مشاوره رایگان خرید نهال
خانهنهال بادام نهال بادام اسپانیایی

نهال بادام اسپانیایی

نهال بادام اسپانیایی

نهال بادام اسپانیایی که با نام دیگر نهال بادام دیرگل اسپانیایی A200 نیز شناخته میشود. برخلاف آنچه که از نامش پیداست یک رقم آسیایی و با کیفیت است. که امروزه در بیشتر کشورهای اروپایی و آسیایی نیز کاشته میشود. این رقم از سالهای اولیه، محصول دهی را آغاز میکند اما برای رسیدن به باردهی حداکثری درختان، 4 سال زمان لازم است. پس از سن بلوغ درختان نیز تا سالیان سال درختان باردهی حداکثری خود را حفظ مینمایند. از این رو خرید نهال بادام اسپانیایی یک انتخاب اقتصادی و هوشمندانه برای مناطقی است که با شرایط نهال سازگاری دارند.

خصوصیات نهال بادام اسپانیایی

نهال بادام اسپانیایی از مرغوب ترین نهال ها از لحاظ ژنتیکی به حساب میاید. این رقم برای شرایط آب و هوایی و دمایی در اکثر نقاط کشورمان بسیار مناسب است. از این رو باغداران زیادی علاقه مند به خرید نهال بادام اسپانیایی و کاشت آن در باغ خود هستند. البته باید پیش از خرید نهال بادام اسپانیایی به آب وهوا و ارتفاع از سطح دریا و همچنین قیمت نهال بادام اسپانیایی توجه فرمایید.

مشخصات درخت بادام اسپانیایی

این رقم نیز همانند سایر درختان بادام در فصل بهار گلدهی را آغاز میکنند. گلهای آن نیز به رنگ سفید و صورتی و دارای 5 گلبرگ و 20 تا 30 پرچم میباشند. برگ های درختان نیزه ای و نوک تیز و دارای لبه های صاف و یا مضرس هستند. باردهی این رقم بسیار عالی است. از این رو خرید نهال بادام اسپانیایی دیرگل طرفداران بسیاری دارد.

کشور سازنده

این رقم برای اولین بار در کشورهای اسیایی کاشته شد. اما به علت سازگاری بسیار عالی که با شرایط اقلیمی کشور اسپانیا دارد. این رقم با نام نهال بادام اسپانیایی شناخته میشود.

فاصله کاشت درخت بادام اسپانیایی

باغ بادام اسپانیایی دیرگل را میتوانید به صورت مستطیلی و یا مربعی بکارید. بهترین فاصله کاشت برای این رقم ایجاد فواصل 6 متری بین نهال ها است. که به این ترتیب نهال های بادام به خوبی انرژی و مواد مغذی را از خاک و خورشید دریافت مینمایند. اگر زمین شما دارای شیب ملایم جنوبی است. میتوانید فواصل کاشت درختان را کمی کاهش دهید.

شکل میوه

میوه بادام اسپانیایی دارای یک لایه شفت سبز رنگ و کرکی است که بیرونی ترین قسمت میوه بادام است. با برداشتن این لایه، پوسته چوبی دیده میشود. که با شکستن آن به مغز میوه میرسیم. مغز بادام اسپانیایی به صورت 2 لپه بزرگ و سفید و روغنی و شیرین است. روی مغز میوه با یک لایه پوسته قهوه ای روشن پوشانده میشود.

حداکثر ارتفاع درخت بادام اسپانیایی

درخت بادام اسپانیایی دیرگل اگر در شرایط مناسب کاشته و نگهداری شود؛ قادر است تا ارتفاع بین 6 تا 8 متر رشد کند. در کشور ایران این رقم معمولا دارای ارتفاع کمتری خواهد بود. همچنین هرس کردن و نحوه آبیاری و فرم دهی میتواند در ارتفاع درختان موثر باشد.

نیاز سرمایی

نیاز سرمایی درواقع به مدت زمانی گفته میشود که درختان باید در فصل زمستان و در شرایط دمایی کمتر از 2.7 درجه سانتیگراد قرار بگیرند. تا بتوانند برای محصول دهی در سال جدید آماده میشوند. همچنین پس از گذراندن دوره ی سرمایی تحمل سرمایی و گرمایی درختان افزایش یافته و بین 37 تا 20- درجه سانتیگراد خواهد بود. این نیاز سرمایی برای درختان بادام اسپانیایی دیرگل بین 100 تا 700 ساعت است.

عمر اقتصادی

یکی از بالاترین عمر اقتصادی درختان مربوط به نهال بادام دیرگل اسپانیایی است. این رقم قادر است تا 70 سال باردهی حداکثری داشته باشد. با گذر از سن اقتصادی درختان محصول دهی آنها نیز کاهش یافته و با کهولت سن درختان این محصول دهی متوقف میشود.

وزن میوه

بادام اسپانیایی با احتمال کمی 2 قلو میشود. مغز آن نیز 32 درصد از وزن کل میوه را تشکیل میدهد.

ارتفاع از سطح دریا

همانطور که میدانید در هر ارتفاعی از سطح دریا؛ شرایط اقلیمی و آب وهوایی مشخصی حاکم است. از این رو ارقام خاصی از درختان در آن قادر به رشد خواهند بود. شما باید پس از کسب اطلاع از ارتفاع از سطح دریای باغ خودتان؛ درخت بادام اسپانیایی دیرگل را در ارتفاع بین 0 تا 1000 متر بکارید.

مقاومت در برابر آفات

مقاومت درختان بادام اسپانیایی دیرگل در برابر آفات؛ در هزینه های نگهداری و سمپاشی درختان و کاهش درامد زایی و محصول دهی در اثر آفت زدگی و بیماری درختان صرفه جویی مینماید.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

باردهی درخت بادام اسپانیایی دیرگل بسیار مناسب و بیشتر از سایر ارقام بادام است. این رقم قادر است در هکتار تا 6 تن باردهی به همراه داشته باشد. با فروش میوه درختان میتوانید درآمدزایی بسیار خوبی از باغتان داشته باشید.

شروع محصول دهی

همانطور که میدانید؛ محصول دهی درختان در سالهای اولیه کمتر و با کیفیت پایین تر است. اما رفته رفته و با رشد و نگهداری و آبیاری درختان این محصول دهی افزایش میابد. به سنی که پس از آن درختان به بیشترین باردهی خود میرسند؛ سن بلوغ گفته میشود. سن بلوغ درخت بادام اسپانیایی دیرگل از 4 سالگی است.

رقم گرده افشانی

رقم گرده زا برای درخت بادام اسپانیایی دیرگل، رقم بادام  فرانیس است.

پایه درخت بادام اسپانیایی

پایه اصلی درخت بادام اسپانیایی دیرگل؛ پایه بادام تلخ است.

زمان گلدهی درخت بادام اسپانیایی

نهال بادام اسپانیایی دیرگل است. بنابراین قادر است در مناطقی با سرمای ناگهانی بهاره کاشته شده و به علت دیرگل بودن؛ جوانه های گل در اثر سرما نسوزند.

مدت آبیاری درخت بادام اسپانیایی

نهال بادام اسپانیایی را در سال اول هر هفته آبیاری کنید. با رشد درختان و گسترش ریشه آن در خاک، آبیاری را به 10 روز یکبار کاهش دهید. همچنین در فصول گرم و رشد، نیاز درختان به آبیاری بیشتر است. در فصل زمستان و پاییز که بارندگی وجود دارد، میتوانید آبیاری را کاهش داده و یا متوقف کنید. حجم کل آبیاری این رقم در سال به 6 تا 8 هزار متر مکعب میرسد. که با استفاده از روش آبیاری تحت فشار این آبیاری را میتوانید تا 4 هزار مترمکعب کاهش دهید.

جمع بندی

درحال حاضر نهال بادام اسپانیایی دیرگل یکی از پرمحصول ترین ارقام بادام در کشورمان است. خرید نهال بادام اسپانیایی دیرگل و کاشت آن در باغ علاوه بر بالا بودن محصول دهی محاسن دیگری همچون؛ بالا بودن عمر اقتصادی، مقاومت در برابر سرما و گرما و همچنین آفات و بیماری ها؛ دیرگل بودن و جلوگیری از سوختن جوانه ها و مناسب بودن قیمت نهال بادام اسپانیایی و… دارد.

نهالستان پالیز بزرگترین و باسابقه ترین نهالستان مجوزدار جهادکشاورزی میباشد. این نهالستان با بهترین تجهیزات کشاورزی و با توجه به دانش روز باغداری در کشورمان اقدام به تولید ارقام اصلاح شده و پیوندی انواع ارقام بادام و فروش آنها نموده است. فروش نهال بادام اسپانیایی اصلاح شده برای کاشت در اکثر نقاط کشورمان؛ تنها در نهالستان بزرگ پالیز امکان پذیر است. این مرکز علاوه بر تولید نهال های باکیفیت و سالم، به همراه نهال ها گواهی سلامت؛ ضمانتنامه 2 ساله و کتبی؛ گواهی عاری از آفات، تاییدیه از جهاد کشاورزی نیز ارائه میدهد. برای کسب اطلاع از قیمت نهال بادام اسپانیایی و یا خرید این رقم با ما تماس بگیرید.

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *