نهال بادام قرمز در زیر مجموعه درختان قرمز قرار گرفته است، اگر مشتاق شناختن نهال بادام قرمز و دیدن عکس نهال بادام قرمز هستید همراه ما باشید؛ این نهال بومی برخی مناطق آسیایی همچنین بومی کشورهای اروپایی هست، ولی در کشور ایران توسط نهالستان‌های معتبر بومی‌سازی شده و به صورت پیوندی عرضه می‌شود؛ البته هدف اصلی از کاشت نهال بادام قرمز درآمد اقتصادی و مقرون به صرفه نیست، صرفاً هدف از کاشت نهال بادام قرمز به خاطر زیبایی منحصر به فرد و تولید میوه‌های دارویی آن هست.

مشخصات نهال بادام قرمز

از ویژگی‌ها و مشخصات بارز نهال بادام قرمز که آن را با نام لاتین Prunus cerasifera می‌شناسند باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • برگ‌های درخت بادام قرمز بیضی بوده و رنگ آنها قرمز و صورتی هست، به همین خاطر جلوه بسیار زیبایی داشته و اکثر کشاورزان و باغداران برای زیباسازی باغ خود مشتاق خرید نهال بادام قرمز بوده و یک گزینه مناسب برای فضاسازی ویلا باغ‌ها و اماکن عمومی هست.
 • به هنگام خرید نهال بادام قرمز به ارتفاع آن توجه داشته تا فاصله مناسب برای کاشت در نظر بگیرید این درخت میان پایه بوده و ارتفاع آن در طول عمرش ۵ الی ۱۰ متر تخمین زده‌اند، بنابراین فاصله مناسب برای کاشت آن ۴ الی ۵ متر هست.
 • نه تنها برگ درخت بادام قرمز به رنگ قرمز و زرشکی بوده بلکه گل‌های صورتی پررنگ و قرمز نیز تولید می‌کند، بادام این درخت نیز به رنگ قرمز و بنفش هست.

از دیگر ویژگی و مشخصات بارز نهال بادام قرمز باید به مقاومت بالای آن در برابر تنش‌های خشکی و گرما اشاره کرد؛ این درخت به صورت ژنتیکی سیستم دفاعی قوی دارد، بنابراین بسیاری از آفات توان مقابله با آن را نداشته و میزان بیماری آن کمتر از دیگر درختان گزارش شده است.

چرا نهال بادام قرمز بخریم؟

باید بگوییم دلایل زیادی برای پاسخ به سوال «چرا نهال بادام قرمز بخریم؟» وجود دارد؛ این درخت از خانواده Rosaceae بوده و میوه‌هایی با پوسته سنگی تولید می‌کند، البته مغز بادام قرمز شیرین بوده و طعم مطبوعی دارد؛ از مزایای کاشت نهال بادام قرمز در باغات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. نهال بادام قرمز جزو درختان دیرگل بوده و زمان شکوفه دهی آن اواخر فروردین ماه آغاز می‌شود، بنابراین آمار فروش نهال بادام قرمز در مناطق سردسیری و کوهستانی بیشتر هست.
 2. این درخت تا ارتفاع ۲۰۰۰ متر از سطح دریا قابل کاشت بوده و خللی در باردهی آن به وجود نمی‌آید.
 3. در اکثر مراکز معتبر نهال بادام قرمز را به صورت پیوندی و بر پایه بادام تلخ تکثیر می‌کنند، بنابراین سیستم دفاعی قوی در برابر آفات مختلف دارد.
 4. این درخت نه تنها در مناطق سردسیری بلکه در مناطق معتدل نیمه گرمسیری نیز قابل کاشت است، بازه دمایی که نهال بادام قرمز تحمل می‌کند منفی ۱۵ تا مثبت ۴۰ درجه سانتیگراد هست.
 5. کشاورزان بهتر است به هنگام احداث باغ بادام قرمز به نیاز سرمایی درخت نیز توجه داشته باشند، این درخت ۳۰۰ الی ۵۰۰ ساعت به دمای کمتر از ۷ درجه سانتیگراد برای خواب زمستانی نیاز دارد.
 6. درختان بادام قرمز در مناطق خشک با درصد رطوبت کمتر از ۴۰ درجه نیز قابل کاشت بوده و صدمه‌ای به آنها وارد نمی‌شود.
 7. سرعت رشد درخت بادام قرمز بالا بوده و معمولاً در ۳ الی ۵ سال اول کاشت به باردهی اقتصادی می‌رسد.

البته فراموش نکنید احداث باغ تجاری و حرفه‌ای بادام قرمز چندان مقرون به صرفه نبوده و سوددهی زیادی برای کشاورز نخواهد داشت، بهتر است باغدار چند ردیف از باغ خود را به کاشت این نهال اختصاص دهد، چون میوه‌ بادام قرمز نسبت به دیگر میوه‌ها ارزش غذایی بالایی داشته و مصارف اصلی آن برای درمان بیماری‌های مزمن مخصوصاً جلوگیری از بیماری آلزایمر هست

آنالیز خاک باغ و PH مناسب برای کاشت درخت بادام

قبل از خرید نهال بادام قرمز آنالیز خاک باغ  را انجام داده و PH مناسب برای کاشت درخت بادام را بررسی کنید؛ برای کاشت درخت بادام قرمز، مقدار pH خاک بسیار مهم است؛ برای بادام قرمز، pH مناسب خاک باید بین 6 تا 7.5 باشد؛ این مقدار pH بهترین شرایط برای جذب عناصر غذایی توسط گیاه و رشد سالم آن را فراهم می‌کند؛ رعایت pH خاک باغ بادام بسیار اهمیت دارد زیرا:

✓جذب عناصر غذایی: pH خاک تاثیر زیادی بر قابلیت جذب عناصر غذایی توسط ریشه‌های درخت بادام دارد؛ وقتی pH مناسب حفظ می‌شود، نهال بادام قرمز به خوبی مواد مغذی را از خاک جذب کرده و رشد و توسعه صحیح خواهد داشت.

✓جذب آهن: بادام قرمز به رطوبت و مواد غذایی کافی نیاز دارد، وقتی pH خاک بادام قرمز تنظیم شده است، قابلیت جذب آهن توسط گیاه بهبود یافته و یک عامل مهم در جلوگیری از فشار بیماری‌هایی مانند ریشه یا سفیدک پودری هست.

✓تنظیم سطح pH: اگر pH خاک بسیار بالا باشد (قلیایی) یا بسیار پایین (لیمویی) باشد به ریشه درخت بادام قرمز آسیب وارد می‌کند، بادام قرمز به خاک با pH مناسب و متعادل نیاز دارد تا به صورت بهینه رشد کند، برای آشنایی بیشتر با خاک نهال بادام قرمز حتماً به سایت تخصصی مراجعه کرده و با کارشناسان در ارتباط باشید.

احداث باغ بادام قرمز

مراحل احداث باغ بادام قرمز

برای ایجاد یک باغ بادام قرمز مدرن و حرفه‌ای، باید اطلاعات کاملی از شرایط باغداری و نگهداری درختان بادام به روش روز و مدرن داشته باشید؛ کارشناسان نهالستان به هنگام فروش نهال بادام قرمز اطلاعات کاملی در مورد نگهداری و مراقبت از باغ بادام قرمز در اختیار شما قرار می‌دهند؛ مراحل احداث باغ بادام قرمز عبارتند از:

 •  بررسی مناسب بودن محل:

کشاورز باید مطمئن باشد محلی که قصد احداث باغ بادام قرمز را در آن دارد، برای رشد بهینه بادام مناسب بوده و شامل شرایط خاک، آب و هوا، نور و فضای کافی برای رشد درختان می‌شود.

 • طراحی باغ: 

کشاورز باید با رعایت قوانین مربوط به معماری باغ، نقشه‌ی باغ را طراحی کند؛ در این نقشه باید تعداد و طول ردیف‌ها، مسیرهای عبوری باغ، مکان‌های قرارگیری درختان، نحوه‌ی آبیاری و … مشخص شوند.

 • خرید نهال بادام قرمز:

کشاورز باید نهال بادام قرمز را از نهالستان‌های معتبر و تولید کننده خریداری کند که خود مجهز به باغ مادر بوده و تمامی مراحل تکثیر و رشد نهال را در محوطه مجهز انجام دهد کشاورزان باید توجه کنند نهال بادام قرمز دارای لیبل و گواهی رسمی از وزارت جهاد کشاورزی باشد.

 •  خاکورزی باغ بادام قرمز:

خاک برای رشد بهینه بادام باید دارای زهکشی مناسب و با ترکیبات غذایی کافی باشد؛ در صورت لزوم، کشاورز باید اقدام به تغییر یا بهبود خاک انجام دهد؛ با آنالیز خاک می‌توانید عناصر موجود در خاک را بررسی کرده و در صورت وجود عوامل بیماری زا خاک را استریل و ضدعفونی کنید.

 • مشخص کردن فاصله مناسب برای درختان بادام:

با توجه به ارتفاع درخت بادام قرمز فاصله کاشت آنها مشخص شده و همچنین فاصله مناسب بین گرده افشان و نهال بادام قرمز را نیز در این مرحله مشخص می‌کنند.

در مراحل بعدی باغدار باید روش‌های مناسبی برای آبیاری باغ بادام مشخص کرده و تجهیزات لازم را نصب کند، همچنین کشاورز تمامی آفات و بیماری‌های شایع را شناخته و برنامه سمپاشی منظمی را رعایت کند.

جدول کوددهی درخت بادام قرمز

جدول کوددهی درخت بادام قرمز در فصول مختلف ممکن است متفاوت باشد ، اما در کل به عوامل زیر بستگی دارد:

فصلنام کودهدف
بهاردر ابتدای فصل بهار، می‌توانید یک کود چند رقمی با نسبت تقریبی 10-10-10 یا 14-14-14 استفاده کنید.این کودها به رشد برگها و ساقه‌ها کمک می کنند.
تابستاندر فصل تابستان، بهتر است از یک کود پائیزه با نسبت بالای فسفر و پتاسیم مانند 0-10-10 یا 5-10-10 استفاده کنید.این کودها به رشد و تقویت رویش‌ها و ساقه‌ها کمک می کنند.
پاییزدر فصل پاییز، می‌توانید استفاده از یک کود اوره (46-0-0) یا یک کود چند رقمی متعادل با نسبت‌های نسبتاً بالای نیتروژن (مانند 10-10-10 یا 14-14-14) را در نظر بگیرید.این کودها به ساقه‌زنی، سیستم ریشه‌زنی و رشد برگها در فصل بهار کمک خواهند کرد.
زمستاندر فصل زمستان، می‌توانید کودی با نسبت کمبود پتاسیم مانند 0-10-10 یا 5-10-10 استفاده کنید.این کودها به تقویت چوب و مقاومت در برابر سرما کمک می کنند.

به هر حال، نوعی کوددهی درخت بادام قرمز و عوامل زیادی بستگی دارد؛ سرعت رشد درختان شما چگونه است و چه نوع خاکی در اختیار دارید؛ البته نوع آبیاری نیز بر کوددهی باغ بادام قرمز نیز تاثیر می‌گذارد، کشاورزان باید به این موضوع توجه داشته باشند که ریشه درخت بادام قرمز به اندازه‌ای مقاوم باشد تا درخت بادام دچار بیماری نشود.

خواص بادام قرمز

خواص بادام قرمز

بادام قرمز یکی از میوه‌های سرشار از ترکیبات مغذی بوده و خواص دارویی بسیاری دارد، برخی از خواص دارویی و مزایای مصرف بادام قرمز عبارتند از:

 • آنتی‌اکسیدان قوی: بادام قرمز حاوی مواد آنتی‌اکسیدان قوی مانند ویتامین E بوده و می‌تواند در مقابله با آسیب‌های اکسیداتیو و پیری پوست مؤثر باشد.
 • حفظ سلامت قلب: به دلیل حجم بالای فیبر، آهستگی جذب قند و مقاومت علیه افزایش قند خون، مصرف بادام قرمز به حفظ سلامت قلب کمک می‌کند.
 • کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های التهابی: تعدادی از پلی فنول‌های موجود در بادام قرمز خواص ضدالتهابی و ضدعفونی را به خود اختصاص دهند.
 •  افزایش سلامت استخوان: بادام قرمز، منبعی عالی از مواد معدنی از جمله کلسیم، منیزیم و فسفر بوده و برای سلامت استخوان بسیار مهم هستند.
 • تغذیه مغز:  امگا-3، ویتامین E و آنتی‌اکسیدان‌ها به بهبود عملکرد عصبی و حافظه کمک می‌کنند.

کلام آخر

البته تاکید می‌کنیم احداث باغ تجاری بادام چندان مقرون به صرفه نبوده و حالت اقتصادی ندارد؛ شما تنها می‌توانید یک یا دو ردیف از باغ خود را به کاشت این درخت اختصاص داده و از میوه‌های ارزشمند آن استفاده کنید؛ برای احداث باغ بادام مدرن و تجاری و استعلام قیمت نهال بادام به سایت اینترنتی نهالستان‌های معتبر مراجعه کرده و با کارشناسان در ارتباط باشید.