سمپاشی عبارت است از پاشش محلول سمی یا سم خالص روغنی یا گرد به مقدار معین در واحد سطح و در یک سم پاشی صحیح لازم است کلیه سطوح هدف پوشیده از سم باشد . متوسط کلی قطر ذرات سم ۱۰۰۰-۱ میکرون می باشد.

امروزه شاهد سمپاشی های فراوان در بخش کشاورزی هستیم که به جرات می توان گفت ۵۰ درصد آنها بی دلیل است زیرا زمانی که تعداد آفت کمتر از آستانه خسارت اقتصادی است سم پاشی ها انجام می شود که خاصیت پیشگیری ندارند و فقط حشرات مفید را از بین برده و جمعیت آفات را نسبت به سم مقاوم می سازد. و از طرفی ۸۰ درصد این سم پاشی ها بدون هدف بوده و روی آفت مورد نظر تاثیری ندارند. اگر شما هم علاقمند به آموزش نحوه سمپاشی باغ و درختان هستید، با ما تا انتهای این مقاله در ارتباط باشید.

 

نحوه سمپاشی

روش صحیح سمپاشی باغات و مزارع

روش صحیح سمپاشی باغات و مزارع با رعایت چند گام ولی ساده انجام می‌شود. این چند گام ساده هستند اما با رعایت ان ها متوجه خواهید شد که چقدر می توانند تاثیر گذار باشند.

  1. زمان مناسب سم پاشی و محلول پاشی
  2. استفاده از ابزار مناسب برای سم پاشی و محلول پاشی
  3. استفاده از آب مناسب (PH و EC مناسب)
  4. استفاده از سورفکتانت ها
  5. یکنواختی در سم پاشی و محلول دهی
  6. استفاده از سموم و کودهای با کیفیت و تاریخ دار

زمان مناسب سم پاشی درختان میوه

زماکه آفت به آستانه زیان اقتصادی رسیده باشد مثلا در گلخانه ها لزومی ندارد تا زمانی که حشره رویت نشده سم پاشی انجام داد زیرا می توان با ایزوله کردن گلخانه و  نحوه سمپاشی باغ کلی، قبل از کشت، گلخانه را عاری از هرگونه آفات و بیماری نمود و در ادامه از ورود آفات به داخل جلوگیری کرد. و یا زمانی که هر ساله پیش بینی می شود آفات به مزارع و باغات هجوم می آورند مثلا در باغات میوه می توان در زمان خواب درختان از سم پاشی هایی جهت ضد عفونی کردن و در ابتدای فصل رشد با استفاده از سموم سیستمیک و قوی جهت پیشگیری و مبارزه با آفات استفاده کرد ( سموم زمستانه ).

از این رو گیاه در زمان باردهی مورد هجوم آفات و بیماری ها قرار نگرفته و لازم به استفاده از سموم نمی باشد به این ترتیب دوره کارنس سموم نیز رعایت می‌شود.

منظور از زمان مناسب سم پاشی درختان میوه استفاده سموم و محلول دهی در ساعات خنک و مرطوب روز می باشد به طوری که دمای هوا زیر ۲۷ درجه سانتی گراد و گیاه نباید دچار تشنگی باشد. مثلا برای سموم سیستمیک در ساعات اولیه روز توصیه می شود، زیرا زمان سم پاشی هوا خنک و نور کم می باشد و بلافاصله بعد از سم پاشی و تابش نور خورشید، سموم با شیره گیاهی شروع به حرکت در گیاه می‌کند. و یا سم پاشی سموم تماسی شب ها انجام می شود زیرا روزنه ها بسته هستند و سموم وارد گیاه نمی شود و گیاه دچار تنش حاصل از سموم نخواهد شد علاوه بر آن سموم بیولوژیک مثل باکتری Bacillus thuringiensis نیز در ساعات پایانی روز انجام می‌شود تا این باکتری بتواند زمان کافی برای شروع فعالیت در هوای خنک را داشته باشد.

نحوه سمپاشی

استفاده از ابزار مناسب برای سم پاشی و محلول پاشی

استفاده از ابزار مناسب برای سم پاشی و محلول پاشی قیمت بالاتر و به همان اندازه کیفیت بالایی نیز دارند که این مزیت باعث می‌شود مقدار سم و آب کمتری در سم پاشی استفاده شود همچنین تاثیر سموم چندین برابر خواهد شد، مثلا سمپاشی که اندازه قطرات کوچکتر (۱ الی ۱۰۰۰ میکرون ) داشته باشد بسیار تاثیر گذار تر از یک نازل یا سمپاشی است که قطرات بزرگتری اسپری می‌کند، در نتیجه مقدار آب و سم کمتری مصرف می‌شود و پیرو آن هزینه ها بسیار پایین می‌آید. پس ابزاری که بتواند قطرات کوچکتری اسپری کند برای  نحوه سمپاشی باغ بسیار مناسب تر است.

استفاده از آب مناسب (PH و EC مناسب)

آبی که دارای PH و EC بالایی باشد به هیچ وجه برای سم پاشی و محلول دهی مناسب نیست زیرا سم و کود در این آب به خوبی حل نخواهد شد حتی در شرایطی امکان سوزندگی نیز وجود دارد از این رو برای پایین آوردن EC باید از آب شیرین کن استفاده کرد و برای کم کردن PH از اسید ها که به آنها PH کنترلر می گویند. EC مناسب برای این منظور باید زیر ۵/۰ میلی موس باشد و تا ۱ میلی موس قابل قبول است که اکثر آب های کشاورزی دارای چنین آبی هستند و اگر بیش تر باشد آب مزه شوری می دهد از این رو می‌توان به راحتی آن را تشخیص داد.

PH مناسب در سم پاشی و محلول پاشی بین ۵/۵ تا ۶/۵است که بیشتر آب های ایران PH بالای ۷ الی ۹ دارند از این رو حتما باید از PH کنترلر ها استفاده کرد زیرا بیشترین مشکل در سم پاشی و محلول پاشی در کشور ما به دلیل رعایت نکردن این نکته بسیار ساده می‌باشد. برای اندازه گیری میزان EC و PH از دستگاه EC متر و PH متر استفاده می شود. بنابراین استفاده از آب مناسب در نحوه سمپاشی باغ بسیار مهم است.

استفاده از سورفکتانت ها

سورفکتانت ها موادی هستند که کشش سطحی محلول سم یا کود را بالا می برند و باعث چسبندگی آنها به سطح برگ یا ساقه و اجزای گیاه و همچنین آفات می شود از این رو استفاده از سورفکتانت ها  مصرف ، میزان جذب و سرعت نفوذ از طریق روزنه های برگ در آفت کش ها و کود ها را بالا می برد. نحوه سمپاشی باغ یا وجود استفاده از سورفکانت ها می‌تواند تاثیر گذاری بالایی داشته باشد.

یکنواختی در سم پاشی و محلول دهی

در روش صحیح و نحوه سمپاشی باغ باید تمام محلول به طور یکنواخت اسپری شود و بصورت شبنم روی گیاه بماند و از روی آن چکه نکند زیرا در زمانی که آب بیش از اندازه روی گیاه باشد سلول های گیاهی دچار آماس می شوند و روزنه ها بسته میشود و محلول جذب گیاه نخواهد شد بنابراین سرعت و مقدار خروجی سم یا محلول در طول زمان سم پاشی باید یکسان باشد. یکنواختی در سم پاشی و محلول دهی یکی از موارد تاثیر گذار است.

استفاده از سموم و کودهای با کیفیت و تاریخ دار

توصیه می شود حتما استفاده از سموم و کودهای با کیفیت و تاریخ دار را در اولویت قرار دهید. زیرا اگر تمام موارد ذکر شده در روش صحیح سمپاشی را رعایت کنید ولی کود و سم باکیفیت استفاده نشود نتیجه دلخواه به دست نخواهد آمد.

نحوه سمپاشی درختان

نهالستان پالیز تولید کننده بهترین انواع ارقام نهال گردو و میوه در خاورمیانه

شرکت پالیز نهال، براساس نیاز باغداران، محصولات خود را با استانداردهای روز دنیا تولید و به بازار ارائه کرده است. ما در پالیز نهال با تولید انواع نهال با کیفیت سعی کردیم که با قیمتی مناسب، نیاز هم‌وطنان خود را برطرف کنیم و برای اطلاع از سایر خدمات شرکت پالیزنهال و خرید نهال، با کارسناسان ما در ارتباط باشید.