هرس درخت زردآلو مهم و حیاتی است زیرا این فرآیند برای بهبود رشد و عملکرد درخت زردآلو و حفظ سلامت آن اساسی هست، زمان خرید نهال زردآلو از کارشناسان نهالستان شرایط هرس درخت زردآلو را بپرسید؛ درختان زردآلو نیاز به جریان هوای کافی دارند تا به طور صحیح رویش کرده و میوه‌های با کیفیتی تولید کنند؛ برخی از دلایل مهم هرس درخت زردآلو عبارتند از:

 • افزایش نور و هوا

هرس زردآلو باعث بهبود عملکرد اجزای گیاهی مثل برگ‌ها، گل‌ها و میوه‌ها می‌شود، با حذف شاخه‌های مرده و معیوب، نور و هوای بیشتری به سایر بخش‌های درخت رسیده و رشد و توسعه صحیح آن را تضمین می‌کند.

 • جلوگیری از بیماری ها و آفات

با هرس درخت زردآلو می‌توان از برخی بیماری و آفات جلوگیری کرد، با حذف برگ و شاخه‌های آلوده و بیمار، احتمال انتقال عفونت به سایر بخش درخت کاهش می‌یابد، درختان بیمار و آلوده محل تجمع انواع قارچ و باکتری‌ها هستند

 • تنظیم بار دهی و میوه دهی درخت

هدف از هرس درخت زردآلو، تنظیم باردهی میوه آن هست به نام تنک کردن میوه آن را می‌شناسیم، با حذف برخی از میوه یا شاخه‌ها، انرژی گیاه به شکل متعادل تری در تولید میوه‌ها توزیع شده، اندازه و کیفیت میوه‌ها بهبود می‌یابد؛ البته تنک کردن میوه‌ها مانع از سال آوری نیز می‌شود.

 • شکل دهی و زیبایی

هرس منظم درخت زردآلو به آن شکل و زیبایی می‌دهد، این فرآیند در ایجاد یک چیدمان مناسب برای درخت کمک کرده و از نظر ظاهری باغ زردآلو را بهتر جلوه می‌دهد.

در نتیجه، هرس منظم درخت زردآلو برای حفظ سلامت و بهبود عملکرد درخت و تولید میوه با کیفیت بسیار مهم و حیاتی است؛ فراموش نکنید تنها خرید نهال زردآلو با کیفیت و مرغوب کافی نیست شما باید راه‌های نگهداری از این درخت را آموزش ببینید.

هرس درخت زردآلو

بهترین زمان هرس درخت زردآلو

بهترین زمان هرس درخت زردآلو در اواخر زمستان و قبل از شروع به رشد هست، ولی در برخی از مناطق به خاطر بهار دیررس اوایل فصل بهار هرس اصلی و تاثیرگذار را انجام می‌دهند؛ معمولاً در مناطقی با آب و هوای سردتر و شرایط زمستانی سخت‌تر، هرس باید در دوره اوایل بهار انجام شود، در مناطقی با آب و هوای معتدل تا گرمتر، هرس در اواخر زمستان پیشنهاد می‌شود.

هرس درخت زردآلو را می‌توان در مرحله استراحت زمستانی یا قبل از برگ‌دهی در بهار انجام داد؛ با هرس در زمان مناسب، می‌توانید از رشد و توسعه سالانه بهتری برخوردار شوید؛ کارشناسان نهالستان معتقدند، هدف اصلی هرس درخت زردآلو از بین بردن شاخه‌های مرده، شاخه‌های متقاطع و شاخه‌های علفی هست؛ همچنین می‌توان با انجام هرس به میزان محصول و کیفیت آن تاثیر گذاشت.

البته هرس درختان زردآلو رو تنها در یک مرحله و فصل انجام می‌شود، ما در ادامه مقاله به طور جداگانه هرس درخت زردآلو در هر کدام از فصول را توضیح خواهیم داد؛ در هر صورت، قبل از احداث باغ زردآلو و  هرس درخت زردآلو، بهتر است راهنمایی‌های لازم را از متخصصین و کارشناسان نهالستان دریافت کنید.

هرس تابستانه زردالو

درختان را در فصل تابستان نیز هرس به دلایل متعددی هرس کنید؛ هرس تابستانه زردالو نیز مهم و برای درخت حیاتی است، که در زیر توضیح داده شده است:

 • حفظ و ارتقای سلامت درختان: هرس درختان در فصل تابستان می‌تواند به حفظ و ارتقای سلامت و رشد آنها کمک کند؛ با برداشت و شاخه‌‌های علفی و  بدون بار، درخت قادر است منابع خود را برای تغذیه و رشد بخش‌های سالم‌تر خود استفاده کند؛ فراموش نکنید شاخه‌های علفی و بی‌بار انرژی زیادی مصرف می‌کنند.
 • بهبود نورگیری و تهویه درختان: هرس درختان در فصل تابستان می‌تواند به بهبود نورگیری برگ‌ها و شاخه‌ها کمک کند، با حذف برگ‌ها و شاخه‌های معیوب، نور بهتری به قسمت‌های داخلی درخت دسترسی پیدا می‌کند و این به رشد صحیح درختان کمک می‌کند؛ همچنین، تهویه بهتری در درختان فراهم شده و موجب کاهش خطر بیماری‌های قارچی و امراض دیگر می‌شود.
 • کنترل اندازه و شکل درختان: در فصل تابستان مخصوصاً در خاک‌های حاصلیز و مدیریت صحیح کشاورزان تاج درخت زردآلو رشد بیش از اندازه می‌کند؛ هرس درختان در فصل تابستان به کنترل اندازه و شکل آنها کمک خواهد کرد؛ با حذف شاخص‌ها و شاخه‌های ناهموار و غیرضروری، شکل درخت بهتر و ظاهر زیبایی به آن بخشیده می‌شود؛ با توجه به فاصله درختان در باغات زردآلو، با هرس و کنترل رشد درختان، مانع از تلاقی شاخه‌های چند درخت در یکدیگر می‌شود.

به طور خلاصه، هرس در فصل تابستان به منظور حفظ و ارتقای سلامت درختان، بهبود نورگیری و تهویه، کنترل اندازه و شکل درختان و بهبود ظاهر آنها انجام می‌شود؛ البته کارشناسان نهالستان به هنگام فروش نهال زردآلو اطلاعات کاملی در این مورد در اختیار شما قرار خواهند گذاشت.

هرس زردآلو در پاییز

همانطور که اشاره کردیم در فصول مختلف هرس درخت زردآلو انجام می‌شود؛ یکی از این فصول فصل پاییز و هرس زردآلو در پاییز هست؛ به طور عمومی، هرس پاییزه درختان زردآلو پس از برداشت میوه انجام شده و دلایل خاص خود را دارد:

 • ارتقای رشد: هرس پاییزه باعث ارتقای رشد درختان زردآلو می‌شود، با حذف شاخه‌های کوچک، انرژی درخت به سمت شاخه‌های بزرگتر و قوی‌تر هدایت شده و رشد درخت تقویت می‌شود؛ به طور معمول شاخه‌های کوچک‌تر در فصل زمستان یخ زده و باعث آسیب به درخت زردآلو خواهد شد.
 • حفظ سلامت درخت: هرس پاییزه می‌تواند به حفظ سلامت و تعادل بودن درخت کمک کند؛ با حذف شاخه‌های خشک یا آسیب‌دیده، خطر ابتلا به بیماری‌ها و آفات را کاهش می‌دهید و در واقع درخت را تمیز و سالم نگه می‌دارید؛ شاخه‌های خشک و چوبی محل تجمع آفات ریزی هستند که شروع به لانه گذاری می‌کنند.
 • تنظیم تولید مثمر: هرس پاییزه  تولید مثمر درختان زردآلو را تنظیم کند با حذف برخی از شاخه‌ها، توزیع و تعداد میوه‌ها را تنظیم کرده و از تولید دسته‌ای و فراوان میوه جلوگیری کنید که ممکن است به کیفیت میوه‌ها آسیب برساند.

در هر صورت، هرس پاییزه نیاز به تجربه و دقت دارد؛ توصیه می‌شود با مشاوره کارشناسان نهالستان‌ یا باغبانان ماهر هماهنگی داشته باشید تا به بهترین نتیجه برسید، به طور مثال کارشناسان نهالستان پالیز نهال در سایت https://paliznahal.ir/ آماده پاسخگویی به سوالات شما در مورد مراقبت و نگهداری از باغات زردآلو، خرید نهال زردآلو، قیمت نهال زردآلو و… هستند.

هرس درخت زردآلو

هرس زردآلو در زمستان

هرس زردآلو در زمستان جزو روتین‌های مهم و اساسی باغداران هست در واقع هرس اصلی درخت زردآلو را در فصل زمستان انجام می‌دهند؛ در مطالب بالا هرس زمستان را به طور کامل به شما توضیح دادیم! چند نکته مهم در هرس زمستانه وجود دارد که باید با آن توجه کنید، البته کارشناسان نهالستان نیز به زمان فروش نهال زردآلو به آن تاکید دارند:

 • حتماً به زمان هرس درخت توجه داشته باشید، تا بعد از انجام عملیات برودت هوا و یخ زدگی ایجاد نشود، چون بعد از هرس مقداری آب بر روی سرشاخه‌ها جمع شده و باعث یخ زدگی شاخه و بیماری آن خواهد شد.
 • عملیات سمپاشی را بعد از هرس درختان زردآلو انجام دهید، چون در این زمان تعداد شاخه‌های درخت به حداقل خود رسیده است؛ بنابراین هم در مصرف سموم صرفه‌جویی شده همین که مطمئن هستید سموم و آفت کشا به تمامی شاخه‌ها و تنه درخت رسیده است.

جوان سازی درخت زردآلو

جوان سازی درخت زردآلو به منظور افزایش رشد و عملکرد درختان زردآلو استفاده می‌شود؛ این روش شامل چندین فعالیت است که به طور کلی شامل تقویت ریشه، تغذیه مناسب، حمایت از ساختار درخت و کاهش آفات و بیماری‌ها می‌شود؛ بهتر از قبل از  خرید نهال زردآلو  با این روش‌ها آشنا شوید؛ در ادامه به توضیح فعالیت‌های جوان‌سازی درخت زردآلو می‌پردازیم:

 • بریدن شاخه‌های قدیمی و ضعیف: قطع شاخه‌های قدیمی و ضعیف در اواخر زمستان‌ یا اوایل بهار، به درخت زردآلو اجازه می‌دهد تا منابع خود را برای رشد و توسعه شاخه‌های جدید بهتر توزیع کند؛ در واقع با هرس هر شاخه مرده و بیمار شما باعث رویش شاخه جدید خواهید شد.
 • آبیاری مناسب: درخت زردآلو نیاز به آبیاری منظم و مناسب دارد؛ نیاز آبی در زمان‌های گرمتر سال افزایش می‌یابد، حفظ رطوبت خاک با استفاده از سیستم آبیاری قطره‌ای یا سیستم آبیاری خاکی می‌تواند به رشد بهتر درخت زردآلو کمک کند.
 • مواد آلی و کوددهی: استفاده از مواد آلی مانند کمپوست یا کودهای طبیعی می‌تواند به تغذیه درخت زردآلو کمک کند، در صورت نیاز و بر اساس تحلیل خاک، می‌توان از کودهای شیمیایی متعادل استفاده کرد.
 • محافظت در برابر آفات و بیماری‌ها: مراقبت و پیشگیری از آفات و بیماری‌های مختلف با استفاده از روش‌های ارگانیک و شیمیایی مناسب اجازه می‌دهد تا درختان زردآلو به درستی رشد کنند؛ پایش منظم بر روی درختان و تشخیص زودهنگام نشانه‌های آفت‌ها و بیماری‌ها بسیار مهم است.
 • تیمار زمستانی: در مناطقی که زمستان‌ها سرد و سرما دارند، تیمار زمستانی می‌تواند باعث جلوگیری از آلودگی باکتریایی، بیماری‌های قارچی و آفت زدگی درختان زردآلو شود؛ استفاده از روغن سفید یا اسپری‌های مورد تأیید می‌تواند باعث حفظ سلامت درختان زردآلو شود.

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعات کامل‌تری در مورد هرس درخت زردآلو در فصول مختلف به شما ارائه دهیم، همچنین در مورد جوان سازی درخت زردآلو چند راهکار عمومی بیان کردیم؛ هرگونه توجه و رسیدگی به درخت زردآلو به شما کمک می‌کند تا عمر اقتصادی باغ خود را افزایش دهید؛ در صورت داشتن هرگونه سوال درباره هرس درخت زردآلو آن را درج کنید تا در اولین فرصت پاسخگو باشیم.