Rate this post

خرید نهال از جهاد کشاورزی یک روش امن برای کشاورزان و باغداران است تا نهال با کیفیت و مرغوب را خریداری کرده و از نتیجه کاشت آن در مزارع اطمینان داشته باشند؛ قبل از توضیح در درباره مراحل خرید نهال از جهاد کشاورزی بهتر است به سوال :جهاد کشاورزی چیست؟» پاسخ داده و وظایف این ارگان را برای شما بیان کنیم.

جهاد کشاورزی چیست؟

جهاد کشاورزی چیست؟ وزارت جهاد کشاورزی یکی از وزارت‌خانه‌های پر مشغله جمهوری اسلامی ایران است، این وزارتخانه در سال ۱۳۷۹ پایه ریزی شده است؛ در سال‌های پس از انقلاب اسلامی کشاورزان همچنان به کشاورزی سنتی و قدیمی مشغول بوده و درآمد و سوددهی باغات خود ناراضی بودند.

سازمان جهاد کشاورزی با فرستادن مهندس‌هایی بر سر زمین‌های کشاورزان و باغداران، آنها را با روش‌های نوین و جدید باغداری آشنا کرد، در این دوره باغداران یاد گرفتند هزینه مربوط به نگهداری باغات را کاهش و میزان سوددهی آن را افزایش دهند.

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی ارتباطات جمعی همچنین ‌راه اندازی نهالستان‌ های محوزدار، کار کشاورزان بسیار آسان شده و به راحتی با ورود به سایت نهالستان های مورد تایید جهاد کشاورزی می‌توانند اطلاعات تکمیلی در مورد خرید نهال شناسنامه‌دار و شرایط باغداری و کشاورزی دریافت کنند.

خرید نهال از جهاد شکاورزی

در سال‌های گذشته تعداد سرمایه‌گذاران در بخش کشاورزی افزایش چشمگیری داشته است و تعداد مراجعه کنندگان به جهاد کشاورزی بیش از اندازه است، بنابراین باغداران برای دریافت اطلاعات و آگاهی‌های علمی و تخصصی در مورد باغداری و احداث باغ میوه می‌توانند به نماینده وزارت جهاد کشاورزی و نهالستان‌های مجوزدار مراجعه کنند.

این نهالستان‌ها نیز آماده پاسخگویی به تمامی سوالات کشاورزان بوده و آنها را در زمینه کشاورزی و باغداری راهنمایی خواهد کرد؛ از همه مهمتر تمامی نهال‌های تولیدی در این نهالستان از غربالگری وزارت جهاد کشاورزی عبور کرده و به عنوان نهال شناسنامه‌دار در اختیار کشاورزان و باغداران قرار می‌گیرد، کشاورزان به جای خرید نهال از جهاد کشاورزی می‌توانند از این مراکز نهال مورد نظر را خریداری کنند.

شرح وظایف مراکز جهاد کشاورزی

آشنایی با وظایف جهاد خدمات جهاد کشاورزی به کشاورزان کمک می‌کند تا بهتر با این سازمان آشنا شوند در ادامه به شرح وظایف مراکز جهاد کشاورزی خواهیم پرداخت:

 • ایجاد شرایط و برنامه‌ریزی‌هایی که روند تولید محصولات کشاورزی و باغداری را تا حد زیادی افزایش دهد.
 • ایجاد تنوع در محصولات باغداری و آشنا کردن کشاورزان با نهال‌های متنوع
 • شناسایی نهالستان‌ها و مراکزی که ظرفیت‌های زیادی برای تکثیر و تولید نهادهای میوه دارند و مجوز دادن به آنها
 • مشخص کردن مشکلات مالی و غیر مالی برای کشاورزان و رفع آنها
 • کمک به طرح‌ها و پروژه‌هایی توسط مراکز غیر دولتی انجام می‌شود
 • مشخص کردن نهال‌های با کیفیت و مرغوب و مجوز دادن به آنها

تمام وظایف جهاد کشاورزی را امروزه نهالستان‌های مجوزدار انجام می‌دهند، یک کشاورز برای سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی احتیاج به برنامه‌ریزی‌ها و طرح‌های کاملاً علمی و به روز شده دارد تا بر اساس آن بتواند باغ کاملا تجاری و مدرن را راه‌اندازی کرده و به کسب درآمد مناسبی برسد؛ مشخص است تمامی کشاورزان اطلاعات گیاه پزشکی و مهندسی لازم برای احداث باغ تجاری را نداشته و در این مورد به کمک افراد تحصیل کرده و با تجربه احتیاج دارند.

برای این کار مهندسین نهالستان‌های مجوزدار وارد عرصه شده و با مشاوره رایگان به کشاورزان آنها را در تمامی مراحل احداث باغ کمک کرده و اطلاعات مفید و علمی در مورد نکات زیر در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد:

خرید نهال از جهاد کشاورزی 

 • آشنایی با تجهیزات نوین آبیاری و میزان آب مورد نیاز هر درخت بر اساس اصالت و روش تکثیر
 • آشنایی با کودهای طبیعی و شیمیایی برای باغات میوه و برنامه‌ریزی دقیق برای کوددهی
 • آشنایی با سموم و آفت کش‌ها
 • آشنایی با انواع بیماری‌ها و آفت زدگی‌ها حتی آفاتی که در سال‌های گذشته در کشور ما شایع شده
 • آشنایی با نهادهای اصلاح شده و ژنتیک که عملکرد و جایگاه بهتری نسبت به نهال‌های سنتی و قدیمی دارد.

مجوز های جهاد کشاورزی

سازمان جهاد کشاورزی نه تنها در بخش کشاورزی و باغداری فعالیت می‌کند، بلکه تمام حیطه‌های مربوط به دامپروری، باغداری، سموم و کودها نیز فعالیت داشته و به ارگان‌های خصوصی مجوزهای لازم را صادر می‌کند تا به عنوان نماینده او برخی از وظایف مهم و کارآمد را انجام دهد؛ از مجوز های جهاد کشاورزی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مجوز لازم برای واردات آفتکش‌ها و سموم مختلف برای دفع آفات و بیماری‌های باکتریایی و قارچی در باغات
 • مجوز برای واردات و پخش کودهای ارگانیک و شیمیایی برای باغات و مزارع
 • مجوز برای نهالستان‌ها جهت تکثیر و فروش نهال در سراسر کشور
 • شناسنامه‌دار کردن نهال‌های تکثیر شده توسط نهالستان‌های خصوصی جهت تعیین کیفیت و مرغوبیت نهال

البته همانطور که اشاره شد این‌ها تنها یک صدم مجوزهایی است که وزارت جهاد کشاورزی صادر می‌کند؛ بنابراین کشاورزان و باغداران برای سهولت کار خود می‌توانند به لینک paliznahal.ir مراجعه کرده و از کارشناسان و مهندسین نهالستان پالیز نهال کمک بخواهند چون این نهالستان  یکی از نهالستان های مورد تایید جهاد کشاورزی  بوده و از سال ۱۳۱۰ شروع به کار کرده است.

سامانه وزارت جهاد کشاورزی

وزارت جهاد کشاورزی در سال‌های گذشته جهت رعایت قوانین موجود برای ارتقا دولت الکترونیک سامانه‌های مختلفی را راه‌اندازی کرده است که یکی از آنها سامانه سماک است، این سامانه برای عموم باغداران و کشاورزان آزاد نبوده و تنها افرادی که به دنبال مجوز در بخش کشاورزی و دامپروری هستند به سامانه وزارت جهاد کشاورزی وارد می‌شوند.

در عوض نهالستان‌های مجوز دار وزارت جهاد کشاورزی سایت خود را در تمامی شهرهای کشور ایران راه‌اندازی کرده‌ و به طور مستقیم به صورت آنلاین یا تماس تلفنی با کارشناسان و مهندسین نهالستان در تماس بوده و تمامی سوالات خود را در مورد احداث باغ، خرید نهال، شرایط نگهداری و مراقبت از باغات میوه در مناطق گرمسیری و سردسیری از کارشناسان بپرسند.

سامانه وزارت جهاد کشاورزی

خرید نهال از جهاد کشاورزی

یکی از دغدغه‌های مهم کشاورزان خرید نهال از جهاد کشاورزی است؛ مسلماً سازمان نمی‌تواند به تمامی کشاورزان و باغداران پاسخگو بوده و نهال مورد نیاز آنها را فراهم سازد؛ بنابراین شما می‌توانید به نهالستان‌های مورد تایید جهاد کشاورزی مراجعه کرده، و با مسئولین آن در ارتباط باشید به دلایل زیر:

 • این نهالستان‌ها مجوز رسمی خود را از سازمان جهاد کشاورزی دریافت کرده‌اند بنابراین عملکرد و فعالیت آنها همیشه تحت نظارت این سازمان قرار گرفته است.
 • نهال‌های ارائه شده در بخش خصوصی تماماً شناسنامه‌دار و لیبل‌دار هستند.
 • تمامی نهال‌های شناسنامه‌دار از غربالگری سازمان جهاد کشاورزی عبور می‌کند، اگر نهالی کوچک‌ترین مورد مشکوک داشته باشد از رده خارج شده و حق عرضه در بازار را ندارد.
 • نهال‌های لیبل‌دار به اندازه‌ای با کیفیت هستند که نهالستان مسئول این محصول را با کارت گارانتی حداقل ۲ ساله عرضه می‌کند.
 • بازرسین سازمان جهاد کشاورزی مراحل تولید و تکثیر نهال‌ها را همواره دنبال کرده بر آنها نظارت می‌کنند.

نهالستان پالیز سعید قاسمی

یکی از نماینده‌های رسمی وزارت جهاد کشاورزی، نهالستان پالیز سعید قاسمی هست، این نهالستان جزو قدیمی‌ترین نهالستان کشور شناخته شده که نزدیک به یک قرن سابقه در تکثیر و فروش نهال‌های میوه و فروش نهال گردو دارد؛ شما در موتور جستجوی گوگل می‌توانید با سوابق درخشان این نهالستان آشنا شده و از تمامی فیلم‌ها، مجلات تخصصی و علمی آن برای نگهداری و مراقبت از باغات میوه نهایت استفاده را ببرید؛ از دلایل محبوبیت و معروف بودن نهالستان پالیز سعید قاسمی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کارکنان و مهندسین این نهالستان جزو افراد آگاه و تحصیل کرده هستند که با صبر و حوصله بی‌نهایت آماده ارائه خدمات و مشاوره به کشاورزان و باغداران در سراسر کشور هستند.
 • این نهالستان مسئولیت پذیر بوده و و تا سال‌های طولانی پیگیر نهال‌هایی هست که به کشاورزان عرضه کرده است.
 • تنوع نهال‌ها بیش از اندازه است، در واقع برای تمامی مناطق کشور حتماً نهال با کیفیت و مدرن را در اختیار دارد.
 • فروش نهال در این سایت کاملاً تضمینی هست.
 • یکی از گزینه‌ها برای کشاورزان و باغداران به جای خرید خرید نهال از جهاد کشاورزی، خرید از این نهالستان است.
 • سامانه وزارت جهاد کشاورزی

لیست قیمت نهال

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های کشاورزان آشنایی با لیست قیمت نهال است، داشتن اطلاعات کافی در مورد قیمت نهال به باغداران کمک می‌کند تا یک جمع‌بندی کاملاً اقتصادی در مورد سرمایه اولیه مورد نیاز برای احداث باغ داشته باشند، آنها برای استعلام قیمت نهال باید از مراکز معتبر و سایت‌های مورد اطمینان اقدام کنند، گاهی اتفاق می‌افتد برای تبلیغات بیشتر شفاف‌سازی‌های درستی برای قیمت نهال انجام نمی‌شود.

ما توصیه می‌کنیم با مراجعه به لینک زیر از لیست قیمت نهالستان سعید قاسمی بازدید کنید، چون همزمان لیست قیمت نهال گردو و  لیست قیمت نهال میوه در این لینک درج شده و شما می‌توانید با دانلود کاتالوگ نه تنها با قیمت‌های انواع نهال آشنا شوید بلکه جدیدترین نهال‌های میوه را شناخته و تصمیمات جدیدی درباره احداث باغ خشکبار باغ میوه و باغ غیر مثمر بگیرید.

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعات کاملی در مورد  خرید نهال از جهاد کشاورزی به شما ارائه داده و به شرح وظایف مراکز جهاد کشاورزی پرداختیم همچنین سامانه وزارت جهاد کشاورزی را به شما معرفی کردیم، به عنوان یک کشاورز و یک باغدار سعی کنید از رسانه‌های ارتباط جمعی مخصوصاً اینترنت و موتور جستجوی گوگل استفاده کنید.

مجلات تخصصی و علمی این نهالستان‌ها را مطالعه یا فیلم‌های آن را مشاهده کنید؛ مسئولین این نهالستان سعی کردند اطلاعات کاملی در مورد هرس درختان، پیوند درختان، آبیاری درختان، کوددهی و سمپاشی آنها در اختیار شما قرار دهند و هر روز هفته آماده پاسخگویی به سوالات علمی کشاورزی و باغداری شما هستند.