برای شناختن بهترین درخت میوه برای حیاط باید بگوییم، شرایط کاشت درخت میوه در حیاط کاملاً متفاوت با باغ هست، شما می‌توانید برخی از نهال‌های خاص را برای حیاط خلوت منزل خود انتخاب کنید که ویژگی‌های خاص خود را داشته باشد، این ویژگی‌ها عبارتند از:

 • رسیدگی راحت و بدون دردسر چون شما یک کشاورز و باغدار نیستید باید نهال‌های انتخاب کنید تا رسیدگی به آنها راحت بوده و احتیاج به فرمول یا روتین خاصی نداشته باشد، به طور مثال درخت سیب و درخت انگور رسیدگی خیلی کمتری احتیاج دارند.
 • در خرید نهال حتماً به جثه نهال نیز توجه داشته و مطمئن باشید با فضای حیاط خلوت شما همخوانی داشته باشد؛ برخی از درختان پایه کوتاه بوده و برخی دیگر پایه بلند هستند، درختان شلیل، هلو، گردو و به پایه کوتاه ولی درختان سیب فوجی یا درخت گردو پکان پایه بلند هست.
 • اگر حیاط شما فضای کافی ندارد حتماً به نحوه گرده افشانی درختان توجه کنید، درخت‌هایی را کاشت کنید تا خود بارور و خود سازگار باشد؛ درخت پسته و درخت بادام احتیاج به رقم گرده افشان دارد.
 • البته به هنگام فروش نهال کارشناسان نهالستان اطلاعات کافی در مورد ریشه زایی درخت در اختیار شما قرار می‌دهد، ریشه زایی درخت به گونه نباشد تا به عمق زمین نفوذ کرده و به تجهیزات آبیاری، لوله‌های فاضلاب و پی دیوار صدمه بزند؛ ریشه زایی درخت گیلاس و آلبالو سطحی هست.
 • حتماً با قوانین حریم درخت نیز آشنایی داشته باشید؛ درختانی را کاشت نکنید که اسباب مزاحمت برای حیاط همسایه نیز داشته باشد.

بنابراین در گام اول خرید درخت سیب و درخت انگور، گیلاس، آلبالو، درختان شلیل، هلو، گردو و به را توصیه می‌کنیم.

کاشت درخت میوه در حیاط

برای کاشت درخت میوه در حیاط خلوت، ابتدا هدف خود را از کاشت نهال مشخص کنید؛ سه هدف برای انتخاب بهترین درخت میوه برای حیاط وجود دارد:

 • تولید میوه
 • استفاده از سایه
 • کاشت درخت میوه برای جلوگیری از دید

بعد از انتخاب نهال و خرید نهال باید مراحل زیر را برای کاشت درخت میوه در حیاط انجام دهید:

کاشت درخت میوه در حیاط

✓آماده‌کردن خاک: 

خاک برای رشد درخت مناسب باشد؛ شروع با بررسی PH خاک بوده و در صورت لزوم با افزودن مواد آلی مانند کود و کمپوست، خاک را بهبود دهید.

✓حفر چندان عمیق:

حفر یک چاه عمیق و وسیع کافی است تا درخت مورد نظر را در آن بکارید، عمق و اندازه دقیق بستگی به اندازه و انتخاب درخت شما دارد.

✓ کاشت درخت:

در حین کاشت درخت، در نظر داشته باشید که ساقه‌ها و ریشه‌های درخت را به دقت در خاک بکارید و از خرابی آنها پیشگیری و مطمئن شوید درخت عمودی و استوار بوده و قسمت ریشه به درستی پوشیده شده است.

✓آبیاری مناسب:

پس از کاشت درخت، به آبیاری مناسب آن توجه کنید، بسته به نوع درخت و شرایط آب و هوایی، فرکانس آبیاری متفاوت خواهد بود؛ خاک را مرطوب نگه داشته و از خشکی ناگهانی مخصوصاً در زمان جوانه زنی جلوگیری کنید.

✓مراقبت مستمر: 

برخی از درختان نیاز به مراقبت مستمر دارند؛ از جمله فعالیت‌هایی مثل تغذیه مناسب با کودها، برش گیاهان هرز و رسیدگی به بیماری‌ها و آفات؛ در صورت لزوم برای ثابت نگه داشتن نهال جوان تازه کاشته شده از قیمه استفاده کنید.

قبل از کاشت بهترین درخت میوه برای حیاط خود، بهتر است به منابع موثق و سایت اینترنتی نهالستان‌های معتبر مراجعه کنید.

کاشت درخت کنار دیوار

در کاشت درخت کنار دیوار نکات زیادی وجود دارد، درختانی که ریشه‌های قوی دارند ممکن است به پی دیوار صدمه وارد کنند، بنابراین به هنگام خرید نهال از نهالستان حتماً از کارشناسان کمک بخواهید تا نهال مناسب را به شما معرفی کنند؛  برخی نکات مهم در کاشت درخت کنار دیوار عبارتند از:

 • انتخاب نوع درخت مناسب: در انتخاب درخت باید به فضای موجود در کنار دیوار، نوع خاک، نور خورشید و ارتفاع دیوار توجه کنید.
 • فاصله مناسب: فاصله درختی که در کنار دیوار کاشته می‌شود باید کافی باشد تا ریشه‌ها به راحتی رشد کرده و از دیوار و ساختمان فاصله داشته باشند.
 • استفاده از قواعد پشتیبانی: بستن قیمه برای حمایت از ساقه در اولین سال‌های رشد برای جلوگیری از خم شدن ساقه درخت بسیار مهم است.
 • آبیاری مناسب: درختانی با نیاز آبی کمتری انتخاب کنید تا بیشتر به صورت دیم رشد کند؛  توجه کنید اگر آبیاری بیش از حد انجام دهید احتمال نفوذ رطوبت به منزل همسایه بالا است
 • کوددهی: کوددهی درختان خانگی بسیار راحت بوده و شما با مراجعه به سایت ir می‌توانید از کارشناسان کمک بخواهید.

درخت میوه سایه دوست

از دیگر چالش‌های انتخاب بهترین درخت میوه برای حیاط خلوت منزلتان باید به نورگیر بودن منطقه اشاره کنیم؛ گاهی به خاطر ساختمان‌های بلند حیاط منزل قدرت نورگیری بسیار پایینی دارد؛ پس شما مجبور هستید درخت میوه سایه دوست را انتخاب کنید؛ از انواع درخت میوه سایه دوست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

 • نهال گیلاس و آلبالو: خرید نهال گیلاس و آلبالو یک گزینه مناسب برای کاشت در حیاط خلوت است، علاوه بر اینکه ریشه سطحی داشته و به تجهیزات زیرزمینی صدمه وارد نمی‌کند در مکان‌های سایه روشن رشد مناسبی از خود نشان می‌دهد.
 • نهال گلابی: بله کارشناسان فروش نهال گلابی را به کاربران توصیه می‌کنند؛ علاوه بر رشد مناسب زیبایی خاصی داشته، همچنین کاربران با فروش فرآورده‌های میوه گلابی از جمله لواشک و چیپس گلابی می‌توانند به درآمد خانگی برسند.
 • نهال توت: درخت توت تحمل نور کم را دارد این درخت در مناطق گرمسیری و سردسیری می‌توان کاشت.
 • درخت زیتون: درخت زیتون نیز جزو درختانی هست که سایه دوست بوده و در مناطق نیمه سایه به راحتی رشد می‌کند، درخت زیتون یک درخت سودآور بوده، اگر اقلیم شما برای کاشت نهال زیتون مناسب باشد، حتماً نسبت به خرید نهال زیتون و کاشت آن در حیاط اقدام کنید.

درخت میوه سایه دوست

 

 درخت سایه انداز سریع الرشد

گاهی شرایط حیاط خلوت کاربر کاملاً متفاوت بوده و هدف اصلی از کاشت بهترین درخت میوه برای حیاط استفاده از سایه آن و لذت بردن در روزهای تابستانی هست؛ بنابراین بهتر است درخت سایه انداز سریع الرشد برای حیاط منزل انتخاب کنند؛ اکثر درختان معرفی شده به صورت پایه بلند و پایه کوتاه تکثیر می‌شود شما می‌توانید از کارشناسان بخواهید تا درختان پایه بلند را برای شما معرفی کنند که رشد پرسرعتی داشته باشد:

 • درخت انجیر جزو درختانی است که برگ‌های بسیار پهنی داشته و برای استفاده از سایه کاملاً مناسب هست، تک درخت انجیر را می‌توان در مناطق سردسیری هم کاشت.
 • درخت سیب فوجی جزو درختان پایه بلند و خانگی محسوب می‌شود و تاج گسترده‌ای دارد.
 • درخت انگور را به صورت سنتی می‌توان کاشت و با استفاده از ابزار خاصی آن را اسکلت بندی کرد که سایه اندازی داشته باشد.
 • درخت گیلاس پایه بلند

البته درختان غیر مثمر نیز وجود دارد و قدرت سایه اندازی بالایی داشته و رشد پرسرعتی دارند؛ ولی هدف اصلی ما تولید میوه هست؛ بنابراین تمرکز خود را بر روی بهترین درخت میوه برای حیاط قرار دادیم.

لیست درختان خود بارور

همانطور که اشاره کردیم با توجه به فضای حیاط خلوت کاربر تنها می‌تواند یک یا دو اصله نهال را در حیاط خود کاشت کند؛ بنابراین بهتر است درختانی را انتخاب کند تا خود گرده افشان یا خود بارور باشد؛ درختانی مانند پسته و بادام برای رشد بهتر احتیاج به رقم گرده افشان دارند؛ در حالی که بهترین درخت میوه برای حیاط تک پایه و با گل‌های دوجنسی نرم و ماده بوده و لیست درختان خود بارور مناسب برای کاشت در حیاط عبارتند از:

 • خرید نهال گردو یک گزینه مناسب و سودآور برای کاربر محسوب می‌شود، چون نژادهای ژنوتیپ‌  خود گرده افشان بوده و محصولات ارزشمندی دارند؛ ولی به خاطر ترشحات ژگلون اگر صدمه‌ای به افراد منزل وارد نشود می‌توانید آن را کاشت کنید.
 • درختان هسته‌دار از جمله درختان هلو، شلیل، زردآلو، آلوچه و شفتالو؛ این درختان سریع الرشد بوده و تنها ۴ الی ۵ متر ارتفاع دارند بنابراین رسیدگی به آنها کار راحت و آسانی برای کاربر خواهد بود.
 • درختان سیب، به و گلابی: بیشتر از ۲۰ نوع وجود دارد و شما می‌توانید با توجه به سیستم منطقه آن را انتخاب کنید.
 • نهال انگور زرشک و انواع بری‌ها
 • نهال انار و برخی از نژادهای نهال خرمالو

درختچه در حیاط

برای انتخاب بهترین درخت میوه برای حیاط شما گزینه‌های زیادی را در نظر بگیرید؛ به طور مثال اگر فضای حیاط وسعت کمی داشته و  نمی‌توانید درختان میوه حتی درختان پایه کوتاه را کاشت کنید؛ توصیه ما کاشت درختچه در حیاط هست؛ علاوه بر اینکه زیبایی منزل را چند برابر افزایش می‌دهد می‌توانید از باروری آنها نهایت استفاده را ببرید؛ بهترین درختچه برای کاشت در حیاط می‌توان گفت موارد زیر اشاره کرد:

 • انواع بری‌ها که جزو نهال‌های خاص محسوب شده میوه‌های محبوب و لوکس را تولید می‌کند، برای آشنایی با نهال بروبری و قیمت نهال گروه بری می‌توانید به سایت مطمئن مراجعه کنید.
 • درختچه به ژاپنی از دیگر گزینه‌های مورد انتخاب کاربران هست؛ میوه به را به عنوان یک داروی گیاهی برای درمان انواع بیماری‌ها استفاده می‌کنند.
 • خرید نهال گل محمدی از سودآورترین نهال‌ها برای کاربرانی بوده که می‌خواهند در حیاط منزل خود به کسب درآمد برسند؛ مهم‌ترین فرآورده گل محمدی گلاب و مربای گل محمدی بوده و به راحتی به فروش می‌رود؛ البته نباید زیبایی چشم نواز آن را فراموش کنیم.

درختان همیشه سبز برای ویلا

گاهی کاربران به دنبال درختان همیشه سبز برای ویلا و حیاط منزل هستند تا در چهار فصل سال رنگ سبز برگ را مشاهده کنند؛ از انواع درختان همیشه سبز برای ویلا و حیاط خلوت منزل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

✓درخت بید مجنون: البته این درخت این درخت کاملا غیر مثمر بوده و میوه خاصی تولید نمی‌کند، ولی زیبایی آن خاص هست.

✓ درخت زیتون:  برخی از نژادهای درخت زیتون همیشه سبز بوده و شما در تمام فصول سال آن را سرسبز و شاداب خواهید دید.

✓درختچه زرشک نیز علاوه بر تولید میوه

درخت میوه سایه دوست

حریم درخت چقدر است

اما قبل از خرید نهال و کاشت بهترین درخت میوه برای حیاط، حتماً بدانید حریم درخت چقدر است؟ شما باید رضایت و آسایش همسایه را در نظر داشته باشید؛ گاهی برخی از درختان مانند درخت  توت با ریزش شدید میوه، باعث مختل شدن آسایش همسایگان می‌شوند.

درختانی که تاج گسترده‌ای دارند و به حریم خانه همسایه‌ها نفوذ می‌کنند را حتماً  شناسایی کنید؛ در صورت لزوم از درختچه یا درختان پایه کوتاه استفاده کنید تا صرفاً در محوطه خانه خودتان رشد کند؛ حتما از کارشناسان کمک بخواهید تا اطلاعات کامل‌تری به شما بدهند.

کلام آخر

به عنوان کلام آخر باید بگوییم در انتخاب بهترین درخت میوه برای حیاط باید به عواملی مانند شرایط آب و هوایی، نوع خاک، اندازه فضای موجود و شرایط رشد درخت توجه کنید؛ ما در این مقاله سعی کردیم به صورت مفصل تمامی نهال‌ها را به شما معرفی کنیم.

جهت استعلام قیمت و خرید نهال و درختچه‌ها می‌توانید به سایت‌های معتبر نهالستان مراجعه کنید تا اطلاعات دقیق‌تری در اختیار داشته باشید؛ البته این سایت‌ها آماده خدمات رسانی به کشاورزان هستند تا برای احداث باغ مدرن و تجاری اطلاعات علمی و تخصصی داشته باشند.