3.3/5 - (7 امتیاز)

درخت صنوبر در برخی موارد می‌تواند هرس شود، ولی هرس درخت صنوبر آنچنان لازم و اجباری نیست؛ از نظر کارشناسان، هرس درختان صنوبر معمولاً به منظور

 • تغییر شکل و سایز درخت
 • از بین بردن شاخه‌های آسیب‌دیده
 • برداشت قسمتی از درخت با هدف جلوگیری از رشد غیرمنظم صورت می‌گیرد.

بهتر است قبل از خرید نهال صنوبر اطلاعات دقیقی در مورد هرس درخت صنوبر به دست بیاورید، چون هرس غیر اصولی و شدید به درخت صنوبر آسیب می‌زند؛ بنابراین فرایند هرس صنوبر بهتر است توسط کارشناسان حرفه‌ای انجام شود یا به نکات هرس توجه کافی داشته باشید.

چرا درخت صنوبر را هرس می‌کنند؟

آیا می‌دانید چرا درخت صنوبر را هرس می‌کنند؟ دلایل مختلفی برای هرس درخت صنوبر ذکر شده است ما چند دلیل اقتصادی و مهم را برای شما بیان می‌کنیم و بهتر است قبل از احداث باغ صنوبر آن را مطالعه کنید:

 • در اطراف درخت صنوبر پاجوش‌های زیادی شروع به رشد می‌کنند، پاجوش‌ها انرژی و قوت لازم را از تنه اصلی می‌گیرند؛ بنابراین برای حفظ سرعت رشد تنه اصلی درخت، همواره پاجوش‌های اطراف آن را هرس کنید.
 • هدف اصلی از رشد درخت صنوبر ایجاد تنه ضخیم و بلند برای فروش هست؛ درخت صنوبر باردهی ندارد و سرمایه آن وزن چوب درخت محسوب می‌شود؛ شما با حذف شاخه و برگ‌های اضافه تمام انرژی را به سمت رشد و ضخامت تنه درخت هدایت می‌کنید.
 • از آنجایی که فاصله کاشت نهال صنوبر تنها یک متر است، باغدار موظف است هرس طولی را انجام دهد تا درختان به ارتفاع خود افزوده و تاج آن بتواند نور خورشید لازم را جذب کند، در واقع به شاخه‌های پایینی نور خورشید نفوذ نکرده و در صورت هرس نکردن آنها باعث بیماری و آفت زدگی خواهد شد.
 • با اینکه درخت صنوبر کمتر دچار بیماری و آفت زدگی می‌شود ولی یک روش تایید شده برای حذف بیماری و آفت زدگی درخت صنوبر هرس آن است.

ما در ادامه مقاله مشخصات درخت صنوبر را به شما توضیح داده و انواع آن را خواهیم گفت سپس می‌توانید مراحل هرس درخت صنوبر و زمان هرس درخت صنوبر را مطالعه کنید.

هرس درخت صنوبر

مشخصات درخت صنوبر

نام علمی Populus برای درخت صنوبر درج شده است؛ درخت صنوبر که با نام لاتین Poplar شناخته می‌شود؛ از مشخصات درخت صنوبر باید گفت: «این درخت جزو گیاهان گلدار دوپایه محسوب می‌شود.» گل‌های نر و گل‌های ماده جدا از یکدیگر در دو درخت متفاوت قرار دارند؛ درخت صنوبر از تیره بیدیان بوده و دلیل اصلی خرید نهال صنوبر قدرت تولید چوب آن است.

احداث باغ صنوبر امروزه در اکثر شهرهای کشور ایران رواج بیشتری داشته است، به طور مثال گلپایگان به عنوان شهر صنوبر در کشور ایران شناخته می‌شود؛ رشد سریع درخت صنوبر باعث شده تا در سن ۶ سالگی کشاورزان با قطع و فروش آن به یک سرمایه و کسب درآمد مناسبی برسند؛ بهتر است در ادامه مطلب با انواع محصولات پر فروش نهال صنوبر نیز آشنا شوید.

انواع درخت صنوبر

در نهالستان‌های معتبر ۳ نوع درخت صنوبر پرفروش عرضه می‌شود و قدرت رشد بیشتری نسبت به دیگر نهال‌ها دارند، انواع درخت صنوبر پرفروش در کشور ایران عبارتند از:

 • نهال صنوبر یک ساله نقرا: این درخت برای فروش چوب تنها ۶ سال زمان احتیاج دارد، منشا آن کشور ترکیه بوده و میزان چوب آن در سن ۶ سالگی ۳۰۰ تا ۳۵۰ کیلو است.
 • نهال صنوبر ۲ ساله نقرا: سرعت رشد بیشتری داشته و کشاورزان در سن ۵ سالگی می‌توانند آن را قطع کنند، اگر درخت صنوبر ۲ ساله نقرا در شمال کشور کاشته شود در سن ۵ سالگی بیشتر از ۳۵۰ کیلو چوب تولید خواهد کرد.
 • نهال سیاه کبود تبریزی: بومی کشور خودمان ایران بوده،  علاوه بر سرعت رشد بالا باید به کیفیت چوب‌های تولیدی آن نیز اشاره کنیم که بسیار نرم و برای صنایع گوناگون از آن استفاده می‌شود.

نحوه هرس درخت صنوبر

به عنوان یک کشاورز و باغدار بهتر است نکات مهم در مورد نحوه هرس درخت صنوبر را بدانید؛ با رعایت کردن این نکات در فرایند هرس درخت صنوبر را با موفقیت بیشتری انجام خواهید داد:

 1. زمان صحیح: هرس درخت صنوبر باید در فصل زمستان انجام شود، بهترین زمان برای این کار اوایل بهار است، زمانی که درخت هنوز در وضعیت استراحت قرار دارد.
 2. ابزارهای مناسب: برای هرس درخت صنوبر، از ابزارهای تیز و ساطور یا قیچی با لبه‌های تیز و خرده استفاده کرده و بلا استثنا ابزارها قبل و بعد از هرس به خوبی تمیز شوند تا از انتقال بیماری‌ها جلوگیری شود.
 3. هرس قوی: درخت صنوبر به طور عمومی قادر است برگ و شاخه‌های خود را خودکار بریده و پالایه کند، بنابراین در هرس تلاش کنید تا فقط شاخه‌های بیابانه، شکسته، خشک و ضعیف را بریده و باقی را حفظ کنید؛ توجه داشته باشید که از هرس افراطی خودداری کنید، تا به درخت صنوبر صدمه نزنید.
 4. پاکسازی باغ: پس از هرس درخت صنوبر، ضایعات و شاخه‌های بریده شده بر روی زمین پاکسازی کنید تا از انتقال بیماری‌ها به درختان دیگر جلوگیری کنید، بریدن شاخه‌های بزرگ و تغییر شدید در بنیاد درخت به آن آسیب زده و بهتر هست در بریدن شاخه‌ها به مرور زمان و با احتیاط عمل کنید.

پس از هرس درخت صنوبر، به خوبی از آن مراقبت کنید تا دچار تنش‌های خشکی و محیطی نشود؛ مطمئن شوید که خاک در اطراف ریشه‌ها مرطوب بوده و در صورت لزوم، از ورود آفت‌ها و بیماری‌ها به درخت جلوگیری کنید.

نحوه هرس درخت صنوبر

روش هرس درخت صنوبر

هرس درخت صنوبر یک فرایند مهم بوده و برای حفظ سلامت و شکل بندی درخت انجام می‌شود، کارشناسان نهالستان به هنگام فروش نهال صنوبر تاکید زیادی دارند تا روش هرس درخت صنوبر را یاد بگیرید، ما در این قسمت مراحل عمومی هرس درخت صنوبر را به شما توضیح خواهیم داد؛ ولی بهتر است از یک کارشناس کمک بگیرید برای همین می‌توانید به سایت پالیز نهال  مراجعه کرده و با کارشناسان در ارتباط باشید.

 • تعیین هدف:

قبل از هرس درخت صنوبر، باید هدف هرس مشخص شود؛ آیا می‌خواهید درخت را فرم دهید، میزان رشدش را کاهش دهید یا به علت بیماری بخشی از درخت را از بین ببرید؟

 • انتخاب ابزارها:

برای هرس درخت صنوبر، بهتر است از ابزارهای تیز و مناسب استفاده کنید، مانند قیچی‌های شاخه‌ها، پودربر، خراطی و قیچی‌های برقی و…

 • از بین بردن شاخه‌های مرده و بیمار:

شاخه‌هایی که مرده یا بیمار به درخت صدمه زده و عفونت را منتقل می‌کنند، این شاخه‌ها را تا جایی که سالم هستند و عفونت منتشر نشده، برش داده سپس پانسمان کنید.

 • حذف شاخه‌های رقم‌خورده:

در صورت وجود شاخه‌های نامتعادلی نامیزان را هرس کنید تا مشکلی در جهت رشد درخت ایجاد نکنند.

 • کنترل رشد:

در صورت تمایل به کاهش رشد درخت صنوبر، می‌توانید قسمتی از شاخه‌ها را برید تا انرژی درخت به سمت قسمت‌های دیگر هدایت شود، این کار باعث تقویت ساختار کلی درخت می‌شود.

 • تمیزکاری و شکل بندی:

در نهایت، به شکل ظاهری درخت صنوبر توجه کرده و مطمئن باشید که شکل کاملاً متعادل و میزان دارد؛ پس از انجام مراحل هرس، شاخه‌های بریده شده را از زیر درخت صنوبر جمع‌آوری کنید تا تمیز کاری صورت گیرد.

فراموش نکنید هر درخت صنوبر به طرز منحصر به فردی به هرس نیاز دارد، بنابراین با دقت و توجه بیشتر این فرایند را انجام دهید در صورت هرس نادرست به درخت صنوبر صدمه خواهید زد.

زمان هرس درخت صنوبر

درختان صنوبر به عنوان درختان خزانه‌دار معمولاً در فصل زمستان هرس می‌شوند؛  بهترین زمان هرس درخت صنوبر اواخر فصل زمستان و اوایل فصل بهار هست؛ چون:

✓بهبود سلامت درخت: هرس درختان صنوبر در فصل زمستان به آنها کمک می‌کند تا بهبود سلامت عمومی درخت و نیروی آن را افزایش داده و به کاهش قسمت‌های ضعیف، خشک و آسیب‌دیده و افزایش رشد و سلامتی بخش‌های جدید درخت کمک می‌کند.

✓کاهش خطر آلودگی: درختان صنوبر ممکن است در فصل تابستان بیشتر آلوده شده و شکستگی یا خرابی بیشتری داشته باشند، هرس درختان صنوبر در فصل زمستان، قبل از فصل بارش باران بهاری و بادهای شدید، خطر آلودگی و آسیب‌ها را کاهش می‌دهد.

✓ افزایش نور: هرس درختان صنوبر در فصل زمستان باعث افزایش نور و ورود بیشتر نور خورشید به برگ‌ها می‌شود، این امر به رشد سریع‌تر درخت صنوبر و به عملکرد و انبوهیت برگ‌ها در فصل بهار کمک می‌کند.

✓تنظیم رشد: هرس مرتب درختان صنوبر به معنای تنظیم رشد درختان هست؛ با حذف برخی از شاخص‌ها و تاج درخت، میزان رشد آن کنترل می‌شود تا به شکلی متناسب و زیبا رشد کند.

باید بدانید که هرس درختان صنوبر باید به طور صحیح و با رعایت دستورالعمل‌های مربوطه انجام شود، در غیر اینصورت ممکن است به درختان صنوبر صدمه وارد شود.

زمان هرس درخت صنوبر

قیمت نهال صنوبر

شما می‌توانید برای استعلام قیمت نهال صنوبر به مراکز معتبر مراجعه کنید عوامل زیادی بر قیمت نهال سه نوبت تاثیرگذار هستند که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خرید مستقیم از نهالستان تولید کننده
 • تعداد نهال‌های خریداری شده
 • کیفیت نهال صنوبر
 • شناسنامه‌دار بودن نهال صنوبر

در کل رنج قیمتی که برای فروش نهال صنوبر وجود دارد از ۲۵,۰۰۰ تومان آغاز و تا ۴۰,۰۰۰ تومان ادامه دارد، با توجه به قیمت ارزان درخت صنوبر؛ باغدار برای احداث باغ صنوبر به سرمایه زیادی احتیاج نخواهد داشت، در عوض بعد از ۶ سال درآمد کلانی را کسب می‌کند؛ فراموش نکنید هزینه نگهداری درخت صنوبر نیز چندان زیاد نیست.

کلام آخر

هرس درخت صنوبر یک فرآیند مهم برای حفظ سلامت و شکل بندی درخت انجام می‌شود و باغدار به هنگام خرید نهال صنوبر باید با آن آشنایی کافی داشته باشد، قبل از هرس درخت صنوبر ابتدا شکل ظاهری آن را مورد بررسی قرار داده و تمامی شاخه‌هایی که قرار است حذف شوند را مشخص کنید.

کاملا دقت کنید تا شاخه‌ها نزدیک به تنه درخت هرس نکنید، چون هرس‌های شدید به درخت صنوبر آسیب وارد می‌کند، شما می‌توانید با مطالعه مجلات علمی و تخصصی در مورد درخت صنوبر در سایت‌های معتبر اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورید.