کاشت و پرورش درخت بادام باید با توجه به محل کاشت، شرایط آب و هوایی و دمایی آن منطقه انجام شود. پس از تهیه نهال مورد نظر سوراخ هایی به اندازه دو ریشه گیاهچه حفر کنید. گودالهایی با قطر ۱۰۰ سانتی متر معمولاً برای نهال مناسب هستند و حداقل فاصله نهال ها به رطوبت و میزان بارش منطقه بستگی دارد.
مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمقاله کاشت و پرورش درخت بادام

کاشت و پرورش درخت بادام

19 آگوست 2021
2 3221
کاشت و پرورش درخت بادام

کاشت و پرورش درخت بادام باید با توجه به محل کاشت، شرایط آب و هوایی و دمایی آن منطقه انجام شود. پس از تهیه نهال مورد نظر سوراخ هایی به اندازه دو ریشه گیاهچه حفر کنید. گودالهایی با قطر ۱۰۰ سانتی متر معمولاً برای نهال مناسب هستند و حداقل فاصله نهال ها به رطوبت و میزان بارش منطقه بستگی دارد.

بادام درختی است با برگهای باریک ، به ارتفاع 1.5 تا 7 متر و از نظر ظاهری متراکم. بادام کمی در میوه هلو مانند رشد می کند. اگرچه درپوش های اطراف آنها میوه های انسانی محسوب نمی شوند ، اما از نظر فنی ، پوسته ها بخشی از میوه ها محسوب می شوند.

برای برداشت بادام شیرین ، باید هنگام کاشت بادام شیرین پرورش دهید. بادام تلخ و بادام شیرین دو نوع مختلف بادام هستند. بادام تلخ حاوی سیانور است. از کاشت چنین بادام ها خودداری کنید. گروه دیگری از بادام نیز شکوفا شد ، اما میوه ای نداد. این بادام ها برای زیبایی نیز پرورش داده می شوند.

تمام این توضیحات حاکی از آن است که قبل از خرید دانه های بادام ، باید درباره آنها تحقیق و جستجو کرد. کاشت درختان بادام به کشورهای خاورمیانه بستگی دارد و در آب و هوای سرد رشد نخواهد کرد.

نحوه کاشت و پرورش درخت بادام

برای شروع کاشت نهال بادام ، ابتدا نهال را از یک نهالستان خریداری کنید. همچنین می توانید بذرهای تازه و فرآوری نشده را در خاک بکارید. محلی که برای کاشت نهال بادام انتخاب می کنید باید آفتابی و دارای نور کافی باشد. این بدان معنی است که آب نمی تواند در اطراف ریشه جمع شود.

ابتدا خاکی را که می خواهید نهال بادام را بکارید ، صاف کنید. این باعث می شود بافت خاک شما نرم و سبک شود. سپس بذرها در عمق 2.5 تا 5 سانتی متری کاشته می شوند و با خاک پوشانده می شوند.

کاشت و پرورش درخت بادام

کاشت و پرورش درخت بادام

بهتر است نهال بادام را در پاییز بکارید. این اجازه می دهد تا نهال بادام در زمستان جوانه بزنند. برای کاشت بذر بادام مغز بادام را با یک پارچه توری ضخیم بپوشانید تا از جویدن و خوردن آن توسط سایر حیوانات جلوگیری کند.

اگر به جای کاشت و پرورش درخت بادام از نهال بادام استفاده می کنید و آن را از خارج خریداری می کنید ، باید برای پرورش نهال بادام در باغ یا باغچه خود سوراخ کنید. سوراخ باید از گلدان ریشه نهال بادام بزرگتر باشد. قبل از کاشت نهال بادام  ، کل خاک را کشت کنید تا خاک زیر نهال بادام سخت نباشد. در حین کار می توانید کمی ماسه اضافه کنید. به این ترتیب می تواند به خوبی تخلیه شود.

در زمان خرید نهال بادام را در همان عمق کاشته شده بکارید. بادام هایی نیز وجود دارند که به تنهایی نمی توانند خود بارور شوند. بنابراین ، برای ساختن درختان میوه باید چندین نهال بادام را با هم بکارید. قبل از خرید این مورد را با نهالستان در میان بگذارید و نهال هایی را خریداری نکنید که قادر به تنهایی نیستند. اگر می خواهید چندین نهال در یک باغ یا باغچه بکارید ، فاصله آنها باید 6 تا 9 متر باشد.

نگهداری از درخت بادام

در سال اول کاشت و پرورش درخت بادام نهال ها باید به شدت آبیاری شوند. در تابستان هفته ای یک بار خیس و گرم شوید. همچنین می توانید بوسترهای استاندارد را به نهال ها اضافه کنید. هر چند وقت یک بار نهال بادام را از نظر وجود حشرات مضر از جمله کرم و شته بررسی کنید. در صورت لزوم می توانید از صابون حشره کش استاندارد برای کنترل این آفات استفاده کنید.

گلهای بادام بسیار شیرین هستند ، بنابراین زنبورهای عسل زیادی را به خود جذب می کنند بنابراین جای نگرانی از بابت افزایش زنبورهای عسل در اطراف بادام وجود ندارد. این اتفاق خوبی است که باید برای درخت شما رخ دهد.

کاشت و پرورش درخت بادام

کاشت و پرورش درخت بادام

درخت بادام عفونت قارچی دارد. در طی این عفونت ، درخت بادام قهوه ای شده و به سمت بالا خم می شود. در صورت مشاهده این علائم ، بلافاصله برگ آلوده را برداشته و از درخت بادام خارج کنید. سوزاندن این برگ ها نیز ایده خوبی برای جلوگیری از رشد قارچ است.

برای جمع آوری تمام برگهای افتاده روی درخت از ابزاری شبیه چنگک استفاده کنید. اگر عفونت قارچی قابل کنترل نیست ، باید بوراکس را روی درخت بادام پاشید. این روش برای درمان قارچ بسیار مناسب است.

هرس درختان بادام به طور منظم و منظم مفید است هرس نادرست درختان بادام می تواند خطرات و مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. هرس نامناسب می تواند به درخت بادام آسیب برساند. بهتر است از یک متخصص در زمینه هرس کمک بگیرید.

روشهای مراقبت از نهال بادام

نهال بادام، مقاومت زیادی در برابر کم آبی، خاک های نامناسب، سرما و شرایط نامساعد دارد. با اینحال در برابر باد آسیب پذیر است. در باغ بادام باید برای نصب بادشکن اقدامات لازم را بعمل آورد. برای اینکار می توانید از درختان راست قامت و بلندی مانند سرو و چنار بهره برد. همچنین داشتن دیوارهای بلند در باغ می تواند تا حدودی موثر باشد. نکته مهم دیگر در نگهداری از درختان بادام آبیاری است.

نهال های بادام؛ نسبت به کم آبی مقاوم است ولی برای بازدهی بهتر باید در فصولی که میزان بارندگی کم است آبیاری تکمیلی داشته باشید. می توانید از اواخر بهار تا اواخر تابستان که رطوبت و بارش کم است اینکار را در نظر بگیرید. نکته مهم اینکه در سال اول عمر درخت بادام؛ آب کافی برای رشد و نمو گیاه ضروری است لذا در فواصل مختلف درخت را به میزان زیادی آب دهید. هرس کردن، سم پاشی و کوددهی مناسب از دیگر اقدامات لازم برای رشد مناسب نهال خواهد بود. انواع کود دامی، کمپوست، کود فسفات، ازت و پتاس برای درخت بادام مفید است.

کاشت و پرورش درخت بادام

کاشت و پرورش درخت بادام

سخن پایانی کاشت و پرورش درخت بادام

بادام، یک درخت مقاوم محسوب می شود که در هر نوع آب و هوا و خاکی پرورش می یابد. زمینهای آهکی، هوای خشک و بیابانی، میزان آب کم، سرمای زمستان و دمای بالا از جمله مواردی است که توسط درخت بادام تحمل می گردد. با توجه به مقاومت بالای نهال های بادام، می توان با کمترین امکانات نسبت به ایجاد نهالستان و باغ بادام اقدام نمود. درخت بادام در انواع خاکها امکان رشد دارد.

همچنین در مناطق کم بارش و خشک می توان نهالستان بادام ایجاد نمود. با توجه به جمیع موارد ذکر شده پرورش نهال بادام، دارای صرفه اقتصادی زیادی است. از طرفی انواع مغز بادام در بازار مصارف زیادی دارد. استفاده خوراکی در انواع آجیل و خشکبار، مصارف دارویی در کرم ها و لوازم آرایشی و بهداشتی برخی از کاربردهای مغز بادام است.

بدین ترتیب در صورت داشتن محصول مرغوب بازار مصرف خوبی برای آن وجود دارد. از طرفی باغ بادام نسبت به سایر باغ های میوه از مراقبت کمتری برخوردار بوده و هزینه کمتری نیاز دارد. تمام این موارد دلیل موجهی برای اقتصادی بودن ایجاد باغ بادام خواهد بود.

نظرات کاربران

2 پاسخ به “کاشت و پرورش درخت بادام”

  1. علی محمدی گفت:

    سلام بذر بادام دیر گل نیاز دارم.برای منطقه سردسیر که زمستانی پر برف و سرما دارد حتی تا آخر فروردین برفی میباشد نیاز به بذر و راهنمائی دارم

    • bartarnahal گفت:

      سلام وقتتون بخیر برای راهنمایی های لازم با کارشناسان ما تماس بگیرین ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *