مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمحصولاتنهال بادام نهال بادام ربیع

نهال بادام ربیع

30 نوامبر 2020
0 1637
نهال بادام ربیع

نهال بادام ربیع یکی از ارقام مرغوب نهال بادام است که مناسب کشت دیم می‌باشد. این نهال از جمله محصولاتی است که مجموعه نهالستان پالیز نهال در بازار ایران عرضه می‌کند. در این مطلب از نهالستان پالیز نهال، قصد داریم که خصوصیات نهال بادام ربیع را ذکر کنیم. اگر قصد خرید بادام ربیع را دارید، در این مقاله با ما همراه باشید.

خصوصیات نهال بادام ربیع

این بادام خواص بسیار زیادی دارد. بادام ربیع با طعم شیرین خود، مخصوص صنایع خوراکی، شیرینی پزی و تهیه پودر بادام است و برای محصولات پوست و زیبایی نیز استفاده می‌شود. تنوع موارد استفاده از این بادام، گویای کیفیت بالا و مرغوبیت این رقم است.

خوب است بدانید که نهال بادام ربیعی برگ‌های پهن و بزرگی دارد و در برابر سرما مقاوم است. همانطور که گفتیم، نهال بادام ربیع مناسب کاشت به صورت دیم می‌باشد.

مشخصات نهال بادام ربیع

برای باردهی هرچه بیشتر یک نهال بادام و رشد و کیفیت محصول آن، باید شرایط و اصولی رعایت شوند. تهیه شرایط ایده‌آل برای رشد یک نهال، مهم‌ترین موضوعی است که باید باغدار به آن توجه کند؛ منظور از شرایط ایده‌آل، رعایت موارد زیر است:

  • خاک: نهال بادام ربیعی به شرایط نامطلوب و نامرغوب خاک مقاوم است؛ اما اگر خاک شما به خوبی زهکشی شده باشد، مقدار کمی اسید داشته باشد و همچنین سبک و عمیق باشد؛ نهال رشد خوبی خواهد داشت. خاک‌های لومی نیز بسیار مناسب این نوع بادام است.
  • آب و هوا: بادام در آب و هوای خشک عملکرد بهتری نسبت به آب و هوای مرطوب دارد. اگر زمستان‌های منطقه کاشت ملایم باشد، بادام بیشترین رشد خود را خواهد داشت.
  • هرس کردن: پیشنهاد می‌شود هر دو سال یکبار شاخه‌های آفت زده و خشک را به آرامی جدا کنید. این این کار باعث می‌شود درخت جان تازه‌ای بگیرد و عملکرد بهتری داشته باشد.
  • کوددهی: کوددهی و تغذیه نقش بسیار مهمی در رشد و عملکرد درخت دارد. برای این کار از کودهای پوسیده دامی استفاده کنید.

کشور سازنده

در زمان‌های گذشته، نهال بادام ربیعی در نواحی مرکزی و غربی آسیا مانند کشور افغانستان و ایران، کشور فلسطین و کشور سوریه پرورش داده می‌شد. امروزه کشور ایران، به ویژه شهرکرد، بیشترین میزان تولید نهال بادام ربیعی را دارا است.

فاصله کاشت

فاصله کاشت امر بسیار مهمی در کاشت نهال بادام ربیع است. اگر این فاصله رعایت شود، نور خورشید به همه نهال‌ها می‌رسد و همچنین ریشه نهال‌ها فضای کافی برای رشد دارند. بهترین فاصله برای کاشت نهال ربیع ۶ در ۵ متر است. برای کاشت بذرها ابتدا خاک را شخم زده و بعد دو برابر ریشه حفر کنید. قبل از کاشت بذرها، در درون گودال کمی کود و کمی خاک مرغوب بریزید و بذرها را در خاک قرار دهید. بعد از آن، ریشه نهال را فشار دهید تا به خاک خود بچسبد.

شکل میوه

میوه این نهال به شکل تخم مرغ بوده و بیضی شکل است و روی آن‌ را پوست چوبی سخت می‌پوشاند. مغز این میوه نیز تخم مرغی شکل است و ۳۳ الی ۳۵ درصد از کل بادام را شامل می‌شود. درصد دوقلوزایی این بادام بسیار زیاد و حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد است.

حداکثر ارتفاع درخت

میزان رشد و تکامل درخت بادام به شرایط اقلیمی آن مانند آب و هوا، خاک، کوددهی، هرس کردن و نگهداری‌های مورد نیاز از آن بستگی دارد. در یک شرایط ایده‌آل، حداکثر ارتفاع این درخت به ۶ الی ۸ متر می‌رسد. البته در کاشت دیم این ارتفاع کمتر از ۸ متر می‌باشد.

نیاز سرمایی نهال بادام ربیع

نهال بادام ربیع به نور آفتاب نیاز دارد و اگر نور کافی به آن نرسد، باعث اختلال در عملکرد آن می‌شود. این نهال مانند بسیاری از نهال ها به سرما نیز احتیاج دارد. نیاز سرمایی این نهال بین ۲۰۰ الی ۷۰۰ ساعت دمای زیر ۷ درجه سانتیگراد می‌باشد. همچنین این نهال به آفتاب ملایم حداقل ۶ ساعت در روز نیازمند است.

عمر اقتصادی

عمر اقتصادی درخت نهال بادام ربیع به میزان نگهداری باغدار بستگی دارد؛ اما به طور متوسط عمر اقتصادی این نهال حداقل ۳۵ سال و حداکثر ۴۵ سال تخمین زده شده است.

ارتفاع از سطح دریا

خوب است بدانید که این نهال باید در ارتفاع ۴۰۰ متری از سطح دریا کاشته شود تا باردهی خوبی داشته باشد.

مقاومت در برابر آفات

یکی از آفت‌های درخت بادام ربیعی، بیماری لکه آجری است. زمانی که بر روی برگ‌های درخت لکه‌های قهوه‌ای و آجری رنگ نمایان شد، یعنی درخت دچار این آفت شده است. در این مواقع برگ‌های پوسیده را هرس کنید و برگ‌های ریخته شده دور آنها را بسوزانید و با استفاده از سم‌های مخصوص، عمل سمپاشی را انجام دهید. درخت بادام ربیع در برابر آفات و سرمازدگی نیمه مقاوم است.

حداکثر عملکرد درخت

همانطور که گفته شد عملکرد، رشد و تکامل درخت بستگی به شرایط اقلیمی، آب و هوا، خاک، کوددهی و نگهداری از آن دارد. در یک شرایط ایده‌آل حداکثر عملکرد نهال بادام ربیع 4 تن میوه در هر هکتار است. با توجه به محصول دهی این نهال، این مقدار ۱۴۰۰ کیلوگرم مغز خالص در هر هکتار محاسبه شده است.

شروع محصول دهی

نهال بادام ربیعی میزان بادهی خوبی دارد. این نهال حدود ۳ سال بعد از کاشت شروع به محصول دهی می‌کند و هفت سال بعد از آن به عملکرد کامل خود می‌رسد.

رقم گرده افشانی

ارقام گرده افشانی این نهال بادام، نهال بادام مامایی و نهال بادام سفید می‌باشد. همچنین این نهال در ازدیاد نسل خود ناسازگار است.

پایه نهال بادام ربیع

در بحث پایه نهال بادام ربیع باید گفته شود که پایه آن بادام تلخ است.

زمان گلدهی

این نهال، به نهال میان گل معروف است؛ زیرا زمان گلدهی آن نه دیر و نه زود می‌باشد. گل‌های این درخت به رنگ صورتی است و جلوه بسیار زیبایی به درخت می‌دهد. این گل‌ها ۵ کاسبرگ، ۵ گلبرگ و ۲۰ الی ۳۰ پرچم دارند.

مدت آبیاری

میزان آبیاری نهال بادام ربیع به شرایط محیطی، آب و هوا و میزان بارندگی بستگی دارد. همچنین نفوذ پذیری خاک و میزان شیب زمین نیز در میزان آبیاری نقش بسیار مهمی دارد؛ از این‌رو میزان آبیاری مورد نیاز در فصول مختلف متفاوت است.

به طور کلی، نهال بادام ربیع به ۶ الی ۸ هزار مترمکعب آب در هر هکتار، نیازمند است. این میزان را می‌توانید به ۳ الی ۴ بار آبیاری در ۱۲ روز تقسیم کنید. در آبیاری قطره‌ای این میزان، ۳ هزار مترمکعب در هر هکتار می‌باشد. ناگفته نماند که نهال بادام ربیعی در برابر کم‌آبی مقاوم است؛ از همین رو می‌توان آن را به صورت دیم هم کشت کرد.

قیمت نهال بادام ربیع

خرید نهال بادام ربیع، اولین مرحله از احداث نهالستان است و اولین گام در تجارتی بزرگ همیشه نقش حیاتی دارد. اگر قصد خرید نهال بادام ربیعی را دارید، کیفیت بالا را در هنگام خرید نهال مدنظر داشته باشید. انتخاب یک فروشگاه معتبر که محصولاتش را با قیمت عمده به فروش می‌رساند، موضوعی مهم است.

در نهالستان پالیز نهال به مدیریت مهندس سعید قاسمی، این نهال و سایر نهال های میوه، با بهترین کیفیت و با قیمت مناسب به فروش می‌رسد. شما می‌توانید به صورت آنلاین و اینترنتی و یا به صورت حضوری اقدام به خرید انواع نهال از این شرکت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت انواع نهال میوه از جمله قیمت نهال بادام سفید و یا کسب مشاوره رایگان از کارشناسان پالیز نهال، با روابط عمومی این شرکت تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *