1/5 - (1 امتیاز)

کاشت نهال زرشک از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه بوده و کشاورزان زیادی مشتاق احداث باغ زرشک در مزارع خود هستند؛ کاشت زرشک در کشور ایران به چند دلیل سودآور هست:

 • زرشک از محصولات مورد تقاضا در بازار درون و خارج از کشور است؛ زرشک از دیرباز در آشپزی و داروسازی مصرف شده و تقاضا برای آن بالا هست؛ از این رو خرید نهال زرشک صرفه اقتصادی برای کشاورزان دارد.
 • نهال زرشک در شرایط آب و هوایی مناطق خشک و کم آب به خوبی رشد می‌کند و نسبت به سایر محصولات نیاز کمتری به آبیاری دارد؛ به دلیل شرایط آب و هوایی کشور ایران که درصدی از آن را اقلیم خشک فرا گرفته است، کاشت زرشک به عنوان یک گزینه صرفه‌ جویانه در تولید محصولات کشاورزی در نظر گرفته می‌شود.
 • ایران یکی از کشورهای تولید کننده زرشک برتر در جهان است؛ توانایی صادرات زرشک به کشورهای همسایه و جهانی ارزش اقتصادی بالا داشته و درآمدزا و سودآور هست.

روش کاشت درخت زرشک

روش کاشت درخت زرشک و کیفیت نهال زرشک تاثیر بسزایی در حفظ سرمایه باغداران همچنین میزان سوددهی آن در طولانی مدت خواهد داشت؛ اگر باغدار به این دو نکته توجه ویژه داشته باشد مطمئناً یک سرمایه‌گذاری بلند مدت را تجربه خواهد کرد؛ روش کاشت درخت زرشک از نظر متخصصین به صورت زیر است:

نحوه کاشت نهال زرشک

 • بررسی خاک

باغدار باید قبل از خرید نهال زرشک، خاک مزرعه را بررسی کرده و ویژگی‌های آن را ارزیابی نماید، این شامل ترکیب خاک، pH، سطح نمک، نفوذپذیری و تغذیه کنندگی آن است. این اطلاعات می‌تواند به باغدار کمک کند تا نوع مناسبی از نهال را برای کاشت انتخاب کند و شرایط رشد صحیحی را برای آن فراهم کند.

 • پیش آماده‌ سازی خاک:

اگر خاک ویژگی لازم برای کاشت نهال زرشک را نداشته باشد، باغبان باید اقدامات لازم را انجام دهد؛ آماده سازی خاک شامل کاشت خاک، آهک‌زدایی و تثبیت ساختار خاک هست.

 • طراحی نقشه کاشت:

باغدار باید نقشه‌ای برای کاشت نهال در مزرعه تهیه کند، در الگوی کاشت باغ زرشک باید موقعیت دقیق هر نهال مشخص شده و فاصله مناسب بین آنها رعایت شود؛ همچنین توجه ویژه‌ای به نیازهای آبی و نوری هر نهال داشته باشد.

 • خرید نهال زرشک:

باغدار باید نهال‌های مناسبی برای کاشت در مزرعه خریداری کند؛ او باید مراقب باشد که نهال‌ها سالم و بدون بیماری یا آفات باشند.

 • آماده‌سازی نهال‌ها:

نهال‌ها باید به درستی آماده سازی شوند، آماده سازی یک نهال شامل خوابانیدن آن در بردوفیکس، بریدن و هرس ریشه‌های مرده و آسیب دیده، همچنین جذب رطوبت کافی ریشه قبل از کاشت نهال در زمین است.

 • کاشت نهال‌ها:

باغبان باید نقشه کاشت را دنبال و هر نهال را در مکان مشخصی کاشت کند؛ استفاده از روش‌های صحیح کاشت مانند حفر چاه‌های عمیق و دقیق، رعایت فاصله کاشت بین درختان زرشک، پوشش ریشه‌ها با خاک مناسب و استفاده از قیمه در صورت لزوم، در سریع الرشد بودن نهال زرشک بسیار مهم است.

 • آبیاری و مراقبت:

بعد از کاشت نهال‌ها، باغدار باید آنها را به طور منظم آبیاری کند و مراقبت‌های لازم را انجام دهد؛ این شامل کاهش علف‌های هرز، کنترل آفات و بیماری‌ها، و تغذیه مناسب نهال‌ها است.

آشنایی با نحوه کاشت نهال زرشک کمک زیادی به کشاورزان و باغداران می‌کند تا در صورت بروز مشکل یا آفت زدگی بلافاصله این مشکل را برطرف کنند بدون اینکه باغ آنها صدمه و خسارت زیادی ببیند.

بهترین زمان کاشت نهال زرشک

بهترین زمان کاشت نهال زرشک اواسط فصل پاییز و اوایل فصل بهار بوده و کارشناسان نهالستان به هنگام فروش نهال زرشک در آن تاکید می‌کنند؛ ما در ادامه به مقایسه زمان کاشت نهال زرشک در فصل پاییز و فصل بهار خواهیم پرداخت:

زمان کاشت نهال زرشک در پاییز

فصل پاییز بهترین زمان برای کاشت نهال زرشک به دلایل زیادی است:

 • آب و هوا ملایم تر است: در فصل پاییز، دما کمی کاهش می‌یابد و هوا ملایم تر می‌شود؛ این شرایط برای رشد و توسعه نهال‌ زرشک مطلوب هست؛ در صورتی که نهال‌ها در فصل گرم تابستان کاشته شوند، ممکن است با مشکل خشکی و حرارت بیش از حد مواجه شوند.
 • رشد ریشه: در فصل پاییز، خاک گرمی را از فصل تابستان حفظ کرده و باعث رشد بهتر ریشه‌ها و ایجاد اتصال محکم بین نهال و خاک می‌شود؛ ریشه‌های سالم و قوی به نهال کمک می‌کنند تا در فصول آینده به خوبی رشد کند.
 • آماده سازی برای زمستان: در فصل پاییز، نهال‌ها می‌توانند با رشد ریشه و انباشتن انرژی، برای مقابله با سرما و زمستان آماده شوند، همین امر باعث افزایش مقاومت آنها در مقابل برودت و بیماری‌های مختلف می‌شود.
 • جذب رطوبت: خاک در فصل پاییز عموماً رطوبت بهتری دارد؛ این باعث می‌شود نهال‌ها به راحتی رطوبت لازم را جذب کرده و در مراحل ابتدایی رشد به خوبی تغذیه شوند.

فصل پاییز بهترین زمان برای کاشت نهال زرشک در نظر گرفته می‌شود؛ اما در هر صورت، عوامل دیگری مانند نوع خاک، شرایط آب و هوایی منطقه و نوع نهال در انتخاب زمان مناسب کاشت نهال زرشک تاثیرگذار هست.

زمان کاشت نهال زرشک

کاشت نهال زرشک در فصل بهار

فصل بهار برای کاشت نهال زرشک بهترین زمان است چون در فصل بهار شرایط ویژه‌ای برای رشد و توسعه نهال زرشک وجود دارد، در ادامه چند عامل کلیدی را برایتان توضیح می‌دهم:

 • هوا و دما: در بهار، هوا گرمتر شده و دما به تدریج افزایش می‌یابد؛ این شرایط محیط مناسبی برای رشد و ریشه‌زنی نهال‌ها ایجاد می‌کند.
 • رطوبت: در بهار، معمولاً بارش بیشتری در مناطق مختلف رخ می‌دهد، همچنین رطوبت هوا نسبت به فصل‌های دیگر بیشتر است؛ رطوبت کافی به نهال‌ها کمک می‌کند تا به خوبی رشد کرده و از بیماری‌ها در اثر خشکی جلوگیری کند.
 • سرما: در بهار، خطر سرمازدگی به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد، این به نهال‌های زرشک اجازه می‌دهد که بدون هرگونه خطری رشد کرده و توسعه یابند.
 • بهره‌برداری از نور خورشید: روزها در بهار طولانی‌تر می‌شود و کمی میزان نور خورشید زیادتر است. نهال‌ها برای تولید غذای خود از نور خورشید برای فتوسنتز استفاده می‌کنند و این طولانی شدن روزها میزان انرژی قابل دسترس برای آنها را افزایش می‌دهد.

اگرچه بهار بهترین زمان برای کاشت نهال زرشک به حساب می‌آید، اما این موضوع همچنان بستگی به شرایط آب و هوایی و خاک شما دارد؛ پیش از اقدام به خرید نهال زرشک و کاشت آن، بهتر است مطمئن شوید که شرایط محل کاشت و نیازهای زرشک را برآورده کرده و خاک مناسبی برای رشد نهال‌ها فراهم کرده‌اید.

طرح توجیهی کاشت زرشک

طرح توجیهی کاشت زرشک، به باغدار اجازه می‌دهد تا درآمد کاشت زرشک را محاسبه کرده و از سود آور بودن احداث باغ زرشک در منطقه خود مطمئن باشد؛ طراحی یک باغ توجیهی عموماً شامل مراحل زیر می‌باشد:

 • تحقیقات و بررسی:

در این مرحله، باید اطلاعات کاملی در مورد نوع باغ، نیازها و نیازمندی‌های کاربری، شرایط آب و هوایی، خاک و منطقه جغرافیایی جمع‌آوری شود؛ بررسی رقابت و بازار محلی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

 • برنامه‌ریزی:

در این مرحله‌، اهداف و اولویت‌های باغ مشخص شده و شامل تعیین مساحت، محصولات مورد نیاز، طراحی الگوها، نحوه بهره‌برداری و برقراری تراکم مناسب باشد.

 • طراحی:

در مرحله طراحی و مشخص کردن الگوی کاشت، بر اساس اطلاعات جمع‌ آوری‌ شده، نقشه‌های مفصل و طرح‌های گرافیکی از باغ ایجاد می‌شود؛ تراکم باغ، نقش و دست‌آورد درختان زرشک، سیستم آبیاری، مکان‌ گذاری برای راه‌های عبور. و‌مرور و محل انبار  و… مشخص می‌شود.

 • ارزیابی فنی:

ارزیابی فنی برای توجیه فنی باغ انجام می‌شود که شامل بررسی زیرساخت‌ها، منابع آب، امکانات فنی و اقتصادی دیگر هست.

 • تجهیز و اجرا:

مهمترین مرحله تجهیز مزرعه و ساخت باغ هست؛ که شامل کاشت درختان، ایجاد آبیاری، احداث ساختمان‌ها و سایر فضاهای مورد نیاز است.

 • پایش و نظارت:

بعد از راه اندازی باغ، مراقبت و نظارت منظم بر حالت و عملکرد باغ انجام می‌شود؛ منظور از محافظت باغ یعنی، حفظ سلامت درختان، مدیریت آبیاری، مدیریت آفات و بیماری‌ها، و سایر نیازهای باغ است.

طرح توجیهی کاشت زرشک توسط مهندسین و کارشناسان نهالستان پایه گذاری می‌شود، شما می‌توانید با مراجعه به نهالستان پالیز نهال در سایت paliznahal.ir از کارشناسان این مرکز کمک بخواهید.

هر درخت زرشک چند کیلو زرشک می دهد

در جواب به سوال « هر درخت زرشک چند کیلو زرشک می دهد؟» باید گفت باردهی درخت زرشک به موارد زیادی بستگی دارد، ولی به طور متوسط هر درخت زرشک در طول سال ۳ الی ۵ کیلو محصول تولید می‌کند و با توجه به تعداد نهالی که در یک هکتار کاشته می‌شود تناژ تولید زرشک در یک هکتار به بیشتر از ۸ تن می‌رسد.

باردهی نهال زرشک

 

آب و هوای مناسب برای کاشت زرشک

آب و هوای مناسب برای کاشت زرشک، مناطق نیمه خشک و معتدل است؛ طبق بررسی‌های انجام شده درخت زرشک در این مناطق رشد بسیار مناسب و اقتصادی از خود نشان می‌دهند؛ علت مهم رشد اقتصادی درخت زرشک، سازگاری آن با منطقه و تامین نیازهای کاشت آن است.

ولی درخت زرشک در چه مناطقی رشد میکند؟ درخت زرشک در بسیاری از استان‌های ایران رشد کرده و باروری دارد، اما برای احداث باغ مدرن و تجاری زرشک  استان‌هایی باید انتخاب شوند که شرایط اقلیمی و خاکی مناسب را دارن! اقلیم جغرافیایی متوسط یا خشک و خاک حاصلخیز داشته و شرایط برای رشد زرشک را فراهم باشد؛ برخی از استان‌های ایرانی که شهرهایی با اقلیم و خاک مناسب برای رشد زرشک دارند عبارتند از:

 1. خراسان رضوی
 2. خراسان جنوبی
 3. فارس
 4. کرمان
 5. یزد
 6. سیستان و بلوچستان

انواع نهال زرشک خوراکی

از انواع نهال زرشک خوراکی  می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نهال زرشک بی‌دانه پفکی: برای پخت و پز و آشپزی استفاده می‌شود رنگ صورتی روشن داشته، طعم ملس آن مورد محبوب اکثر خانواده های ایرانی هست؛ این درخت بومی کشور ایران بوده و حداقل ۵۰ سال عمر اقتصادی دارد.
 • نهال زرشک بیدانه قائنات: از دیگر نهال‌های محبوب در بین کشاورزان ایرانی باید به نهال زرشک بیدانه قائنات اشاره کرد، قدرت باروری این درخت بالا بوده و در یک هکتار می‌تواند حداقل هفت تن میوه تولید کند؛ این نهال زود بازده هست.
 • نهال زرشک بی دانه سیاه: نهال زرشک بیدانه سیاه به عنوان نهال کوهی شناخته می‌شود از این نهال برای آبگیری و تولید انواع ترشک‌ها استفاده می‌شود، فاصله‌ای که برای کاشت نهال زرشک بی‌دانه سیاه در نظر می‌گیرند فقط ۲ متر بوده و در یک هکتار حداقل ۲۵۰۰ اصله نهال جای می‌گیرد.

قیمت درخت زرشک

قیمت درخت زرشک یکی از مسائل مهم و مالی برای باغداران است تا بر اساس آن بتواند برنامه‌ریزی دقیقی برای احداث باغ زرشک داشته باشند. عوامل متعددی بر قیمت نهال زرشک تاثیرگذار هستند، در زیر تعدادی از این عوامل ذکر شده است:

 • نهال زرشک‌ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند و هر نوع نهال قیمتی متفاوتی دارند، برخی از این انواع می‌توانند نادر باشند یا درختان بالغ با خصوصیات خاصی داشته باشند که باعث افزایش قیمت نهال می‌شوند.

قیمت و خرید نهال زرشک

 • سن نهال زرشک نیز بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد؛ نهال‌های جوانتر معمولاً ارزان‌تر هستند در حالی که نهال‌های بالغ‌تر و دوساله هزینه بیشتری خواهد داشت.
 • برخی از رقم‌ها و نژادهای زرشک، به دلیل خصوصیات ویژه و یا محصول بهتری که تولید می‌کنند، قیمت بالاتری دارند.
 • میزان تقاضا و عرضه  بر قیمت نهال زرشک تاثیرگذار هست؛ اگر تقاضا بیشتر از عرضه باشد، قیمت‌ها افزایش می‌یابد.
 • عوامل اقتصادی، معاملاتی، سیاسی و غیره نیز می‌توانند تأثیرگذار باشند.

لازم به ذکر است که قیمت نهال زرشک ممکن است بین فروشندگان و مناطق مختلف متفاوت باشد؛ ما در جدول زیر قیمت سه نهال پرفروش زرشک را به شما معرفی می‌کنیم:

نام نهالقیمت نهال زرشک به تومان
نهال زرشک بی‌دانه پفکی۵۰۰۰۰ تومان
نهال زرشک بیدانه قائنات۵۰۰۰۰ تومان
نهال زرشک بی دانه سیاه۶۰۰۰۰ تومان

کلام آخر

ما در این مقاله، اطلاعات کاملی در مورد کاشت نهال زرشک و طرح توجیهی آن ارائه دادیم، کشاورزانی که می‌خواهند در محصولات خود تنوع ایجاد کرده و سوددهی باغ خود را تضمین کنند؛ بهتر است خرید نهال زرشک را در اولویت خود قرار دهند؛ چون فروش میوه زرشک نه تنها در بازار داخلی، بلکه صادرات آن به بازار برون مرزی نیز کاملاً سودآور و مقرون به صرفه خواهد بود؛ شما با شناختن بهترین نهال زرشک و مشخص کردن هدف خود از تولید میوه زرشک در احداث باغ زرشک حتماً موفق خواهید شد.