Rate this post

نهال سیب پاکوتاه کدام بوده و کدام نهال‌های سیب پاکوتاه محسوب می‌شوند؟ برخی از باغداران که هنوز در حال و هوای باغات سنتی و قدیمی هستند، وقتی صحبت از نهال سیب پاکوتاه می‌شود با تعجب می‌پرسند آیا باردهی این درختان اقتصادی و مقرون به صرفه است یا نه؟

باید بگوییم نهال‌های پیوندی و اصلاح شده با ارتفاع کمتر از پنج متر، به روش نوین باغداری و کشاورزی تکثیر می‌شوند؛ ژنوم‌های مثبت آن ارتقا یافته و تا حدی ژنوم‌های منفی آن حذف می‌شوند، همین امر باعث شده تا عملکرد باغات سیب در سطح هکتار افزایش چشمگیری داشته باشد، خرید نهال سیب پاکوتاه کاملا مقرون به صرفه بوده و تضمین کننده سرمایه اولیه کشاورزان هست.

عمر درخت سیب پاکوتاه

عمر درخت سیب پاکوتاه بیشتر از ۸۰ سال هست؛ البته عوامل زیادی بر تعیین عمر درخت سیب پاکوتاه تاثیر گذار هستند؛  مهمترین عامل سازگاری درخت با اکوسیستم منطقه است، کشاورزان قبل از خرید نهال سیب پاکوتاه باید تمامی اطلاعات مورد نیاز اکوسیستم منطقه خود را به دست آورده و بر اساس آن نهال سازگار با محیط را خریداری کنند.

درختان سیب پاکوتاه به دو دسته سردسیری و گرمسیری تقسیم بندی می‌شود؛ درختان سردسیری و دیرگل را برای مناطق کوهپایه‌ای و سردی و درختان گرمسیری و زودگل را برای مناطق دشتی و گرمسیری توصیه می‌کنند؛ اکثر آنها دارای محدودیت ارتفاعی هستند، به طور عمومی محدودیت ارتفاع درخت سیب ۷۰۰ تا ۱۷۰۰ متر هست؛ مهمترین اطلاعاتی که کارشناسان به هنگام فروش نهال سیب پاکوتاه از کشاورزان می‌خواهند، عبارتند از:

 • ارتفاع دقیق سطح زمین از دریا
 • شمالی یا جنوبی بودن و میزان نورگیر بودن مزرعه
 • ذخایر آبی منطقه و میزان بارش باران
 • سرعت ورزش باد و تندبادها
 • درصد خشکی هوا
 • آنالیز خاک و مشخص کردن میزان ph و ec خاک

نهال سیب پاکوتاه

میزان باردهی درخت سیب پاکوتاه

قبل از احداث باغ سیب بهتر است میزان باردهی درخت سیب پاکوتاه را بررسی کرده و درختانی را انتخاب کنید که علاوه بر سازگاری میزان باردهی بالایی نیز داشته باشند؛ درختان پاکوتاه به صورت ژنتیکی حداقل ۱۰۰ تن و حداکثر ۱۵۰ تن میوه با کیفیت و صادراتی تولید می‌کنند؛ علاوه بر ژنتیک درختان سیب پا کوتاه نحوه مدیریت و شرایط کود دهی درختان سیب نیز تاثیر بسزایی در این رقم‌ها دارند؛ برای افزایش باردهی درختان سیب و بهبود کیفیت محصول، می‌توان از چندین نوع کود استفاده کرد.

 • کود آلی: استفاده از کودهای آلی مانند کود کمپوست یا کود گوگرد و کودهای حیوانی و گیاهی یا بقایای گیاهی در خاک باعث می‌شود، مواد آلی افزایش یافته و باعث افزایش حاصلخیزی خاک و باردهی درخت سیب می‌شود.
 • کود نیتروژنی: استفاده از کودهای حاوی نیتروژن نظیر کود نیتروژن‌های طبیعی (نیتروژن آمونیوم و نیتروژن نیترات) باعث رشد و تقویت بخش‌های سبز درخت سیب، افزایش باردهی و بهبود کیفیت محصول می‌گردد.
 • کود فسفری: استفاده از کودهای حاوی فسفر (فسفر سوپر فسفات، فسفات طبیعی و…) باعث تقویت عملکرد ریشه درختان سیب و بهبود رشد و باردهی آنها می‌شود.

کشاورز با خرید نهال سیب پاکوتاه همچنین مدیریت صحیح باغ خود و مراقبت اصولی و استاندارد می‌تواند باردهی باغ را تا حد زیادی افزایش داده و مانع از سال‌آوری درختان سیب شود.

فاصله کاشت درخت سیب پاکوتاه

ارتفاع  نهال سیب پاکوتاه بین ۴ تا ۵ متر بوده و قطر تاج آنها نیز به طور کلی قطر ۴ متر هست؛ بنابراین فاصله کاشت درخت سیب پاکوتاه در مزارع در شرایط ایده‌آل ۴ متر است، یعنی شما در یک هکتار زمین می‌توانید ۶۵۰ اصله نهال سیب پاکوتاه را کاشت کنید؛ کاشت انبوه و متراکم درختان سیب باعث می‌شود تا شما نهایت استفاده را از سطح زمین برده و عملکرد باغ را افزایش دهید.

مزایای کاشت انبوه درخت سیب پاکوتاه در زمین کشاورزی

مزایای کاشت انبوه درخت سیب پاکوتاه در زمین کشاورزی و تراکم سازی باغات در سال‌های گذشته مورد بررسی قرار گرفته و مورد تایید کارشناسان قرار گرفته هست؛ بنابراین کارشناسان نهالستان به هنگام فروش نهال سیب پاکوتاه بر سیاست تراکم سازی باغات تاکید دارند چون:

 • بهینه‌سازی استفاده از فضا

تراکم سازی باغات به کشاورزان کمک می‌کند تا بهینه‌تر از فضای مورد نیاز خود استفاده کرده و با کاهش فاصله میان درختان سیب می‌توانید بیشترین عملکرد را از زمین خود به دست آورید.

 • افزایش بهره‌وری آب

با تراکم سازی باغات سیب، تبخیر و تعرق میان درختان و سبزیجات کاهش می‌یابد، این به معنای کاهش نیاز به آبیاری بوده و آب زیادی را برای کشاورزان صرفه‌جویی می‌کند، در نتیجه بهره‌وری آب را افزایش می‌دهد.

 • کاهش حوادث بیماری

با تراکم سازی باغات باعث کاهش استفاده از سموم شیمیایی و کاهش خسارت ناشی از بیماری‌ها در محصولات می‌شود.

 • تسهیل عملیات دسترسی و مراقبت

تراکم مطلوب در کاشت سیب در هکتار باعث موفقیت عملیات مراقبت و نگهداری از باغ سیب می‌شود؛ کشاورزان می‌توانند به سرعت به هر نقطه از باغ‌ها دسترسی داشته باشند و به راحتی به تغذیه، آبیاری و سایر نیازهای گیاه اهتمام کنند.

نهال سیب پاکوتاه

 • افزایش تنوع وی تولید محصول

با تراکم مطلوب باغ‌ها، می‌توانید تنوع محصولات را افزایش داده و محصولات متنوعی را تولید کرده و درآمد خود را افزایش دهید؛ به طور مثال کاشت نهال سیب به همراه نهال گلابی و نهال به باعث افزایش درآمد شما خواهد شد.

احداث باغ سیب بر پایه تراکم سازی مزایای زیادی برای کشاورزان دارد که به طور کامل توضیح دادیم،  برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین استعلام قیمت نهال سیب می‌توانید به سایت paliznahal.ir مراجعه کرده و با کارشناسان در ارتباط باشید.

انواع نهال سیب پاکوتاه

ما در ادامه مقاله انواع نهال سیب پاکوتاه که در بین کشاورزان ایرانی محبوب هست را به شما معرفی می‌کنیم:

 1. نهال سیب گلدن ورد قرمز پایه کوتاه بوده و کمتر از ۵ متر ارتفاع دارد، این درخت لبنانی است و ۸۰ سال عمر و باروری اقتصادی را تجربه می‌کند، این درخت لبنانی نزدیک به ۱۳۰ تن میوه با کیفیت تولید می‌کند.
 2. نهال سیب گلاب کهنز تابستانی بومی کشور ایران بوده و زود بازده است؛ دو سال پس از کاشت شروع به باروری می‌کند؛ سیب‌های گلاب کهن قرمز رنگ بوده و طعم شیرین و بافت نرم و آبدار دارد.
 3. نهال سیب تو سرخ انگلیسی میوه کاملاً زیبا و لوکس تولید می‌کند پوسته این میوه قرمز و گوشت آن نیز قرمز رنگ هست؛ میوه سیب تو سرخ انگلیسی شیرین آبدار و بافت ترد دارد؛ این درخت انگلیسی ۸۵ سال عمر کرده و در یک هکتار زمین ۱۴۰ تن میوه تولید می‌کند.
 4. خرید نهال سیب میراکل چینی در بین کشاورزان ایرانی محبوبیت خاصی دارد این درخت به صورت پیوندی تکثیر می‌شود؛ پوست سیب میراکل زرشکی پررنگ بوده و سنگین و درشت وزن هست به طوری که هر میوه میراکل ۱۵۰ تا ۲۱۰ گرم وزن دارد؛ نهال سیب میراکل سردسیری و دیرگل است برای کاشت در مناطق سردسیری گزینه مناسبی محسوب می‌شود.
 5. نهال سیب مشهد ایرانی گرمسیری بوده و برای مناطق گرمسیری گزینه مناسبی محسوب می‌شود این درخت در یک هکتار ۱۴۰ تن میوه تولید کرده و رنگ پوسته درخت سیب مشهد دو رنگ بوده سبز و قرمز هست.

نهال سیب پاکوتاه

درآمد درخت سیب پاکوتاه

درآمد درخت سیب پاکوتاه در یک هکتار بین ۱ تا ۲ میلیارد تومان تخمین زده‌اند، البته در صورت صادرات میوه سیب این میزان درآمد افزایش می‌یابد؛ برای محاسبه درآمد باغ نهال سیب پاکوتاه چندین روش وجود دارد، اما روشی معمول استفاده شده برای محاسبه درآمد باغ سیب، ابتدا میزان تولید سیب را در سال محاسبه می‌کنند.

برای محاسبه درآمد، باید قیمت هر کیلوگرم سیب را در نظر بگیرید؛ البته قیمت میوه سیب در میادین میوه و تره بار، هایپر مارکت‌ها و برای صادرات متفاوت است؛ برای محاسبه درآمد خالص، باید هزینه‌های مربوط به باغ سیب را که شامل هزینه مراقبت و نگهداری از باغ، آبیاری، کوددهی، بیمه و دیگر هزینه‌های مرتبط است، از درآمد کل کم کنید.

قیمت نهال سیب پاکوتاه

قیمت نهال سیب پاکوتاه در مراکز معتبر و مجوزدار بین ۵۰ الی ۱۱۰ هزار تومان تخمین زده‌اند و بر اساس روش تکثیر و کیفیت نهال متفاوت است، نهالستان‌های معتبر برای فروش نهال سیب پاکوتاه در مورد قیمت نهال سیب پاکوتاه شفاف سازی کرده و اطلاعات کاملی در مورد پیش خرید نهال سیب و شرایط فروش نهال سیب اینترنتی و ارسال آن به سراسر کشور به کشاورزان ارائه می‌دهند؛ از عوامل تاثیرگذار بر قیمت نهال سیب پاکوتاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تعداد نهال‌های سیب که کشاورز سفارش می‌دهد، هرچه تعداد نهال بیشتر باشد شامل تخفیف ویژه خواهد شد.
 • فصل خرید نهال، معمول در زمان پیش خرید نهال سیب قیمت ارزان‌تر و اقتصادی‌تر دارد.
 • نهال اصلاح شده و پیوندی گرانتر از نهال‌های بذری هستند.
 • گارانتی دار بودن نهال و همچنین داشتن لیبل از وزارت جهاد کشاورزی نیز بر قیمت نهال سیب تاثیر می‌گذارد.
 • هزینه ارسال و هزینه بسته‌بندی
 • سن نهال سیب مهم هست نهال‌های دو ساله گران‌تر از نهال‌های سه ساله و بزرگتر هستند.

کلام آخر

نگهداری و مراقبت از نهال سیب پا کوتاه بسیار راحت‌تر بوده و هزینه کمتری می‌خواهد؛ برای سرمایه‌گذاری بر روی احداث باغ سیب بهتر است انواع نهال سیب پاکوتاه را شناخته و بر اساس نیاز منطقه سلایق شخصی و اکوسیستم منطقه بهترین نهال را انتخاب کنند برای این منظور می‌توان از مشاوره کارشناسان نهالستان استفاده کرد.