مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال گیلاس نهال گیلاس گلد

نهال گیلاس گلد

نهال گیلاس گلد

نهال گیلاس گلد یکی از بهترین نهال های موجود در نهالستان پالیز برای کشت و پرورش گیلاس است. جهت احداث باغ گیلاس گلد می توانید این نهال را انتخاب کنید. گیلاس های این گونه به رنگ سفید هستند و طعمی دلنشین و متفاوت را به شما هدیه می دهند.

کشور سازنده

گیلاس گلد یکی از میوه های خوش طعم تابستانی است. این درختان بهترین رشد را در مناطقی با تابستان های معتدل و زمستان های سرد دارند، بنابراین قبل از خرید نهال گیلاس گلد ، بررسی کنید که تنوع آن برای منطقه شما مناسب است.  این میوه برای اولین بار در آمریکا رشد و پرورش یافت. پس از آن به اغلب کشورها راه یافت و امروزه در ایران کشت می شود.

پایه

مانند همه درختان میوه، گیلاس گلد را به پایه ای پیوند می زنند که تا حد زیادی ارتفاع درخت را کنترل و آن را تعیین می کند. این مهم است که کدام پایه برای شرایط و نیازهای شما بهتر است، در واقع این مهمترین عامل در رشد درخت شما است. روش های مختلف نیز به پایه صحیح متکی خواهند بود زیرا همه روش های گفته شده برای همه پایه ها مناسب نیستند.  برای نهال گیلاس گلد معمولا از پایه های مازارد، پرونوس آویوم و پایه تلخ استفاده می شود.

مشخصات نهال گیلاس گلد

نهال گیلاس گلد ظاهری قوی و با استحکام دارد. پس از خرید نهال گیلاس گلد می بینید که به سرعت رشد می کند و از نظر ظاهر شبیه به دیگر گونه های گیلاس است و تفاوت چندانی با آنها ندارد. گیلاس های نهال گلد به رنگ سفید هستند و طعمی بسیار شیرین و خوشمزه دارند.

فاصله کاشت

نهال گیلاس گلد را می توان در هر زمانی از سال که زمین یخ زده نیست، پس از یک دوره طولانی آب و هوای خشک، مرطوب یا بسیار خشک ، کاشت. اما کاشت در اواخر زمستان تا بهار همیشه بهترین گزینه است. نهال های ریشه لخت باید در اسرع وقت کاشته شوند. اگر این امکان پذیر نیست، ریشه نهال خود را در یک سوله یا ساختمان خنک و بدون یخبندان در یک سطل آب قرار دهید تا زمانی که بتوانید بکارید. بهترین فاصله برای کاشت نهال های گیلاس گلد 4 در 4 متر است.

حداکثر ارتفاع درخت

ارتفاع این درختان در صورت هرس نشدن می تواند به 20 متر برسد. برای کنترل کیفیت درخت گیلاس گلد بهتر است آن را هرس کنید. یکی از مهمترین جنبه های تاثیرگذاری بر کمیت و کیفیت محصول گیلاس، هرس درخت پس از خرید نهال گیلاس گلد است.  گیلاس گلد اگر مهار نشود، می‌تواند قدرت کنترل‌ناپذیری از خود نشان دهد. رشد درخت به این شکل لزوماً چیز خوبی نیست زیرا برداشت محصول به تأخیر می افتد.

نیاز سرمایی

این گونه در برابر سرما بسیار مقاوم است و تا حد بسیار زیادی در شرایط مختلف آب و هوایی مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. اما بطور کلی بهتر است گیلاس گلد را در مناطق گرمسیری و معتدل بکارید تا نتیجه مطلوبی دریافت نمایید.

عمر اقتصادی

عمر اقتصادی این درختان معمولا از 70 الی 80 سال متغیر است.

مشخصات میوه

این گونه ریزتر از دیگر گونه هاست و رنگ گیلاس های آن سفید است. طعم گیلاس ها بسیار شیرین و آبدار و بافتی نرم دارد.

ارتفاع از سطح دریا

معمولا بهترین ارتفاع برای خرید نهال گیلاس گلد و کاشت آن مناطقی با ارتفاع 100 تا 3000 متر از سطح دریا است.

مقاومت در برابر آفات

به مانند دیگر گونه ها، گیلاس گلد نیز در برابر آفات مقاومت کمی دارد. برای جلوگیری از این موضوع هر بهار یک مالچ ارگانیک بمالید تا رطوبت خاک را در سطح ثابتی نگه دارید، علف های هرز را مهار کنید، ریشه ها را خنک نگه دارید و از آسیب ماشین های چمن زنی یا ماشین های اصلاح رشته ای جلوگیری کنید. هرس و کود دهی در سال اول پس از کاشت توصیه نمی شود زیرا نهال های جوان به طور طبیعی و به سرعت رشد می کنند و رشد خیلی سریع با بیماری شانکر باکتریایی همراه است.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

در صورت دارا بودن شرایط مناسب آب و هوایی این درختان می توانند به صورت سالیانی چیزی در حدود 60 تا 80 تن محصول در هر هکتار تولید کنند.

شروع محصول دهی

گیلاس گلد در آمریکا در أواسط ماه جولای می رسد. این میوه بسیار دیربازده است اما محصول پرباری دارد. میزان قند گیلاس در چند روز آخر رسیدن به طور چشمگیری افزایش می یابد، بنابراین قبل از برداشت صبر کنید تا کاملا برسد. وقتی میوه ها شروع به ریزش کردند، آماده چیدن هستند. قبل از اینکه تعداد زیادی از گیلاس ها را بچینید، با چشیدن بررسی کنید که سرشار از طعم و شیرینی هستند.  کندن میوه ها با دست به احتمال زیاد باعث آسیب به میوه یا درخت و در نتیجه عفونت درخت می شود.

رقم گرده افشان

گیلاس های شیرین همگی خود بارور هستند، با این حال برخی از گیلاس های شیرین نیاز به یک شریک گرده افشانی دارند. گیلاس گلد نیز خودبارور است و پس از خرید نهال گیلاس گلد  نیازی به رقم گرده افشان نخواهید داشت. باردهی این نهال به نسبت دیررس بودن بسیار پربار است.

مدت آبیاری

مطمئن شوید که به طور منظم در طول دوره های طولانی مدت هوای خشک، درخت را آبیاری می کنید.  گیلاس به خصوص در 2 هفته آخر رسیدن به رطوبت حساس است. اگر خاک خیلی خشک باشد، گیلاس های متورم چروک می شوند. اگر خیلی مرطوب باشد، ترک می خورند و شکافته می شوند.

بهتر است هر 10 روز یکبار نسبت به آبیاری درختان به بلوغ رسیده اقدام نمایید.

زمان گلدهی

بطور کلی درخت گیلاس گلد دیر گل است. گاهی  گیلاس گلد سال به سال به خوبی گل می دهد، اما یک سال خوب گل نمی دهد.  اغلب این به دلیل شکست در گرده افشانی است. شاید حشرات گرده‌افشان در زمان شکوفه‌دهی به اندازه کافی در اطراف وجود نداشته باشد یا شاید بلافاصله پس از آن یخبندان به وجود بیاید. هرکدام از این دو می توانند از تشکیل گل ها جلوگیری کنند،

جمع بندی

برای خرید نهال گیلاس گلد بهترین انتخاب را با نهالستان پالیز پیش رو دارید. ما در نهالستان پالیز با مدیریت سعید قاسمی شما را از سلامت تک تک نهال ها مطمئن می کنیم. این نهال ها همگی دارای شناسنامه معتبر از وزارت بهداشت بوده و بهترین نتیجه را برای محصول دهی باغ شما به ارمغان می آورند. همچنین برای طرح سوالات خود می توانید با ما تماس گرفته و از کارشناسان باتجربه ما در تیم پشتیبانی پالیز مشورت و کمک بخواهید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *