یکی از تجاری‌ترین ارقام نهالی که بعد از کاشت برای کشاورزان و باغداران سود زیادی را به همراه دارد نهال گردو و نهال بادام است؛ چراکه این نمونه از درختان دارای میوه‌ای هستند که مغز آن در تمام دنیا از شهرت بالایی برخوردار بوده است به طوری که خیلی از افراد محصول خود را به کشورهای دیگر صادر می‌کنند و سود بسیار بالایی را بدست می‌آورند. این موضوع مهم یعنی ارز آوری باعث شده تا امروزه خرید نهال گردو افزایش داشته باشد، همچنین خرید نهال بادام که نگهداری و پرورش بسیار آسانی را نیز دارد به طوری که این نمونه‌ها در آب و هوایی گرم و نیمه گرم تحمل رشد و میوه‌دهی را دارند.

چه عواملی بر سود دهی باغ گردو و بادام تاثیرگذار است

شاید برای خیلی از افراد این سوال به وجود آمده باشد از تولید و فروش نهال بادام و فروش نهال گردو چه میزان سودی حاصل خواهد شد؟  این بحث بسته به نوع و نژآدی که نهال دارد بستگی دارد و یکی از مهم‌ترین عوامل در این راستا میزان حجم از هکتار زمین شما برای پرورش این چنین درختانی است.

یکی از عوامل مهم برای به سود رساندن شما کشاورزان از کاشت نهال گردو و نهال بادام میزان زمین انتخابی شما است هر چه متراژ باغ شما بیشتر باشد و شما بتوانید درختان بیشتری را به کاشت برسانید در نهایت محصول برداشتی شما بیشتر خواهد بود و شما می‌توانید با فروش آن به سود بالاتری برسید.

اگر بخواهیم میزان تفاوت سودآوری نهال بادام و نهال گردو را برای شما بازگو کنیم طبق مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است نهال گردو سودآورتر است؛ چرا که باردهی درخت ردو نسبت به بادام بیش‌تر است، با این حال با توجه به خیلی از شرایط شاید کاشت نهال در منطقه‌ای سودآور نباشد، به طور مثال در مناطقی که کاشت دیم هست نمی‌توان گردو کاشت کرد، ولی بادام دیم را می‌توان کاشت کرد.

لازم به ذکر است یکی از مزیت‌هایی که باعث شده نهال گردو و بادام از سود بسیار بالایی برخوردار باشند این است که عمر این دسته از درختان به حدود 100 الی 200 سال می‌رسد و کشاورز و باغدا بعد از کاشت آن سال‌ها می‌تواند میوه‌های ارزشمند آن را برداشت و به فروش برساند. همانطور که به آن اشاره داشتیم نهال گردو از نژاد مختلفی برخوردار است به طوری هر نوع آن بسته به شرایط محیطی که دارد می‌تواند میوه دهد و اگر شما در این امر انتخاب اشتباهی را داشته باشید به طور مثال اگر نهال گردو سردسیری را در مناطق گرم به کاشت برسانید ممکن است باردهی درخت شما پایین بیاید و سود آوری شما را در این حوضه بسیار کاهش دهد. بهتر است این موضوع را هم مد نظر داشته باشید که قیمت نهال بادام نسبت به قیمت نهال گردو پایین‌تر است چرا که میزان باردهی آن بسیار پایین‌تر از درخت گردو می‌باشد در ادامه با ما همراه باشید تا مقایسه‌ای را در این زمینه داشته باشیم.

سودآوری با نژادهای برتر نهال گردو

  1. نهال گردو کانادایی
  2. نهال گردو فرنور
  3. نهال گردو ژنوتیپ پالیز
  4. نهال گردو چندلر

این نمونه از 4 رقم نوعی که برای نهال گردو نام برده شد یکی از پربازده‌ترین نهال‌های گردو هستند کشاورزان با برداشت محصولات انبوه آن به سود و درآمد زیادی در طول سال می‌رسند به طوری که نهال گردو کانادایی از انواعی است که بعد از کاشت حدود یکسال بعد شروه به میوه دادن می‌کند و بعد از گذشت حدودا 2 الی 3 سال میوه آن بیشتر می‌شود کاشت این نمونه از درختان گردو کانادایی در هر هکتار حدود 10 الی 12 تن گردو به کشاورز می‌دهد لذا فروش این 10 تن گردو برای کشاورزان بسیار پر درآمد می‌باشد این درختان از مقاومت بالایی برخوردار هستند و افراد می‌توانند آن را در مناطق مختلف به کاشت برسانند. نوع فرنور از نهال گردو به طوری است که کاشت آن در هر هکتار 5 الی 7 تن بار می‌دهد و سودآوری آن نسبت به نهال گردو کانادایی بسیار پایین‌تر است این نمونه از دسته درختان فرانسوی بوده و بعدها با روش اصلاح شده وارد ایران شده است.

یکی از گونه‌های نهال گردو، نوع ژنوتیپ پالیز است این دسته از درختان دارای گردوی درشتی هستند و مغز آنها به رنگ سفید است که آن نشان‌دهنده مرغوبیت بالای این دسته از نهال گردو است و باعث شده تا بسیاری از افراد خاون خرید و پرورش آن باشند تا سالانه سود بالایی را از کاشت آن بدست آورند عمر این دسته از درختان تا 100 الی 150 سال است و هر درختی ژنوتیپ به میزان 60 کیلو گرم گردو می‌دهد. نوع آخر از نهال گردو، نهال گردو چندلر است این نهال به دلیل این که گردوهای پوست نازکی را پرورش می‌دهد باغث شده تا افراد زیادی در ایران و خارج از کشور به فکر خرید این نوع نهال گردو باشند از این رو فروش آن بسیار راحت بوده و افرادی که این نمونه‌ها را به کاشت می‌رسانند از سود و درآمد خوبی در طول سال برخوردار هستند میزان برداشت محصول از این گونه نهال گردو چندلر در هر هکتار 6 تن است و نسب آن به نوع کانادایی پایین‌تر است.

سودآوری با نژادهای برتر نهال بادام

  • نهال بادام دیرگل
  • نهال بادام زودگل

همانطور که به آن اشاره داشتیم نهال بادام از دو نوع برخوردار است و هر کدام از بازدهی متفاوتی برخوردار هستند این باردهی بستگی به مناطق زیست محیطی داشته و بسته به نوع نهال بادامی دارد که با چه آب و هوایی سازگار است. یکی از سودآورترین نهال بادامی که امروزه از طرفدارهای زیادی برخوردار است نهال بادام شکوفه است چرا که میزان باردهی آن به قدری بلا است که باعث شده آن را به گیاه و درختی تجاری تبدیل کند.

پوست محصولات این دسته از نهال بادام به صورت کاغذی است و دارای طعم بسیار شیرین و لذیذ است که بسیاری از افراد به دلیل داشتن این ویژگی فروش آن را آسان‌تر کرده است. یکی از معروف‌ترین درختان بادامی که امروزه بسیاری از افراد نام آن را شنیده‌اند نهال بادام مامایی و سنگی است که جنبه تجاری و صادراتی دارد به طوری که سالانه میزان بالایی از این نمونه مغزیجات به کشورهای دیگر ارسال می‌شود و سود بالایی را برای کشاورز بوجود می‌آورد.

بررسی میزان سود حاصل از پرورش نهال بادام و گردو

یکی از مقایسه‌های که برای سود نهال گردو و نهال بادام می‌توانیم بازگو کنیم این است که نهال گردو عمر چند صد ساله دارد اما نهال بادام دارای عمر 50 ساله است و این می‌تواند این موضوع را اثبات کند که نهال گردو از سودآوری بسیار بالاتری برخوردار می‌باشد و سود درخت و نهال بادام نسبت به گردو پایین‌تر است. لازم به ذکر است نهال بادام پسته‌ای به دلیل این که دیر گل است و میوه آن بسیار در زمان طولانی بدست می‌آید باعث شده تا طرفدار زیادی نداشته باشد و کاشت آن سود پایین‌تری را نسبت به انواع دیگر خود داشته باشد.

همانطور که در این مقاله پی بردید برای سودآوری بیشتر نهال گردو باید به شرایط آب و هوایی منطقه آن توجه کرد برای نهال بادام هم این موضوع صدق می‌کند و بهتر است برای مناطق معتدل، گرم و سرد نوع مخصوص خودش را برای کاشت انتخاب کنیم تا در زمان باردهی از نتیجه بهتر و سود عالی برخوردار شوید.

موارد بسیار زیادی را امروزه می‌توانیم مورد سنجش قرار دهیم تا از مقایسه درست سودآوری نهال گردو و بادام به دست آورین به طوری که باید میزان تقاضای درخواستی افراد را برای تهیه نهال بادام و گردو مورد مطالعه قرار دهیم و اگر بازار رقابتی هر یک از این‌ها بیشتر باشد مطمئنا سود و درآمد آن هم بالاتر خواهد بود به طور مثال اگر تقاضا برای نهال گردو بالا باشد مسلما سود بدست آمده از میوه آن بسیار بالاتر از نهال بادام می‌باشد لذا اگر در این دسته از اطلاعات دچار سوال و مشکلاتی شدید بهتر است بدانید که نهالستان پالیز نهال می‌تواند با داشتن اطلاعات کامل شما را در این زمینه به خوبی راهنمایی کند پس بهتر است قبل از خرید نهال گردو و بادام این تحقسقات خود را به صورت گسترده‌تری انجام دهید تا از سودآوری بالایی برای کاشت نهال گردو و بادام برخوردار شوید.

نتیجه گیری:

در این مقاله با توجه به توضیحاتی که گفته شد هم نهال گردو و نهال بادام دارای سود و درآمد مطلوبی هستند اما به دلیل تقاضای بیشتر و باردهی بالاتر درختان و نهال گردو باعث شده تا کف ترازوی سودآوری گردو نسب به نهال بادام بیشتر باشد همچنین این موضوع باعث شده تا قیمت نهال گردو نسبت به قیمت نهال بادام بالاتر باشد اما بازدهی آن به صورت بیشتری در زمین‌های شما انجام بگیرد.

در نهایت نتیجه گرفتیم برای بالا بردن اطلاعات خود در این زمینه باید از افرادب با تجربه همچون نهالستان پالیز نهال مشورت بگیریم تا در این نمونه ار موضوعات با روند بهتری پیش برویم همچنین داشتن و تهیه نهال گردو و بادام سالم و مرغوب یکی از دلایلی است که می‌تواند رد سودآوری کشاورزان موثر باشد چرا که سلامت نهال گردو و نهال بادام باعث می‌شود تا مغز و میوه رشد شده آن از کیفیت و کمیت بسیار بالاییی برخوردار باشد پس بهتر است به این موضوعات توجه ویژ‌ای داشته باشید.