Rate this post

خواص روغن بادام در طب سنتی و پزشکی نوین ثابت شده است؛ برای داشتن یک زندگی سالم شما باید رژیم غذایی صحیح و درستی داشته باشید؛ بادام جزو رژیم‌های بسیار تاثیر گذار و سالم هست که باعث سلامت بافت درونی بدن شما می‌شود؛ البته منظور ما از بادام بادام‌های ارگانیک و طبیعی است.

اگر شما توجه کنید ماهیت بادام و گردو چین و آمریکا تا حد زیادی تهیه کرده و به عنوان بادام تراریخته آن را می‌شناسند؛ ولی نهالستان‌های کشور ایران با فروش نهال بادام مرغوب مانع از این کار شدند و بادام ایرانی هنوز ماهیت خود را حفظ کرده هست؛ ادامه مقاله به خواص روغن بادام می‌پردازیم؛ این خواص عبارتند از:

 1. خواص روغن بادام برای چشم
 2. خواص روغن بادام تلخ برای کمر درد
 3. خواص روغن بادام شیرین برای کبد
 4. خواص روغن بادام برای لاغری
 5. خواص روغن بادام برای پوست
 6. خواص روغن بادام برای مو

ارزش غذایی میوه بادام

بادام یکی از منابع غنی ویتامین‌ها و آنتی‌ اکسیدان‌ها است، ارزش غذایی میوه بادام عبارتند از:

 • ویتامین E: 

بادام منبع خوبی از ویتامین E هست؛ ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی بوده و به حفظ سلامتی سلول‌ها و جلوگیری از آسیب رسیدن آنها کمک می‌کند.

 • ویتامین B2 (ریبوفلاوین):

 بادام حاوی مقدار مناسبی از ویتامین B2 بوده و در متابولیسم آهن، انرژی سازی و سلامت پوست و اعصاب نقش بسزایی دارد.

 ویتامین B3 (نیاسین): 

بادام منبعی خوب از ویتامین B3 هست، این ویتامین در ترکیب بسیاری از آنزیم‌ها و فرآیندهای بدنی شرکت دارد و نقش مهمی در تنظیم سیستم ایمنی بدن و متابولیسم گلوکز دارد.

 • منیزیم: 

بادام دارای مقدار قابل توجهی منیزیم بوده و نقش مهمی در عملکرد عضلات، سلامت قلب و عروق و سطح قند خون دارد.

 • فولات: 

بادام منبعی خوب از فولات (ویتامین B9) بوده و در تولید سلول‌های خون، سلامت قلب و مغز و جلوگیری از تشکیل برخی اختلالات نقص خلقتی نقش دارد.

 • آنتی‌اکسیدان‌ها: 

بادام حاوی آنتی‌اکسیدان‌های متعددی مانند پلی‌فنول‌ها و کریمسترول است، این آنتی‌اکسیدان‌ها به جلوگیری از آسیب‌های اکسیداسیونی و فعالیت ضد التهابی موثر هستند.

خواص روغن بادام برای چشم

کشاورزان با خرید نهال بادام موفق شدند تا بادام ارگانیک و طبیعی را با کیفیت بالا و قیمت مناسب در بازار عرضه کند شما می‌توانید از این بادام‌ها مستقیماً با دستگاه‌های مخصوص روغن گیری کرده و استفاده کنید؛ چون روغن بادام خواص بسیاری برای بهبود و حفظ سلامت چشم‌ها دارد؛در زیر برخی از این خواص روغن بادام برای چشم را ذکر می‌کنم:

 1. مرطوب کننده چشم: روغن بادام قابلیت نرم و آب رسانی به چشم‌ها را دارد؛ استفاده از این روغن در افزایش رطوبت چشم و جلوگیری از خشکی و تحریک چشم‌ها مؤثر هست.
 2.  ضد التهاب و ضد قرمزی: روغن بادام حاوی ترکیبات ضد التهابی از جمله پروتئین‌های آمینی بوده و این خاصیت باعث می‌شود تا بتواند در کاهش التهاب و قرمزی چشم‌ها موثر باشد.
 3.  ضد عفونت: برخی تحقیقات نشان داده است که روغن بادام قدرت ضدعفونی دارد و در جلوگیری از عفونت‌های چشم‌ها کارآمد هست.
 4. حاوی ویتامین E: روغن بادام دارای مقدار قابل ملاحظه‌ای ویتامین E است، ویتامین e به بهبود و حفظ سلامتی چشم‌ها کمک کند.

لازم به ذکر است که قبل از استفاده از روغن بادام بر روی چشم، بهتر است با یک پزشک چشم مشورت کنید تا از سلامت چشم‌های خود مطمئن شوید. 

خواص روغن بادام تلخ برای کمر درد

در طب سنتی روغن بادام تلخ خواص زیادی داشته و در بهبود کمردرد مفید هست؛ متخصصین طب سنتی معتقد خواص روغن بادام تلخ برای کمر درد زیاد هست چون روغن دارای خواص ضد التهابی، ضد قارچی و ضد ویروسی بوده و به کاهش التهاب و درد کمک می‌کند. 

 بادام تلخ حاوی اسیدهای چرب اشباع نشده مفیدی هست و به سلامتی عمومی عضلات و بافت‌های بدن کمک می‌کند؛ برای استفاده از روغن بادام تلخ برای کمردرد، شما می‌توانید روغن کافی را در ناحیه دردناک ماساژ دهید؛ همچنین می‌توانید آن را با روغن پایه مانند روغن زیتون یا روغن نباتی ترکیب کرده و برای ماساژ استفاده کنید. 

قبل از استفاده، برای اطمینان از عدم واکنش داشتن به روغن بادام تلخ، تست مقدماتی را روی قسمت کوچکی از پوست انجام دهید؛ اگر کمردرد شما شدید یا مزمن است، توصیه می‌شود قبل از استفاده از هر نوع روغن یا درمانی، با پزشک خود مشورت کنید؛ احداث باغ بادام نه تنها باعث سودآوری به کشاورزان و ارزآوری در اقتصاد کشور ایران می‌شود؛ بلکه با تولید روغن بادام، به عنوان یک داروی گیاهی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از آن استفاده می‌شود.

 خواص روغن بادام شیرین برای کبد

روغن بادام از مغز بادام استخراج می‌شود، یک روغن گیاهی با خواص بسیار متنوع است؛ البته زمانی روغن بادام ارزش غذایی زیادی خواهد داشت که از بادام ارگانیک و مرغوب تولید شود، باغداران با خرید نهال بادام به تولید میوه بادام ارگانیک کمک زیادی می‌کنند؛ این روغن به عنوان یک روغن پرمصرف در تغذیه و آشپزی استفاده می‌شود؛ در زیر به برخی از خواص روغن بادام شیرین برای کبد اشاره می‌کنم:

 • حفاظت از کبد: روغن بادام، غنی از ویتامین E و آنتی‌اکسیدان‌های قوی بوده و به کبد کمک می‌کند از آسیب‌های ناشی از عوامل مختلفی مانند استرس اکسیداتیو، التهاب و عوامل سمی محافظت کند.
 • بهبود عملکرد کبد: مصرف متعادل روغن‌های گیاهی مانند روغن بادام به بهبود عملکرد کبد کمک می‌کند، این روغن حاوی اسیدهای چرب ناسازگار مثل اسید لینولئیک بوده و در سلامت کبد نقش مهمی دارد.
 •  کاهش آسیب کبدی: برخی تحقیقات ثابت کرده مصرف روغن بادام می‌تواند پیشگیری از برخی از بیماری‌های کبدی مانند استئاتوهپاتیت چرب غیرالکلی (NAFLD) را کمک کرده و اسیدهای چرب بدن را به سمت افزایش تخلیه صفرا از بدن سوق می‌دهد که می‌تواند به درمان NAFLD کمک کند.
 • تنظیم متابولیسم چربی: روغن بادام در تنظیم متابولیسم چربی کمک کند؛ این روغن حاوی اسیدهای چرب خوب مانند اسید اولئیک و اسید لینولئیک بوده و به تعادل لیپیدها در بدن کمک می‌کنند تا متابولیسم چربی را بهبود می‌بخشند.

خواص روغن بادام برای لاغری

در ادامه به بررسی خواص روغن بادام برای لاغری می‌پردازیم، روغن بادام یکی از روغن‌های گیاهی بوده و در فرایند لاغری مفید هست؛ البته تنها مصرف روغن بادام تنها در راستای لاغری کفایت نمی‌کند و باید با تغذیه سالم و فعالیت بدنی منظم همراه شود؛در هر صورت، برخی از خواص روغن بادام که ممکن است در راستای لاغری مفید باشند عبارتند از:

 1.  اشباع شدن سریع: روغن بادام از نظر ترکیب شیمیایی با روغن‌های دیگر تفاوت دارد و باعث می‌شود در بدن شما سریعتر هضم شود.
 2. كنترل اشتها: مصرف روغن بادام به کنترل سطح قند خون کمک کرده و در نتیجه احساس سیری را افزایش داده و باعث کاهش مصرف غذای غیرضروری و کاهش وزن می‌شود.
 3. خواص ضد التهابی: روغن بادام حاوی مقدار مناسبی از اسید آلفا-لینولنیک است و خواص ضد التهابی دارد؛ اسید آلفا-لینولنیک در رفع التهاب‌های مربوط به چاقی و چربی اضافی در بدن مفید هست.
 4.  حاوی مواد مغذی: روغن بادام حاوی ویتامین E، پروتئین‌ها و مواد معدنی مانند منیزیم، پتاسیم و روی بوده و برای حفظ سلامتی و متابولیسم سالم بدن مهم هستند.

استفاده از روغن بادام در برنامه لاغری شما مناسب است و با دیگر عوامل سلامتی شما تداخل ندارد، فروش نهال بادام پیوندی بر پایه بادام بذری تلخ کمک زیادی به کشاورزان در تولید میوه بادام ارگانیک و با کیفیت کرده است.

خواص روغن بادام برای پوست

روغن بادام خواص بسیاری برای پوست دارد؛ کشاورزانی که بر احداث باغ بادام سرمایه‌گذاری کرده‌اند، می‌توانند فرآورده میوه بادام را نیز به فروش برسانند؛ روغن بادام یکی از فرآورده‌های مهم این محصول محسوب می‌شود؛ در زیر چند مورد از خواص روغن بادام برای پوست آورده شده است:

 • ترمیم کننده پوست: روغن بادام دارای ترکیباتی است که به ترمیم و بازسازی بافت پوست کمک می‌کند، روغن بادام خشکی، ترک‌ها و تحریکات موجب شده توسط مشکلات پوستی را کاهش می‌دهد و بهبود بخشد.
 • ضد التهاب: خواص ضد التهابی روغن بادام در کاهش التهابات و سوزش‌های پوستی موثر هست؛ یک گزینه مطلوب برای پوست‌های حساس و پوست‌های مبتلا به عفونت‌های پوستی هست.
 • مرطوب کننده: روغن بادام حاوی اسیدهای چرب اشباع نشده است و به پوست کمک می‌کند رطوبت طبیعی را حفظ کند؛ با استفاده منظم از این روغن، می‌توان از خشکی پوست جلوگیری کرده و به پوستی لطیف و مرطوب کمک کند.
 • ضد پیری: روغن بادام حاوی ویتامین و عناصر معدنی غنی بوده و در کاهش علائم پیری مرتبط با پوست موثر هست؛ مصرف منظم روغن بادام پوست را برآمده و جوانتر به نظر می‌آورد.

خواص روغن بادام برای مو

روغن بادام یکی از روغن‌های طبیعی بودن که به طور گسترده در مراقبت از موها استفاده می‌شود، خواص روغن بادام برای مو عبارتند از:

 1. تغذیه موها: روغن بادام برای موها غنی از ویتامین E و چربی‌های بدون اشباع دارد و آنها را تغذیه کرده و باعث موهایی نرم و لطیف می‌شود.
 2. حفظ رطوبت: روغن بادام قابلیت نفوذ عمیق در موها را داراست و باعث حفظ رطوبت آنها می‌شود؛ این خاصیت سبب می‌شود موها شاداب و زیبا باقی بمانند.
 3. مقابله با خشکی موها: استفاده از روغن بادام از خشکی موها جلوگیری کرده و آنها را نرم و لطیف سازد.
 4. افزایش قدرت و جلوگیری از شکنندگی موها: با استفاده مستمر از روغن بادام، می‌توان قدرت موها را افزایش داد و از شکنندگی آنها جلوگیری کرد.

برای استفاده از روغن بادام برای موها، چند قطره روغن را بر روی دستها ریخته و سپس به آرامی در موها ماساژ دهید؛ برای بهترین نتیجه، از روغن‌دهی موها در حالت خشک استفاده نمایید و سپس آن را به مدت حداقل یک ساعت و حداکثر تا شب اجازه دهید که در موها جذب شود؛ سپس موها را شستشو دهید مانند عادت روزانه شستشوی مو.

کلام آخر

برای احداث باغ بادام و آشنایی با مراحل این پروژه می‌توانید به سایت پالیز نهال مراجعه کرده و با کارشناسان این مرکز در ارتباط باشید؛ کارشناسان به صورت رایگان و بدون دریافت هزینه شرایط خرید نهال بادام به صورت اینترنتی توضیح داده و می‌توانید با دانلود کاتالوگ رایگان قیمت نهال بادام در سال ۱۴۰۲ را نیز استعلام بگیرید؛ با توجه به ارزش غذایی میوه بادام و فرآورده‌های متنوعی که از آن تولید می‌شود؛ احداث باغ بادام سودآور خواهد بود.