Rate this post

امروزه باغبانی به یکی از مشاغل پر طرفدار بدل شده است و سرمایه گذاران زیادی راغب به فعالیت در این حیطه هستند چرا که احداث باغ علاوه بر اینکه دارای سود بی‌نظیری است شغلی بسیار پر طراوت و سر زنده به شمار می‌رود و ارتباط با گیاهان و درختان نوید بخش حالی خوش برای باغدار است که می تواند در کنار درآمد زایی حس سر زندگی و سر سبزی و طراوت را نیز از شغلش دریافت نماید.

 

ضدعفونی نهال

اما در این حرفه چالش های زیادی نیز وجود دارد که باغدار و سرمایه گذار باید به خوبی از آنها آگاه باشد و با دانایی و علم به این حرفه گام بگذارد تا در اثر غفلت و عدم آگاهی و علم کافی دچار ضرر و زیان نگردد گرچه در این راه نیز مانند سایر مشاغل و حرفه ها افرادی آگاه و متخصص هستند که راهنما و مشاور شما باشند و شما همواره بتوانید از علم و تجربه آنها بهره مند شوید.

در شغل و حرفه باغبانی یکی از مسائل مهم و اساسی که همواره باید به آن توجه و دقت کافی داشته باشید سلامت درختان شماست چرا که این امر یکی از مهم‌ترین و موثرین عامل تعیین کننده میزان سود شما خواهد بود از این رو بایستی فاکتورها و عواملی سلامتی درختان شما را متاثر می نمایند بشناسید و اصول آن را رعایت کنید، اهمیت سلامت نهال از همان ابتدای کاشت باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد و یکی از ابتدایی ترین فاکتورهای موثر بر سلامت درختان در آینده ضدعفونی ریشه های آنها پیش از کشت است که در این مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت پس تا انتها با ما همراه باشید.

اهمیت ضد عفونی کردن ریشه نهال‌ها پیش از کاشت

کاشت نهال اولین قدم در احداث یک باغ پس از خرید نهال است و رعایت اصول این امر از جمله ضد عفونی نهال هنگام کشت در باغ و زمین اصلی اهمیت بسیار زیادی در سلامت درختان در آینده و سودآوری باغ خواهد داشت چرا که اگر در همان ابتدای امر و هنگام کشت، نهال ها آلوده باشند و یا شرایط برای ورود عوامل بیمارگر و آفت ها به ریشه نهال مهیا گردد، احداث باغ به زودی با شکست مواجه خواهد شد.

بنابراین اهمیت ضد عفونی ریشه نهال ها هنگام کشت امری غیر قابل انکار است و نبایستی از انجام این عمل هنگام کشت نهال به دلیل کهولت و یا صرفه جویی در هزینه های ابتدایی کشت نهال غفلت کنید زیرا ممکن است در آینده هزینه هایی بسیار سنگین به علت احتمال آلودگی به بیماری های خاکزاد و آفات ریشه به باغدار تحمیل گردد و یا حتی درخت به صورت کامل نابود شود.

کدام نهال ها را پیش از کشت بایستی ضد عفونی نمود

هنگام انتقال نهال ها از خزانه و گلدان به زمین اصلی باغ ممکن است ریشه های آنها در اثر جا به جایی و یا در اثر نحوه غلط خارج کردن آنها از خاک خزانه و یا گلدان دچار آسیب و زخم شود از این رو راه ورود عوامل بیمارگر خاکزاد مانند انواع قارچ ها، باکتری ها و نماتدهای خاکزاد به درون ریشه نهال فراهم می گردد و می دانیم که این عوامل خاکزاد بدون وجود راه نفوذ مانند زخم و یا بریدگی در ریشه قادر به نفوذ به داخل گیاه نخواهند بود

از این رو برای کنترل ورود آفات و بیمارگرهای خاکزاد بهتر است که ریشه نهال هایی که هنگام انتقال آسیب دیده اند ضد عفونی شوند، برای این امر هنگام انتقال نهال به زمین اصلی و کشت آن ریشه های آنها را بررسی نموده و در صورت آسیب دیدگی حتما آنها را ضد عفونی نمایید،

از سوی دیگر هنگام انتقال نهال ها به زمین اصلی مدت زمانی لازم است که نهال با شرایط جدید سازگار شود و به محیط جدید عادت نماید و در این برهه زمانی درخت دچار ضعف خواهد شد و ممکن است مورد حمله آفات و بیمارگرها قرار بگیرد، بنابراین بهتر آن است که برای حصول اطمینان از سلامت ریشه ها و عاری بودن آنها از هر گونه عامل بیمارگر هنگام انتقال نهال به زمین اصلی و کشت آن، ریشه تمام نهال ها را ضد عفونی کنید و سپس اقدام به کشت نمایید.

برای ضد عفونی ریشه نهال ها هنگام کشت از محلولی به نام محلول پرالیناژ استفاده می نمایند که در ادامه مقاله با نحوه تهیه و روش استفاده آن آشنا خواهیم شد.

پرالیناژ چیست

واژه پرالیناژ به محلولی اشاره دارد که ریشه گیاهان و نهال های مختلف میوه را هنگام کشت استریل و ضد عفونی می نماید و باعث افزایش سلامت ریشه نهال ها در نهایت افزایش سلامت درخت خواهد شد.

ضدعفونی نهال

همچنین محلول پرالیناژ به دلیل دارا بودن ترکیبات محرک رشد مانند کودها موجب تحریک بیشتر رشد ریشه ی نهال شده و عمل استقرار نهال و سازگاری آن را با محیط جدید سرعت می بخشد در نتیجه نهال سریع تر با شرایط سازگار شده و احتمال تضعیف آن و تهاجم عوامل بیمارگر خاکزاد نیز کاهش می یابد.

محتویات محلول پرالیناژ چیست

محلول پرالیناژ که برای حفاظت ریشه نهال ها هنگام کشت در خاک زمین اصلی استفاده می شود حاوی ترکیبات زیر است

 • خاک رس بسیار نرم
 • کود دامی کاملا پوسیده و بدون آلودگی و حتی الامکان الک شده
 • آب
 • قارچ کش: که توصیه می شود از قارچ کش سیستمیک مانند بنومیل، کاپتان، تیرام، تیوفانات متیل و مانکوزب استفاده شود
 • حشره کش، نماتد کش و یک ترکیب باکتری کش مانند اکسی کلرور مس
 • کودهایی با درصد فسفر بالا به منظور تقویت ریشه
 • قارچ مایکوریزا به منظور تحریک ریشه زایی، افزایش قدرت جذب آب و مواد غذایی توسط ریشه نهال های تازه کشت شده.

نحوه آماده سازی محلول پرالیناژ

برای تهیه محلول پرالیناژ برای ضد عفونی ریشه نهال پیش از کاشت در زمین اصلی به روش زیر عمل نمایید

 • ابتدا یک ظرف مناسب تهیه کنید به طوری که حجم قابل توجهی داشته باشد که بتوان محلول را در آن تهیه نمود و ریشه نهال ها را به راحتی در آن فرو برد که پیشنهاد می شود از یک تشت بزرگ و یا یک بشکه استفاده نمایید.
 • سپس به میزان حدود 70 الی 100 لیتر آب داخل ظرف مورد نظر بریزید.
 • سپس 20 کیلوگرم خاک رس نرم داخل ظرف بریزید
 • 10 کیلوگرم کود دامی پوسیده و کاملا پاکسازی شده و الک شده که توصیه می شود از کود گاوی استفاده نمایید.
 • 300 گرم قارچ کش
 • 200 گرم قارچ مایکوریز
 • 100گرم کود فسفر بالا
 • میزان استفاده از حشره کش، نماتد کش و باکتری کش را بهتر است که کارشناسان کشاورزی با توجه به شرایط موجود برای شما تعیین نمایند.

دقت نمایید که در برخی منابع میزان خاک رس و کود دامی نسبت یک به یک دارند یعنی به ازای هر کیلوگرم خاک رس یک کلیوگرم کود دامی پوسیده اضافه کنید.

تمام این مواد گفته شده را با استفاده از یک ابزار مناسب مخلوط نمایید تا مایعی غلیظ، لعاب مانند، یکدست و چسبناک به دست آید، دقت نمایید در انجام تمام این مراحل حتما به دلیل لستفاده از سموم مختلف از دستکش، ماسک و لباس کار مناسب استفاده نمایید و از خوردن و آشامیدن به منظور جلوگیری از مسمومیت پرهیز نمایید.

چگونگی استفاده از محلول پرالیناژ برای ضد عفونی ریشه های نهال

پس از آماده سازی محلول پرالیناژ نوبت به ضد عفونی ریشه نهال ها پیش از کاشت و پوشش دهی آنها با محلول نام برده فرا می رسد برای این منظور بهتر است طبق مراحل زیر عمل کنید.

ضد عفونی نهال

 • ابتدا بهتر است که مدت حدودا 24 ساعت ریشه نهال هایی که قصد کشت آنها را دارید در داخل آب قرار دهید تا نهال ها به اصطلاح سیراب شده و پس از قرار گرفتن در زمین اصلی و تغییر فشار اسمزی دچار کم آبی و ضعف نشوند.
 • پس از این مدت نهال ها را از آب خارج نمایید و ریشه های آنها را به دقت بررسی کنید و ریشه های شکسته و آسیب دیده، ریشه های بلند و متراکم را با استفاده از یک ابزار تیز مانند چاقوی باغبانی که استریل شده است هرس نمایید
 • سپس با توجه به هرس ریشه برای حفظ توازن بین ساقه و ریشه ساقه نهال را نیز در صورت بلند بودن هرس نمایید.
 • ریشه های نهال را در ظرف محتوی محلول پرالیناژ قرار دهید به گونه ای که تمام قسمت های ریشه با محلول آغشته شود.
 • سپس نهال آماده کشت است و آن در چاله ای که از قبل حفر نموده اید بکارید.

فواید و اثرات پرالیناژ کردن ریشه نهال ها چیست

پرالیناژ کردن ریشه نهال ها پیش از کشت آنها در زمین اصلی فواید بسیار زیادی دارد که مهم ترین آنها را بر خواهیم شمرد

 • اصلی ترین و مهم ترین اثر پرالیناژ کردن ریشه نهال ها ضد عفونی و استریل ریشه به منظور حذف عوامل بیمارگر احتمالی و نیز حفاظت از ریشه ها در برابر عوامل بیمارگر خاکزاد
 • تحریک ریشه زایی به دلیل وجود ترکیبات ریشه زا مانند قارچ های مایکوریزا
 • حفظ رطوبت لازم برای ریشه در مدت زمانی که نیاز است تا نهال در خاک استقرار یابد
 • جلوگیری از خشک شدن ریشه به دلیل وجود یک لایه گل مانند در اطراف ریشه
 • تغذیه ریشه با توجه به وجود کود دامی در ترکیب محلول پرالیناژ، تا زمانی که ریشه با شرایط سازگار شود رشد یابد و مواد غذایی جذب نماید.
 • کمک به استقرار سریع تر و بهتر نهال در زمین اصلی و ممانعت از شک جا به جایی به نهال

ضدعفونی نهال

نتیجه گیری

با توجه به این نکته که هزینه احداث باغ در ابتدا زیاد است و ممکن است که یک باغ چند سال طول بکشد تا به بهر بردای و سود دهی برسد تمام مراحل احداث باغ از اهمیت و حساسیت ویژه ای برخوردار هستند و کشت نهال به عنوان اولین قدم در احداث یک باغ تجاری و اقتصادی دارای اهمیتی غیر قابل وصف است به طوری که اگر این مرحله به درستی انجام نشود احداث باغ با شکست مواجه شده و باغدار بسیار متضرر می گردد.

یکی از فاکتورهایی در موفقیت کشت نهال موثر است ضد عفونی ریشه های نهال هنگام کاشت است که نبایستی این امر مهم و حیاتی را مورد غفلت قرار دهید چرا که ممکن است زیانی غیر قابل جبران به شما تحمیل نماید. بنابراین بهتر است ابتدا با خرید نهال با کیفیت که دارای ریشه هایی سالم و عاری از عوامل بیمارگر و یا آفات مهم هست اولین قدم را درجهت موفقیت احداث باغ محکم بردارید

برای این منظور توصیه می شود نهال خود را از نهالستان هایی تهیه کنید که دارای مجوز از سازمان جهاد کشاورزی هستند و در زمینه تولید و فروش نهال سابقه ای طولانی و درخشان دارند، همچنین قیمت نهال های آنها طبق تعرفه های سازمان های مربوطه است و برای باغداران بسیار صرفه اقتصادی خواهد داشت.