آیا کاشت نهال گردو در گلدان امکان‌پذیر هست؟ بله، کاشت گردو در گلدان امکان پذیر است؛ گردو یکی از درختان پربار و تجاری بوده و برای رشد به فضای و عمق کافی در خاک نیاز دارد؛ بهتر است گلدانی با اندازه مناسب با سوراخ‌های زهکشی خریداری کرده و خاک خوبی برای رشد گردو انتخاب کنید.

مطمئن شوید نهال گردو در محیط نورانی و موقعیت مناسب برای رشد و توسعه قرار دارد؛ نهال گلدانی گردو نیاز به آبیاری منظم و مراقبتهای دوره‌ای دارد؛ قبل از کاشت گردو در گلدان، بهتر است راهنمایی بیشتری از مهندسین نهالستان یا گیاه‌شناسان متخصص بگیرید؛ البته برای احداث باغ گردو باید نهال گردو را از مراکز معتبر خریداری کنید.

طرز کاشت بذر گردو در گلدان

طرز کاشت بذر گردو در گلدان کار چندان پیچیده‌ای نیست شما به راحتی می‌توانید در منزل این کار را انجام داده و نهال خوبی را پرورش بدهید؛ منتها تاکید می‌کنیم این روش تنها برای رشد و پرورش یک یا دو عدد نهال گردو مناسب است برای احداث باغ گردو مدرن حتماً از خرید نهال گردو را از نهالستان معتبر انجام دهید.

 • انتخاب گلدان: از یک گلدان بزرگ و عمیق استفاده کنید، مناسب ترین گلدان برای رشد گردو، گلدانی با قطر حداقل 30 سانتیمتر است.
 • خاک مناسب: برای کشت بذر گردو، نیاز به خاک کمی متراکم، نیمه سبک و عمیق دارید؛ از مخلوطی سه بخش خاک باغچه، دو بخش کمپوست و یک بخش ماسه استفاده کنید؛ البته در ادامه مطلب به صورت کاملاً مفصل به این موضوع خواهیم پرداخت.
 • آماده سازی بذر: بذر گردو را در آب خیس کنید و حدود 24 تا 48 ساعت در آب قرار دهید، این کار به بذر کمک می‌کند تا فوراً رشد کند؛ روش‌های دیگری برای جوانه زنی بذر گردو وجود دارد.
 • کاشت بذر: در ابتدا، گلدان را با خاک پر کنید و سپس بذر گردو را حدود 5 سانتیمتری در زیر خاک کاشت کنید، شما می‌توانید چند بذر کاشت کنید و پس از رشد یک‌سالگی بهترین آنها را نگه دارید.
 • نور و آبیاری: گلدان را در مکانی قرار دهید تا تابش نور خورشید را به خوبی دریافت کند؛ به گردو آب کافی بدهید، اما از رطوبت زیاد هم خودداری کنید؛ زمانی که خاک خشک شد، آبیاری کنید.
 • مراقبت‌های فصلی: در فصل بهار و پاییز، بهتر است به گردو کود دهید. از یک کود سازگار با گردو استفاده کنید و طبق دستورالعمل روی بسته، آن را به خاک اضافه کنید.

به مرور زمان، درخت گردو رشد خواهد کرد و شما باید آن را جابجا کرده و در فضای آزاد کاشت کنید؛ برای مراقبت از نهال گردو باید اطلاعات کافی از نیاز به آبیاری، نحوه کوددهی، هرس و سمپاشی درخت گردو داشته باشید؛ با دنبال کردن این مراحل، می‌توانید بذر گردو را در گلدان با موفقیت کاشت کنید و از رشد آن لذت ببرید.

کاشت نهال گردو در گلدان

جوانه زدن گردو در یخچال

همانطور که قبلاً اشاره کردیم روش‌های مختلفی برای کاشت نهال گردو در گلدان و جوانه زنی بذر گردو وجود دارد یکی از این روش‌ها جوانه زدن گردو در یخچال است؛ به این مرحله لایه بندی هم می‌گویند؛ در مرحله لایه بندی شوک سرمایی به بذر گردو وارد می‌شود.

برای جوانه زنی گردو در یخچال ابتدا بذرهای با کیفیت را انتخاب می‌کنید؛ بذرها را در یک سطح آب ریخته و اجازه دهید رطوبت کافی را جذب کند، توجه کنید بذر‌هایی که بر روی آب قرار گرفتند را استفاده نکنید چون این بذرها مغز پوک یا سبک دارند؛ سپس بذرهای خیس خورده را درون نایلون گذاشته و آنها را در یخچال بگذارید.

با توجه به رطوبت بذرها به ۲ الی ۳ ماه زمان احتیاج دارند تا جوانه زنی آنها آغاز شود؛ دوره سرمایی و شوک سرمایی به بذرها کمک می‌کند تا مراحل رشد اقتصادی داشته باشند؛ نهالستان‌های معتبر تکثیر و فروش نهال گردو را بر پایه ژنوتیپ و اصلاح شده انجام می‌دهند تا عملکرد آنها بیشتر از نهال‌های بذری و سنتی است.

جوانه زدن گردو در آب

روش دیگر برای کاشت گردو در گلدان جوانه زدن گردو در آب هست؛ برای این روش مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا نژاد نهال مورد نظر را انتخاب کنید در واقع شما از هر نژادی بذر بردارید درخت گردو شبیه آن خواهد شد.
 • اواخر شهریور و اوایل مهرماه بذرها را جمع آوری کرده پوسته سبز رنگ آن را جدا کنید؛ فراموش نکنید هرچه بذر شما رسیده باشد و تازه باشد به همان اندازه کیفیت بیشتری داشته و احتمال موفقیت شما بیشتر خواهد بود.
 • کاشت نهال گردو در گلدان به روش جوانه زنی آب کاملا قدیمی است، بذر گردو را در یک ظرف پر از آب انداخته و روزانه آب آن را عوض کنید؛
 • بعد از مدتی متوجه خواهید شد که پوسته چوبی گردو از یکدیگر جدا شده و مغز گردو در حال جوانه زنی است.
 • بذر جوانه زده را در گلدانی که با خاک مناسب پر شده است قرار داده و و آن را آبیاری کنید، سعی کنید سر جوانه گردو کمی بیرون از خاک باشد.
 • بعد از مدتی متوجه بزرگ شدن جوانه و ریشه دادن آن خواهید شد در این برهه زمانی گلدان را در مقابل نور خورشید قرار دهید تا جوانه رشد بهتری داشته باشد.
 • برای آبیاری جوانه می‌توانید از آبپاش استفاده کنید تا فشار آب خاک روی آن را کنار نزند.

کاشت گردو در نایلون

برای کاشت گردو در نایلون بهتر است چند روز بذر گردو را در آب خیس کنید؛ به این مرحله بیدار شدن بذر گردو می‌گویند و کمک زیادی به جوانه زنی زودرس بذر می‌کند چون باعث سست شدن غلاف چوبی میوه گردو می‌شود؛ در مرحله بعدی یک نایلون پلاستیکی مقاوم را انتخاب کرده و آن را پر از پرلیت کنید.

پلیک‌ها را با آبپاش خیس کرده و بذرهای گردو که مرطوب هستند را داخل پرلیت گذاشته و درب آن را محکم ببندید؛ سپس آن را در مکانی قرار دهید که کمتر از صفر درجه سانتیگراد حرارت دارد یخچال بهترین گزینه هست.

به مدت زمان ۹۰ روز هر ۵ روز نایلون را بررسی کرده و مطمئن شوید که پرلیت‌ها خشک نشده‌اند؛ بعد از سه ماه متوجه جوانه کوچکی بر روی بذرها خواهید شد، بذرها را از یخچال بیرون آورده و و اجازه دهید چند روز در یک مکان خنک و داخل نایلون باقی بماند سپس آن را به گلدان انتقال داده و کاشت نهال گردو در گلدان را انجام دهید.

بذر گردو چند روزه جوانه میزند

اگر می‌خواهید بدانید بذر گردو چند روزه جوانه میزند و کاشت نهال گردو در گلدان

چه مدت زمان طول می‌کشد؛ باید بگوییم به نحوه و روش کاشت شما مربوط است در روش سنتی یعنی جوانه زنی در آب و مستقیماً در خاک حداکثر ۳ تا ۴ هفته طول می‌کشد تا گردو شروع به جوانه زنی کند؛ ولی در جوانه زنی بذر گردو در یخچال به خاطر سرمایی که به آن وارد می‌شود؛ حداقل ۳ الی ۴ ماه برای اولین جوانه زنی زمان لازم دارد.

 

زمان کاشت بذر گردو

بهترین زمان کاشت بذر گردو معمولاً اواخر شهریور و مهرماه هست، چون در این زمان شما می‌توانید بذرهای تازه و رسیده را از درختان جمع کنید؛ در مطالب بالا اشاره کردیم هرچه بذر گردو تازه و با کیفیت باشد نهال تولید شده نیز عملکرد بهتری از خود نشان خواهد داد.

ولی برای کاشت نهال گردو در گلدان و انتقال نهال گلدانی گردو بهتر است آن را در فصل بهار انجام دهید؛ برای این کار نهال گلدانی را در فصل بهار به مدت چند روزانه یک الی دو ساعت خارج از محوطه گذاشته تا این نهال به آرامی به فضای بیرون و هوای آزاد عادت کند؛ بعد از ۱۰ الی ۱۵ روز می‌توانید نهال گلدانی را در محوطه باغ کاشت کنید.

اگر شما خرید نهال گردو را از نهالستان معتبر انجام دهید در برج نهم نیز امکان کاشت نهال گردو در محوطه باغ وجود دارد؛ چون این نهال‌ها از یک سالگی در فضای آزاد کاشته شده و به فضای آزاد و سرما زمستانه عادت دارند؛ ولی نهالی که در خانه رشد می‌کند را حتماً در فصل بهار به باغ منتقل کنید.

ترفند کاشت گردو

در ادامه چند ترفند کاشت گردو در گلدان  و انتقال آن به محوطه بار را به شما ارائه می‌دهیم با رعایت کردن این نکات می‌توانید نهال با کیفیتی را تولید و از باردهی آن استفاده کنید:

 • دمای مناسب برای کاشت جوانه گردو در گلدان ۶ تا ۱۲ درجه سانتیگراد بوده و بهتر است در این دوره گلدان را در یک مکان سایه روشن قرار دهید تا نور آفتاب باعث سوختن جوانه گردو نشود.
 • توجه کنید کاشت نهال گردو در گلدان به صورت مقطعی انجام می‌شود، وقتی نهال گردو رشد کرد و اندازه قطر آن به ۵ الی ۶ سانتی‌متر رسید باید آن را به فضای باز منتقل کنید.
 • به هنگام انتقال نهال گلدانی به محوطه باغ با همان خاک اطراف ریشه کاشت نهال گردو را انجام دهید.
 • یکی از عوامل مهم برای خشک شدن نهال جوان گردو خشکی خاک اطراف آن پس حتماً رطوبت اطراف نهال گردو را حفظ کنید.
 • در صورتی که نهال بذری بعد از ۷ الی ۸ سال باردهی مناسب نداشت می‌توانید عملیات پیوند را بر روی آن انجام دهید.

البته ما توصیه می‌کنیم خرید نهال گردو را از نهالستان معتبر انجام دهید چون در مدت زمان یک الی دو سال شما شاهد باردهی نهال گردو خواهید بود.

نحوه کاشت نهال گردو

خاک مناسب برای کاشت گردو در گلدان

خاک مناسب برای کاشت گردو در گلدان کمی متفاوت‌تر از خاک باغ هست؛ برای این منظور توصیه می‌شود که ۳ واحد خاک باغچه، با دو واحد کمپوست و یک واحد ماسه و یک واحد پرلیت کاملا مخلوط کرده و بذر گردو را در آن بکارید؛ خاک مناسب برای کاشت بذر گردو باید به شرایط زیر تطابق داشته باشد:

 • زهکشی خوب: خاک دارای زهکشی مناسب باشد تا از ایجاد رطوبت زیاد در ریشه‌ها جلوگیری کند؛ این امر برای جلوگیری از بیماری‌های ریشه‌ای بسیار حائز اهمیت است.
 • pH مناسب: خاک باید دارای pH متعادل (معمولاً بین 6 تا 7) باشد. این عامل میزان جذب عناصر غذایی را توسط گیاه تنظیم می‌کند.
 • پربار: خاک ساختار خوب و یکنواخت داشته و قادر به نگهداری آب و عناصر غذایی باشد تا به رشد و توسعه ریشه جوانه گردو کمک کند.
 • منبع غذایی: خاک گلدان حاوی مقداری عناصر غذایی اصلی مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم باشد؛ حضور عناصر میکرونیوتریانت‌ها مانند روی و منگنز نیز در خاک الزامی است.
 • تراکم خاک به اندازه باشد تا ریشه جوانه گردو به راحتی در آن نفوذ کرده و مواد غذایی را جذب کند.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم شرایط کاشت نهال گردو در گلدان را به طور کامل به شما توضیح دهیم، البته کشاورزان برای احداث باغ گردو حتماً نهال گردو را از مراکز معتبر خریداری کنند؛ برای این منظور می‌توانید به سایت پالیز نهال مراجعه کرده و از کارشناسان اطلاعات کاملی در مورد فروش نهال گردو به صورت اینترنتی و قیمت نهال گردو دریافت کنید؛ باغ مدرن گردو احتیاج به نهال اصلاح شده و ژنوتیپ دارد.