باغداری در مناطق گرمسیری و بیابانی با چالش‌های خاصی روبرو است، بنابراین کشاورزان قبل از خرید نهال باید با بهترین نهال برای مناطق گرمسیر آشنا شوند، برخی از ارقام نهال گردو، بادام، زردآلو، انار، انگور و… جزو نهال‌های گرمسیری شناخته می‌شود، در ادامه مهم‌ترین چالش‌های باغداری در مناطق گرمسیری را به شما ارائه می‌دهیم:

 • مناطق گرمسیری و بیابانی غالبا با کمبود آب مواجه بوده و باعث محدودیت در کشت و باغداری می‌شود، بنابر‌این کشاورزان از روش‌های مناسبی برای ذخیره آب استفاده کنند و مهم‌ترین آن خرید نهال‌هایی با نیاز آبی کم هست. 
 •  خاک‌های مناطق گرمسیری و بیابانی در برخی مواقع شور شده و بر رشد و توسعه گیاهان تاثیر منفی می‌گذارد، لازم است روش‌های شوری زدایی و مدیریت شوری خاک مورد استفاده قرار گیرد.
 • در مناطق بیابانی بی‌ابری و تنش حرارتی معضلی جدی است؛ گیاهان برای زنده ماندن نیاز به تلفیق مناسبی از آب، حرارت و نور دارند، تنظیم بازدهی منابع آب و تعامل با شرایط جوی، از جمله روش‌های مقابله با این چالش‌ها هستند.
 •  خاک‌های مناطق گرمسیری و بیابانی معمولاً فقیر به عناصر غذایی بوده و بر روی رشد و عملکرد گیاهان تأثیر منفی بگذارد، کشاورز حتما با روش‌هایی برای بالا بردن حاصلخیزی خاک و افزودن عناصر غذایی آشنایی کافی داشته باشد.
 •  مناطق گرمسیری و بیابانی می‌تواند محیط مناسبی برای تکثیر و پرورش آفت‌ها و بیماری‌های گیاهی باشد، مدیریت و کنترل آفت‌ها و بیماری‌ها از طریق استفاده از روش‌های بیولوژیکی و شیمیایی اهمیت زیادی دارد.

با توجه به موارد فوق کشاورز باید قبل از احداث باغ در مناطق گرمسیری حتماً با بهترین نهال گرمسیری آشنا بوده و آنها را به خوبی بشناسد، برای این منظور توصیه می‌کنیم به سایت تخصصی paliznahal.ir مراجعه کرده و با کارشناسان در ارتباط باشید.

بهترین نهال گردو برای مناطق گرمسیر 

نام علمی درخت گردو Juglans regia است، درخت گردو درختی متوسط تا بزرگ بوده و ارتفاع آن معمولاً بین ۴ تا ۲۵ متر و قطر ساقه آن تا 2 متر هست، برگ‌های درخت گردو زبر، پهن، سبز تیره و  به طول 20 تا 40 سانتیمتر و به شکل برگ پنجه‌ای هستند، درخت گردو دارای ساقه قوی و ریشه راست عمیقی بوده و به خوبی در شرایط آب و هوایی مختلف پایداری هست. 

گردو در مناطق آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب رشد می‌کند و برای رشد به تابش خورشید قوی نیاز دارد، این درختان از نظر اقتصادی بسیار ارزشمند هستند، میوه غنی از املاح، پروتئین و روغن بدون ترانس هست، چوب درخت گردو برای صنایع چوبی، مانند ساخت مبلمان، کابینت و صنایع دیگر نیز استفاده می‌شود.

درخت گردو به دو دسته نهال گردو زودگل و نهال گردو دیرگل تقسیم بندی می‌شود، ۳ الی ۴ نژاد نهال گردو در مناطق گرمسیری کاشته می‌شود و باردهی بسیار مناسبی نیز دارد، از مهم‌ترین نهال‌های گردو گرمسیری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نهال گردو پکان آمریکایی
 • نهال گردو هاروارد آمریکایی
 • نهال گردو ژنوتیپ پالیز تیپ ۵

بهترین نهال بادام برای مناطق گرمسیر 

نهال بادام یکی از بهترین نهال برای مناطق گرمسیر هست؛ کشاورزانی که باغات آنها در مناطق گرمسیری و بیابانی قرار گرفته است از خرید نهال بادام گرمسیری رضایت کامل را دارند؛ درخت بادام به دو دسته بادام سنگی و بادام کاغذی تقسیم بندی می‌شود، همچنین امکان کاشت نهال بادام به صورت دیم‌ وجود دارد؛ در ادامه بهترین نهال بادام برای مناطق گرمسیر  را به شما معرفی می‌کنیم:

✓نهال بادام فرانیس

نهال بادام فرانیس جزو نهال‌های فرانسوی محسوب می‌شود، این درخت برای باروری بیشتر احتیاج به رقم گرده افشان دارد، بهترین رقمی گرده افشان برای نهال بادام فرانیس نهال بادام تونو هست، نهال بادام فرانیس باردهی بالایی داشته و بین ۳ الی ۵ تن میوه تولید می‌کند، نهال بادام فرانیس را به صورت پیوندی و بر پایه بادام تلخ تکثیر می‌کنند.

نهال بادام برای مناطق گرمسیری

نهال بادام کاغذی

بیشترین استفاده از میوه نهال‌ بادام کاغذی برای آجیل هست این درخت زودگل بوده و برای مناطق گرمسیری و نیمه بیابانی بسیار مناسب هست نیاز آبی کمتری داشته در ماه دو بار آبیاری می‌شود؛ به خاطر پوسته کاغذی آن مغز بادام کاغذی درشت و پهن هست درصد روغن بیشتری داشته جزو برندهای صادراتی بادام ایرانی محسوب می‌شود، باردهی این درخت در یک هکتار ۲ الی ۴ تن گزارش داده‌اند.

نهال بادام آذر خوشه‌ای

نهال بادام آذر خوشه‌ای یک رقم ایتالیایی بوده و جزو عجایب نهال‌های بادام محسوب می‌شود، نهال بادام آذر خوشه‌ای دیرگل هست نه تنها در مناطق گرمسیری بلکه در مناطق سردسیری نیز می‌توان این درخت را کاشت و از باردهی آن نهایت استفاده را برد؛ عمر اقتصادی نهال بادام آذر خوشه‌ای را در شرایط ایده‌آل بیشتر از ۶۰ سال گزارش داده‌اند؛ توجه داشته باشید نهال بادام آذر خوشه‌ای در مناطق شرجی جوابگو نبوده و دچار بیماری و آفت زدگی می‌شود.

بهترین نهال انگور برای مناطق گرمسیری

جالب است بدانید یکی از مهم‌ترین درختان میوه که طرفدار زیادی در مناطق گرمسیری دارد و به عنوان بهترین نهال برای مناطق گرمسیر شناخته شده، باید به نهال انگور اشاره کنیم؛ نهال انگور عمر صد ساله داشته و باردهی آن در هر هکتار ۸۰ تا ۱۲۰ تن گزارش شده است؛ اگر مشتاق خرید نهال هستید بهتر است با بهترین نهال انگور برای مناطق گرمسیری آشنا شوید:

✓نهال انگور یاقوتی

نهال انگور یاقوتی یا حبه‌ای از معروف‌ترین نهال‌های گرمسیری کشور ایران هست؛ خوشه‌های نهال انگور یاقوتی تراکم بسیار بالایی داشته و از حبه‌های ریز و نزدیک به هم تشکیل شده‌اند هر خوشه نهال انگور یا قوطی ۳۰۰ تا ۵۰۰ گرم وزن دارد، قبل از خرید نهال انگور یاقوتی حتماً ph خاک را مورد بررسی قرار دهید چون این درخت در مناطق اسیدی رشد مناسبی از خود نشان نمی‌دهد.

نهال انگور فلیم سیدلس

نهال انگور فیلم سیدلس یک نهال هیبریدی بوده و میوه‌های تولیدی آن بسیار سنگین وزن است به طوری که هر خوشه انگور فلیم سیدلس حداقل ۷۰۰ تا ۸۵۰ گرم وزن دارد؛ از نظر تخصصی این نهال بومی کشور آمریکا بوده بیشتر در مناطق گرمسیری این کشور کاشته می‌شود، جالب است بدانید نهال انگور فلیم سیدلس در برابر آفت‌های شپش و کنه مقاوم هست.

✓نهال انگور رد گلوب

نهال انگور رد گلوب حبه‌های سنگین و درشتی دارد به طوری که هر حبه نهال انگور وزن دارد؛ بیشترین مصرف نهال انگور رد گلوب برای تازه‌خوری هست، نهال انگور رد گلوب نه تنها برای مناطق گرمسیری و نیمه بیابانی بلکه در مناطق معتدل و نیمه سردسیری نیز جوابگو بوده و رشد مناسبی از خود نشان می‌دهد.

✓نهال انگور بیدانه قرمز

نهال انگور بی‌دانه قرمز، جزو میوه‌های پرمصرف در کشور شناخته می‌شود نه تنها تازه خوری نهال انگور بیدانه قرمز بلکه انواع فرآورده‌های آن نیز بازار پرفروشی در کشور دارد، مهم‌ترین فرآور نهال انگور بیدانه قرمز عبارتند از سرکه قرمز، شیره انگور و اب انگور؛ قطب تولید نهال انگور بیگانه شهر ملایر بوده و نزدیک به ۸۰ سال عمر اقتصادی و طلایی دارد.

✓نهال انگور ترکمن 4

نهال انگور ترکمن ۴ جزو انگورهای بی‌دانه شناخته شده است بسیار زود واضح بوده و تنها یک سال پس از کاشت باردهی خود را آغاز می‌کند؛ حبه‌های نهال انگور ترکمن سیاه رنگ بوده و برای تولید مویز از آن استفاده می‌کنند.

بهترین نهال پسته برای مناطق گرمسیری

نهال پسته به صورت ژنتیکی در مناطق معتدل و معتدل رو به گرمسیری رشد مناسب و ایده‌آلی از خود نشان می‌دهد، شما می‌توانید احداث باغ پسته را به صورت دیم انجام دهید؛ در ادامه برای اینکه بهترین نهال پسته برای مناطق گرمسیری را بشناسید،چهار نهال معروف و پربار نهال پسته گرمسیری را به شما معرفی می‌کنیم:

✓نهال پسته اسرائیلی:

نهال پسته اسرائیلی بومی کشور ایران است و معمولاً ما آن را به نام پسته ممتاز زرندی می‌شناسیم، این درخت بسیار پربار بوده به طوری که در یک هکتار زمین ۲ تا ۳ تن میوه پسته‌ با کیفیت تولید می‌کند، نهال پسته اسرائیلی برای خواب زمستانی تنها ۳۰۰ الی ۷۰۰ ساعت دمای کمتر از ۷ درجه سانتیگراد احتیاج دارد و به راحتی در مناطق گرمسیری می‌توان آن را تامین کرد.

نهال پسته برای مناطق گرمسیری

✓نهال پسته اوحدی:

نهال پسته اوحدی بومی کشور ایران بوده و مختص مناطق خشک و نیمه بیابانی هست، در واقع نهال پسته اوحدی بهترین نهال برای مناطق گرمسیر محسوب می‌شود، نهال پسته اوحدی نه تنها در مناطق گرمسیری بلکه در مناطق سردسیری نیز از خود مقاومت بالایی نشان می‌دهد، دلایل بالای فروش نهال پسته اوحدی می‌توان به مقاومت بالای آن در برابر بیماری اشاره کرد، این درخت به صورت خوشه‌ای پسته را تولید کرده و در هر خوشه آن ۲۰ تا ۲۵ عدد میوه پسته وجود دارد.

✓نهال پسته رفسنجان

نهال پسته رفسنجان را به عنوان نهال پسته خندان نیز می‌شناسند، چون بیشتر از ۹۰ درصد پسته‌ها خندان و سرباز هستند؛ نهال پسته رفسنجان بومی کشور ایران هست، همانطور که از نامش مشخص است قطب تولید آن شهر رفسنجان هست؛ برخلاف دیگر نژادهای پسته نهال پسته رفسنجان تک پایه بوده و به رقم گرده افشان احتیاجی ندارد، این درخت برای اولین باروری به ۳ الی ۴ سال زمان احتیاج دارد.

بهترین نهال زردالو برای مناطق گرمسیر

زردآلو جزو میوه‌های مهم و صادراتی در کشور ما محسوب می‌شود، نهال زردآلو قدرت انبارمانی پایینی دارد بنابراین کشاورزان بعد از برداشت میوه بلافاصله آن را به بازار جهت فروش می‌رسانند، البته از دلایل محبوبیت نهال زردآلو می‌توان به تناژ بالای تولید میوه آن اشاره کرد همچنین فرآورده‌های مختلفی از میوه زردآلو تولید می‌شود، مهم‌ترین آن قیسی، مربای زردآلو، لواشک و … هست؛ بهترین نهال زردالو برای مناطق گرمسیر عبارتند از:

 • نهال زردآلو قیسی بومی کشور ایران بوده و مهم‌ترین فرآورده آن برگه زردآلوی قیسی بوده و برای درمان کم خونی از آن استفاده می‌شود، جزو درختان زودبازده است و تنها ۲ الی ۳ سال برای اولین باروری زمان احتیاج دارد؛ نهال زردآلو محدودیت ارتفاعی برای کاشت نداشته و در مناطق گرمسیری و نیمه بیابانی مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهد.
 • نهال زردآلو تبرزه بومی کشور ایران بوده و در بسیاری از مناطق گرمسیری و معتدل سازگار هست؛ نهال زردآلو زودگل بوده و گلدهی آن اواخر اسفند ماه آغاز می‌شود، هر میوه زردآلو تبرزه ۷ الی ۱۲ گرم وزن دارد، رنگ پوستی میوه زردآلو تبرزه نارنجی مایل به قرمز هست.
 •  نهال زردآلو رجب علی جزو نهال‌های گرمسیری شناخته می‌شود و محدودیت ارتفاعی نیز دارد، این درخت معمولاً در ارتفاع ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ متر از سطح دریا کاشته شده و به صورت پیوندی و بر پایه آلوچه تلخ تکثیر می‌شود، نهال زردالو رجبعلی جزو نهال‌های زودبازده محسوب می‌شود، چون تنها دو سال پس از کاشت باردهی آن آغاز می‌شود، رنگ میوه رجبعلی زرد و قرمز رنگ هست.
 •  نهال زردآلو شاهرودی جزو برندهای محبوب در بین کشاورزان بوده و آمار فروش نهال زردآلو شاهرودی نسبت به نهال‌های دیگر بسیار بالا هست؛ نهال زردآلو شاهرودی بازده بوده و برای اولین باروری ۵ الی ۶ سال زمان احتیاج دارند این درخت در یک هکتار زمین ۵ الی هفت تن میوه تولید کرده نه تنها در برابر گرما در برابر سرما نیز مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد.

بهترین نهال انار برای مناطق گرمسیری

نام علمی درخت انار Punica granatum است. درخت انار از خانواده Punicaceae به حساب می‌آید و در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می‌کند، این درخت بومی مناطق آسیای غربی، ایران، هند و پاکستان است. ارتفاع درخت انار معمولاً حدود 5 تا 8 متر بوده و دارای شاخه‌های چندساله و خاردار است، میوه انار از نظر شکل شمایلی گرد، مانند کره کامل است.

نهال انار برای مناطق گرمسیری

 میوه انار غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی بوده و خواص زیادی از جمله تقویت سیستم ایمنی بدن و کنترل فشار خون دارد، همچنین از پوست درخت، برگ‌ها و پوسته ریشه در بهبود مشکلات دستگاه هاضمه و دیابت استفاده می‌شود، برای همین، درخت انار به علاوه زیبایی‌هایش، مزیت‌های سلامتی نیز دارد؛ از انواع نهال انار گرمسیر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نهال انار دانه سیاه
 •  نهال انار بی دانه 
 •  نهال انار واندرفول

کلام آخر

باغدارانی که باغات آنها در مناطق گرمسیری قرار گرفته است می‌توانند با مراجعه به سایت نهالستان‌های معتبر با بهترین نهال برای مناطق گرمسیر آشنا شده و شرایط کاشت و نگهداری از باغات میوه گرمسیری را آموزش ببینند، در سایت این نهالستان‌ها قیمت نهال گرمسیری درج شده و اطلاعات کامل‌تری نیز وجود دارد.