مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمقاله فیتوفترا و پوسیدگی ریشه هلو چیست؟

فیتوفترا و پوسیدگی ریشه هلو چیست؟

فیتوفترا و پوسیدگی ریشه هلو چیست؟

فیتوفترا و پوسیدگی ریشه هلو (Phytophtora crown and root rot) سه نوع پوسیدگی به شرح زیر ایجاد می کند:

 • پوسیدگی طوقه (Collar rot)

پوسیدگی قسمت های پیوندی درخت بوده و به بافت های پوست بخش پایینی تنه در سطح یا بالای خاک ( بخشی از بن تنه که بیشتر به آن طوقه گفته می شود) حمله کرده و ایجاد آلودگی می کند. پوسیدگی طوقه در درختانی که در پایین و نزدیک زمین پیوند شده اند، شایع تراست .

 • پوسیدگی یقه (Crown rot)

پوسیدگی در قسمت پایه درخت است و به بافت های پوست اطراف یقه (محل اتصال ریشه و تنه) و نزدیک به ریشه های اصلی حمله می کند.

 • پوسیدگی ریشه ( Root rot )

پوسیدگی سیستم ریشه و قسمت های دور از ناحیه یقه درخت بوده و بیشتر همراه با پوسیدگی یقه بروز می کند. ولی به تنهایی هم ممکن است ظاهر شود.

فیتوفترا و پوسیدگی ریشه هلو دارای گونه های مختلفی است. در یک مکان خاص، ممکن است چندین گونه از این قارچ به صورت نهانی وجود داشته باشند. برخی گونه های دیگر نیز از طریق آبیاری، خاک و یا مواد گیاهی آلوده به محیط وارد می شوند.

در صورت پیشرفت بیماری، روی طوقه و تنه شانکرهایی ظاهر می شود که اغلب با مقداری ترشح صمغ همراه هستند . شانکرها، مرز بین بافت های سالم و آلوده را مشخص می کنند. اگر شانکر به صورت حلقه ای تنه را در بر بگیرد، در اواخر بهار یا تابستان، به تدریج یا به طور ناگهانی منجر به مرگ درخت می گردد.

فیتوفتورا، به صورت کلامید وسپور در خاک باقی می ماند. قارچ در خاک های بسیار مرطوب، زئوسپورهای زیادی تولید می کند که عامل اصلی آلودگی هستند، البته سایر ارگان های قارچ (کلامید وسپورها و ائوسپورها) نیز در آلودگی نقش دارند.

فیتوفترا و پوسیدگی ریشه هلو

فیتوفترا و پوسیدگی ریشه هلو

علائم بیماری فیتوفترا و پوسیدگی ریشه هلو

علائم بیماری گیاهی فیتوفترا و پوسیدگی ریشه هلو را همانند دیگر بیماری های ریشه ، می توان به دو نوع تفکیک کرد.

 • نوع اول: نشانه های غیر اختصاصی که روی اندام های هوایی درختان بیمار بروز می کند. در این حالت شاخه های درخت کم رشد شده، شاخساره ها کاهش می یابند، برگ ها رنگ پریده و در اوایل پاییز متمایل به ارغوانی می شوند. گاهی میوه ها کوچک شده و پیش از رسیدن رنگ می گیرند.

بدین ترتیب درختان بیمار به تدریج در خلال چند سال و یا به طور ناگهانی ضعیف شده و سرانجام خشک می شوند.

 • نوع دوم: شامل نشانه های اختصاصی بیماری است که اغلب در ظاهر نامشهودند. این علائم در ناحیه طوقه و یقه، هنگامی نمایان می شوند که لایه های خارجی پوست در درختان بیمار به جای سالم و سفید بودن، بافت مرده و به رنگ نارنجی تا آجری بوده و سرانجام بعد از پوسیدن، به رنگ قهوه ای تیره در می آیند.

در بعضی مواقع ممکن است در محل شانکرهای طوقه و یقه ترشحات شیره مانند مشاهده شود. وقتی با چاقو بافت های فاسد و شانکردار ناحیه طوقه و یقه بریده شود، مرز واضحی بین نواحی سالم و بافت مرده دیده می شود.

بیشترین فعالیت عامل بیماری در این قسمت بوده و معمولاً جداسازی قارچ از این قسمت ها انجام می شود. علاوه بر ناحیه طوقه و یقه ، ریشه های درختان بیمار نیز ممکن است پوسیده و قهوه ای شوند.

عامل بیماری ، نحوه انتشار و چرخه زیستی

در سال های اخیر گونه های مختلفی از قارچ های جنس Phytophtora به عنوان عوامل بیماری فیتوفترا و پوسیدگی ریشه هلو که یکی از انواع آفت ها و بیماری های نهال هلو در کشور های مختلف جهان شناخته شده است.

قارچ عامل پوسیدگی فیتوفتورایی خاکزی است و می تواند قبل از کاشت درخت، در خاک باغ وجود داشته باشد. مایه اولیه این قارچ همچنین می تواند با نهال ها یا آب آبیاری آلوده، به باغ های دوردست انتقال پیدا کند.

قارچ در بافت های آلوده ، میوه ها و برگ های ریخته شده روی زمین زمستان گذرانی می کند. هنگامیکه رطوبت خاک درحد یا نزدیک به رطوبت اشباع خاک باشد، اندام های رویشی قارچ به شدت رشد می کنند.

خاک های دارای زهکش و مکان هایی از باغ که برای مدت طولانی آب در آنجا جمع شده و شرایط مناسب برای رشد قارچ را فراهم می کنند، از مهم ترین عوامل تشدید بیماری هستند. بعد از شروع آلودگی مقاومت میزبان در برابر تهاجم قارچ کاهش می یابد.

فیتوفترا و پوسیدگی ریشه هلو

فیتوفترا و پوسیدگی ریشه هلو

راه های پیشگیری و کنترل بیماری فیتوفترا و پوسیدگی ریشه هلو

 • کاشت ارقام مقاوم به بیماری فیتوفترا و پوسیدگی ریشه هلو
 • درختان در خاک هایی که زه آب نداشته باشند کاشته شوند
 • نهال ها روی پشته کاشته شوند تا آب طوقه و یقه آنها را فرانگیرد
 • دور آبیاری و میزان آن طوری تنظیم شود که از پیدایش حالت اشباع خاک برای مدت طولانی جلوگیری شود
 • فرو بردن ریشه نهال ها در محلول بردوفیکس 10 در هزار قبل از کاشت

در صورت وجود آلودگی :

 • تراشیدن بافت های آلوده گیاه و سوزاندن آنها و رنگ کردن بافت سالم گیاه با بردوفیکس رقیق نشده
 • ضدعفونی ابزار هرس با بردوفیکس رقیق نشده
 • آبیاری درختان با بردوفیکس 10 درهزار و برای درختان مسن تر آبیاری سایه انداز و بیل زدن خاک سایه انداز
 • محلول پاشی کل گیاه با بردوفیکس 5 در هزار

کلام آخر

فیتوفترا و پوسیدگی ریشه هلو از مخرب ترین بیماری های خاکزی درختان هسته دار است که در تمام باغات و نهالستان ها خسارت جدی وارد می کند. درختان در تمامی سنین به این بیماری آلوده می شوند و آلودگی در بیشتر مواقع به مرگ درخت یا نهال می انجامد. خسارت این بیماری، در خاک هایی که زهکش ضعیف دارند و یا به صورت نشتی آبیاری می شوند، حتمی است.

اگر تصمیم به خرید بهترین ارقام نهال هلو گرفته اید نهالستان پالیز با تولید و فروش نهال هلو با کیفیت بالا آماده همکاری با شما می باشد. قابل ذکر است قیمت این نهال در این نهالستان چون به صورت خرید مستقیم از نهالستان می باشد و واسطه حذف گردیده است مناسب می باشد.

ارقام نهال هلو در این نهالستان جزء بهترین ها است که با کیفیت بالا تولید میگردد و نظرات مثبت مشتریان طی سال ها خرید گویای این امر می باشد. ما از کاشت تا برداشت پاسخگوی شما خواهیم بود ، جهت خرید اینترنتی نهال هلو با کارشناسان ما در تماس باشید.

نهالستان پالیز بزرگ ترین نهالستان شمال غربی ایران است که در شهر میاندوآب واقع شده است. این نهالستان فعالیت خود را از سال 1310 در حوزه پرورش ارقام نهال آغاز نموده و طی این مدت موفقیت های بسیاری را در این زمینه کسب کرده است.

هدف اصلی نهالستان پالیز، تولید باکیفیت ارقام نهال است. افزون بر این، تنوع بالای نهال در این نهالستان باعث امتیاز این نهالستان نسبت به سایر رقبا شده است.

نهالستان پالیز با پشتیبانی 24 ساعته، جهت خرید، پشتیبانی محصول، اطلاع از قیمت نهال گردو پیوندی و مشاوره رایگان، آماده خدمت رسانی به مشتریان گرامی است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *