Rate this post

تکثیر نهال‌ها به دو روش جنسی و غیرجنسی انجام می‌شود، ما در این مقاله می‌خواهیم بگوییم منظور از نهال پایه رویشی چیست؟ در واقع یک نوع روش تکثیر غیر جنسی مانند قلمه بوده ولی مراحل آن پیچیده‌تر و مدرن‌تر از قلمه‌گیری هست؛ در این روش یک قسمت کوچک یا یک اسلوپ از درخت مادر را جدا کرده و در یک محیط کاملاً استریل و آزمایشگاهی آن را نگهداری می‌کنند.

شرایط نگهداری و مراقبت از این پوشال و اسلوپ به گونه‌ای است که پس از مدتی شروع به ریشه زنی کرده و به عنوان یک نهال زندگی نباتی خود را آغاز می‌کند؛ البته این نهال کشت بافت را به عنوان نهال پایه می‌شناسبم، پس از منتقل کردن آن به باغ و فضای آزاد کشاورزان یا مهندسین کشاورزی انواع نهال‌های میوه مد نظر را بر روی آن پیوند می‌دهند.

ویژگی نهال پایه رویشی چیست؟

از ویژگی‌های بارز نهال پایه رویشی باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • ریشه زایی این درختان معمولاً سطحی است، ولی حجم و پراکندگی زیادی داشته و قدرت جذب مواد غذایی و رطوبت در این ریشه‌ها بیشتر هست.
 • تعداد شاخه‌های تولیدی در نهال‌های پایه رویشی خیلی کمتر هست، در واقع تمام انرژی این درختان بر تولید میوه‌ها متمرکز می‌شود، شما یک درخت کاملاً کوچک و پر از میوه‌های درشت مشاهده می‌کنید.
 • سیستم دفاعی این درختان چند برابر قوی‌تر از نهال‌های پیوندی بر پایه بذری تلخ هست.
 • نهال پایه رویشی در نامناسب‌ترین بافت خاک نیز رشد اقتصادی دارد.

نهال پایه رویشی چیست؟

فروش انواع نهال پایه رویشی

همانطور که اشاره کردیم فروش انواع نهال پایه رویشی یک انقلاب بزرگ در صنعت کشاورزی و باغداری محسوب می‌شوند، کشاورزان با شناختن انواع نهال پایه رویشی می‌توانند باغات پرتراکم و پرسودی را راه اندازی کنند، انواع نهال پایه رویشی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. گلابی پایه رویشی oHf69
 2. نهال پایه رویشی هلو شلیل و بادام جی ان 15
 3. پایه رویشی گیلاس و آلبالو ماکسما 60
 4. نهال پایه رویشی سیب MM111
 5. نهال گلابی پایه رویشی پیرودوارف
 6. نهال پایه رویشی سیب M7

نهال پایه رویشی سیب M7

نهال پایه رویشی سیب M7 یا نهال سیب پایه مالینگ ام 7 اصالتاً مربوط به انگلستان می‌باشد ولی توسط نهالستان معتبر کشور بومی‌سازی شده است از مهم‌ترین ویژگی نهال پایه رویشی سیب M7 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیستم دفاعی این درخت قوی‌تر بوده مخصوصاً نسبت به بیماری رایج درختان سیب یعنی فیتوفترا مقاوم‌تر است.
 • این درخت هیچگونه محدودیتی ندارد شما می‌توانید در مناطق کوهستانی مناطق سردسیری و مناطق گرمسیری و خشک آن را کاشت کنید.
 • سیب پایه مالینگ ام ۷ را به عنوان یک نهال تجاری می‌شناسند که قابلیت‌های زیادی دارد و باغداران می‌توانند انواع نهال را بر روی آن پیوند بزنند.
 • نهال سیب پایه مالینگ ام ۷ جزو نهال‌های نیمه کوتاه قرار گرفته بنابراین فاصله‌ای که برای کاشت آن در نظر گرفته است ۳ در ۴ متر است.
 • عمر اقتصادی این نهال رویشی را ۳۵ تا ۴۰ سال تخمین زده‌اند.
 • تاریخچه این نهال مربوط به دهه ۷۰ بوده و بعد از تایید توسط سازمان جهاد کشاورزی توسط نهالستان‌های معتبر توزیع می‌شود.

نهال پایه رویشی سیب MM111

نهال پایه رویشی سیب MM111 یا نهال مالینگ مرتون 111 اصالتاً مربوط به کشور انگلستان هست، البته در سال‌های گذشته فروش نهال مالینگ مرتون ۱۱۱ توسط نهالستان‌های معتبر انجام می‌شود، این نهال بومی‌سازی شده و میزان سازگاری آن را با مناطق مختلف کشور افزایش یافته هست؛ از ویژگی‌های بارز این نهال باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • قدرت ریشه زایی قوی دارد به طوری که می‌توانید آن را در زمین‌های سنگین و فقیر کاشت کنید.
 • سیستم دفاعی قوی دارد مخصوصاً در برابر بیماری شته رومی مقاوم هست.
 • نهال پایه رویشی سیب مالینگ ۱۱۱ در زیر مجموعه نهال‌های نیمه پا بلند قرار گرفته بنابراین فاصله‌ای که برای کاشت آن در نظر می‌گیرند ۵ در ۴ متر هست.
 • کشاورزانی که زمین آنها در مناطق خشک قرار گرفته است برای احداث باغ سیب باید نهال سیب پایه رویشی m111 را خریداری کنند.

ما سعی کردیم توضیح دهیم، منظور از نهال پایه رویشی چیست و مزایای نهال پایه رویشی سیب مالینگ ۱۱۱ را توضیح دادیم؛ از معایب آن نیز باید به پاجوش‌های این درخت اشاره کرده و بگوییم که درخت مالینگ ۱۱۱ دیربازده است چون ۳ الی ۵ سال برای اولین باروری زمان احتیاج داشته و باردهی اقتصادی آن در سن ۱۰ سالگی آغاز می‌شود.

نهال پایه رویشی

نهال گلابی پایه رویشی پیرودوارف

خرید نهال گلابی پایه رویشی پیرودوارف در بین کشاورزان خاستگاه و جایگاه ویژه پیدا کرده است، چون ویژگی‌های کاملاً اقتصادی و تجاری دارد؛ اگر شما هم به دنبال احداث باغ گلابی حرفه‌ای و مدرن هستید حتماً همراه ما بوده و این مطالب را مطالعه کنید:

 • نهال گلابی پایه رویشی پیرودوارف جزو نهال‌های پاکوتاه محسوب شده و فاصله‌ای که برای کاشت آن در نظر گرفته‌اند و ۲در ۴ متر است، یعنی باغدارانی که می‌خواهند بر اصل تراکم سازی باغ مدرن خود را راه‌اندازی کنند اولویت خود را خرید نهال گلابی پیردوارف قرار دهند.
 • این نهال اصالتاً مربوط به کشور آلمان هست.
 • نهال گلابی پایه رویشی پیرودوارف چون قدرت باروری بالایی دارد و میوه‌های آن همگی بین ۲۰۰ تا ۲۸۰ گرم وزن دارد، بنابراین سنگینی این میوه‌ها باعث شکستگی شاخه‌ها و تنه آن می‌شود، کشاورزان برای این تثبیت بدنه نهال گلابی پیرودوارف با استفاده از میله آهنی و سیم آن را پشتیبانی کنند.
 • ریشه زایی نهال گلابی پیرودووارف بسیار قوی بوده و همین امر باعث می‌شود تا در خاک‌هایی که ph بالاتر از استاندارد دارد نیز رشد اقتصادی داشته باشد.
 • این درخت جزو درختان دیرگل محسوب می‌شود گلدهی آن اوایل اردیبهشت آغاز شده و میوه گلابی پیرودوارف اواسط مرداد ماه قابل برداشت هست.
 • با اینکه نهال گلابی پایه رویشی را به عنوان یک نهال سردسیری می‌شند ولی شما می‌توانید این نهال را در مناطق گرمسیری نیز کاشت کنید باردهی اقتصادی خواهد داشت.
 • با اینکه رشد تنه این درخت بسیار کوتاه است، ولی میوه‌های آن به صورت خوشه‌ای رشد می‌کند؛ همین امر باعث افزایش آمار فروش نهال گلابی پیرودوارف در نهالستان‌ها شده است.
 • این نهال نیاز به رقم گرده افشان دارد در واقع در باغ گلابی پیرودوارف ۹۰ درصد آن گلابی هدف و ۱۰ درصد آن گرده افشان است.
 • یکی از ویژگی‌های محبوب این نهال مقاومت آن در برابر بیماری آتشک هست.
 • روش تکثیر نهال گلابی پایه رویشی پیرودوارف به صورت کشت بافت هست.

پایه رویشی گیلاس و آلبالو ماکسما 60

درختان گیلاس و آلبالو پیوندی که بر پایه بذری تکثیر می‌شود به خاطر رشد قوی و پرشاخه و برگ بودن باغدار موظف است همیشه درختان را هرس کرده و مانع از گسترده شدن تاج درخت گیلاس و آلبالو شود؛ درختان پایه رویشی گیلاس و آلبالو تا این حد به هرس احتیاج ندارند.

امروزه احداث باغ گیلاس و آلبالو را بر پایه نهال رویشی گیلاس و آلبالوی ماکسیما ۶۰ انجام می‌دهد، چون این درختان ویژگی و مزایای منحصر به فردی دارند؛ با مطالعه ادامه مطلب خواهید فهمید منظور از نهال پایه رویشی چیست!

 1. ریشه زایی نهال رویشی گیلاس و آلبالو ماکسما ۶۰ بسیار قوی بوده بنابراین دچار بیماری‌های نماتد نمی‌شود؛ همچنین برای کاشت در مناطق خشک و کم آب نیز مناسب هست.
 2. از بیماری‌های شایع نهال گیلاس و آلبالو باید به بیماری شانکر باکتریایی و نکروزه شدن و لکه حلقوی اشاره کنیم؛ در حالی که نهال پایه رویشی آلبالو و گیلاس ماکسما ۶۰ در برابر این بیماری کاملاً مقاوم هست.
 3. از آنجایی که درخت آلبالو و گیلاس ماکسما به صورت عمودی رشد می‌کند، ارتفاع آن بین ۴ تا ۵ متر بوده و فاصله‌ای که برای کاشت این درخت در نظر گرفته‌اند ۵ در ۴ متر هست.
 4. برای تکثیر و فروش نهال گیلاس و آلبالو ماکسما 60 معمولاً از پایه‌های کشت بافت استفاده می‌کنند تا رشد آن را تا حدودی کنترل کنند، همین امر باعث می‌شود تا فاصله کاشت بین درختان پایه رویشی کاهش پیدا کرده و احداث باغ گیلاس و آلبالو را بر پایه تراکم سازی انجام دهند.
 5. تاریخچه این نهال مربوط به ۱۹۹۷ بوده و اولین بار در کشور آلمان پایه گذاری شده است.
 6. از ویژگی‌های بارز نهال‌های پایه رویشی گیلاس و آلبالو باید به درشت بودن میوه‌های آنها اشاره کرد و به عنوان رقم صادراتی شناخته می‌شود.
 7. این درخت تنها ۲ تا ۳ متر ارتفاع داشته و در هر هکتار ۸۰ تا ۸۵ تن میوه با کیفیت تولید می‌کند.

با اینکه نهال‌های پیوندی درخت گیلاس بر پایه آلبالو تلخ مزایای زیادی برای کشاورزان داشته ولی یک مشکل عمده برای آنها دارند، برداشت میوه از این درختان کار بسیار سختی بوده و در اکثر مواقع باعث تلف شدن بار درختان می‌شود؛ باغداران با خرید نهال پایه رویشی گیلاس و آلبالو ماکسیما ۶۰ می‌توانند این مشکل را به راحتی حل کنند چون ارتفاع این درختان تنها ۲ تا ۳ متر هست.

نهال پایه رویشی

نهال پایه رویشی هلو شلیل و بادام جی ان 15

برای اینکه بدانید منظور از نهال پایه رویشی چیست؟ بهتر است با نهال پایه رویشی هلو شلیل و بادام جی ان 15  آشنا شوید این پایه دورگه هلو و بادام مزایای زیادی برای احداث باغ مدرن و تجاری دارد و کمک زیادی به افزایش باردهی همچنین افزایش کسب درآمد کشاورزان کرده است:

 • منشا اصلی این رقم کشور اسپانیا است ولی با مراجعه به سایت ir می‌توانید به راحتی با قیمت کاملاً مناسب و اقتصادی آن را تهیه کنید.
 • بررسی‌های انجام شده میوه‌هایی که در این پایه تولید می‌شوند کیفیت بیشتر داشته و حتی درشت‌تر از میوه‌های cf هست.
 • شزایی این پایه بسیار قوی و قدرتمند است همچنین تنه مستحکمی دارد شما می‌توانید نهال شلیل و هلو را بر روی آن پیوند بزنید.
 • میزان برداشت نهال پایه رویشی بادام در هر هکتار بیشتر از ۴ تن و شلیل و بادام نیز بیشتر از ۶۰ تن هست.
 • نهال پایه رویشی هلو شلیل و بادام جی ان 15 درختان نیمه پاکوتاه محسوب می‌شود بنابراین فاصله‌ای که برای کاشت آن در نظر می‌گیرند ۵ در ۳ متر هست.

گلابی پایه رویشی oHf69

نهال گلابی گلابی پایه رویشی oHf69 مربوط به کشور آمریکا بوده و رشد آن به صورت عمودی هست؛ دلایل پر فروش نهال گلابی پایه رویشی oHf69 باید به میزان باردهی و عملکرد آن اشاره کرد که باعث اقتصادی شدن باغات آن شده است، از دیگر ویژگی‌های بارز این نهال باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیستم دفاعی قوی نهال گلابی پایه رویشی باعث شده تا این درخت در برابر بیماری‌های آتشک و بیماری نکروز، همینطور پوسیدگی ریشه مقاوم باشند.
 • این درخت‌ها نیاز آبی کمتری داشته و در مناطق خشک و کم آب نیز کاشته می‌شود.
 • در برخی از مناطق کشور مخصوصاً مناطق کوهستانی خاک‌ها آهکی و کاملاً سنگین هستند، باغداران این منطقه با خرید نهال گلابی پایه رویشی می‌توانند این مشکل را حل کنند چون این درخت ریشه زایی قوی دارد.
 • ریشه‌های پر تراکم و سطحی این درخت به اندازه حجم است که در نواحی سنگلاخی و خاک سنگین نیز رشد می‌کند.
 • زود بازده و پربار هست.

کلام آخر

ما در این مقاله به طور کامل توضیح دادیم که منظور از نهال پایه رویشی چیست و انواع آن را معرفی کردیم؛ البته این تنها تعدادی از نهال‌های پایه رویشی بوده و در بزرگترین نهالستان کشور یعنی پالیز نهال توزیع می‌شود.

شما برای کسب اطلاعات بیشتر سایت علمی و تخصصی نهالستان مراجعه کرده با با شماره تماس‌های موجود با کارشناسان تماس گرفته و سوالات خود را از کارشناسان بپرسید، مشاوره قبل و بعد از خرید نهال رایگان بوده و مهندسین این نهالستان شما را برای احداث باغ مدرن و تجاری کمک خواهند کرد.