سیب یکی از محبوب ترین میوه های جهان است که به دلیل طعم و خواص بی نظیرش شناخته شده است. کاشت نهال سیب در منزل تجربه ای لذت بخش و سودمند است که می تواند به شما کمک کند تا از میوه های تازه و سالم سیب لذت ببرید.

برای کاشت نهال سیب در منزل، ابتدا باید یک نهال سالم و مناسب را از یک نهالستان معتبر خریداری کنید. سپس، باید مکان مناسبی برای کاشت نهال انتخاب کنید. نهال سیب به نور مستقیم خورشید، خاک حاصلخیز و آبیاری منظم نیاز دارد.

1- دانه های سیب را از هسته چند تا سیب بردارید

دانه های سیب را از هسته چند تا سیب بردارید

چندین سیب رسیده بخرید، سپس آن ها را نوش جان کرده تا به هسته آن ها برسید. تا اینجای کار که راحت بود! با دقت دانه ها را از هسته چندتا سیب بردارید و مطمئن شوید که قبل از دفع هسته ها، هر دانه را جدا کنید.

توجه داشته باشید که بیشتر درختان سیب که توسط کشاورزان و باغداران پرورش داده می شوند، از درختان پیوند شده هستند و مستقیماً از طریق دانه کاشته نمی شوند. کاشت هسته سیب، میوه های بسیار متفاوتی تولید می کند؛ زیرا رشد درخت سیب با توجه به نوع یا گوناگونی آن ها تضمین نشده است.

برای کاشت هسته سیب در منزل، هر چه تعداد بیشتری دانه بکارید، احتمال تولید میوه سیب خوراکی در بین درختان سیب بیشتر است. درواقع باید اعتراف کنیم که کاشت هسته سیب ریسک بالایی داشته و تقریبا 10% درختان کاشته شده به تولید سیب و بازدهی محصول می رسند، اما چه چیزی شیرین تر از این هست که شما درخت سیب را خودتان از ابتدا پرورش داده باشید؟!

سعی کنید مراحل تهیه دانه های سیب را در طول پاییز شروع کنید تا در آغاز بهار دانه ها برای کاشت درخت سیب آماده شوند.

2- دانه های سیب را روی دستمال کاغذی خشک کنید

دانه های سیب را روی دستمال کاغذی خشک کنید

بعد از اینکه دانه ها را از سیب ها استخراج کردید، آن ها را به یک کاسه آب اضافه کنید و دانه هایی که شناور می شوند را دور بریزید، زیرا این دانه های غیربارور بوده و احتمال رشد آن ها کمتر است. دانه های سیب را روی دستمال کاغذی خشک کنید و اجازه دهید برای سه تا چهار هفته خشک شوند.

برای آماده سازی مراحل کاشت هسته سیب، دانه ها را هر دو روز یک بار برگردانید تا از دو طرف به طور یکنواخت خشک شوند.

3- دانه ها را با پیت ماس مخلوط کنید

دانه ها را با پیت ماس مخلوط کنید

پس از چند روز خشک شدن، مقداری پیت ماس خریداری کنید. چند قاشق غذاخوری از پیت ماس را روی دستمال کاغذی بریزید، سپس روی آن چند قطره آب بپاشید و با دست پیت ماس و دانه ها را مخلوط کنید.

4- دانه ها و پیت ماس را درون کیسه ای ریخته و در یخچال قرار دهید

دانه ها و پیت ماس را درون کیسه ای ریخته و در یخچال قرار دهید

بعد از مخلوط کردن بذرها و پیت ماس، دانه ها و پیت ماس را درون کیسه ای ریخته و در یخچال قرار دهید تا رطوبت آن طی دوره سرمادهی در یخچال حفظ گردد. تاریخ را با نشانگر روی کیسه بنویسید، سپس کیسه را به مدت سه ماه در یخچال قرار دهید.

به فرآیند ذخیره دانه های سیب در شرایط مرطوب و سرد، طبقه بندی گفته می شود. طبقه بندی لایه بیرونی سخت بذر را نرم کرده و جنین درون بذر را تشویق می کند تا جوانه بزند و برای کاشت درخت سیب در فصل بهار آماده شود.

بعد از سه ماه دانه های سیب را از یخچال خارج کرده، بگذارید تا گرم شوند تا بتوانید آن ها را بکارید.

کاشت هسته سیب در خاک باغچه

کاشت هسته سیب در خاک باغچه

1- آماده سازی محل کاشت هسته سیب

محلی از حیاط یا باغ سیب خود را در جایی که قصد کاشت هسته سیب را دارید مشخص نمایید. آماده سازی محل کاشت هسته سیب با کندن علف های هرز از ریشه آغاز می شود. همچنین سنگ های بزرگ و قلوه سنگ ها را از درون خاک برداشته و قسمت های سفت خاک را شخم بزنید.

جهت کاشت هسته سیب، منطقه ای از باغ خود را انتخاب کنید که تابش مستقیم نور خورشید داشته و دارای خاک غنی و زهکشی شده خوبی باشد.

زهکشی خوب خاک به این معنی است که هنگام آبیاری، آب به جای ماندن در روی سطح زمین، به راحتی از لا به لای خاک پایین رود. خاک با زهکشی خوب معمولاً حاصلخیز و مناسب جهت کاشت نهال میوه است و در مقابل خاک غیرحاصل خیز، سفت مانند خاک رس است. سعی کنید بذرها را در اوایل بهار بکارید.

2- کمپوست را روی خاک پخش کنید

کمپوست را روی خاک پخش کنید

قبل از اینکه دانه های سیب جوانه زده را بکارید، مطمئن شوید که خاک تا آنجا که ممکن است حاصل خیز و غنی از مواد مغذی باشد. پس از علف های هرز، یک لایه از کمپوست را روی خاک پخش کنید. (به میزان حدود 2 تا 3 سانتی متر). می توانید کمپوست باغچه را جمع آوری کرده یا از فروشگاه باغبانی بخرید.

کمپوست، خاک را با مواد مغذی ضروری غنی می کند و همچنین باعث تنفس بهتر ریشه درخت سیب در خاک می شود تا خاک بتواند زهکشی بهتری داشته باشد.

3- جهت کاشت هسته سیب، یک شیار در خاک ایجاد کنید

جهت کاشت هسته سیب، یک شیار در خاک ایجاد کنید

برای کاشت درخت سیب، ایجاد شیارهایی به عمق حدود 2 تا 3 سانتی متر ضروری می باشد. اگر می خواهید دانه های سیب را در یک ردیف بکارید، یک شیار بلند کافی است اما معمولا برای کاشت درخت سیب می توانید از ردیف های متفاوت با حداقل فاصله 30 سانتی متر استفاده کنید و آن ها را در شیارهای مجزایی بکارید.

4- بذرهای سیب جوانه زده را در زمین بکارید

بذرهای سیب جوانه زده را در زمین بکارید

بعد از اینکه شیارها را حفر کردید، بذرهای سیب را در زمین بکارید و فاصله هر دانه را حدود 30 سانتی متر تا دانه بعدی قرار دهید. فاصله کافی بین دانه های سیب به آن ها فضای رشد می دهد و اطمینان حاصل می کند که آن ها برای مواد مغذی خاک رقابت نخواهند کرد.

5- روی دانه ها را با خاک پوشانید

روی دانه ها را با خاک پوشانید

پس از کاشت بذرهای جوانه زده، یک لایه نازک از خاک را روی شیارها بریزید تا از آن ها در برابر باد یا جانداران محافظت شود. سپس روی خاک را  لایه ای از شن و ماسه به قطر حدودا 2 سانتی متر بپاشید. شن و ماسه از زمین در برابر پوسته پوسته شدن در هوای سرد محافظت می کند.

نکات کاشت نهال سیب در منزل

کاشت هسته سیب و پرورش درختان نیاز به حوصله دارد. حدود چهار سال طول می کشد تا درخت سیب رشد کند و برای بازدهی بالای محصول، حدود 10 سال به زمان نیاز دارد.

برای سالم ماندن درخت سیب مرتباً علف های هرز باغ را از بین ببرید.

اگر در یک منطقه خشک که باران منظم نمی بارد زندگی می کنید، هفته ای یکبار درختان سیب را آبیاری کنید.

به خاطر داشته باشید که به ازای هر 100 دانه ای که جهت کاشت نهال سیب استخراج می کنید و مراحل جوانه زنی و کاشت را می گذرانید، فقط 5 یا 10 دانه ممکن است زنده بماند و به درخت تبدیل شود. بنابراین پیشنهاد ما این است که برای کاشت هسته سیب در منزل، حتما دانه های زیاد از انواع متفاوت سیب را امتحان کنید.