Rate this post

امروزه بسیاری از زمین‌های زراعی به دلیل کم تجربگی کشاورز محصول درستی در آن کشت نمی‌شود و این باعث می‌شود تا باردهی باغات و مزارع این افراد روز به روز کاهش داشته باشد به همین خاطر بهتر است با خرید نهال بادام و خرید نهال گردو بادرهی و سودآوری خود را چندین برابر کنید؛ چرا که نگهداری از این دسته نهال‌ها کار بسیار آسانی است و نیاز به رسیدگی چندانی ندارد و هر فردی تنها با کمی آموزش و کسب آگاهی می‌‌تواند این درختان بارده را در محیط و فضای باغات خود به کشت برساند.

نهال‌های اقتصادی را بشناسید

اگر جز آن دسته از افرادی هستید که دارای باغات و مزارع کشاورزی وسیع و یا حتی کوچکی هستید پیشنهاد می‌کنیم حتما نهال بادام و گردو را در زمین‌های خود بکارید؛ زیرا همانطور که می‌دانید میوه و مغز این دسته از درختان همیشه از طرفدارها و مشتریان زیادی برخوردار بوده و بسیاری از بازارهای داخلی و صادراتی خواهان معامله با فروشندگان بادام و گردو می‌باشند.

نهال گردو و بادام جز محصولات تجاری و ارزشمند به حساب آمده و بسیاری از کشورهای اروپایی برای دست یافتن به درآمد بالا در تلاش هستند تا این نمونه از نهال گردو و بادام را با موفقیت به کاشت برسانند حال این که کشور ایران دارای تنوع آب و هوایی مناسب برای رشد این دسته از درختان بوده است و علاوه بر آن هر نوع و نژادی از نهال گردو و بادم در کشورمان قابلیت رشد و باردهی را دارد پس بهتر است حتما برای دستیابی به مسیر رشد این دسته از نهال‌ها را از نهالستان پالیز نهال خریداری کنید.

باردهی نهال گردو

شاید برایتان این سوال ایجاد شده باشد که بعد از کاشت نهال گردو چه میزان زمان لازم است تا شروع به باردهی کند؟ در پاسخ بهتر است بدانید که نهال گردو برای باردهی نیاز به اب و هوا و رسیدگی مناسبی است؛ به طوری که انتخاب نوع آن برای شرایط و مناطق مختلف، متنوع است به طور مثال باردهی درختان و نهال گردو سردسیری در این مناطق قابلیت رشد بهتری را دارند و اگر آنها را در مناطق گرم به کاشت برسانید، ممکن است این میزان باردهی به طور میانگینی کاهش داشته باشد.

همچنین خاک و میزان آبیاری برای این دسته از نهال گردو فاکتور بسیار مهمی برای باردهی می‌باشد. لازم به ذکر است نهال گردو به قدری بارده بوده که تا به امروز باعث شده تا خرید نهال گردو در بازار به حد مناسبی از رشد عالی برخوردار باشد چرا که کاشت آن برای باردهی در زمین و باغات کوچک هم تاثیرات خود را برای کشاورز داشته است و توانسته افراد را به سودهای بالایی برساند.

همانطور که در مطالب بالایی به آن اشاره داشتیم نهال گردو از تنوع و نژاد مختلفی برخوردار است به طوری که قصد داریم چند نمونه از آن را برای شما بازگو کنیم لذا انوع نهال گردو عبارت است از: نهال گردو پیوندی، کاغذی، چندلر، اسرائیلی، خوشه‌ای، تویسرکان و کانادایی این نمونه از درختان در بازار از مشتریان بسیار زیادی برخوردار می‌باشد؛ چرا که باردهی آنان و کیفیت آن بسیار بالا بوده است.

اگر بخواهیم توضیحاتی کوتاه و مفید را در دسته این نهال گردوهای نام برده شده برای شما داشته باشیم بهتر است بدانید که نوع نهال گردو چندلر از دسته پربارده بوده به طوری که بعد از یکسال کاشت شروع به میوه دادن می‌کند اما بهتر است کشاورز به این موضوع توجه داشته باشد که نهال یکساله شما باردهی بسیار کمی را خواهد داشت و برای رسیدن به سودی که گفته شد نیاز دارد تا به سن حداقل 6 سالگی برسد و میزان بار خود را تا حد ممکن افزایش دهد.

یکی دیگر از این نمونه نهال، نهال گردو خوشه‌ای است همانطور که از نام آن مشخص است این نهال دارای میوه‎‌های یکپارچه به صورت خوشه‌ای بوده و نشان می‌دهد که باردهی بسیار مطلوبی را برای باغات شما خواهد داشت لازم به ذکر است نهال گردو خوشه‌ای برای مناطقی که سرد و کوهستانی هستند مناسب بوده و باغدارانی که در این مناطق زندگی می‌کنند بهترین گزینه برای کاشت این نمونه نهال گردو خوشه‌ای است ؛ چرا که سالانه استان‌های شمال غربی همچون تبریز از این نمونه درختان برای کاشت مزارع خود و برای باردهی بیشتر از نهالستان پالیز نهال خرید خود را انجام می‌دهند لذا این میزان رضایت باعث شده تا فروش نهال گردو در این سال‌های اخیر بسیار افزایش مطلوبی را داشته باشد و افراد بیشتری در صدد یادگیری باردهی باغ و مزارع خود با کاشت این دسته از درختان داشته باشند.

باردهی نهال بادام برای باغات

  • آب
  • خاک
  • نوع نهال

این 3 موردی که نام برده شد از شرایط اصلی باردهی بیشتر نهال بادام برای باغات بوده است و اگر باغداران به این موارد توجه داشته باشند می‌توانند در طول سال بهره برداری بسیار زیادی را از نهال بادام داشته باشند.

اگر بخواهیم مقایسه‌ای از نهال بادام و گردو داشته باشیم بهتر است بدانید که نهال بادام به دلیل این که تنوع کمتری را نسبت به گردو دارد از باردهی پایینی برخوردار بوده است به همین خاطر افرادی که درصدد خرید نهال بادام هستند پیشنهاد می‌کنیم حتما نهال گردو را هم در کنار بادام به کاشت برسانند تا از باردهی و سود هر دو درخت برخوردار شوند.

لازم است بدانید نهال بادام جز آن دسته از درختان سرسخت و مقاوم بوده و نسبتا با هر آب و هوایی برای رشد و باردهی مناسب می‌باشند عمر تقریبی این نهال‌ها به 60 الی 80 سال می‌رسد و کشاورزان می‌توانند در این مدت از میوه آن فروش خوبی را داشته باشند لذل هر چه نهال عمر بیشتری را داشته باشد باردهی بالاتری را هم خواهد داشت.

اگر چه تنوع نهال‌های بادام نسبت به گردو کمتر است اما بهتر است بدانید همین انواع کم هم دارای باردهی و طرفدارهای زیادی بوده است به طور مثال: نهال بادام مامایی، آذرخوشه‌ای، تونو، پوست کاغذی، یلدا، فرانیس و حریر از انواعی هستند که امروزه در اکثر نقاط ایران به کاشت می‌رسد.

سوال متداول باغداران در مورد بادام چیست؟

سوال متداولی که بسیار از افراد می‌پرسند این است که هر درخت بادامی چند کیلو باردهی خواهد داشت؟ جواب این سوال بسته به نوع نهالی بادامی که شما در مناطق کاشت خود می‌کارید متفاوت است به طور مثال: نهال بادام مامایی به ازای هر درخت معمولا 9 تا 16 کیلوگرم بار و میوه خواهد داشت و نهال بادام فرانیس میزان بادرهی‌اش برای هر درخت 8 تا 5 کیلو گرم بوده است لذا انتخاب این دسته از درختان بستگی به منطقه کاشت شما و شرایط آب‌هوایی دارد، به طور مثال برای کاشت نهال‌های کاغذی مانند فرانیس باید در مناطقی که پرندگان زیادی وجود ندارد کاشت کرد چون به خاطر پوست کاغذی این رقم پرنده‌ها مورد حجوق قرار می‌دهند، یا در مناطقی که به صورت دیم کاشت می‌شود باید ارقام دیمی مانند آذرخوشه‌ای کاشت شود.

اگر بخواهیم شرایط آب و هوایی اکثر باغات را برای کشت نهال بادام مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم نهال بادام آذر و مامایی بهترین نوع هستند چرا که مخصوص برای کشت در ایران بوده و به نوعی بومی منطقه ایران شده است و بعد از 3 سال کاشت شروع به باردهی در باغات می‌کند اگر چه یکی از شرایط اصلی باردهی بیشتر نهال بادام آبیاری آن بوده است به طوری که برخی از باغداران با انجام آبیاری قطره‌ای توانسته‌اند به طور منظمی این باردهی را تا حد ممکن افزایش دهند.

لازم است بدانید در سال اول آبیاری نهال بادام بهتر است هفته‌ای یکبار انجام شود و از سال دوم این مورد کمتر شده و نیاز است هر 3 الی 4 هفته یکبار این درختان و نهال خود را آبیاری کنید.

برای این که برای این موارد راهنمایی بهتری شوید بهتر است از مشاوران نهالستان برتر نهال در این راستا راهنمایی‌های لازمه را دریافت نماید تا باغات خود را سالانه با باردهی بیشتری روبه‌رو کنید.

نتیجه گیری

اطلاعاتی که در این مقاله برای باردهی هر چه بیشتر نهال بادام و گردو گفته شد بهتر است آن را به کار بگیرید لذا در انتها بهتر است با هم یک نتیجه‌گیری کلی را از این موضوعات گفته شده داشته باشیم.

ما پی بردیم که برای باردهی نهال گردو و همچنین نهال بادام باید به نوع آن و نوع مناطقی که در آن ساکن هستیم توجه نماییم چرا که این دو مورد از اصلی‌ترین شرایط برای رشد و باردهی این درختان هستند؛ همچنین دانستیم قیمت نهال بادام و قیمت نهال گردو از تنوع زیادی برخوردار بوده است به طوری که افراد با توجه به سرمایه‌ای که دارند می‌توانند این نمونه‌ها را تهیه کنند.

فروش نهال گردو و بادام امروزه در مراکز اینترنتی موجود بوده و افراد برای خرید نهال بادام و گردو بهتر است از این روش‌های مقرون به صرفه استفاده داشته باشند علاوه بر آن مزیتی که فضای مجازی برای افراد ایجاد کرده است این می‌باشد که می‌توانند به راحتی بدون طی نمودن مسافتی محصول خود را سفارش دهند علاوه بر آن نهالستان برتر نهال به شما این امکان را داده است که در صورت لزوم با مشاوران متخصص ما در هر زمینه‌ای راهنمایی و مشورت بگیرید.