مشاوره رایگان خرید نهال
خانهنهال گردو نهال گردو یالووا ترکیه

نهال گردو یالووا ترکیه

نهال گردو یالووا ترکیه

کشور سازنده نهال

خواستگاه ابتدایی نهال گردو یالووا؛ منطقه یالووا در کشور ‌ترکیه است. این رقم پس از انجام اصلاحات، امروزه در سطح گسترده در کشورمان کشت میشود.

خصوصیات نهال گردو

نهال گردو یالووا یک رقم مناسب برای اکثر باغ‌ها در کشورمان است. این رقم‌ ترکیه ای عمر اقتصادی بیشتر از سایر ارقام و در حدود 150 سال دارد. محصول‌دهی آن بسیار عالی بوده و از سال‌های اولیه پس از کاشت آغاز میشود. محصول‌دهی در این رقم تا 60 درصد بیشتر از سایر ارقام گردو میباشد. نکته مهم در این رقم، سازگاری پذیری بسیار عالی آن با اکثر شرایط آب وهوایی و اقلیمی و ارتفاع از سطح دریاها است. که آن را به یک رقم مناسب برای کاشت در 90 درصد باغ‌های کشور تبدیل نموده است.

باردهی این رقم جانبی و بسیار زودرس است. درخت گردو یالووا تنه نیمه بلند و گسترده داشته و همچنین میتوانید از فروش چوب تنه درختان نیز درآمدزایی جانبی کسب نمایید. این رقم دیرگل است. در این رقم گلهای نر زودتر از گلهای ماده باز میشوند.

گردو یالووا به درشت‌ترین گردو در کشور ‌ترکیه شهرت دارد. اندازه میوه‌ها به 32 میلی متر میرسد. در کنار درشتی میوه‌ها؛ روغن فراوان و کیفیت بالای میوه‌ها آنها را به انتخاب اول در خرید میوه گردو تبدیل نموده است.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

باردهی درختان گردو یالووا سالیانه تا 6 تن در هکتار است. این درختان قدرتمند پس از رسیدن به سن بلوغ باردهی حداکثری خود را آغاز میکنند. و در صورت حفظ سلامتی درختان؛ هرساله محصول‌دهی بسیار عالی از درختان شاهد خواهید بود.

شروع به محصول‌دهی

آغاز باردهی درختان گردو یالووا از همان سالهای اولیه میباشد. این رقم پس از آن رفته رفته باردهی خود را افزایش داده و با رسیدن به سن بلوغ؛ باردهی درختان به میزان حداکثری خود میرسد.

فاصله کاشت نهال گردو

فاصله کاشت استاندارد نهال‌های گردو یالووا براساس میزان رشد و گسترش شاخه و برگ و ریشه درختان در خاک؛ باید به صورت مستطیل و یا مربع‌هایی به ضلع 6 الی 7 متر مربع باشد.

هنگام کاشت درختان به آفتابگیر بودن محل کاشت توجه فرمایید. در زمین‌های شیب دار با شیب متمایل جنوبی به علت دریافت بهتر نور خورشید شما باغداران محترم میتوانید فواصل کاشت درختان گردو یالووا را تا 6 در 6 متر مربع کاهش دهید.

ارتفاع از سطح دریا

ارتفاع‌های مختلف از سطح دریا دارای شرایط اقلیمی و آب وهوایی و میزان رطوبت خاصی هستند. که برای رشد برخی از انواع درختان مناسب است. درختان گردو یالووا قادرند در ارتفاع از سطح دریای بین 100 تا 3000 متر به خوبی رشد نمایند.

جالب است بدانید بیش از 90 درصد باغ‌ها در کشورمان در این بازه ارتفاعی قرار دارند.

درصد چربی

چربی مغز گردو یالووا بسیار بالا و در حدود 80 درصد است. این چربی موجود در مغز میوه برای بدن ضرری ندارد. و از آن در مصارفی همچون روغنگیری؛ آجیل؛ خورشت‌ها و دسرها استفاده میشود.

شکل گردو

گردوهای یالووا کروی و گرد هستند. پوسته چوبی رویی آنها نیز به راحتی با دست میشکند.

حداکثر ارتفاع درخت گردو

ارتفاع درختان گردو یالووا حداکثر به 4 متر میرسد. این ارتفاع پایین درختان به شما باغداران محترم در برداشت آسانتر محصولات کمک میکند.

نیاز سرمایی نهال

  • نیاز سرمایی درخت گردو یالووا بین 700 تا 1500 ساعت قرارگیری در معرض دمای بین 5 تا 10 درجه سانتیگراد است.
  • دوره سرمایی درختان در فصل پاییز و زمستان انجام میشود. و پس از آن درختان از خواب زمستانه بیدار میشوند.
  • پس از این دوره، مقاومت سرمایی آنها بالاتر رفته و قادرند تا دمای 21- درجه سانتیگراد را به خوبی پشت سر بگذارند.
  • 2 تا 3 هفته پیش از برداشت محصولات بهتر است دمای باغ بین 27 تا 33 درجه سانتیگراد باشد.

سهولت جداشدن مغز از پوست چوبی

پوسته چوبی این رقم بسیار نازک است. از این رو به آسانی میتوانید آن را از مغز میوه جدا کنید.

عمر اقتصادی درخت گردو

یکی از بالاترین عمرهای اقتصادی متعلق به نهال گردو یالووا میباشد. این رقم در صورت سلامتی و نگهداری صحیح قادر است تا 150 سال نیز رشد کند. و در طول عمر اقتصادی خود نیز بهترین محصول‌دهی را به همراه داشته باشد. پس از این عمر اقتصادی نیز میتوانید درختان را بریده و با فروش چوب تنه درختان؛ درآمدزایی جانبی نیز داشته باشید.

رنگ مغز گردو

مغز گردو یالووا به رنگ سفید است. این رقم بسیار پرروغن و باکیفیت؛ درشت و خوشمزه است.

وزن گردو

گردو یالووا درشت‌ترین میوه را دارد. میوه‌های این رقم به همراه پوسته چوبیشان وزنی برابر 17.4 گرم خواهند داشت. در این بین، بیش از 56 درصد از وزن آن را نیز مغز میوه تشکیل داده است.

مقاومت در برابر آفت

مقاومت این درختان در برابر آفات بسیار بالاست. این موضوع از ریسک‌های ناشی از نگهداری و حفظ سلامتی درختان پیشگیری مینماید. البته باید توجه داشته باشید، که درختان گردو یالووا را هرساله باید به صورت مرتب سمپاشی کنید.

 رقم گرده افشان

ارقام گردوی سازگار برای کاشت در باغ و انجام عملیات گرده افشانی؛ 2 رقم گردو فرانکت و چندلر هستند. باید نهال‌های گرده زا را همزمان با کاشت رقم اصلی و به صورت 10 به 1 در باغ بکارید.

میزان آبیاری نهال

اگرچه تحمل خشکی درختان گردو یالووا بسیار بالاست. اما آبیاری درختان گردو یالووا باید به صورت منظم انجام شود. تا محصول‌دهی آنها به میزان حداکثری خود رسیده و سلامت درختان حفظ شود.

آبیاری درخت گردو یالووا در فصول مختلف؛ متفاوت است. این رقم در فصل تابستان به علت گرمای هوا بیشترین نیاز را به آبیاری دارد. در این فصل باید درختان را هر 7 روز یکبار آبیاری کنید. در فصل بهار که فصل رشد درختان است. آبیاری درختان را به 10 روز یکبار برسانید.

در فصل پاییز و زمستان نیز به علت سرمای هوا و بارندگی؛ براساس شرایط اقلیمی منطقه‌تان میتوانید آبیاری را متوقف کنید.آبیاری درختان در سال در مجموع بین 1000 تا 7000 متر مکعب میباشد.

بارندگی مناسب برای این رقم 760 میلی متر در سال است. دمای بیش از 45 درجه سانتیگراد میتواند به درختان آسیب جدی وارد نموده و باعث سوختن درختان شود.

دستورالعمل خرید اینترنتی نهال گردو یالووا

خرید اینترنتی نهال گردو یالووا در نهالستان پالیز تنها با یک کلیک امکان پذیر است. شما باغداران محترم به سایت رسمی نهالستان پالیز مراجعه نموده و لیست ارقام نهال گردو مناسب؛ با توجه به شرایط اقلیمی در منطقه باغتان را بدست آورید.

همچنین پیش از انتخاب بهترین نهال گردو نیز میتوانید با تماس رایگان از طریق واتساپ با کارشناسان فروش ما مشاوره کنید. تا آنها بهترین نهال گردو را براساس شرایط اقلیمی در منطقه باغتان را به شما معرفی نمایند.

برای خرید نهال گردو یالووا همچنین میتوانید از طریق واتساپ؛ تماس تلفنی و حتی حضوری با ما در دفتر مرکزی نهالستان پالیز واقع در شهر میاندوآب در ارتباط باشید.

قیمت نهال گردو یالووا

یکی از مهم ترین نکات پیش از انتخاب و خرید نهال درخت گردو یالووا؛ انتخاب بهترین نهالستان گردو است.

نهالستان پالیز دارای تاییدیه از جهاد کشاورزی بوده و کلیه نهال‌ها را با توجه به شرایط اقلیمی حاکم در شهرهای مختلف در سرتاسر کشورمان تولید میکند. این نهالستان با بیش از نیم قرن تجربه، بزرگترین تولید کننده انواع ارقام نهال گردو، نهال گردو گلدانی؛ نهال گردو اصلاح شده و ژنوتیپ‌ها و… در کشور به حساب میاید.

نهال‌های این مرکز دارای تاییدیه رسمی از جهاد کشاورزی بوده و به همراه گارانتی معتبر و کتبی 2 ساله به شما باغداران محترم ارائه میشود. در کنار آن گواهی سلامت نهال؛ کارت قرنطینه، گواهی عاری از آفات نیز به همراه کلیه نهال‌ها ارسال خواهد شد.

ارائه خدمات در این مرکز به صورت 24 ساعته و 7 روز هفته میباشد. قیمت نهال گردو یالووا بین 110 تا 130 هزار تومان است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *