کاشت بذر بلوبری در گلدان و پرورش بلوبری در گلدان امکان‌پذیر است و می‌تواند میوه بدهد؛ بلوبری گیاهی است که به راحتی در فضاهای محدود مانند گلدان‌ها قابل رشد است؛ برای این کار احتیاج به گلدان‌های بزرگی دارید تا حجم آن حداقل ۵ گالن باشد؛ برای تهیه خاک جهت کاشت بذر بلوبری در گلدان به یک واحد پیت ماس،  دو واحد کود برگ، یک واحد پرلیت و ۳ واحد خاک باغچه را با یکدیگر مخلوط کنید.

البته می‌توانید یک واحد شن هم اضافه کنید تا میزان زهکشی خاک را افزایش دهد؛ مطمئن باشید قطر گلدان حداقل ۵۰ سانتی‌متر باشد، چون رشد بسیار مناسب و ایده آلی خواهد داشت؛ به این موضوع هم توجه داشته باشید نهال بلوبری گلدانی چون ریشه محدودی دارد باید روتین آبیاری و کوددهی آن را کاملاً دقیق و استاندارد انجام دهید.

آموزش کاشت بذر بلوبری

آموزش کاشت بذر بلوبری در گلدان کار چندان سختی نیست، شما برای این کار احتیاج به گلدان‌های نشا و پیت ماس تقریباً اسیدی احتیاج دارید؛ فراموش نکنید چون بذر بلوبری ریز و کوچک هستند، بنابراین با احتیاط تمامی مراحل را طی کنید، پوشاندن بذرهای بلوبری با خاک سنگین مانع از جوانه زنی آنها می‌شود، البته برای پرورش موفق بلوبری در گلدان، باید به موارد زیر توجه کرد:

 • گلدان بزرگ: ابتدا باید یک گلدان مناسب با سیستم زهکشی مناسب برای رشد بلوبری انتخاب کنید؛ این گلدان باید دارای سوراخ‌های تهویه باشد.
 • خاک حاصلخیز: خاک گلدان سبک و خاصیت نفوذپذیری مناسبی داشته باشد، انتخاب خاک مناسب باعث رشد بهتر بلوبری می‌شود.
 • نور مناسب: بوته بلوبری نیاز به نور خورشید برای رشد و تولید میوه دارد، بنابراین بهتر است گلدان شما در نزدیکی پنجره یا در محلی که دسترسی به نور خورشید دارد قرار داشته باشد.
 • آبیاری استاندارد: نیاز آبی بلوبری بالا بوده و خاک را همیشه مرطوب نگه دارید.

البته شما به راحتی می‌توانید خرید نهال بلوبری را از نهالستان‌های معتبر انجام داده و برای اطمینان بیشتر نهال گلدانی را خریداری کنید! البته به این مسئله هم توجه داشته باشید، میزان میوه دهی بلوبری در گلدان بسیار کمتر از فضای آزاد هست.

کاشت بذر بلوبری در گلدان

طرز کاشت بذر بلوبری در گلدان

برای آشنایی با طرز کاشت بذر بلوبری در گلدان بهتر است مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. انتخاب بذر: از فروشگاه مطمئنی بذر بلوبری بخرید و از بذرهای تازه و بدون آسیب استفاده کنید.
 2. غربالگری خاک: خاک مخصوص بلوبری را با استفاده از غربال جدا کنید تا ذرات بزرگ و اجزای غیر مطلوب را از آن حذف کنید.
 3. مرطوب کردن بذر: بذرها را چند ساعت قبل از کاشت در آب گذاشته تا مرطوب شوند، در نظر داشته باشید که زمان مرطوب کردن بذر بستگی به نوع بذر و دمای محیط دارد.
 4. بذرهای درون دستمال کاغذی گذاشته تا کرده و روی آن را با آبپاش آب بپاشید تا خیس شود سپس بذر را در نایلون گذاشته و آن را به مدت یک هفته در یخچال قرار دهید.
 5. زمین‌گیری: ظرف نشا را با خاک پرلیت آماده کرده و کمی پراکنده پر کنید، سپس با استفاده از انگشتان خود یک گودال کوچک در خاک بسازید.
 6. کاشت بذر: بذرها را در گودال ساخته شده در گلدان قرار داده و بذرها را به طور خفیفی با پرلیت پوشش دهید، اما آنها را به طور کامل در خاک فرو نکنید.
 7. آبیاری: بعد از کاشت بذرها، ظرف نشا را به طور کامل آبیاری کنید، در طول مرحله رشد، خاک را همواره مرطوب نگه دارید اما از آبیاری زیاد هم پرهیز کنید.
 8. محافظت: گلدان را با یک لایه نازک از خاک پوشانده یا با استفاده از پلاستیکی شفاف برای ایجاد شرایط حفاظت در دما و رطوبت مناسب پوشش دهید.
 9. وقتی بذرها شروع به جوانه زنی کرد می‌توانید نشا درخت بلوبری را به گلدان بزرگتر منتقل کنید.

با رعایت این مراحل، شما می‌توانید کاشت بذر بلوبری در گلدان را انجام داده و به رشد و نموی سالم آن‌ها کمک کنید؛ رشد بلوبری از طریق بذر بسیار طولانی مدت بوده و همیشه هم نهال سالم تولید نمی‌شود، بنابراین ما توصیه می‌کنیم خرید نهال بلوبری را از مراکز معتبر انجام دهید.

بذر بلوبری را از کجا تهیه کنیم

در جواب «بذر بلوبری را از کجا تهیه کنیم؟» باید گفت در تمامی مغازه‌های محلی و یا فروشگاه‌های اینترنتی به راحتی می‌توانید بذر بلوبری را تهیه کنید؛ ولی به این نکته توجه داشته باشید، امروزه بذرهای تولید شده در اکثر مواقع تراریخته بوده و میوه حاصل هم تراریخته هست.

در حالی که با خرید نهال بلوبری از نهالستان‌های معتبر این ریسک برای شما وجود ندارد، چون در نهالستان‌ها تکثیر و فروش نهال بلوبری را بر پایه قلمه انجام می‌دهند؛ در واقع در تولید نهال در نهالستان بر پایه علم و تکنولوژی بوده و هیچ گونه جهش ژنتیکی نقشی ندارد و میوه تولیدی آنها نیز کاملاً سالم خواهد بود.

سرمادهی بذر بلوبری

برای کاشت بذر بلوبری دوره سرمادهی بذر بلوبری را به هیچ عنوان فراموش نکنید؛ به این دوره لایه‌بندی نیز می‌گویند برای سرمادهی بذر بلوبری کافی است بذرهای خیس خورده را درون یک دستمال کاغذی با پارچه لطیف پیچیده و آن را نیز خیس کنید.

سپس آن را در یک محفظه پلاستیکی پیچیده و درون یخچال با دمای کمتر از ۴ درجه سانتیگراد قرار دهید؛ دوره سرمادهی بذر بری کمک می‌کند تا سریع‌تر بذرها جوانه زده و رشد بهتری داشته باشند؛ به طور معمول توصیه می‌کند اوایل فصل زمستان این دوره را انجام دهید تا بتوانید بذرها را اوایل فصل بهار در گلدان قرار دهید.

در نهالستان‌های مدرن و پیشرفته نیز برای تکثیر بذری و فروش نهال بلوبری آنها را مثبتی در شوک سرمایی و گرمایی همچنین بعد از جوانه زنی در اتاق قرنطینه قرار می‌دهند تا رشد کاملاً معقول و پرسرعتی داشته باشد.

زمان کاشت بذر بلوبری

زمان کاشت بذر بلوبری کاملاً آزاد است، چون شما می‌خواهید این بذر داخل خانه و یا داخل یک محوطه بسته و گلخانه‌ای انجام دهید بنابراین می‌توانید در هر زمانی از فصل سال کاشت بذر بلوبری را انجام دهید؛ ولی بهترین زمان کاشت بذر بلوبری اوایل بهار هست.

چون تا یک سال می‌توانید بوته آن را در گلدان در منزل نگهداری کرده سپس در بهار سال بعدی وقتی بوته به اندازه کافی رشد کرد، نهال بلوبری را به فضای باغ منتقل کنید؛ در این صورت بوته بلوبری به فضای تنگ گلدان عادت نکرده و ریشه‌های آن در یکدیگر گره نمی‌خورد.

برای کاشت نهال بلوبری در مزرعه در فصل بهار زمانی که هوا رو به گرمی رفت این نهال را روزانه یک الی دو ساعت در بیرون از منزل نگهداری کنید تا به آرامی به هوای آزاد و گرمای نور خورشید عادت کند؛ بعد از چند روز به اندازه ریشه نهال بلوبری در زمین گودالی کنده و نهال را از گلدان درآورده مستقیماً در گودال بگذارید، اطراف آن را پر کرده و آب بریزید تا رشد اقتصادی خود را آغاز کند.

کاشت بذر بلوبری در گلدان

بذر بلوبری پاکوتاه

البته کسانی که فضای آزاد در منزل ندارند و به دنبال کاشت بذر بلوبری در گلدان و نگهداری آن در منزل هستند، توصیه می‌کنیم بذر بلوبری پاکوتاه را خریداری کنند؛ درختان پاکوتاه از لحاظ جثه رشد کمی داشته ولی قادر به میوه‌دهی هستند.

اگر این درختان را در یک گلدان مناسب کاشته و خاک حاصلخیزی را برای آن فراهم کرده و دوره‌های کوددهی آن را رعایت کنید؛ مطمئن باشید در گلدان منزل خود شاهد میوه‌های بلوبری خواهید شد و به راحتی رشد می‌کنند، درخت بلوبری پا کوتاه فضای کمتری اشغال کرده و رسیدگی به آنها نیز راحت است.

درخت بلوبری در چه مناطقی رشد میکند

اگر می‌خواهید بدانید درخت بلوبری در چه مناطقی رشد میکند؟ باید بگوییم، نهال بلوبری دارای دو گونه گرمسیری و سردسیری است؛ برخی از نژادهای نهال بلوبری به راحتی می‌توانند دمای منفی ۳۵ درجه سانتیگراد را تحمل کنند، این گونه‌ها برای کاشت در مناطق سردسیری مناسب است؛ برخی دیگر می‌توانند دمای منفی ۱۲ درجه سانتیگراد را تحمل کنند و این گونه‌ها را برای مناطق نیمه گرمسیری توصیه می‌کنیم؛ در کل درخت بلوبری برای کاشت در مناطق معتدل مدیترانه کاملاً مناسب است؛ بهتر است به هنگام خرید نهال بلوبری و احداث باغ بلوبری اطلاعات کاملی در مورد این درخت ارزشمند و اقتصادی به دست آورده و با کارشناسان نهالستان مشورت کنید، برای این منظور می‌توانید به سایت  مراجعه کرده و با کارشناسان به صورت مستقیم در ارتباط باشید.

کاشت بلوبری در مناطق سردسیر

کاشت بلوبری در مناطق سردسیر زمانی امکان پذیر است که باغدار به خوبی از نهال بلوبری به مراقبت کند؛ البته برای رشد اقتصادی و باردهی تجاری بهتر از نهال بلوبری را در مناطق معتدل مدیترانه‌ای یا مناطق نیمه سردسیری کوه پایه‌ای مانند شهرهای شمال غربی کشور کشت کنید.

کاشت بذر بلوبری در گلدان

مشخصات درخت بلوبری

خالی از لطف نیست مشخصات درخت بلوبری را به صورت کاملاً علمی و تخصصی به شما توضیح دهیم یک باغدار برای خرید نهال بلوبری و احداث باغ بلوبری احتیاج دارد این مطالب را مطالعه کند؛ VACCINIUM نام لاتین نهال بلوبری بوده و به صورت ژنتیکی بومی کشور آمریکا هست، درخت ارتفاع خیلی کمتری داشته و به صورت درختچه رشد می‌کند، بنابراین فاصله‌ای که در نهالستان‌ها در نظر می‌گیرند تنها ۲ متر هست:

 • ارتفاع درخت بلوبری کمتر از یک و نیم متر هست.
 • این درختان بیشتر در مناطق اسیدی رشد اقتصادی و مقرون به صرفه‌ای دارند.
 • رنگ گل‌های بلوبری متنوع بوده سفید صورتی و بنفش هست.
 • این درخت خود سازگار و خود بارور بوده بنابراین احتیاج به رقم گرده‌افشان ندارد.
 • میوه بلوبری گرد بوده و قطر آن نیم سانتی‌متر تا یک و نیم سانتی‌متر هست رنگ بنفش تیره داشته و توسط موم اپی کوتیکول پودری محافظت می‌شود.
 • این درختان برای شیرین شدن و پخته شدن میوه‌هایشان احتیاج به روزانه ۶ الی ۸ ساعت نور مستقیم دارند.
 • درختان بلوبری برای رشد بهتر در فصل بهار باید ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ ساعت در دمای کمتر از ۶ درجه سانتیگراد به خواب زمستانی فرو بروند.

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعات کاملی در مورد کاشت بذر بلوبری در گلدان

و نگهداری آن در خانه به شما ارائه دهیم؛ همچنین مشخصات نهال بلوبری را بازگو کردیم؛ احداث باغ بلوبری یک سرمایه‌گذاری پرسود و پر منفعت برای باغدار محسوب می‌شود؛ برای استعلام قیمت نهال بلوبری و شرایط خرید نهال بلوبری به صورت اینترنتی توصیه می‌کنیم به سایت نهالستان‌های معتبر مراجعه کنید.