احداث باغ و یا کاشت نهال در باغچه تنها به خرید و کاشت نهال محدود نبوده و اصل کار تازه پس از کاشت نهال برای شما آغاز می­شود، بسیاری مدتی پس از کاشت نهال با کاهش رشد، ضعف، زردی، بار ندادن درخت و یا حتی خشک شدن نهال مواجه می­شوند و زمانی که این علائم را می­بینند تازه به فکر راه حل می­افتند، در این نوشتار شما را با نکات مهمی که پس از خرید باید به آن توجه داشته باشید تا با مشکلات این چنینی رو به رو نشوید به شما متذکر می­شویم پس با ما همراه باشید.

نکات مهمی که پس از خرید نهال گیلاس و آلبالو و کاشت آن در باغ و باغچه باید مورد توجه قرار دهید

تنها با رعایت این شش نکته  مهم پس از خرید نهال گیلاس و آلبالو می­توانید نسبت به موفقیت کاشت نهال و احداث باغ خود امیدوار بوده و منتظر باردهی روز افزون درختان خود باشید:

 • بسته بندی و حمل درست و اصولی نهال از نهالستان به محل باغ

یکی از مهمترین نکاتی که پس از خرید نهال باید به آن توجه داشته باشید و سهل انگاری در آن می­تواند خسارات زیادی را به بار بیاورد بسته بندی و حمل اصولی نهال است، نهال جوان یک الی دو ساله دارای شاخه های ظریف و ساس و همچنین ریشه­ های حساس است و حمل غیر اصولی می­تواند خسارت زیادی را به نهال جوان وارد کند، خساراتی که می­تواند منجر به خشک شدن نهال پس از کاشت شود.

نهالستان­ های معتبری که سابقه  طولانی در فروش نهال آلبالو و گیلاس دارند به خوبی بر اهمیت این موضوع واقف هستند و به همین دلیل نهایت دقت را در بسته بندی و انتخاب شیوه  حمل و نقل با توجه به تعداد نهال را می­کنند تا کمترین آسیب به نهال وارد شود، اما اگر خودتان مسئول حمل نهال هستید حتما باید این موضوع مهم را در نظر داشته باشید.

نهال گیلاس

 • معطل نشدن نهال پیش از کاشت

باغداران باید بدانند که پیش از رسیدن نهال به زمین باید زمین را برای کاشت نهال آماده کرده باشند، ترکیب کودی را آماده کرده و چاله کاشت هم حفر شده باشد، نهال نباید پیش از کاشت مدت زمان زیادی در کنار زمین معطل بماند و کاشت باید فورا و بدون اتلاف زمان انجام شود و در صورتی که به هر دلیلی قادر به کاشت نباشید باید محل مناسب و بدور از تنشهای محیطی و دمایی را برای نگهداری نهال­ ها در نظر بگیرید.

 • کاشت نهال با رعایت اصول کاشت

اصول کاشت نهال آلبالو و گیلاس را می­توانید به صورت مفصل در مقالات مرتبطی که در وبسایت قرار دارد مطالعه کنید و یا اینکه برای اطلاع از جزئیات این امر با کارشناسان ارتباط برقرار کرده و مشاوره دریافت کنید اما به طور کلی اصولی را که باید در زمان کاشت در نظر داشته باشید شامل موارد مهم زیر است:

 1. هرس شاخه و ریشه نهال

شاخه ­های شکسته و آسیب دیده و همچنین ریشه ­های آسیب دیده را باید پیش از کاشت هرس کنید تا باعث ضعف درخت پس از کاشت نشوند، علاوه بر هرس شاخه ­های شکسته و آسیب دیده نهال را باید هرس سربرداری کنید، هرس سربرداری به فرم گیری نهال و همچنین تسریع در رشد رویشی در سال اول پس از کاشت نهال کمک بسیاری می­کند.

 1. پرالیناژکردن نهال

پرالیناژ کردن نهال به معنای فرو بردن ریشه و طوقه  نهال در محلول پرالیناژ پیش از کاشت است، ریشه و طوقه  نهال آلبالو و گیلاس را در محلولی شامل خاک رس، آب و قارچ کش فرو ببرید، با این کار ریشه های زخمی و آسیب دیده ضد عفونی می­شوند و پس از کاشت آلودگی ­های قارچی نهال را از پا در نمی­اورد.

نهال گیلاس

 1. کاشت نهال در چاله­ هایی با عمق و فاصله مناسب

بهتر است با دریافت مشاوره از مشاوران فروش نهال آلبالو و گیلاس پیش از انتقال نهال به زمین اصلی چاله­ ها را با عمق و فاصله ی مناسب از هم حفر کنید و در زمان انتقال نهال به زمین فورا نهال را در چاله ­های مناسب بکارید، عمق و فاصله ی چاله ­ها از هم عامل مهم و تعیین کننده ای در گیرایی نهال و رشد مناسب و البته باردهی در زمان مقرر خواهد بود.

 1. کود دهی به نهال در زمان کاشت

پیش از اینکه نهال ها را بکارید باید با توجه به آزمایش تجزیه ی خاک کود مناسب برای ریختن درون چاله را آماده کرده باشید، کود دامی در اختلاط با برخی کودهای سریع الاثر شیمیایی در ترکیب با خاک نرم را در زمان پر کردن چاله و در لتیه  آخر به درون چاله اضافه کنید.

 1. قیمت گذاری

قیمت گذاری برای نهال آلبالو و گیلاس به دلیل تاثیری که باد شدید می­تواند در خشک شدن نهال جوان و نوپا داشته باشد اهمیت بسیار زیادی دارد، بنابراین در کنار هر نهال یک قیمت درون چاله گذاشته و نهال را به آن با کمک یک پارچه فیکس کنید.

 1. آبیاری و کود دهی به نهال پس از کاشت

کود دهی به نهال در صورتی که در زمان کاشت نهال کود دهی انجام شده باشد در سال اول نیاز نیست اما آبیاری منظم با توجه به فصل کاشت، شرایط آب و هوایی و میزان بارندگی بسیار ضروری و با اهمیت است.

بر این اساس ممکن است در هفته  اول روزی یک بار و یا دست کم یک روز درمیان به آبیاری نیاز داشته باشید و پس از آن می­توانید به مرور دور آبیاری را افزایش دهید، اما این افزایش در دور آبیاری باید با توجه به شرایط با احتیاط صورت بگیرد تا نهال جوان دچار تنش خشکی و کم آبی نشده و خشک نشود، توجه داشته باشید که تنش آبی از مهمترین دلایل خشکی نهال پس از کاشت است.

 1. پایش مرتب باغ

باغ تازه تاسیس شده و یا نهال تازه کاشته شده  گیلاس و آلبالو بسیار حساس بوده و پس از کاشت نباید نهال را رها کرد، پایش مرتب نهال به ویژه در یکی دو ماه اول پس از کاشت بسیار اهمیت دارد، در صورتی که نهال خریداری شده گواهی سلامت نداشته باشد این موضوع اهمیت بسیار بیشتری پیدا می­کند.

نهال آلبالو

نهال بدون گواهی سلامت ممکن است با خود بیمارگرها و یا آفاتی را وارد کرده باشد و به همین دلیل در صورتی که به طور مرتب باغ را پایش نکنید ممکن است آفت و یا بیماری از یک نهال به نهال دیگر به سرعت سرایت کند، بنابراین با پایش مرتب در صورت مشاهده ی هر گونه علائم و نابهنجاری به سرعت علت یابی کرده و در صدد رفع مشکل باشید.

قیمت نهال آلبالو و  نهال گیلاس بدون گواهی کمتر از نهال دارای گواهی است به همین دلیل ممکن است برخی مرتکب این اشتباه شده و نهال بدون گواهی را برای باغ خود انتخاب کنند که با این کار ریسک بسیار بزرگی را به جان می­خرند و ممکن است سلامت کل باغ خود را به خطر بیاندازند.

 1. کنترل آفات و بیماری­ ها پس از کاشت نهال

با توجه به حساسیت نهال جوان نسبت به آفات و بیماری­ ها باید با پایش مرتب درختان را در نظر داشته باشید و به محض درگیر شدن یک نهال به یک آفت و یا بیماری خاص آن را کنترل کنید، کنترل می­تواند زراعی و یا شیمیایی باشد، در صورتی که آلودگی شدید نباشد ممکن است تنها با هرس کردن و یا مدیریت آبیاری و کود دهی بیماری و یا آفت کنترل شود و در صورت آلودگی شدیدتر ممکن است نیاز به کنترل شیمیایی باشد.

کلام آخر

در این خبر نامه شش نکته  مهمی را که باید پس از خرید نهال و کاشت آن در زمین مورد توجه داشته باشید به شما آموزش دادیم اما هر کدام از این شش مورد خود دارای جزئیاتی است که می­تواند بنا به شرایط خاص آب و هوایی منطقه ی شما متفاوت باشد، بنابراین بهتر است با دریافت مشاوره از جزئیات این موارد آگاهی کامل پیدا کنید و یا مقالات مرتبط با هر مورد را که در وبسایت قرار داده شده مطالعه بفرمایید.