آیا درخت میوه با نور کم را می‌شناسید؟ در صورتی که درختان میوه نور کمی دریافت کنند، ممکن است تأثیرات منفی بر روی عملکرد میوه داشته باشد، نور آفتاب یک منبع انرژی مهم برای گیاهان است و برای عملکرد صحیح آن‌ها ضروری است؛ نور کافی به گیاهان کمک می‌کند تا انرژی‌های لازم را برای فتوسنتز را کسب کرده تا از طریق آن، غذا برای خود تولید کنند.

البته برخی از درختان نیز با نور کم قادر به ادامه زندگی بوده و باردهی خوبی نیز دارند، از نمونه درخت میوه با نور کم می‌توان به درخت توت، انجیر، زغال اخته، انگور سیب و گیلاس اشاره کرد، البته شما برای حفظ و نگهداری این درختان در مناطق سایه روشن موظف هستید به خوبی از آنها نگهداری کرده و دیگر شرایط باغداری را برای آنها فراهم سازید، در ادامه مقاله همراه باشید تا با درخت میوه با نور کم آشنا شوید.

درختان میوه سایه دوست

تعداد معدودی از درختان میوه قادرند در مناطق نیمه سایه یا مناطقی میوه دهند، که نور خورشید به طور مستقیم در طول روز به آنها نمی‌رسد، نیاز درختان میوه سایه دوست نسبت به نور خورشید بسیار کمتر از درختان میوه پر نور است، البته تولید میوه‌ها در مناطق نیمه سایه به میزان کمتری نسبت به درختانی است که در مناطق آفتاب قرار دارند؛ مثال‌هایی از درختان میوه سایه دوست که در مناطق نیمه سایه میوه دهند عبارتند از:

✓ انگور: انگور درختی است که معمولاً از نور خورشید مستقیم متنفر است و می‌تواند در مناطق نیمه سایه رشد کند.

✓ سیب: درخت سیب نیز از نور خیلی قوی به شدت نفرت دارد و می‌تواند در مناطقی میوه دهد که نور خورشید کمتری وجود دارد.

✓ گیلاس: درخت گیلاس نیز در مناطقی با نور کم میوه می‌دهد و می‌تواند در شرایط شاداب آب و هوایی رشد کند.

نهال میوه سایه دوست

✓ گلابی: درخت گلابی نیز در مناطق نیمه سایه میوه‌دهی می‌کند و تحمل نور کم بیشتری نسبت به بسیاری از درختان دارد.

✓ توت: درخت توت نیز در مناطقی با نور کم، قدرت میوه دهی دارند.

✓زغال اخته: از دیگر درختانی که در مناطق سایه روشن رشد کرده و می‌توان آن را در حیاط منزل نیز کاشت نهال زغال اخته است.

✓انجیر: برگ‌های بزرگ انجی قادر هستند در شرایط سایه آفتاب نیز عملیات فتوسنتز خود را انجام دهند.

اگر بخواهید درختان میوه در منطقه نیمه سایه بکار برید، بهتر است درختانی که نیاز کمتری به نور خورشید دارند را انتخاب کنید، در مناطقی که دسترسی به نور محدود است آبیاری مناسب را برای آن‌ها فراهم کرده و دیگر شرایط باغ داری از جمله کوددهی و سمپاشی را نیز رعایت کنند تا درخت انرژی کافی برای ادامه زندگی و میوه‌دهی را داشته باشد.

روش کاشت درختان میوه در باغ با نور کم

کسانی که باغات آنها در مناطق کم نور و سایه روشن قرار گرفته است توجه کنند، روش کاشت درختان میوه در باغ با نور کم، متفاوت‌تر از راه‌اندازی باغات معمولی است، برای جبران نور کم درختان میوه، می‌توانید از روش‌ها و اقدامات خاصی استفاده کنید.

  • هرس درختان میوه

مهمترین روش کاشت درختان میوه در باغ با نور کم  هرس کردن درختان و سبک کردن تاج درخت میوه است، شاخه‌هایی اضافی و علفی می‌توانند نور را از شاخه‌های میوه بدزدند، به طور منظم، برگ‌ها و شاخه‌ها را حذف کرده و با بریدن شاخه‌های زیادی که نور را به سایر شاخه‌ها نمی‌رسانند، می‌توانید فضای بیشتری را برای رشد شاخه‌هایی که به نور نیاز دارند، فراهم کنید.

  • استفاده از لوازم جانبی نوری

می‌توانید از لوازم جانبی مانند توتون‌های نوری یا پارچه های شفاف به عنوان مهاربند برای جذب نور و افزایش نوردهی درختان استفاده کنید، این لوازم معمولاً از پارچه های مخصوصی تهیه می‌شوند که قابلیت جذب و منتقل کردن نور را دارند؛ در صورتی که تاکنون اقدامی برای برطرف کردن کمبود نور نکرده‌اید، می‌توانید از روشنایی مصنوعی مانند نورپردازی یا لامپ‌های روشنایی خارجی استفاده کنید تا نور بیشتری به درختان میوه برسد.

  • انحراف شاخه‌ها به سمت نور

اگر درختان شما سمت نور نمی‌روند، می‌توانید با انحراف شاخه‌ها در جهت نور، مسیر نور را به سمت کل شاخه‌ها هدایت کرده و با این کار میزان نور دریافتی را افزایش دهید.

 

نحوه کاشت نهال نور کم

  • اندازه‌گیری و کنترل پارامترهای دیگر

نیازهای درختانی که نور کم دریافت می‌کنند ممکن است شامل موارد دیگری مانند آب و خاک باشد؛ بنابراین، اطمینان حاصل کنید که رطوبت خاک مناسب بوده و کود طبیعی و شیمیایی مناسب برای تغذیه خاک استفاده کنید.

چگونه درختان را تقویت کنیم

وقتی صحبت از خرید نهال سایه دوست و احداث باغ آن می‌شود مهم‌ترین چالش برای کشاورزان این است که چگونه درختان را تقویت کنیم؟ برای تقویت درختان میوه، در مرحله اول نیازهای آبیاری درختان میوه را تشخیص دهید، بررسی نیازهای رطوبتی درختان میوه و ایجاد یک برنامه آبیاری منظم و مناسب برای آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

معمولاً درختان میوه باید در دوران رشد و تشکیل میوه بیشترین آبیاری را دریافت کنند، البته توجه داشته باشید در مناطق کم نور چون زاویه تابش نور خورشید مایل است میزان تبخیر رطوبت خاک کمتر از مناطق دیگر است بنابراین از رطوبت بیش از حد خاک جلوگیری کنید تا درختان دچار بیماری و آفت زدگی نشوند.

بررسی حالت خاک و اعمال مواد آلی و کمکی به آن برای بهبود کیفیت خاک و نگهداشت رطوبت در خاک می‌تواند به رشد و تقویت درخت میوه سایه دوست کمک کند؛ استفاده از کمپوست یا سموم آلی، متعادل کردن pH خاک و انجام کوددهی منظم از اقدامات مراقبت از خاک است.

بسترسازی خاک نیز در افزایش عملکرد باغات سایه روشن نیز تاثیر زیادی دارد علاوه بر خاک غنی از عناصر غذایی، عدم وجود توده های علف هرز  مهم هست، کاشت درختان میوه با فاصله صحیح از هم و بسترسازی اسمیتک به درختان میوه کمک خواهد کرد تا به شکل صحیح و یکنواخت رشد کند، پس قبل از خرید نهال میوه سایه دوست الگوی کاشت باغ توجه ویژه داشته باشید.

چون تابش نور خورشید در باغات سایه روشن کمتر است، احتمال شیوع بیماری‌های باکتریایی و قارچی و آفات در این مزارع بیشتر خواهد بود، پیگیری و کنترل آفات و بیماری‌های مختلفی که ممکن است به درختان میوه آسیب برسانند، از اقدامات مهم در مراقبت و تقویت درختان میوه سایه دوست است؛ استفاده از سموم مخصوص، پیگیری منظم و اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از گسترش آفات و بیماری‌ها، می‌تواند به حفظ و تقویت درختان کمک کند.

کود مناسب برای رشد میوه درخت

کود مناسب برای رشد و رسیدن میوه درخت به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما به طور کلی کودهای حاوی عناصر غذایی مختلفی نظیر نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) می تواند به عنوان کود مناسب برای رشد میوه درخت شناخته شوند.

  1. در مراحل ابتدایی رشد درخت، کود حاوی نیتروژن برای تشکیل برگ و رشد ریشه مفید است.
  2. در مرحله بعدی، استفاده از کود حاوی فسفر برای تشکیل شاخه ها و میوه ها و تقویت سیستم ریشه نیز موثر است.
  3. در نهایت، کود حاوی پتاسیم در فرآیند تشکیل میوه و افزایش کمیت و کیفیت آن نقش مهمی دارد.

نحوه کوددهی نهال میوه

بهتر است کودهای متعادل NPK را در دوره‌های مختلف فصل رشد میوه استفاده کنید، به طور معمول زمان استفاده از این کودها بر اساس سیکل رشد و توسعه شاخص‌های درخت میوه تعیین می شود؛ کارشناسان نهالستان به هنگام فروش نهال تاکید زیادی به استفاده از کود در بهار و تابستان برای پشتیبانی رشد درختان میوه را دارند، عملیات کود دهی یکی از عوامل مهم در رشد و میوه‌دهی درختان است، با استفاده از جدول کوددهی زیر، می‌توانید بدانید که در هر فصل کدام نوع کود را برای درختان استفاده کنید:

نام فصل کود مناسب برای رشد میوه درخت دز مصرفی
فصل بهار: نیترات آمونیوم 100 گرم
سوپر فسفات 200 گرم
کلرید پتاسیم 100 گرم
فصل تابستان سوپر فسفات 100 گرم
کلرید پتاسیم 200 گرم
فصل پاییز سوپر فسفات 100 گرم
کود ارگانیک (کمپوست) 5 کیلوگرم

توصیه می‌شود که جدول کوددهی را با توجه به نیازهای خاص درختان خود و شرایط خاک و اقلیم منطقه‌ی خود تنظیم کنید. همچنین، پیش از هر نوع کود دهی، بهتر است با متخصصین نهالستان یا منابع معتبر مرتبط مشورت کنید.

بهترین روش آبیاری درختان میوه

درختان میوه‌ای که نور کمی دارند نیاز به روش و زمان آبیاری خاصی ندارند، اما در هر صورت می‌توانید از روش و زمان آبیاری زیر استفاده کنید که بهترین روش آبیاری درختان میوه محسوب می‌شود:

  • روش آبیاری: برای درختان میوه‌ای با نور کمی، روش آبیاری قائم ممکن است بهترین روش باشد! در این روش آبیاری، آب به صورت آهسته و به طور مداوم به سطح خاک رسانده می‌شود؛ این روش باعث می‌شود تا رطوبت به طور یکنواخت در سطح خاک حفظ شود و ریشه‌ها به سمت طبیعی خود گسترش یابند.
  • زمان آبیاری: برای درختان میوه‌ای با نور کمی، بهتر است در فصل گرمای تابستان زمان آبیاری را در صبح زود یا عصر و غروب خورشید تنظیم کنید، در این زمان‌ها، نور خورشید کمتر و دمای هوا پایین‌تر است که موجب تبخیر کمتر آب و کاهش خطر ایجاد بیماری‌ها می‌شود؛ در صبح زود آب بهتر می‌تواند به ریشه‌ها نفوذ کرده و در شب گیاهان بیشتر می‌توانند آب را جذب کنند.

در هر صورت، باید خاک را همیشه مرطوب نگه دارید اما اجازه ندهید خاک خیس بماند چرا که می‌تواند باعث ضعیف شدن ریشه‌ها و ایجاد بیماری‌ها در درختان میوه‌ای باشد، فراموش نکنید در مناطق سایه روشن خرید نهال سایه دوست و مرغوب مهم‌ترین فاکتور برای تضمین سرمایه اولیه شما است.

کلام آخر

البته ما توصیه می‌کنیم برای احداث باغ مدرن و حرفه‌ای حتماً مناطق نورخیز را انتخاب کنید تا درختان دچار هیچ گونه مشکل و استرس محیطی نشوند، در صورتی که مجبور هستید در مناطق سایه روشن باغ تجاری خود را راه‌اندازی کنید؛ برای جبران کمبود نور، باید نیازهای دیگری از قبیل آبیاری، محل قرارگیری، تغذیه‌ی مناسب و رفع آفت‌ها و بیماری‌ها نیز رعایت شود؛ زیرا درختان سالم‌تر و قوی‌تر به راحتی می‌توانند کمبود نور را تحمل کنند، جهت کسب اطلاعات بیشتر حتماً به سایت علمی و تخصصی پالیز نهال مراجعه کنید و با کارشناسان در تماس باشید.