Rate this post

گردو برای مناطق گرمسیری

 گردو از جمله مواد غذایی بسیار مقوی و محبوب است که به دلیل ارزش غذایی بالا و خواص متعدد بسیار مورد توجه بوده و بازار فروش بالایی دارد، به دلیل وجود واریته‌های متنوع نهال گردو و میزان سازگاری آن تحت شرایط اقلیمی مختلف، سطح زیر کشت این نوع درخت افزایش چشمگیری داشته است. اصولاً درخت گردو برای رشد مساعد و مطلوب آب و هوای مناطق سردسیری را می‌طلبد.

اما به دلیل ارزشمند بودن میوه این درخت و تجارت پرسود ثمره و چوب آن، اکثر باغداران در نقاط مختلف کشور تمایل به کاشت نوع گرمسیری این درخت دارند. از آنجایی که مناطق گرمسیری به دلیل دمای بالای هوا درگیر تنش‌هایی همچون: کم آبی و خشکسالی بوده، لذا باغداران این مناطق با چالش‌های بیشتری برای پرورش درخت میوه از جمله گردو روبرو هستند.

باغداران جنوبی کشور با خرید نهال گردو گرمسیری می‌توانند در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده و به درآمدزایی برسند، این نوع رقم گردو در آب و هوای گرم بسیار مقاوم بوده و از آنجایی که نیاز سرمایی پایینی دارد برای مناطق گرمسیری بسیار مناسب است. این نهال می‌تواند در مواجهه با کم آبی و یا خشکسالی رشد و باروری خود را حفظ  کرده و بسیار حاصلخیز است.

بهترین نهال گردو گرمسیری

در سال‌های اخیر به لطف واریته‌های مقاوم به گرما و همچنین نهالستان‌های فعال در تولید ارقام مختلف درخت گردو باغداران مناطق گرمسیری نیز می‌توانند به راحتی به کاشت و بهره‌وری از درخت گردو اقدام کنند. نهال‌های گردو گرمسیری که به مقاومت بالا در برابر گرما معروف هستند در کشور ما ایران به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند.

گردوی پکان از نمونه ارقام و واریته‌های نهال گردو  گرمسیری بوده و بومی آمریکا است که به دلیل بازدهی بالا، مرغوبیت میوه، بالا بودن درصد چربی و پروتئین آن از گردوهای دیگر و سردسیری متمایز است، به همین دلیل جزو گران‌ترین ارقام گردوی گرمسیری است و در مناطق گرمسیری همچون: بندرعباس، خوزستان، اهواز، گیلان و گلستان کشت می‌شود.

دومین نهال گرمسیری نیز درخت گردوی بومی گرمسیری است که در مقایسه با گردوی پکان ارزان‌تر بوده و برای کاشت در مناطق کم ارتفاع از سطح دریا و کم آب بسیار مناسب است، که به روش بذری، پیوندی و قلمه زنی تولید می‌شوند.

خصوصیات نهال گردوی گرمسیری( پکان)

 • خاستگاه

نهال گردوی گرمسیری پکان از جمله ارقام بومی جنوب شرقی آمریکا و کشور مکزیک است.

 • شرایط کاشت درخت گردو گرمسیری (پکان)

 نهال گردوی گرمسیری مانند گردوی پکان به شدت در برابر سرمازدگی حساس بوده و از آنجایی که نیاز سرمای پایینی را می‌طلبد می‌تواند در آب و هوای گرم و با دمای بالا بیشترین رشد و باروری را داشته باشد گرمسیری مانند گردوی پکان به شدت در برابر سرمازدگی حساس بوده و از آنجایی که نیاز سرمای پایینی را می‌طلبد، به همین دلیل برای شرایط اقلیمی گرمسیری و نیمه گرمسیری بسیار مناسب است.

 • نوع خاک

مناسب‌ترین خاک برای کاشت درخت گردوی گرمسیری خاک‌هایی با بافت لومی و سبک و شنی است، این خاک  با رطوبت متعادل و عناصر تغذیه‌ای بالا می‌تواند ریشه درخت را در جذب هرچه بهتر مواد غذایی و آب یاری کند.  ریشه این رقم گردو به سرعت به شکل عمودی رشد می‌کند به همین دلیل در زمان کاشت نیاز به عمق مناسبی دارد تا حرکت و بستر قرار گیری ریشه مطلوب باشد.

 • شکل ظاهری گردو

میوه نهال گردوی پکان آمریکایی کشیده، باریک و بیضی شکل بوده و طول آن در حدود ۲ الی ۴ سانتی‌متر است، پوسته‌ای نازک و صاف مانند به رنگ قهوه‌ای روشن و مغز کهربایی سفید رنگ دارد.

 • میزان رشد

این نوع نهال معمولاً در سال‌های اولیه کاشت رشد کندی را تجربه می‌کند و پس از چند سال رشد و محصول دهی آن افزایش پیدا می‌کند و معمولاً در سال پنجم کاشت هر چه گرمای منطقه بیشتر باشد، میوه به دست آمده پربارتر و مطلوب‌تر خواهد بود.

این واریته گرمسیری ممکن است در یک سال محصول دهی بسیار بالا داشته و در سال بعد این مقدار کمتر باشد،  باغداران باید جهت جلوگیری از شکست شاخه ها بر اثر سنگینی محصول در باره زمانی مشخص اقدام به هرس متناسب با نیاز درخت کنند.

 • موعد گلدهی نهال گردو گرمسیری

از آنجایی که این نهال گرمسیری است معمولاً اواخر اسفند ماه گلدهی آن آغاز می‌شود.

 • فاصله‌ کاشت گردو گرمسیری

به توصیه نهالستان‌های معتبر معمولاً ارقام نهال گردوی گرمسیری برای باردهی و رشد بهتر باید در اراضی شیب‌دار به فاصله ۱۰ متر و به شکل مربعی کشت شوند و در اراضی مسطح بهترین فاصله بین نهال‌ها ۱۲ متر است.

 • تغذیه و کوددهی

نحوه کوددهی و میزان تغذیه‌ای که برای نهال گردو گرمسیری مانند پکان در نظر گرفته می‌شود کوددهی شیمیایی در فصل بهار بوده و در اواخر پاییز تا اوایل فصل زمستان با استفاده از کودهای دامی پوسیده تقویت می‌شود، معمولاً برای این رقم درخت از سال ششم بعد از کاشت حدود ۱۵ کیلوگرم کود پوسیده دامی به روش چال‌کود توصیه می‌شود.

 • درصد چربی

از دیگر ویژگی‌های درخت گردوی گرمسیری میزان بالای چربی آن تا ۷۰ درصد است که این مقدار در بین ارقام دیگر بالاترین مقدار است.

 • ارتفاع

درخت گردوی گرمسیری بسیار تنومند و بلند قامت است که ارتفاع آن از ۶ تا ۸ متر است و در ارقام با سن بالا این ارتفاع تا  ۲۵ الی ۳۵ متر نیز می‌رسد.

 • ویژگی مغز گردو گرمسیری

به  علت درصد بالای چربی مغز گردوی گرمسیری این مغزی از دیگر گردوها خوشمزه و لذیذتر بوده، این گردو کشیده بیضی مانند است و پوسته آن بسیار نازک و کاغذی بوده، وزن کتاب میوه گردو ۱۶ گرم است که حدود ۷.۱ درصد آن را مغز تشکیل می‌دهد به نوعی حدود ۶۰ درصد از ثمره گردو مغز آن است. از جمله ویژگی‌های این نوع واریته گردو عدم وجود جدا کننده مابین دو نیم‌کره مغز گردو است.

 • میزان باردهی

درخت گردوی مقاوم به گرما معمولاً دارای عملکرد مطلوبی در باردهی در هر هکتار است که به طور متوسط حدود ۳ تن سالانه محصول دهی گردوی پکان گرمسیری با  کیفیتی بی‌نظیر است.

 • هرس

 درختان گرمسیری مانند گردوی پکان در سن‌های بالاتر، هر چند سال یکبار، نیازمند هرس به موقع هستند که این هرس می‌تواند در اواخر زمستان و اوایل فصل بهار انجام شود، با عملیات هرس معمولاً شاخه‌های بیمار، شکسته شده، خشک شده و اضافه  از تنه گیاه جداسازی می‌شود و در صورت نیاز درخت، هرس فرمدهی و خوشه‌گیری نیز انجام می‌شود. با کمک هرس درخت فرم ایده آلی پیدا کرده و میزان باردهی آن افزایش پیدا می‌کند. لازم به ذکر است که بعد از هرس چسب باغبانی زده شود تا از خشکیدگی سرشاخه‌ها جلوگیری کند.

 • آبیاری گردوی گرمسیری

نهال گردوی گرمسیری میزان آب متفاوتی در فصول چهارگانه سال نیاز دارد که این میزان در فصل بهار هر ۱۰ الی ۱۵ روز یک بار، در فصل تابستان به دلیل گرمای بالا و افزایش تبخیر سطحی هفتگی یک بار و در پاییز به دلیل خنک شدن هوا دو هفته یک بار است. معمولا در زمستان به دلیل افزایش آب‌های سطحی بدلیل بارندگی، نیاز به آبیاری ندارد.

اما در کل نهال گردوی گرمسیری مقاومت بسیار بالایی در برابر کم آبی دارد و می‌تواند در دماهای بالا نیز با کمترین میزان آب مقاومت و پایداری خود را حفظ کند.

 • رقم گرده افشان برای نهال گرمسیری

گردو پکان جز‌ء ارقام تک پایه بوده و نیاز به گرده افشانی ندارد.

مزایای درخت گردو گرمسیری

 • میزان بازدهی درخت گردوی گرمسیری بسیار بالا در حدود سالانه ۵ تن است.
 • مقاومت بسیار بالایی در برابر گرما و کم آبی دارد، از همین رو پرورش آن به مراتب راحت‌تر از ارقام سردسیری است.
 • مغز این رقم گردو بسیار پرچرب بوده که به طور میانگین ۲۰ گرم است و میزان اسید اولئیک آن حدود ۷۰ درصد است که در مقایسه با گردوهای دیگر بیشترین میزان را دارد.
 • پوسته این رقم گردو نازک و کاغذی است و به راحتی پوست از مغز جدا می‌شود. همچنین در این رقم پوسته جداکننده داخلی بین دو مغز وجود ندارد.
 • بیشترین بازدهی را در بین ارقام گردو داشته و مقاومت آن در برابر تنش‌های بیماری‌زا و قارچ‌ها بالاست.
 • چوب درخت گردو مقاوم به گرما از نظر تجاری نیز بسیار پرفروش است.

قیمت نهال گردو گرمسیری

اگر جز باغدارانی هستید که کیفیت بالای محصول و قیمت متعادل آن برای شما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است پیشنهاد ما این است که از نهالستان‌های مجوزدار و معتبر خرید نهال گردوی گرمسیری را برای باغ خود انجام دهید. هرچه میزان مرغوبیت و سلامت نهال گردوی گرمسیری خریداری شده بالا باشد در نهایت میزان باردهی و بازدهی آن در آینده و سرمایه‌گذاری شما تضمین شده خواهد بود.

شما می‌توانید از نهالستان پالیز نهال با متعادلترین قیمت نهال گردو گرمسیری نهال مربوطه را انتخاب کنید، همچنین از قواعد کاشت تا نگهداری و برداشت این رقم نهال را از کارشناسان و متخصصان پالیز نهال به طور رایگان به صورت مشاوره‌های تخصصی دریافت کنید.

جمع‌بندی

چنانچه به دنبال احداث باغ گردو در مناطق کم آب و گرمسیری هستید بهترین گزینه انتخاب نهال گردوی گرمسیری مانند گردوی پکان و گردوی گرمسیری بومی است، گردوی گرمسیری پکان معمولاً از قیمت بالایی برخوردار است، زیرا از نوع مرغوب و مقاوم بوده که در نهایت کیفیت، محصول دهی و سودآوری بالایی برای باغدار خواهد داشت.

پالیز نهال از بزرگترین نهالستان‌های تولید و فروش نهال گردوی گرمسیری و ارقام متنوع دیگر با بالاترین کیفیت و سلامت است، این نهالستان بزرگ و با سابقه دارای تمامی مجوزهای مربوطه از جهاد کشاورزی در خصوص تضمین سلامت و لیبل اصالت است که با جدیدترین متدهای بسته بندی با بالاترین سطح مراقبت تحویل مشتری می‌شود.

این نهالستان با سابقه چندین دهه فعالیت موفق با ارایه نهال گردوی گرمسیری و سردسیری این امکان را در اختیار باغداران قرار می‌دهد که بدون واسطه و حضور دلالان هم به صورت اینترنتی و هم به صورت حضوری بتوانند با کمک مشاوران و مهندسان نهالستان خرید خود را انجام دهند و با خریدی مطمئن و تضمین شده از سرمایه‌گذاری خود آسوده خاطر باشند.