هرس درخت خرمالو به معنای برش و تنظیم شاخه‌ها و شاخص‌های درختان خرمالو برای جوانسازی و ارتقاء عملکرد آن است، این فرآیند با هدف بهبود رشد و توسعه سلامت درختان، اصلاح شکل درختان، افزایش عمر میوه‌دهی و بهبود جذابیت ظاهری درختان انجام می‌شود. 

در هرس، شاخه‌های مرده، شاخه‌های خشک و شکسته و شاخه‌هایی بریده می‌شوند که تعادل ظاهری درخت خرمالو را بر هم بزنند، همچنین هدف از هرس درخت خرمالو برای کاهش سایه ایجاد شده توسط شاخه‌ها و افزایش نفوذ نور و تهویه هوا در شاخه‌های داخلی مد نظر هست. 

منظور از هرس درختان خرمالو بر اساس استاندارد‌های عمومی و متداول در حوزه باغبانی صورت می‌گیرد و به دلایل مختلفی از جمله بهبود سلامتی و عملکرد درختان، صورت می‌پذیرد؛ بنابراین قبل از خرید نهال خرمالو حتماً مراحل هرس درختان را یاد بگیرید، بر این مقاله ما ابتدا نهال خرمالو و طریقه احداث باغ را به شما آموزش داده سپس اطلاعات مفیدی در مورد هرس درخت خرمالو ارائه خواهیم داد.

درخت خرمالو

درخت خرمالو یکی از درختان وارداتی است که در چند دهه گذشته، خرید نهال خرمالو و احداث باغ آن در بین کشاورزان رواج بیشتری داشته است؛ از ویژگی‌های باریزی که درخت خرمالو دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. درخت خرمالو دیررس است و به عنوان میوه پاییزی شناخته می‌شود، چون فصل برداشت آن اواخر پاییز است و به خاطر پوست کلفت و چرمی این میوه باران‌های پاییزی هیچ صدمه‌ای به آن وارد نمی‌کنند.
 2. میوه خرمالو بسیار مغذی است و رنگ پوسته میوه خرمالو از زرد روشن، نارنجی تا قرمز متغیر هست
 3. میوه خرمالو حاوی مقادیر بالای فروکتوز و گلوکز است.
 4. منشا اصلی نهال خرمالو کشور چین است و از آن به کشورهای اروپایی و آسیایی و کشور ایران صادر شده است.
 5. این میوه اکثراً گرمسیری است ولی نژادهای سردسیری آن نیز توسط نهالستان‌های مخصوص توزیع می‌شود، ولی احداث باغ خرمالوی تجاری و مدرن در مناطق گرمسیری توصیه می‌شود، این سرمایه‌گذاری در مناطق سردسیری سوددهی چندان زیادی نخواهد داشت.
 6. این درختان زودبازده هستند و تناژ میوه تولیدی آنها در هکتار ۶ تا ۸ تن است.
 7. این درختان تک پایه با گل‌های نر و ماده هستند بنابراین برای باردهی احتیاج به رقم گرده افشان ندارند.
 8. ارتفاع درختان پیوندی و قلمی خرمالو کوتاه است و بین ۴ تا ۶ متر قد دارند بنابراین فاصله‌ای که برای کاشت آن در مزرعه در نظر می‌گیرند تنها ۴ متر است. 
درخت خرمالو

احداث باغ خرمالو

در مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری احداث باغ خرمالو یک سرمایه‌گذاری امن و پرسود و بدون حاشیه محسوب می‌شود، کاشت درخت خرمالو مراحل کاملاً ساده و نه چندان پیچیده‌ای دارد، برای خرید نهال‌های خرمالو و احداث باغ خرمالو، می‌توانید به مراکز معتبر  مراجعه کنید، در ادامه، به برخی اطلاعات مفید برای شروع فرآیند خرید نهال و احداث باغ خرمالو اشاره می‌کنیم:

 • انتخاب نهال سالم و سازگار با محیط
 • مشخص کردن هدف از احداث باغ خرمالو، هدف شما صادرات میوه خرمالو به بازار خارجی است یا فروش آن در بازار داخلی
 •  خرمالو به آب و هوای گرم و خاک مرغوب نیاز دارد، بنابراین، قبل از احداث باغ خرمالو، بهتر است منطقه‌ای که شرایط مناسبی برای رشد و توسعه خرمالو فراهم کند را انتخاب کنید.
 •  قبل از کاشت نهال‌ها، خاک باغ را به خوبی آماده‌سازی کنید، این شامل تخریب علف‌های هرز، آزمایش pH، کود دهی و اکسیژن رسانی خاک است.
 • براساس دستورالعمل کشاورزی، نهال‌ها را در فاصله مناسبی از هم کاشت کنید.
 •  از قوانین آبیاری مناسب پیروی کنید، نهال‌های خرمالو نیاز به مراقبت دقیق و آبیاری منظم دارند. 
 • حفظ رطوبت خاک و جلوگیری از خشکی خاک بسیار مهم است.
 • هرس صحیح درختان خرمالو
 •  همانند سایر گیاهان، خرمالو نیز ممکن است مورد حمله آفات و بیماری‌های مختلف قرار گیرد. برای جلوگیری و مبارزه با آن‌ها، از روش‌های مختلف مانند کنترل شیمیایی و آبیاری منظم استفاده کنید.

با رعایت این مراحل، می‌توانید باغ خرمالوی پرمحصول و سالمی داشته باشید. همچنین، در هر مرحله از احداث باغ خرمالو می‌توانید از منابع آنلاین مانند سایت پالیز نهال کمک و مشورت بگیرید.

زمان مناسب برای هرس درخت خرمالو

در این مقاله با درخت خرمالو آشنا شده و شرایط احداث باغ خرمالو را فهمیدیم در ادامه به بررسی زمان مناسب برای هرس درخت خرمالو خواهیم پرداخت، برای هرس درختان، شرایط دمایی و هوایی با توجه به اکوسیستم منطقه جغرافیایی و ارقام درختان خرمالو تعیین می‌شود، اما در کل، درختان معمولاً در اواخر فصل زمستان هرس می‌شوند، زمانی که درختان در استراحت و خواب زمستانی هستند و فعالیت رشدی چندانی ندارند. شرایط دمایی مناسب برای هرس درختان عبارتند:

 • در روزهای بارانی به هیچ عنوان هرس درخت خرمالو را انجام ندهید قطرات باران باعث انتقال بیماری از درختی به درخت دیگر می‌شود.
 • به هنگام بارش برف در فصل زمستان هرس درخت خرمالو اصلاً توصیه نمی‌شود چون باعث یخ زدگی قسمت‌های بریده می‌شود.
 • حتماً به دمای هوا توجه داشته باشید در دمای کمتر از صفر درجه سانتیگراد هرس درخت خرمالو را انجام نمی‌دهند.
 • در روزهایی که امکان ورزش تندباد و باد شدید هرس درخت را انجام ندهید،شد چون هم برای باغدار خطرناک است و امکان سقوط شاخه‌های بزرگ درخت نیز بالا است.
 • اواخر فصل زمستان بهتر است قبل از سمپاشی هرس درخت خرمالو را به اتمام برسانید.
 • در فصل پاییز بلافاصله بعد از برداشت میوه هرس پاییزی را آغاز کنید.
زمان مناسب برای هرس درخت خرمالو

فصل هرس درخت خرمالو

آشنایی داشتن با فصل هرس درخت خرمالو از مهم‌ترین اطلاعاتی است که کارشناسان نهالستان به هنگام فروش نهال خرمالو در اختیار باغداران و کشاورزان قرار می‌دهند، ما در ادامه هرس خرمالو در سه فصل پاییز، تابستان و زمستان را به شما توضیح خواهیم داد.

هرس تابستانه درخت خرمالو: هرس تابستانی درخت خرمالو به هرس فرم دهی معروف هست، هرس فرم دهی درخت خرمالو به معنای برش و تغییر شکل درخت خرمالو است تا به اهداف خاصی مانند رونق رشد، بهبود افزایش عملکرد، تنظیم انبوه، بهبود رقابتی و قابلیت دسترسی برسد.

این فرایند شامل برش و حذف برگها، شاخه‌ها، میوه‌های ضعیف و سایر اجزای درخت است، هدف اصلی هرس فرمدهی درخت خرمالو، بهبود شکل و ساختار درخت و کاهش احتمال ایجاد مشکلات مانند بیماری‌ها و آفات است، انجام هرس فرم دهی به صورت منظم و صحیح می‌تواند به درخت خرمالو کمک کند تا سالم، متعادل و با شکوه رشد کند.

هرس درخت خرمالو در پاییز: در فصل پاییز بعد از برداشت میوه‌ها و رساندن آن به بازار، باغدار باید به مراقبت و نگهداری از درختان خود بپردازد، به این منظور تمامی میوه‌های باقیمانده در شاخه‌ها را کنده و میوه‌های زیر درختی را از سطح زمین جمع آوری کنید؛ میوه‌های فاسد و خراب منبع آلودگی و آفات هستند، البته شاخه‌هایی که به خاطر برداشت میوه شکسته و زخمی شده‌اند را نیز یا پانسمان کنید یا آنها را حذف کنید.

هرس درخت خرمالو در زمستان: هرس درخت خرمالو در زمستان به عنوان هرس باردهی معروف است، هرس باردهی درخت خرمالو به معنای بریدن شاخه‌ها و شاخص های بی‌ثمر یا ضعیف است که بر رشد و توسعه صحیح درخت اثر منفی می‌گذارد! هدف اصلی آن افزایش قدرت و زیبایی درخت، بالا بردن سطح باردهی و بهبود کیفیت و اندازه میوه‌های خرمالو است.

 با هرس باردهی، شاخه‌های سالمتر، بهتر تغذیه شده و باغدار شاخه‌هایی قوی‌تر و جوان به نسبت شاخه‌های ضعیف را نگه می‌دارند، این فرایند باعث تغذیه بهتر تمامی شاخه و سازه‌های درخت خرمالو خواهد شد، شاخه‌ها و شاخص های بیمار، آسیب دیده، خشک یا دگرگون را بریده و از درخت پاکسازی کنید. 

درخت خرمالو چگونه هرس کنیم 

سوال رایج اکثر کشاورزان از سایت ما این است که « درخت خرمالو چگونه هرس کنیم » برای هرس درخت خرمالو، مراقبت و دقت زیادی لازم است، در ادامه، روش‌های اصولی هرس درخت خرمالو را بیان می‌کنم.

✓تجهیزات لازم: مرحله برای هرس درخت خرمالو، تامین تجهیزات لازم و محلول برای ضدعفونی کردن آنها است، در دسترس داشتن قیچی‌های تیز و تیغ برش قابل تعویض، اره دستی یا اره برقی و ضدعفونی کننده برش ضروری است.

✓بریدن شاخه‌های مرده و بیمار: هرس را با بریدن شاخه‌هایی آغاز کنید که آسیب دیده، مرده یا بیمار هستند، این شاخه‌ها ممکن است علایم عفونت یا بیماری داشته باشند و برداشت آنها باعث جلوگیری از گسترش بیماری به سایر بخش‌های درخت می‌شود.

✓کاهش ساقه‌های نازک و علفی: در این مرحله، سعی کنید ساقه‌های نازک و علفی و پر برگ را کاهش دهید، حذف این شاخه‌ها به درخت کمک می‌کند تا منابع خود را به بهترین صورت توزیع کند و اجازه می‌دهد به بخش‌های دیگر درخت رشد کند، توجه کنی که شاخه‌های علفی به خاطر نرسیدن نور خورشید ایجاد می‌شود.

✓شاخه‌های خرمالو را متعادل کنید: سعی کنید برای ایجاد توازن مناسب، شاخه‌های طولانی را کوتاه کرده و شاخه‌های کوچکتر و جوان را نگه دارید،  اینکار باعث جوانسازی درخت خرمالو می‌شود.

درخت خرمالو چگونه هرس کنیم 

هرس درخت خرمالو دو ساله

 هرس درخت خرمالو دو ساله کار چندان سختی نیست شما تنها با سربرداری سعی می‌کنید که این درخت به جای رشد عمودی رشد جانبی داشته باشد، فراموش نکنید هرس درخت خرمالو دو ساله با هرس درخت کهنسال تفاوت‌هایی دارند، این تفاوت‌ها عمدتاً به دلیل شکل‌گیری و رشد متفاوت این دو نوع درخت بوده و شامل موارد زیر می‌شوند:

 •  هدف از هرس کردن درخت ۲ ساله مشخص کردن ارتفاع آن از همچنین آن را آماده سازی می‌کنند تا برای سال‌های بعد به خاطر هرس دچار شوک نشود، ولی هدف اصلی از هرس درخت خرمالو چند ساله هرس فرم دهی و هرس باردهی هست. 
 • ساختار درخت: درخت خرمالو  ۲ ساله هنوز در حال توسعه است ولی درخت کهنسال ساختار بزرگتر و پیچیده‌تری دارد، هرس درخت کهنسال ممکن است نیازمند تکنیک‌های خاصی مانند تخته‌کاری و کاهش حجم باشد.
 • تحمل: در مورد هرس سال‌های اولیه درخت خرمالو نهایت دقت را داشته باشید چون اشتباه در کوددهی و هرس باعث ایجاد تنش استرس و تلف شدن نهال جوان خواهد شد.

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعات تکمیلی در مورد هرس درخت خرمالو در اختیار شما قرار دهیم، آشنایی با مراحل احداث باغ خرمالو و با کیفیت کمک زیادی به سرمایه‌گذاری باغداران خواهد کرد، برای استعلام قیمت نهال گردو توصیه می‌کنیم از نهالستان‌های مجوزدار استعلام بگیرید.