مشاوره رایگان خرید نهال
خانهاحداث باغ اصول طلایی احداث باغ گلابی

اصول طلایی احداث باغ گلابی

5 آگوست 2022
0 3405
اصول طلایی احداث باغ گلابی

مقدمه

درخت گلابی یکی از درختان پربار و سودده در کشورمان به حساب میاید. این رقم با  توجه به هزینه‌های نگهداری و رسیدگی به باغ و قیمت محصول؛ حاشیه سود بسیار عالی را برای باغدار محترم به همراه خواهد داشت. خوشبختانه تنوع بسیار بالای ارقام گلابی به شما این امکان را میدهد که نهال گلابی مناسب برای هر شرایط آب وهوایی را تهیه نمایید.

در این مطلب قصد داریم تا مهم ترین نکات درباره نحوه احداث باغ گلابی را با یکدیگر بررسی نماییم.

عوامل اقلیمی

عوامل اقلیمی اولین موردی است که در هنگام احداث باغ گلابی باید به آن توجه داشته باشیم.

درخت گلابی قادر است در اکثر شرایط آب وهوایی رشد نماید. البته در مناطق با آب وهوای معتدله بهترین رشد را خواهد داشت. هنگام خرید نهال گلابی به آستانه تحمل دمایی درخت و همچنین نیاز سرمایی آنها توجه فرمایید. و بررسی کنید که آیا با شرایط آب وهوایی در منطقه باغ شما سازگار خواهد بود یا خیر؟

توجه داشته باشید که در مناطقی با احتمال سرمازدگی در فصل بهار باید از ارقام دیرگل استفاده کنید.

نیاز سرمایی درخت گلابی و ارقام با نیاز سرمایی کم

یکی از نکات مهم پیش از احداث باغ گلابی؛ توجه به نیاز سرمایی درختان و همچنین بررسی اینکه آیا سرمای منطقه در فصل زمستان قادر به برطرف سازی نیاز سرمایی درختان میباشد یا خیر؟

درخت گلابی شبیه به بیشتر درختان خزان دار در مناطق معتدله، باید در فصل پاییز و زمستان تحت دمای مشخصی قرار بگیرد. تا پس از تکمیل دوره خواب درختان؛ در فصل بهار از خواب زمستانه بیدار شده و شکوفه زنی خود را آغاز نماید. دوره سرمایی درخت گلابی براساس نوع رقم بین 600 تا 900 ساعت قرارگیری در دمای بین 4 تا 7 درجه سانتیگراد است.

تحمل سرمایی درخت گلابی

درخت گلابی یکی از ارقام با مقاومت سرمایی بالا و مناسب برای کاشت در مناطق سردسیری به حساب میاید. این رقم قادر است در فصل زمستان دمای 20- درجه سانتیگراد را به خوبی تحمل کند. البته در فصل بهار، گل‌ها و میوه‌های جوان درخت گلابی در برابر سرما حساسیت بالایی داشته و در صورت وقوع سرمای ناگهانی میسوزند.

خاک

پیش از احداث باغ گلابی با آزمایش خاک از شرایط خاکی در منطقه و باغتان آگاه شوید. بهترین خاک برای احداث باغ گلابی خاک‌های لومی و لوم شنی، شنی، رسی، قوی و نم دار هستند. در درختان با پایه بذری باید عمق خاک بیشتر باشد تا ریشه بتواند در لایه‌های تحتانی خاک نفوذ کند. در مناطق با خاک‌های آهکی، شنی خشک و یا رسی مرطوب، رشد درختان کمتر بوده و همچنین باردهی آنها کاهش چشمگیری میابد. درخت گلابی حتی خاک‌های سنگین و مرطوب را نیز به خوبی تحمل مینماید. البته این خاکها در طولانی مدت بستری برای رشد انواع قارچ‌ها و بیماری‌ها در باغ خواهند بود. بنابراین شرایط احداث باغ گلابی در این خاکها فراهم نخواهد بود.

Ph  مناسب برای احداث باغ گلابی بین 5.7 الی 7 است. ph بالاتر باعث زردی درخت و کاهش سطح کلروفیل در برگ‌ها و همچنین ضعیف شدن درختان خواهد شد.

این رقم در برابر خاک‌های آهکی مقاومت مناسبی دارد. همچنین کمبود کلروز ناشی از فقر آهن کمتر به این درختان آسیب میزند.

آب

درخت گلابی مقاومت مناسبی در برابر تنش‌های غیر زنده و تنش آبی از خود به نمایش میگذارد. بنابراین این رقم نیاز آبیاری چندان زیادی ندارد. همچنین آنکه آبیاری بیش از حد درخت باعث ریزش برگ‌ها و خشکیدگی درخت خواهد شد.

آبیاری درخت گلابی به سن نهال، آب و هوا و شرایط اقلیمی و فصل بستگی دارد. یک درخت بالغ گلابی در اواسط اردیبهشت ماه در هر بار آبیاری به 150 تا 200 لیتر آب نیاز دارد. در اوایل تیر ماه تا زمان برداشت محصول؛ در هربار آبیاری درخت را بین 200 تا 250 لیتر آبیاری کنید. در سال اول نهال را هفته ای 1 تا دوبار در هفته آبیاری کنید. با افزایش سن درخت؛ آبیاری رفته رفته کاهش یافته تا جاییکه درختان گلابی را در طول دوره رشدشان 2 بار در هفته آبیاری کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله آبیاری نهال گلابی را در سایت پالیز مطالعه فرمایید.

نور

درختان گلابی در طول روز باید 8 ساعت در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند. از این رو درخت گلابی باید در محلی آفتابگیر کاشته شود. تا با دریافت کافی نور خورشید درخت بتواند به خوبی عملیات فتوسنتز را به انجام برساند.

ارتفاع از سطح دریا

ارتفاع از سطح دریای درخت گلابی بر اساس نوع رقم میتواند متفاوت باشد. به طور کلی درختان گلابی قادرند تا ارتفاع 2000 متر از سطح دریا کاشته شوند. البته در هنگام خرید نهال گلابی از ارتفاع از سطح دریای آن آگاه شوید. و پس از مقایسه با ارتفاع منطقه باغتان؛ آن را برای باغتان تهیه کنید.

شیب

شیب زمین در نوع و زمان تابش نور خورشید و شرایط اقلیمی باغ تاثیر گذار است. برای مثال در زمین‌های شیب دار با شیب جنوبی نور خورشید بیشتر به باغ تابیده و همچنین احتمال سرمازدگی در فصل بهار برای ارقام زودگل را افزایش میدهد. چرا که مناطق با شیب‌های رو به جنوب در فصل بهار زودتر گرم میشوند. به این ترتیب گلدهی درختان در مقایسه با مناطق با شیب شمالی زودتر آغاز میشود.

در زمین‌های شیب دار جنوبی به علت دریافت بهتر نور خورشید میتوانید فواصل کاشت را کاهش دهید.

الگوی کاشت

بهترین الگو برای کاشت درختان گلابی استفاده از الگوی مستطیلی است. البته اگر باغ شما در منطقه شیب دار قرار دارد، بهتر است از سیستم کاشت روی خطوط ترازه استفاده کنید.

فواصل کاشت

انتخاب فاصله مناسب برای کاشت درختان به نوع رقم؛ نوع پایه و شیب زمین و… بستگی دارد. به طور کلی درختان گلابی را در زمین‌های شمالی جنوبی در فاصله 5 در 7 متر مربع از یکدیگر بکارید. فاصله کاشت درختان گلابی با پایه بذری در زمین های مسطح از یکدیگر باید 4 در 5 متر مربع باشد. به طور کلی در هر هکتار باغ گلابی میتوان 300 اصله نهال گلابی با پایه بذری کاشت.

انتخاب رقم گلابی برای احداث باغ

برای انتخاب رقم گلابی باید عوامل متعددی را در نظر داشته باشید. باردهی؛ عمر اقتصادی؛ نیاز سرمایی؛ ارتفاع از سطح دریا؛ حداقل و حداکثر دمای قابل تحمل توسط درخت؛ کیفیت و ویژگی‌های محصول و بازارپسندی و… . کلیه این اطلاعات درباره ارقام نهال گلابی در سایت پالیز بیان شده است.

آماده سازی زمین

آماده سازی زمین درواقع به کلیه اقداماتی گفته میشود که پیش از خرید نهال گلابی و کاشت آن در باغ باید انجام بگیرد. اولین اقدام برای آماده سازی زمین آزمایش خاک است. تا به این ترتیب از جنس، PH، اسیدی یا بازی؛ وجود عناصر معدنی؛ شوری؛ آهک و… در خاک آگاه شوید. و با توجه به نیاز درخت؛ اقدام به اصلاح خاک با استفاده از کود شیمیایی و آلی نمایید.

مرحله دوم در آماده سازی زمین؛ ترکیب خاک و شخم زنی و زهکشی خاک است. با شکستن لایه‌های مختلف خاک و ترکیب خاک بخش‌های مختلف با یکدیگر؛ خاک یکدست و عمیق و غنی از مواد معدنی ایجاد نمایید. تا ریشه نهال پس از کاشت در باغ به خوبی بتواند رشد نموده و از منابع خاک بهره مند شود.

نتیجه گیری

احداث باغ گلابی و پرورش درختان گلابی هرساله درآمدزایی بسیار عالی را در بازار داخلی و صادرات در بازارهای جهانی به خود اختصاص داده است. هریک از ارقام نهال گلابی دارای ویژگی‌های خاص خود هستند. که توجه به این ویژگی‌ها در افزایش سودآوری شما باغداران محترم تاثیرگذار خواهد بود. برای مثال نهال گلابی نطنزی دارای گلابی‌های حجیم و کم بار است. که میوه‌هایی با بازار پسندی بالا دارد. نهال گلابی اسپادونا قادر است تا بیش از 30 تن در هکتار باردهی به همراه داشته باشد. نهال گلابی درگزی بیشترین باردهی را در استان خراسان دارد. در سایر کشورها از جمله هلند و بلژیک به علت شرایط خاص اقلیمی؛ باردهی درختان گلابی به 20 تن در هکتار میرسد. خرید نهال گلابی 2 ساله تربیت شده و استفاده از پایه مناسب همگروه “به” باعث باردهی سریعتر و محصول‌دهی بیشتر درختان تا 12 تن در هکتار در سال دوم کاشت خواهد شد.

نهالستان پالیز بزرگترین نهالستان تخصصی در شمال غربی کشورمان است. این مرکز بهترین نهال گلابی را با قیمت مناسب و کیفیت بالا برای باغداران محترم در سرتاسر شهرهای کشورمان تولید مینماید.

شما میتوانید از مشاوره‌های رایگان کارشناسان پالیز پیش و پس از خرید نهال گلابی بهره مند شوید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر؛ سایر مقالات ما را در سایت پالیز مطالعه فرمایید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *