در سال اول کاشت درختان بادام، باید نهال‌ها را زیاد آبیاری کنید. هفته‌ای یک بار در طول تابستان و گرما آن را آبیاری کنید. شما همچنین می‍‌توانید به نهال‌های خود تقویت کننده استاندارد بدهید. هر چند وقت یک بار نهال‌ها را از نظر آفات از جمله کرم، شته و … بررسی کنید.

در صورت لزوم می‌توانید با استفاده از صابون‌های حشره کش استاندارد این آفات را کنترل کنید. شکوفه‌های بادام بسیار شیرین هستند و بنابراین بسیاری از زنبورهای عسل را به خود جلب می‌کنند. بنابراین نگران افزایش زنبورهای عسل در اطراف بادام نباشید. این کار باعث افزایش میوه هی درخت میشود.

"فاصله

یک عفونت قارچی برای درخت‌بادام وجود دارد. در طی این عفونت، درخت‌بادام قهوه‌ای می‌شود و به سمت بالا می‌رود. در صورت مشاهده چنین علائمی، بلافاصله برگ‌های آلوده را برداشته و از درخت بادام خارج کنید. سوزاندن این برگ‌های آلوده هم راه حل خوبی برای جلوگیری از رشد قارچ‌ها است. برگ‌های افتاده دور درخت را با ابزاری شبیه چنگک جمع کنید. اگر نمی‌توانید عفونت قارچی را کنترل کنید، باید درخت بادام را با بوراکس اسپری کنید. این روش برای حل مشکل قارچ خیلی خوب است.

هرس منظم درختان بادام سودمند است و انجام نادرست آن خطرات و مشکلات بسیاری را به دنبال دارد. هرس نامناسب می‌تواند باعث از بین رفتن درخت بادام شود. برای هرس بهتر است از متخصصان کمک بگیرید.

نظرات کاربران

2 پاسخ به “فاصله کاشت درخت بادام”

  1. مجید حسین زاده سهی گفت:

    سلام زمان گلدهی بادام اواخر زمستان است نه تابستان اصلاح کنید ممنونم و دوم اینکه بادام میوه ای بادوام در مقابل کم آبیست
    متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *