برخی از درختان به طور طبیعی رشد کرده و به تدریج اندازه و قدرت خود را افزایش می‌دهند، رشد طبیعی و تدریجی درخت میوه باعث می‌شود تا در برابر عامل‌های محیطی نظیر باد و تنش‌های زیستی مقاومت کنند، این درختان یک سری مکانیسم‌های دفاعی داخلی و خارجی دارند که به آنها کمک می‌کند تا در مقابل عوامل میکروبی و حشره‌ای مقاومت کنند.

درختان با عمر طولانی معمولاً سیستم ریشه قوی و گسترده ای دارند که به آنها کمک می کند آب و مواد غذایی را به خوبی جذب و به طور کامل تغذیه شده و به حفظ سلامت خود بپردازند؛ همین امر آنها را برای مقابله با عوامل طبیعی نظیر یخبندان، سرما، حرارت و خشکی آماده کرده و به آنها اجازه می‌دهد تا در مقابل شرایط دشوار طولانی مدت مقاومت کرده و به زندگی پایدار خود ادامه دهند.

کدام درخت عمر طولانی دارد

درختان با عمر طولانی، توانایی تطابق با تغییرات طولانی مدت در محیط طبیعی را پیدا می‌کنند، این تطابق بخاطر تنوع ژنتیکی در جمعیت درختان بوده و به آنها امکان پاسخ به تغییرات محیطی را داده است، همچنین امکان تکامل و انتخاب طبیعی را برای ادامه زندگی خود فراهم می‌کنند، در ادامه انواع درختانی که عمر طولانی دارند را به شما معرفی خواهیم کرد؛ کدام درخت عمر طولانی دارد؟

نهال گردو

یکی از قدیمی‌ترین نهال‌های میوه که ارزش و جایگاه خاصی بین کشاورزان ایران دارد نهال گردو است، در شهر نهاوند یک نهال ۶۰۰ ساله گردو وجود دارد که قرن‌ها عمر کرده و به عنوان میراث فرهنگی این خطه شناخته می‌شود، جالب است این نهال ۶۰۰ ساله با وجود کهنسال بودن قادر به تولید میوه بوده و در سالانه بیشتر از سه تن میوه گردو تولید می‌کند، ولی در حالت عادی سن درختان میوه ۸۰ تا ۱۱۰ سال است.

نهال بادام

نهال بادام حداقل ۵۰ و حداکثر ۷۰ سال سن دارد، این نهال به خاطر سیستم دفاعی قوی و تحمل شرایط سخت و شورزار در مناطقی با شرایط مناسب کشاورزی می‌تواند حداقل ۷۰ سال عمر کرده و باردهی مناسبی را داشته باشد.

نهال انار

از دیگر درخت میوه با عمر طولانی باید به نهال انار اشاره کرد این درختان در شرایط عادی ۱۰۰ سال عمر می‌کنند اکثر آنها بر پایه قلمه تکثیر شده و در یک هکتار زمین ۳۰ تا ۶۰ و میوه با کیفیت تولید می‌کنند، خرید نهال انار در مناطقی گرمسیری و معتدل روز گرمسیری توصیه می‌شود.

نهال انگور

شاید باورنکردنی نباشد ولی نهال انگور به صورت وحشی و خودرو بیشتر از ۱۰۰ سال می‌تواند عمر کند، این نهالها در نهالستان‌ها بر پایه قلمه و اصلاح شده تکثیر می‌شوند، چون قدرت ریشه زایی عمیقی دارند، بنابراین قدرت جذب مواد مغذی و رطوبت درختان انگور بیشتر از درختان دیگر بوده و به راحتی خود را با محیط اطراف سازگار می‌کنند.

نهال زردآلو

از بین نهال‌های زردآلو تنها چند گونه آن بیشتر از ۹۰ سال عمر می‌کنم مابقی آنها کمتر از ۵۰ سال عمر داشته و کشاورزان باید سریعتر زیرساخت باغ خود را تغییر دهند نهال‌هایی با عمر طولانی عبارتند از نهال زردآلو سلطنتی نهال زردآلو جهانگیری که نزدیک به ۱۰۰ سال عمر اقتصادی و مفید دارند، البته دلیل اصلی طولانی بودن عمر اقتصادی این درختان روش تکثیر آنها است، درختان پیوندی بر پایه زرد آلو تلخ عمر طولانی دارند.پ

درخت زردآلو

نهال به

تنوع نهال به در کشور ما کم است ولی عمر آنها بیشتر از ۱۰۰ سال بوده و به عنوان یک سرمایه‌گذاری طولانی مدت شناخته می‌شود.

نهال زرشک

از نهالهای معروف کشور ایران باید به نهال زرشک اشاره کرد که عمر اقتصادی آنها نزدیک به ۱۰۰ سال بوده و سودآوری و باروری زیادی برای کشاورزان به همراه داشته‌اند، از انواع نهال زرشک می‌توان به نهال زرشک بیدانه قاینات نهال زرشک بیدانه سیاه و نهال زرشک پفکی اشاره کرد.

نهال زینتی و نهال غیر مثمر

انواع نهال‌های زینتی و غیر مصمر که برای فروش چوب آن کاشته می‌شود عمق‌های طولانی دارند، منتها چون کشاورزان این نهال‌ها را کاش می‌کنند در سنین کوچکتر و قبل از ۱۰ سالگی آنها را قطع کرده و به فروش می‌رساند انواع نهال زینتی و نهال غیر مصمم با عمر طولانی می‌توان به نهال بید مجنون پیوندی و غیرپیوندی، نهال صنوبر یک ساله و ۲ ساله نقرا ترکیه، نهال کبوده، نهال پالونیا فورتونی و نهال پالونیا شنتونگ اشاره کرد.

نهال آلبالو و نهال گیلاس

با اینکه نهال گیلاس ریشه زایی چندان قوی نداشته و ریشه‌های آن به صورت پراکنده به صورت سطحی رشد می‌کند ولی عمر اقتصادی آن حداقل ۷۰ سال است، در مورد نهال آلبالو این میوه محبوب در بین خانواده‌های ایرانی باید بگوییم  حداقل عمر باردهی نهال آلبالو ۱۰۰ سال بوده و باغداران با خرید نهال آلبالو می‌توانند باغات حرفه‌ای و مدرن سودمندی را راه اندازی کنند.

نهال گلابی

در جواب « کدام درخت عمر طولانی دارد؟» باید به نهال گلابی ۱۰۰ ساله اشاره کنیم تقریبا تمامی نهال‌های عرصه شده در نهالستان‌های معتبر کشور ۱۰۰ سال قدرت باروری دارند، شما می‌توانید باغات گلابی و سیب را همزمان راه‌اندازی کنید، این دو نوع میوه با هم سازگاری بالایی داشته و به عنوان نهال هدف و نهال گرده افشان عمل کرده و باعث افزایش سوددهی بار نیز می‌شود.

نهال توت

از نهال‌های ۱۰۰ ساله می‌توانیم به نهال توت اشاره کنیم ، این درخت پیوندی و بر پایه توت وحشی تکثیر می‌شود، نهال توت آمریکایی جزو نهال‌های زینتی است که برای فضاهای عمومی و ویلا باغ‌ها استفاده می‌شود، میوه نهال توت آمریکایی گرد و به اندازه نارنگی است، البته میوه این درخت خوراکی نیست.

درخت میوه با عمر طولانی

نهال فندق و نهال پسته

به طور معمول نهال‌های خشکبار مانند نهال فندق و نهال پسته عمر طولانی داشته و سیستم دفاعی آنها در برابر انواع بیماری و آفات قوی است.

نهال تمشک

حداقل عمر نهال تمشک ۹۰ سال است، این درختان باردهی بالایی دارند چون فاصله کاشت نهال تمشک در مزرعه حداکثر ۲ متر است بنابراین ۲۵۰۰ اصل نهال تمشک را می‌توان در یک هکتار زمین کاشت از انواع نهال تمشک با طول عمر طولانی می‌توان به نهال تمشک محلی، نهال تمشک بدون خار و نهال تمشک کشت بافت اشاره کرد.

نهال بری

خرید نهال بری در سال‌های گذشته رواج بیشتری پیدا کرده است چون از خانواده انگور بوده مناسب مناطق گرمسیری و سردسیری است عمر آن حداقل ۱۰۰ سال بوده، اکثر نهال‌های بری وارداتی از کشور آمریکا بوده یا توسط نهالستان‌های معتبر بومی‌سازی شده‌اند.

نهال عناب و نهال سنجد

نه تنها میوه نهال عناب و نهال سنجد خوراکی است به خاطر زیبایی ظاهر این نهال‌ها به عنوان نهال زینتی در ویلا باغ‌ها و حیات منزل نیز کاشت می‌شود، عمر طولانی باردهی بالا و فروش میوه عناب و سنجد باعث شده تا آمار فروش نهال عناب و سنجد افزایش چشمگیری داشته باشد، از انواع نهال عناب می‌توان به نهال عناب ژاپنی و نهال عناب ارمنی اشاره کرد، نهال‌های سنجد معروف نیز عبارتند از نهال سنجد محلی نهال سنجد و نهال سنجد حاج حسینی؛

عمر مفید درختان میوه

توجه داشته باشید که عمر مفید درختان میوه با عمر معمولی آنها متفاوت است در واقع منظور از عمر مفید و عمر طلایی دوره‌ای است که درخت میوه می‌تواند باردهی بالایی داشته و باغدار با فروش میوه‌های آن به درآمد مناسبی برسد؛ مهندسین نهالستان تاکید می‌کنند، به هنگام خرید نهال حتماً به عمر مفید درختان میوه توجه داشته باشند؛ مزایای کاشت نهال با عمر طولانی در مزارع عبارتند از:

  1. استفاده از منابع کمتر: کاشت نهال‌هایی با عمر طولانی در مزارع، نیاز به تعویض نهال‌ها در دوره کوتاه مدت را نداشته همین امر باعث می‌شود منابعی مانند آب، کود و زمین کمتر مورد استفاده قرار گیرند.
  2. افزایش عمر مفید محصول: این درختان زمان بهره‌برداری و تولید محصول را افزایش می‌دهد؛ این مزیت در کاشت محصولاتی که نیاز به زمان طولانی برای رشد و بهبود دارند، مثل درختان خشکبار  و درختان لوکس در مزارع بزرگ یک فاکتور مهم هست.
  3. کاهش هزینه‌ها: با کاشت نهال‌های با عمر مفید طولانی، نیاز به نهال‌های جدید در دوره‌های متوالی را کاهش داده و هزینه‌های مربوط به خرید نهال، کاشت و مراقبت از آنها را کاهش می‌یابد.
  4. بهبود سطح خاک: نهال‌های با عمر طولانی به عنوان یک منبع پایدار برای بهبود سطح خاک مورد استفاده قرار بگیرند، درختان با جذب آب و مواد غذایی از خاک، باعث بهبود ساختار خاک و کاهش خوردگی خاک می‌شوند، این گزینه به خصوص در مناطق کویری و دشتی باید مورد مطالعه قرار بگیرد.
  5. حفظ تنوع ژنتیکی: با کاشت نهال‌های با عمر مفید طولانی، تنوع ژنتیکی در مزارع و باغات حفظ می‌شود.

در مجموع، اطلاع از عمر مفید درختان میوه و کاشت نهال‌های با عمر طولانی در مزارع مزایای اقتصادی، محیط زیستی و اجتماعی داشته و به بهره‌برداری بهتر و پایدارتر از باغ میوه کمک می‌کند.

جدول عمر درختان میوه

نوع نهالسن نهالبازدهی نهال
نهال گردوحداقل ۱۰۰ سالزود بازده از سال اول تا سوم
نهال سیب از ۵۰ تا ۸۰ سالزود بازده از سال اول تا سوم
نهال گلابیحداقل ۱۰۰ سالزود بازده از سال اول تا سوم
نهال هلواز ۱۰ تا ۲۰ سالزود بازده از سال اول تا سوم
نهال شلیلیلاز ۱۰ تا ۲۰ سالزود بازده از سال اول تا سوم
نهال انگور حداقل ۱۰۰ سالزود بازده از سال اول تا سوم
نهال زردآلو  از ۳۰ تا ۶۰ سالزود بازده از سال اول تا سوم
نهال انجیرحداقل ۹۰ سالزود بازده از سال اول تا سوم
نهال پسته از ۵۰ تا ۷۰ سالزود بازده از سال اول تا سوم
نهال آلبالوحداقل ۱۰۰ سالزود بازده از سال اول تا سوم
نهال شلیل  از ۱۰ تا ۲۰ سالزود بازده از سال اول تا سوم
نهال آلو از ۳۰ تا ۵۰ سالزود بازده از سال اول تا سوم
نهال بهحداقل ۱۰۰ سالزود بازده از سال اول تا سوم
نهال انارحداقل ۱۰۰ سالزود بازده از سال اول تا سوم
نهال عناب   حداقل ۹۰ سالزود بازده از سال اول تا سوم
نهال گوجه سبز۳۰ تا ۶۰ سالزود بازده از سال اول تا سوم
نهال ازگیلحداقل ۵۰ سالزود بازده از سال اول تا سوم
نهال خرمالو ۵۰ تا ۷۰ سالزود بازده از سال اول تا سوم
نهال فندق ۶۰ تا ۸۰ سالزود بازده از سال اول تا سوم
نهال بلوبریحداقل ۱۰۰ سالزود بازده از سال اول تا سوم
نهال گل محمدی ۲۰ تا ۳۰ سالزود بازده از سال اول تا سوم
نهال زیتون بیشتر از ۱۵۰ سالزود بازده از سال اول تا سوم
نهال توت  حداقل ۱۰۰ سالزود بازده از سال اول تا سوم
نهال سنجدحداقل ۹۰ سالزود بازده از سال اول تا سوم
نهال زینتیبیشتر از ۱۰۰ سال چون دوره گلدهی ندارندزود بازده از سال اول تا سوم
نهال زغال اخته۹۰ تا ۱۰۰ سالزود بازده از سال اول تا سوم
نهال زرشک حداقل ۱۰۰ سالزود بازده از سال اول تا سوم
نهال بادام۵۰ تا ۸۰ سالزود بازده از سال اول تا سوم

 

نگهداری از درختان میوه

برای نگهداری از درختان میوه به موارد زیر توجه کنید تا آنها عمر طولانی داشته باشند:

آبیاری مناسب

درختان میوه برای رشد و میوه دهی نیاز به آب دارند، به هنگام کاشت و در دوره رشد درخت، به آنها آب کافی بدهید؛ روش آبیاری باید در توجه به نوع خاک و درختان میوه متفاوت باشد؛ وقتی درختان میوه در دوره برگ‌ریزی و استراحت قرار دارند، کاهش آبیاری را مد نظر قرار دهید.

درخت میوه با عمر طولانی

خاک مناسب

یکی از شرایط مهم نگهداری از درختان میوه توجه به خاک باغ است‌ چون خاک برای رشد درختان میوه بسیار مهم است؛  خاک باید حاوی مواد غذایی کافی و دارای زهکشی باشد؛ درختان در خاکی با pH مناسب رشد کرده و به توازن مناسب بین تهویه و حفظ رطوبت در ریشه‌ها احتیاج دارند.

تغذیه مناسب

برای رشد سالم و میوه دهی استاندارد، نیازهای تغذیه‌ای درختان میوه باید تامین شود؛ از سال سوم کاشت درختان در باغات، از کودهای خاکی مناسب (مانند کمپوست و کودهای آلی) و کودهای ارگانیک (مانند کودهای نیتروژن، فسفر و پتاسیم) استفاده کنید. با استفاده از آزمایش ترکیب خاک، می‌توانید نیازهای تغذیه‌ای دقیق تر خود را متوجه شده و در صورت لزوم از کودهای شیمیایی نیز استفاده کنید.

ضد عفونی و محافظت در برابر آفات و بیماری‌ها

برنامه‌ریزی صحیح برای ضد عفونی و محافظت در برابر آفات و بیماری‌ها بسیار مهم است، مطالعه کنید که درختان شما در معرض چه آفات و بیماری‌هایی هستند و از راهکارهای مناسبی برای محافظت استفاده کنید؛ مثلاً، استفاده از عوامل ضد قارچ یا شناختن آفت‌های خاص درختان میوه موثر خواهد بود.

هرس استاندارد

برای تحقق رشد و ارتقاء کیفیت درختان میوه، هرس صحیح و به موقع لازم است، از این طریق می‌توانید شاخه‌های مرده، آسیب‌دیده یا رشد ضعیف را حذف کرده و نور و هوای بهتری را به قسمت‌های زیرین درختان برسانید.

با رعایت این راهکارها، درختان میوه خود را تا حد ممکن به مدت طولانی نگه داشته و از میوه‌های خوشمزه و سالم خود لذت خواهید برد.

کلام آخر

ما در این مقاله انواع نهال‌هایی که عمر طولانی دارند را به شما معرفی کردیم و در جدول نیز عمر اقتصادی و باردهی درختان میوه را در شرایط بهترین شرایط کشاورزی درج کردیم، البته فراموش نکنید منظور ما از معرفی نهال میوه با طول عمر طولانی این نیست که شما از خرید نهال میوه با عمر کوتاه صرف نظر کنید.

برخی از نهال‌های عمر کوتاه مانند سیب، هلو، شلیل، زردآلو و آلوچه قدرت باروری بیشتری داشته و در بازار نیز تقاضای زیادی دارد؛  از میوه این درختان انواع فرآورده‌ها تولید می‌شود، نه تنها در بازار داخلی بلکه در بازار برون‌مرزی نیز تقاضای زیادی دارد؛ برای شناختن بهتر نهال میوه و خرید نهال میوه به صورت اینترنتی استعلام قیمت نهال میوه و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید به سایت تخصصی پالیز نهال مراجعه کنید.