مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمقاله معرفی بیماری های فیتوپلاسمایی درختان هلو

معرفی بیماری های فیتوپلاسمایی درختان هلو

معرفی بیماری های فیتوپلاسمایی درختان هلو

بیماری های فیتوپلاسمایی درختان هلو موضوع این مقاله ما می باشد. اگر شما علاقه به پرورش نهال هلو و یا احداث یک نهالستان دارید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را مطالعه نمایید تا از برخی بیماری های این میوه خوش طعم آگاه شوید.

بیماری X یکی از بیماری های فیتوپلاسمایی درختان هلو

بیماری X ، برای اولین بار از کالیفرنیا گزارش شده است و یکی از بیماری های فیتوپلاسمایی درختان هلو می باشد. در اوایل مرحله ی آلودگی، درخت علائم نامشخصی را به صورت پراکنده نشان می دهد.

این پاتوژن، حداقل به 2 سال زمان نیاز دارد، تا در یک درخت بالغ تکثیر شود. علائم به صورت لکه های زرد یا نکروزه، برگشتگی و کم رنگ شدن برگها ظاهر می شود. شاخه های آلوده، به سرما بسیار حساس می شوند و در نهایت، در طی 1 تا 3 سال بعد از آلودگی درختان کاملا خشک می شوند.

میوه ها ریز و عملکرد به تدریج کم می شود. میوه های رسیده، نسبت به میوه های طبیعی بیشتر روی درخت باقی مانده، مزه و طعم نامطلوبی پیدا می کنند. بیشترین آلودگی در اواخر بهار و تابستان اتفاق می افتد.

این بیماری از طریق زنجره، پیوند، سس و علفهای هرز مانند کرفس، هویج و توتون، گوجه فرنگی انتقال می یابد. تنها راه کنترل این پاتوژن، از بین بردن هر چه سریع تر درختان آلوده است. عملیات زراعی، مانند کنترل زنجره ها، مبارزه با علفهای هرز و گیاهان حساس، خطر انتشار بیماری را کاهش می دهد.

بیماری های فیتوپلاسمایی درختان هلو

بیماری های فیتوپلاسمایی درختان هلو

ریز میوه گی هلو

علائم این بیماری، شبیه به بیماری زردی هلو است ولی دو ویژگی کاملا متفاوت با زردی هلو دارد. برگ های جوان، ابتدا سبز تر از برگ های طبیعی اند، ولی بعد زرد می شوند. میوه های ریز و 3 هفته بعد از میوه های سالم می رسند. برگ های بالغ که به رنگ زرد و سبز هستند، قبل از برداشت سبز برنزی می شوند.

علائم شدید و واضح روی میوه ها ظاهر می شود، به طوری که گوشت در قسمت شکاف یا درز میوه نرم می شود، در حالی که بقیه قسمت های میوه همچنان سبز و سفت باقی می ماند. در ارقامی که دارای میوه های قرمز هستند، این قسمت از میوه، به رنگ قرمز تیره تابنفش و در ارقام زرد، به رنگ زرد تیره در می آید و میوه بدمزه و تلخ میشود.

این پاتوژن که یکی از بیماری های فیتوپلاسمایی درختان هلو است توسط پیوند و علف هرز سس انتقال می یابد. حرکت این فیتوپلاسما به طرف پایین سریع تر بوده، از این رو، در قسمت هایی که نزدیک سطح خاک هستند، علائم زودتر بروز می کند. برای کنترل بیماری، درختان آلوده باید به سرعت حذف و از بین به روند.

به دلیل حساسیت درختان آلو به این فیتوپلاسما، در صورت هم جواری با درختان هلو توصیه می شود به دقت برای این بیماری بررسی و آزمایش شوند.

زردی درختان هلو

بیماری زردی، کوچکی و شکاف قرمز هلو یکی از بیماری های فیتوپلاسمایی درختان هلو است و همه ی ارقام هلو، شلیل، بادام، زردآلو و آلوی ژاپنی به شدت به این پاتوژن حساس هستند.

گل ها و برگهای درختان آلوده، 2 الی 4 هفته بعد از درختان سالم جوانه می زنند. برگ ها باریک، ریز و به طرف پشت بر می گردند. جوانه هایی که آلودگی پنهان دارند، در آغاز رشد خود شاخه های چندتایی تولید می کنند که حالت بوته ای و جارویی به درخت می دهد.

با پیشرفت بیماری، ابتدا شاخه های جوان و سپس درختانی که آلودگی شدید دارند، طی 2 تا 4 سال کاملا خشک شده و می میرند. در این درختان، رسیدن میوه چند روز زودتر از درختان سالم اتفاق می افتد. میوه ها اگر چه اندازه طبیعی دارند، ولی به شدت تلخ و بد مزه می باشند.

بیماری های فیتوپلاسمایی درختان هلو

بیماری های فیتوپلاسمایی درختان هلو

برگ قاشقی زرد هلو

برگ قاشقی زرد یکی از مهم ترین بیماری های فیتوپلاسمایی درختان هلو می باشد، که فقط روی درختان هلو مشاهده شده است. در این بیماری، اندازه ی برگ های درختان آلوده طبیعی، اما زرد و برگشتگی دارند. بزرگ شدن رگبرگهای اصلی و فرعی باعث ریزش نا به هنگام آنها شده و عملکرد به شدت کاهش می یابد.

درخت معمولا 3 سال پس از آلوده شدن، به سرعت دچار مرگ و زوال زودرس می گردد. کنترل این پاتوژن از طریق مبارزه شیمیایی، اثرات محدودی دارد و بهتر است برنامه های مدیریتی قبل از آلوده شدن برگها و میوه آغاز شود.

موفقیت در کنترل، شدیدا به شرایط آب و هوایی و قدرت بیماری بستگی دارد. برای مبارزه شیمیایی، به طور معمول از ترکیبات مسی و یا آنتی بیوتیک اکسی تتراسیکلین استفاده می شود.

البته حساسیت برگهای هلو به ترکیبات مسی، استفاده از آنها را محدود می سازد. در صورت لزوم استفاده از سموم مسی، توصیه می شود از شروع شکفتن جوانه ها تا شروع شکفتن گل (یعنی زمانی که برگ کمتری روی درخت وجود دارد) 3 تا 5 بار سمپاشی انجام و در هر بار استفاده، مقدار آن به تدریج کم تر شود. فاصله ی بین سمپاشی ها بسته به بارندگی و شیوع بیماری 7 تا 14 روز خواهد بود.

کلام آخر در رابطه با بیماری های فیتوپلاسمایی درختان هلو

اگر تصمیم به خرید نهال هلو گرفته اید باید بیماری های فیتوپلاسمایی درختان هلو که از انواع آفت ها و بیماری های نهال هلو هستند اطلاع کافی داشته باشید. نهالستان پالیز با تولید و فروش نهال هلو با کیفیت بالا آماده همکاری با شما می باشد. قابل ذکر است قیمت این نهال در این نهالستان چون به صورت خرید مستقیم از نهالستان می باشد و واسطه حذف گردیده است مناسب می باشد.

ارقام نهال هلو در این نهالستان جزء بهترین ها است که با کیفیت بالا تولید میگردد و نظرات مثبت مشتریان طی سال ها خرید گویای این امر می باشد. ما از کاشت تا برداشت پاسخگوی شما خواهیم بود ، جهت خرید اینترنتی نهال هلو با کارشناسان ما در تماس باشید.

مجموعه پالیز نهال به عنوان بزرگترین مرکز ارائه خدمات تخصصی فروش و پیش فروش انواع نهال و نهال گردو  همچون خرید نهال گردو جهادکشاورزی  و همچنین امور مرتبط با احداث باغ از قبیل باغداری، کشت، نگهداری، آبیاری، کوددهی، آفت زدایی، هرس، رفع بیماری های گیاهی، افزایش باروری، برداشت و …، آماده پاسخگویی به سوالات و نیاز های مخاطبان می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران این مرکز در تماس باشید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *