Rate this post

از چالش‌های مهم کشاورزان استعلام قیمت نهال سه ساله گردو هست، کشاورزانی که به دنبال سرمایه‌گذاری در صنعت کشاورزی و احداث باغ گردو هستند، در مرحله اول باید اطلاعات مالی دقیقی به دست بیاورند تا بر اساس آن سرمایه لازم برای خرید نهال گردو را جمع آوری کرده و میزان هزینه اولیه احداث باغ را برآورد سازند، در ادامه مقاله همراه ما باشید تا لیست قیمت نهال گردو سه ساله مطالعه کنید و  انواع نهال گردو سه ساله را  معرفی کرده و نحوه کاشت نهال گردو در زمین را به صورت علمی به شما توضیح دهیم.

نحوه کاشت نهال گردو در زمین

با اینکه قیمت نهال سه ساله گردو برای کشاورزان مهم است، ولی باغدار باید با مراحل کاشت نهال گردو آشنایی داشته باشد؛  بیایید به سوال شما در مورد نحوه کاشت نهال گردو در زمین پاسخ دهم؛ توجه داشته باشید روش کاشت نهال گردو در هر منطقه گرمسیری، سردسیری و کوهستانی یا دشتی متفاوت است؛ برای کاشت نهال گردو در زمین شما باید مراحل زیر را طی کنید:

  • زمین را به خوبی شخم زده و از علف های هرز پاکسازی کنید؛ برای حاصلخیز کردن خاک باغ از کود حیوانی و کود ارگانیک استفاده کنید.
  • چاهی به عمق و عرض حدوداً 50 سانتیمتر در زمین حفر کنید، قطر چاه تابع اندازه ریشه نهال گردو سه ساله است، فضای کافی برای رشد ریشه وجود داشته باشد، از خم کردن و آسیب زدن به ریشه درخت جلوگیری کنید چون مانع سازگاری آن با خاک اطراف خواهد شد.
  • بهترین فاصله برای کاشت درخت گردو ۶ تا ۱۲ متر است؛ فاصله بین نهال‌ها بر اساس ارتفاع نهال و گستردگی تاج آن مشخص می‌شود، به طور مثال فاصله کاشت درخت گردو پاکوتاه حداقل ۶ متر و فاصله کاشت نهال گردو پکان آمریکایی ۱۲ متر است.
  • نهال گردو را در مرکز چاه قرار داده و چاله را پر کرده و سپس آبیاری کنید؛ مطمئن شوید که نهال به طور کامل در زمین فرو رفته است و ریشه‌ها به خوبی با خاک تماس داشته باشند.

قیمت نهال سه ساله

  • نهال گردو نیاز به مراقبت و آبیاری منظم دارد تا به خوبی رشد کند، حفظ رطوبت خاک و آبیاری منظم بسیار مهم و حیاتی هست.
  • مدت زمان رشد نهال‌ها متفاوت هست، صبر کرده و از کودهای اضافی برای افزایش سرعت رشد نهال‌ها استفاده نکنید، درخت گردو ژنوتیپ حداقل پنج سال طول می کشد تا به بلوغ کامل و دوره باردهی اقتصادی برسد و نهال‌های بذری ۱۰ تا ۱۲ سال زمان نیاز دارند.
  • با هرس درخت گردو سه ساله نیز آشنا شده و سعی کنید اطلاعات تکمیلی در مورد زمان هرس گردو سه ساله کسب کنید.

مطمئن شوید که برای کاشت نهال گردو، رفرانس‌های مناسب از منطقه خودتان را مطالعه کرده و برای خرید نهال سالم و مناسب از نهالستان‌های معتبر کمک بگیرید؛ کارشناسان این نهالستان آماده ارائه خدمات و مشاوره پس از فروش به شما هستند.

انواع نهال گردو

جهت استعلام قیمت نهال سه ساله گردو  باید با انواع نهال گردو آشنا باشید؛ در دسته‌بندی اول نهال‌ گردو سه ساله به دو دسته نهال سنتی و نهال اصلاح شده گردو تقسیم بندی می‌شوند، قیمت هر دسته از این نهال‌ها متفاوت است.

در دسته‌بندی دیگر انواع نهال گردو به دو دسته نهال گردو سردسیری و نهال گردو گرمسیری تقسیم بندی می‌شود؛ انواع نهال گردو دیرگل برای کاشت در مناطق سردسیری و کوهستانی مناسب هستند.

اکثر نهال‌های سردسیری به خاطر سیستم دفاعی قوی و مقاومت در برابر یخبندان بر پایه ژنوتیپ و اصلاح شده تکثیر می‌شوند، از انواع نهال گردو سردسیری، دیرگل، پرفروش و محبوب بهتر است به موارد زیر اشاره کنیم، البته در جدول زیر قیمت درخت گردو سه ساله گرمسیری و سردسیری را درج کرده‌ایم

قیمت نهال سه ساله گردو 
نام نهالقیمت نهال به تومان
قیمت نهال گردو ژنوتیپ برتر۱۳۰۰۰۰ هزار تومان
نهال گردو ژنوتیپ پالیز تیپ ۹۱۳۰۰۰۰هزار تومان
نهال گردو ژنوتیپ پالیز تیپ ۹ پیوندی۲۳۰۰۰۰ هزار تومان
نهال گردو پکان آمریکایی۱۲۰۰۰۰ هزار تومان
نهال گردو چندلر پیوندی۲۳۰۰۰۰ هزار تومان
نهال گردو فرنور پیوندی۲۳۰۰۰۰ هزار تومان
نهال گردو کاغذی معمولی۱۰۰۰۰۰ هزار تومان
نهال گردو اسرائیلی۱۲۰۰۰۰ هزار تومان
نهال گردو لارا۱۲۰۰۰۰ هزار تومان

بهترین زمان کاشت نهال گردو در مناطق سردسیر

همانطور که اشاره کردیم به همان اندازه که قیمت درخت گردو سه ساله برای کشاورز مهم است، خریدار باید با فصل خرید نهال گردو آشنایی کافی داشته و اطلاعات کاملی درباره بهترین زمان کاشت نهال گردو در مناطق سردسیر از منابع معتبر مانند سایت پالیز نهال کسب کند، درخت گردو در دو بازه زمانی متفاوت کاشته شده و هر کدام مزایای خاص خود را دارد:

نهال سه ساله گردو

  • کاشت نهال گردو در پاییز

اوایل آذر ماه زمانی که هوا به تدریج سرد و بارش باران پاییزی آغاز شده و درختان به آرامی به خواب زمستانی فرو می‌روند، بهتر است کشاورزان فرایند کاشت نهال گردو آغاز کنند؛ البته بهتر است کشاورزان از چند ماه قبل عملیات خاکورزی، تعیین فاصله بین درختان و حفر گودال را انجام داده و زمین کشاورزی را برای کاشت نهال گردو در پاییز آماده سازی کنند.

از مزایای مهم کاشت نهال گردو در پاییز باید به رشد سریع ریشه‌ها در زیر زمین اشاره کنیم همین امر باعث می‌شود نهال گردو در فصل بهار با قدرت رشد سریع‌تری از خواب زمستانی بیدار شود؛ به صورت تجربی و علمی ثابت شده درختانی که در فصل پاییز کاشته می‌شوند سیستم دفاعی قوی‌تر و عمر طولانی‌تری نیز دارد.

  • کاشت درخت گردو در زمستان

اواخر زمستان گزینه مناسبی برای کاشت نهال گردو است، البته در مناطق سردسیری و کوهستانی بهتر است هفته اول فروردین ماه این عملیات را انجام دهید، چون ریشه درختان در مناطق سردسیری دیرتر از خواب زمستانی بیدار می‌شود؛ از مزایای کاشت درخت گردو در زمستان باید به کاهش تلفات نهال اشاره کنیم؛ در فصل بهار هوا به تدریج گرم می‌شود بنابراین امکان یخ زدگی و تلف شدن نهال‌ها تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

کلام آخر برای قیمت نهال سه ساله گردو 

قبلا ذکر کردیم برای تعیین سرمایه اولیه جهت احداث باغ گردو سه ساله، استعلام قیمت نهال سه ساله گردو، مهم و ضروری است ما در جدول بالا لیست قیمت نهال گردو پر فروش را برای شما ارائه دادیم؛ با دانلود کاتالوگ لیست قیمت نهالستان پالیز سعید قاسمی، می‌توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

✓در آخر مقاله نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم خرید نهال گردو دو ساله بهتر از نهال گردو سه ساله است، طبق بررسی‌های انجام شده میزان سازگاری نهال گردو ۲ ساله با محیط اطراف و فضای باز باغ بیشتر بوده و میزان تلفات آن خیلی کمتر است.