یکی از فاکتورهای مهم برای موفقیت یک باغدار و کشاورز در صنعت کشاورزی و احداث باغ بادام داشتن اطلاعات کافی در مورد نهال بادام هست؛ باغدار باید بداند هر درخت بادام چند کیلو بادام میدهد؟ داشتن علم و تخصص کافی در خرید نهال بادام، کاشت و نگهداری باغ بادام باعث تولید حداکثری میوه بادام با کیفیت بالا هست؛ ما در ادامه باردهی چند نمونه محبوب از درختان بادام را به شما معرفی می‌کنیم:

 • درخت بادام فرانیس پوست کاغذی در شرایط ایده‌آل سالانه ۱۵ تا ۲۰ کیلوگرم بادام تولید می‌کند.
 • درخت بادام آذر خوشه‌ای پوست کاغذی بوده و ۱۵ تا ۲۰ کیلوگرم بادام با کیفیت تولید می‌کند.
 • از بادام‌های محبوب در بین کشاورزان بادام مامایی بوده و ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم بادام تولید می‌کند.
 • باردهی درخت بادام پوست کاغذی تقریباً نصف بادام‌های سنگی هست یعنی در یک هکتار ۱۵ تا ۲۰ کیلوگرم میوه تولید می‌کند.
 • نهال بادام سنگی جزو درختان مقاوم بوده و ۱۰ کیلوگرم میوه تولید می‌کند.
 • نهال بادام تونو جزو درختان سنگی است ۱۵ تا ۲۰ کیلوگرم میوه تولید می‌کند.

 توجه کنید میزان باردهی درخت بادام کاغذی کمتر از باردهی درختان سنگین نیست؛ علت متفاوت بودن ارقام وزن درختان کاغذی و درختان سنگی به خاطر پوسته آنها است، چون پوسته بادام‌های کاغذی سبک‌تر بوده بنابراین وزن آنها تقریباً نصف بادام سنگی محسوب می‌شود.

پربارترین درخت بادام

با اینکه کشور ایران در تجارت میوه بادام به عنوان یک کشور خام فروش شناخته شده است ولی پربارترین درخت بادام در جهان در کشور ایران هست؛ در واقع یکی از قطب‌های اصلی تولید بالا در جهان مربوط به کشور ایران هست، ما در ادامه انواع نهال بادام پربار را به شما معرفی می‌کنم که هر باغداری قبل از احداث باغ بادام باید آنها را بشناسد:

 1. بادام سهند سنگی
 2. نهال بادام مامایی
 3. نهال بادام منقا
 4. نهال بادام تونو
 5. نهال بادام آذر خوشه‌ای
 6. نهال بادام فرانیس

بادام سهند سنگی

بادام سهند سنگی بادام‌های محلی و بومی کشور ایران بوده و  دارای پوستی کاملاً محکم، ضخیم و مقاوم هست؛ قدرت کاشت دیمی و انبارمانی بالا از ویژگی‌های مهم آن محسوب می‌شود؛ از بادام‌های صادراتی می‌توان به بادام سهند سنگی اشاره کرد بنابراین خرید نهال بادام در بین باغداران هوا چه بیشتری دارد چون نگهداری از آن کار سخت و پیچیده‌ای نیست این درخت حداقل ۸۰ سال عمر تجاری دارد.

باردهی هر درخت بادام

نهال بادام مامایی

از دیگر بادام‌های سنگی می‌توان به نهال بادام مامایی اشاره کرد؛ این نهال بادام محبوب پایه کوتاه بوده و ۳ الی ۴ متر ارتفاع دارد؛ از ویژگی‌های مهم آن می‌توان به انبارمانی ۸ ساله آن اشاره کرد.

 میوه بادام مامایی به صورت ژنتیکی بیشتر از ۸۰ درصد مغز دوقلو داشته و پررونق‌ترین بازار جهان مربوط به بادام مامایی بوده و در آجیل و خشکبار تقاضای زیادی دارد؛ علاوه بر آن سیستم دفاعی قوی در برابر تنش هوایی و بیماری و آفات دارد

نزدیک به ۱۲ هزار هکتار در استان چهارمحال بختیاری به احداث باغ بادام مامایی اختصاص داده‌اند، باغداران این منطقه موفق شدند در هر هکتار دو تن میوه تولید کنند و این نشانگر اقتصادی بودن خرید نهال بادام مامایی و کاشت آن در مزارع هست؛ داشتن اطلاعات تجربی از شهرهایی که در احداث باغ بادام موفق هستند به باغداران انگیزه می‌دهد.

نهال بادام منقا

آمار فروش نهال بادام منقا در نهالستان‌های کشور بالا است، چون از ویژگی‌های مهم آن می‌توان به پوسته کاغذی و طعم متفاوت و ترد آن  اشاره کرد؛ البته نهال بادام منقا زود گل و زودرس هست، یکسال پس از کاشت باردهی دارد.

نهال بادام منقا برای مناطق دشتی و گرمسیری کشور بسیار مناسب هست، درخت بادام منقا نیاز آبی کمتری داشته و ۱۵ روز یک بار آبیاری می‌شود؛ این درخت بر پایه پیوندی تکثیر شده و عمر باردهی آن حداقل ۶۰ سال هست.

نهال بادام آذر خوشه‌ای

از دیگر نهال‌های سردسیری و پوسته کاغذی باید به نهال بادام آذر خوشه‌ای اشاره کنیم و بومی کشور فرانسه است؛ برای گرده افشانی این درخت از نهال بادام سهند سنگی یا نهال بادام مامایی استفاده می‌کنند چون دوره گلدهی هر دو یکسان هست.

از ویژگی‌های بارز نهال بادام آذر خوشه‌ای علاوه بر پربار بودن باید زود بازده بودن آن را خاطر نشان کنیم، چون یک سال پس از کاشت باردهی خود را آغاز کرده و حداقل ۷۰ سال عمر و باروری اقتصادی دارد؛ این بادام برای آشپزی پختن شیرینی و همچنین در آجیل و خشکبار استفاده می‌شود.

میزان باردهی درخت بادام در هکتار

با توجه به آماری که در مورد تولید درخت بادام دادیم می‌توان میزان باردهی درخت بادام در هکتار را نیز بررسی کرد؛ امروزه احداث باغ بادام بر پایه تراکم سازی انجام می‌شود یعنی کشاورزان به دنبال خرید نهال بادام پایه کوتاه هستند تا تعداد درختانی که در یک هکتار کاشته می‌شود افزایش یابد.

در سیاست تراکم سازی، فاصله کاشت درختان بادام ۴ متر بوده بنابراین ۶۵۰ اصله نهال بادام در یک هکتار زمین جای می‌گیرد؛ همین امر باعث می‌شود تا تناژ باردهی در هکتار افزایش چشمگیری داشته باشد؛ امروزه از نظر کارشناسان نهالستان درخت سنگی در یک هکتار حداقل ۵ الی ۶ تن میوه و درختان کاغذی حداقل ۳ الی ۴ تن میوه تولید می‌کنند.

میزان باردهی درخت بادام در هکتار

زمان باردهی درخت بادام

از دیگر فاکتورهایی که باغداران به هنگام خرید نهال بادا علاوه بر پربار بودن باید به آن توجه داشته باشند زمان باردهی درخت بادام هست؛ برای موفقیت در صنعت کشاورزی و باغداری شما باید اطلاعات کاملی در مورد تمامی ویژگی‌های نهال بادام داشته و بدانید هر درخت بادام چند کیلو بادام میدهد! برای این منظور می‌توانید به سایت paliznahal.ir مراجعه کرده و انواع نهال بادام را بشناسید.

زود بازده بودن بادام از دیگر مواردی هست که باغدار باید با آن توجه داشته باشد، اگر نهال بادام زود بازده باشد، حداقل ۲ الی ۳ سال زودتر می‌توانید به درآمد اقتصادی برسید؛ به طور معمول نهال‌هایی که در نهالستان‌های معتبر به صورت پیوندی بر پایه بادام تلخ تکثیر می‌شوند، سرعت رشد بالاتری داشته و یک الی دو سال پس از کاشت شروع به باردهی می‌کنند، از انواع نهال بادام زود بازده که تنها یک یا دو سال زمان برای باردهی احتیاج دارند عبارتند از:

 • نهال بادام تونو
 •  نهال بادام فرانیس
 •  نهال بادام شمشیری
 •  بادام شاهرودی

مناطق کشت بادام درختی در ایران

مناطق کشت بادام درختی در ایران در ایران زیاد است چون احداث باغ بادام سرمایه اولیه کمتری لازم داشته و به نسبت هزینه‌ای که سالانه صرف می‌شود درآمد میلیاردی و کلان را برای باغداران به همراه دارد، از استان‌های معروف برای کاشت بادام درختی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • طبق نظر مدیر جهاد کشاورزی استان خراسان در این استان بیشتر از ۸ هزار تن بادام تولید شده و اکثر آن نیز صادر و نزدیک به ۲۴ میلیارد تومان ارز آوری داشته است.
 • استان فارس به خاطر وسعت زیادی که دارد و تنوع اقلیمی آن انواع بادام دیمی و گرمسیری همچنین بادام‌های سردسیری تولید می‌شود.
 • استان چهارمحال بختیاری که مردم آن علاقه خاصی به احداث باغ بادام مامایی داشته و ۱۲ هزار هکتار را اختصاص به احداث باغ بادام داده و در هر هکتار دو تن بادام تولید می‌کنند، چون این استان بیشتر از ۲۰ درصد میوه بادام ایران را تولید می‌کند به عنوان قطب تولید ایران شناخته شده و رتبه اول را کسب کرده است.
 • استان‌های سردسیری مانند استان زنجان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی جزو مراکز تولید نهال بادام سردسیری در کشور شناخته شده‌اند.

به طور کلی سالانه در کشور ما بیشتر از ۲۰۰ هزار تن میوه بادام تولید می‌شود و همین امر باعث شده تا رتبه پنجم را در جایگاه جهان کسب کند، ولی متاسفانه در صادرات میوه بادام بسیار ضعیف عمل کرده و ارزآوری کمتری انجام می‌شود؛  زمین‌هایی که مخصوص باغ بادام هستند ۲۰۰ تا ۲۴۰ هزار هکتار گزارش داده‌اند؛ این میزان از تولید و اراضی زیر سطح کشت بادام نشانگر رضایت باغداران از تولید و کسب درآمد آن بوده و سرمایه‌گذاری در احداث باغ بادام کاملاً منطقی و مقرون به صرفه هست به شرطی که هر درخت بادام چند کیلو بادام میدهد.

درامد یک هکتار باغ بادام

محاسبه درامد یک هکتار باغ بادام کار آسانی بوده و به راحتی می‌توانید آن را با یک حساب سرانگشتی با توجه به ارزش ریالی میوه بادام حساب کنید؛ برای محاسبه درآمد یک هکتار زمین مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ارزش ریالی بادام را در بازار با توجه به نژاد آن و بازار هدف مشخص کنید.
 2. نهال‌های کاغذی حداقل ۳ تن و نهال‌های سنگی حداقل ۵ تن میوه تولید می‌کنند
 3. هزینه که در طول سال صرف مراقبت و نگهداری از باغات بادام کرده‌اید را محاسبه کنید.
 4. هزینه‌ای که صرف بسته‌بندی و انبار کردن آن در سردخانه کرده‌اید را محاسبه کنید.
 5. تمامی هزینه‌ها را از درآمد حاصل کسب کرده تا سود خالص را به دست بیاورید.

طرح توجیهی میوه بادام را مطالعه کرده و بدانید هر درخت بادام چند کیلو بادام میدهد؟ در طرح توجیهی حداقل درآمد باغ بادام سالانه ۱ تا ۲.۵ میلیارد تومان تخمین زده‌اند و این کاملاً وابسته به نوع مدیریت شما و نحوه خرید نهال بادام هست؛ شما باید در مراحل اولیه نهال بادام پربار و زود بازده را خریداری کنید، مطمئن باشید که ویژگی‌های این نهال با اکوسیستم من تغییر شما کاملاً سازگار هست.

درامد یک هکتار باغ بادام

میزان صادرات بادام ایران

میزان صادرات بادام ایران متاسفانه چندان رضایت بخش نیست، کشور ایران تنها یک درصد میوه بادام کل جهان را تامین می‌کند؛ تقریباً ۲۰۰ هزار تن صادرات داشته و این مقدار همواره رو به افزایش هست، کشاورزانی که تصمیم به سرمایه‌گذاری در صنعت کشاورزی کرده‌اند و می‌خواهند با خرید نهال بادام باغ آن را احداث کنند بهتر است فرصت‌های بازاریابی و صادرات این میوه را نیز به خوبی شناسایی کنند؛ افزایش درآمد باغ بادام به موارد زیر وابسته هست:

 • در مرحله اول بدانید هر درخت بادام چند کیلو بادام میدهد، تا بر اساس آن نهال بادام پربار را خریداری کنید.
 • خرید نهال بادام از نهال‌ستان‌های معتبر که کارشناسان آن مشاوره و خدمات پس از فروش داشته و همواره آماده ارائه اطلاعات علمی و تخصصی در زمینه احداث باغ بادام مدرن و حرفه‌ای باشند؛ توجه کنید برای افزایش درآمد، باغ بادام سنتی و قدیمی توصیه نمی‌شود.
 • مدیریت صحیح باغ و تولید میوه‌های با کیفیت در حد صادراتی، توجه داشته باشید اگر می‌خواهید بازار اروپا را در دست بگیرید باید ارگانیک بودن میوه بادام  و طعم و مزه میوه بادام ایرانی را به خوبی حفظ کنید.
 • فرصت‌های صادراتی میوه بادام را شناخته و سعی کنید روابط خود را با مشتریان برون مرزی افزایش دهید.

کلام آخر

احداث باغ بادام برای کشاورزان ایرانی کاملاً سودآور خواهد بود، چون برند بادام ایرانی در کل جهان شناخته شده است؛ با توجه به اینکه هر درخت بادام چند کیلو بادام میدهد! می‌توانند با انتخاب صحیح نهال بادام به سودآوری مناسبی برسند برای استعلام قیمت نهال بادام و شرایط خرید نهال بادام به صورت اینترنتی به سایت نهالستان معتبر مراجعه کنید.